Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: στροφη...

  1. #1

    στροφη...

    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στο θεμα του στριψηματος..

    Οπως ξερουμε πριν τη στροφη δινουμε μια αναποδη απο τη στροφη ταση στο τιμονι για να πλαγιασει η μηχανη βαση του γυροσκοπικου φαινομενου..τωρα αφου η μηχανη παρει την απαιτουμενη κλιση συνεχιζουμε να πιεζουμε ωστε να παραμεινουμε πλαγιασμενοι και να στριψουμε ή αφηνουμε το τιμονη ελευθερο να πεσει προς τα μεσα και να γηρει μονο του οσο χρειαζεται για να στριψουμε??
    Τα εχω δοκιμασει και τα 2 και στις δυο περιπτωσεις στριβω με τη διαφορα οτι στη δευτερη ειμαι πιο ορθιος και ειναι πιο ξεκουραστα..
    Εχω ακουσει και αυτους που λενε πρεπει να πιεζεις συνεχεια για να στριψεις αλλα και αυτους που λενε παρε κλιση και ασε το τιμονι να στριψει η μηχανη μονη της γιατι μπορει να σε πλαγιαστος και η μηχανη να πηγαινει ευθεια!

    Αν ξερετε ποιο ειναι το πιο σωστο ή να μου εξηγησετε τι παιζει βοηθηστε!
    ευχαριστω
    Bike riding is an art..

  2. #2

  3. #3
    ο που πάει Το avatar του/της ariona
    Εγγραφή
    08/01/2007
    Μηνύματα
    41
    Ja su file, an psakseis ligo, kapia pedia exoun kanei analitiki perigrfei! me ton sosto tropo,
    eisos na se voithisei afto...
    ariona

  4. #4
    ευχαριστω διαβασα και τα λινκ που παραθεσες και πηρα και νεες πληροφοριες αλλα φρεσκαρα και τις παλιες ωστοσο το συμπερασμα που κατεληξα ειναι οτι αν θες να παραμεινεις πλαγιασμενος συνεχιζε να πιεζεις αν παλι η στροφη τελιωνει αστο ελευθερο και σιγα σιγα θα σηκωθει..
    δεν αναφερεται πουθενα ξεκαθαρα για ποσο θα πρεπει να πιεζεις προκαλωντας το γυποσκοπικο..
    και για να το θεσω και αλλιως την ωρα που πηραμε την κλιση που πρεπει για να στιψουμε μετα ασκουμε καποια δυναμη στο τιμονι η το αφηνουμε ελευθερο απλως ανοιγοντας το γκαζι και ερχεται?
    Bike riding is an art..

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Όσο παίζεις με το τιμόνι, η κλίση αλλάζει. Το ιδανικό είναι να δώσεις με μια τιμονιά την κλίση που χρειάζεσαι για όλη τη διάρκεια της στροφής. Πιέζεις το τιμόνι ανάποδα για να επανέλθεις σε όρθια θέση. Όσο το κρατάς σταθερό, η μηχανή διατηρεί την υπάρχουσα κλίση. Με πολύ απλά λόγια.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    το σωστο ειναι αφου εχεις τοποθετησει τη κλιση που θελεις να παψεις να ασκεις τασεις στο μπροστινο συστημα παρα μονο οταν θελεις να αλλαξεις εκ νεου την κλιση της μοτο (προς τα πιο χαμηλα ή σηκωνοντας την)

  7. #7
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Ολα αυτα σε στροφες που τις γνωριζουμε φυσικα.

  8. #8
    ευχαριστω πολυ παιδια μου λυσατε την απορια!!
    Bike riding is an art..

  9. #9
    Α, πα πα...Αυτο το Ιντερνετ τελικα ειναι μεγαλο πραμα !
    Και εγω διαβαζω πραματα τωρα, και ανυπομονω να παρω το μηχανακι να ξεκινησω παλι απ'την αρχη! Οδηγουσα καμποσα χρονια, ευτυχως χωρις πτωση, χωρις να τα ξερω ολα αυτα.

    Αυτο που καταλαβα και εγω με το πρωτο γρηγορο διαβασμα ειναι οτι σπρωχνουμε σντιθετα το τιμονι και δινουμε κλιση στη μηχανη, αφου εχουμε ηδη φρεναρει αρκετα, και με σταθερα ανοιγωμενο γκαζι βγαινουμε απο τη στροφη κοιταζοντας παντα οσο βαθια προς την εξοδο, εκει που θελουμε να παμε.
    Η απορια μου ομως και εμενα ειναι μεσα σε ολα αυτα, και ειδικα στην Ελλαδα μας, που βαζουμε ολες τις παραμετρους του τυπου μπαλωματα-τρυπες-χαλικια-λαδια-ψωφιες γατες-κλπ κλπ...??
    Ειναι τοσο απλο το "κοιταζω οσο βαθια μπορω" ?
    Ή ειναι στα μαθηματα για προχωρημενους αυτα?

    Αυτα μαλλον ισχυουν στην πιστα και σε αλλες χωρες, γιατι εδω ειναι ενας δυσκολος αγωνας επιβιωσης. Και νομιζω οτι καποιος με μοτοσυκλετα καποιας ιπποδυναμης πρεπει να εχει ΜΕΓΑΛΗ αυτοσυγκρατηση και αυτο-ελεγχο για να κυκλοφορει με ασφαλεια στους ελληνικους δρομους.

    Και νομιζω επισης οτι καποιος πρεπει να γραψει καποιο αντιστοιχο βιβλιο αλλα βασισμενο στην Ελληνικη οδικη πραγματικοτητα. Γιατι δεν βλεπω να αλλαζει ουτε η οδικη κατασταση, ουτε η συμπεριφορα των οδηγων για πολλα χρονια ακομα...




    συγνωμη για το μακρυ ποστ

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
    ...[/SIZE]
    πολυ ομορφα τα λες φίλε μου!

    ξεκαθαριζοντας και συνοψιζοντας:
    απο φρενο, οτι κανεις το κανεις πριν τη στροφή, μόλις φθασεις σε αυτή ριχνεις τη μοτο και διατηρεις σταθερα ανοιγωμενο γκάζι μεχρι την έξοδο αυτής!

    οπτικα τώρα, όπως εχει χιλιοειπωθεί χρησιμοποιούμε πάντα την σωτήρια περιφερειακη όραση εστιάζοντας στην έξοδο της στροφής ( στο πιο φρεσκο τμημα της οδου που μας αποκαλυπτεται καθε στιγμή που κινούμαστε! )


    οταν η στροφη ειναι τυφλη προσπαθουμε να καταλαβουμε την καμπη της απο την βλαστηση διπλα στο δρόμο, απο την σπανια διαγράμμιση και στην ουσια φανταζομαστε τι υπαρχει πίσω απο καθε εμποδιο που μας κρυβει την θεα εστιαζωντας σε εκεινο το σημείο!

    ¨οπου κοιτας πάς... οι περισσοτεροι αν οχι όλοι οσοι εχουν μπει πίστα έχουν καταλαβει και νοιωσει πως αν βγαλεις σωστα το σωμα σου απο την μοτο νοιωθεις πως προηγειται το κεφαλι σου μεσα στην στροφή και ακολουθεί η μοτο!

  11. #11

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    τυγχάνει και έκανα πολύ πρόσφατα ξανά μάλιστα το σχολείο (riding school) του 0300.
    Απλά και λιτά φίλε μου είναι όπως στα είπαν σε γενικές γραμμές τα άλλα παιδιά.
    Μόλις "ρίξεις" τη μοτοσικλέτα σου κρατάς σταθερό γκάζι ώστε να μην ανοίξεις ή κλείσεις τη γραμμή σου ή χειρότερα μην πίέσεις κι έχεις άλλα και μόλις φτάνεις στην έξοδο αρχίζεις και επιταχύνεις. αρμονικά και χαλάρά όχι απότομα πράγματα.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    και μόλις φτάνεις στην έξοδο αρχίζεις και επιταχύνεις.
    Κάποιοι θα διαφωνήσουμε μαζί σου :P

    Εξάλλου μιλάει για τιμόνι, όχι γκάζι.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    οσο εφαρμοζουμε το γυροσκοπικο φαινομενο η μηχανη πλαγιαζει.αρα αν το εφαρμοζουμε εσαει μαλλον θα καταληξουμε σαν τα δοντια (τα οποια ως γνωστον στο τελος πεφτουν).απλη φυσικη ειναι.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
    Α, πα πα...Αυτο το Ιντερνετ τελικα ειναι μεγαλο πραμα !
    Και εγω διαβαζω πραματα τωρα, και ανυπομονω να παρω το μηχανακι να ξεκινησω παλι απ'την αρχη! Οδηγουσα καμποσα χρονια, ευτυχως χωρις πτωση, χωρις να τα ξερω ολα αυτα.

    Αυτο που καταλαβα και εγω με το πρωτο γρηγορο διαβασμα ειναι οτι σπρωχνουμε σντιθετα το τιμονι και δινουμε κλιση στη μηχανη, αφου εχουμε ηδη φρεναρει αρκετα, και με σταθερα ανοιγωμενο γκαζι βγαινουμε απο τη στροφη κοιταζοντας παντα οσο βαθια προς την εξοδο, εκει που θελουμε να παμε.
    Η απορια μου ομως και εμενα ειναι μεσα σε ολα αυτα, και ειδικα στην Ελλαδα μας, που βαζουμε ολες τις παραμετρους του τυπου μπαλωματα-τρυπες-χαλικια-λαδια-ψωφιες γατες-κλπ κλπ...??
    Ειναι τοσο απλο το "κοιταζω οσο βαθια μπορω" ?
    Ή ειναι στα μαθηματα για προχωρημενους αυτα?

    Αυτα μαλλον ισχυουν στην πιστα και σε αλλες χωρες, γιατι εδω ειναι ενας δυσκολος αγωνας επιβιωσης. Και νομιζω οτι καποιος με μοτοσυκλετα καποιας ιπποδυναμης πρεπει να εχει ΜΕΓΑΛΗ αυτοσυγκρατηση και αυτο-ελεγχο για να κυκλοφορει με ασφαλεια στους ελληνικους δρομους.

    Και νομιζω επισης οτι καποιος πρεπει να γραψει καποιο αντιστοιχο βιβλιο αλλα βασισμενο στην Ελληνικη οδικη πραγματικοτητα. Γιατι δεν βλεπω να αλλαζει ουτε η οδικη κατασταση, ουτε η συμπεριφορα των οδηγων για πολλα χρονια ακομα...




    συγνωμη για το μακρυ ποστ
    η απαντηση σου στο λεβελ 2 φιλε
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πολύ κοντά τη βάλαν τη στροφή
    από Dark Avenger στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 19:38
  2. Με 80km+ 200m πριν τη στροφή..
    από Respect στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 22:39
  3. Απαγορευεται η δεξια στροφη...
    από soundstorm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:41
  4. (Απο)στροφή...
    από Δίκυκλος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 09:15
  5. στροφη vs spazz 1-0
    από Spazz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2004, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF