Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: F 800 Ευαισθησία Abs τέλος!!!!!!!!

  1. #31
    θα το δωσω το ρολοι

    και θα παρω κομπολοι μια κατασταση....

    η βελτιωση της κατασταση στου ABS ισως και να προκαλειται απο την μειωση της διατομης του σωληνα υγρου φρενων στο συγκεκριμενο σημειο, το οποιο με την σειρα του αυζανει την ταχυτητα του υγρου φρενων και την πιεση ανα cm στο συστημα.!

    Ευχαριστω

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
    η βελτιωση της κατασταση στου ABS ισως και να προκαλειται απο την μειωση της διατομης του σωληνα υγρου φρενων στο συγκεκριμενο σημειο, το οποιο με την σειρα του αυζανει την ταχυτητα του υγρου φρενων και την πιεση ανα cm στο συστημα.!

    Ευχαριστω
    Aυτό που λες δεν παίζει.
    Το σωληνάκι αυτό συνδέει την τρόμπα με το τεποζιτάκι, δεν εχει να κάνει με το υπο πίεση κύκλωμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    ΔΛΔ λες οτι εκει δεν εχει πιεση σαπιλα....

    για ξανασκεψου το.....

    Σε ΟΛΟ το συστημα εχει πιεση!!!


  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Τι λέτε ρε παιδιά, το χετε κάψει????

    Πόση πίεση έχει το σύστημα απ την τρόμπα και πάνω, δηλαδή το μπουκαλάκι και το σωληνάκι του???
    Εχει καμμια σχέση με την πίεση στο κύκλωμα απο την τρόμπα και μετα?

    Καζολίνο λες οτι μειώνονοντας την διατομή του σωληνακίου μεταξύ τεπόζιτου/τρόμπας αυξάνει η ταχύτητα των υγρών στο σύστημα απο την τρομπα και κάτω.
    Μήπως να χρησιμοποιήσουμε και αριθμό Reynolds?? τοκ τοκ is anybody home??

    Nα βάλω κι εγω αν είναι πιο λεπτό σωληνάκι απο την τρόμπα στο τεποζιτάκι να βελτιώσω τα φρένα μου!

    Σωτήρη τι εγινε? Κατι εχει παίξει εδω...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Η περίπτωση , του να εξαλείφθηκαν κραδασμοί με το δέσιμο, που από το τιμόνι-δοχείο , να μεταφέρονταν στις δαγκάνες - δίσκους- αισθητήρας , δεν θα μπορούσε να είναι μία απάντηση...????
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Τι λέτε ρε παιδιά, το χετε κάψει????

    Πόση πίεση έχει το σύστημα απ την τρόμπα και πάνω, δηλαδή το μπουκαλάκι και το σωληνάκι του???
    Εχει καμμια σχέση με την πίεση στο κύκλωμα απο την τρόμπα και μετα?
    Λιγη πιεση Αρη

    αλλα εσυ εχεις καλυτερη εξηγηση διοτι δεν την ειδα πουθενα....

    ουτε καταλαβα οι ειρωνιες των διαφορων πως βοηθουν την συζητηση.....


    τι παιζουμε εδω...ποιος την εχει μακρυτερη....

    Τι κομπλεξ!!!!

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
    Λιγη πιεση Αρη

    αλλα εσυ εχεις καλυτερη εξηγηση διοτι δεν την ειδα πουθενα....

    ουτε καταλαβα οι ειρωνιες των διαφορων πως βοηθουν την συζητηση.....


    τι παιζουμε εδω...ποιος την εχει μακρυτερη....

    Τι κομπλεξ!!!!
    Ο καθένας γράφει ότι καταλαβαίνει.....

    Επίσης ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει από αυτά που διαβάζει και φυσικά προβαίνει σε χαρακτηρισμούς αντίστοιχους της ικανότητας αντίληψης του.

    Πέρα από αυτά όμως θα σου πρότεινα να σκεφτείς το παρακάτω και εάν θέλεις να δώσεις μία απάντηση.

    Όταν κάνουμε εξαέρωση του μπροστινού -ή και του πίσω- φρένου το δοχείο υγρών πρέπει να είναι:

    α) κλειστό

    β) ανοιχτό

    γ) δεν παίζει σημασία, αυτό μπορεί να εξαρτάται και από άλλους παράγοντες


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #38
    Πέδες ότι γράφω, το γράφω καθαρά φιλικά…μη ξεσπάσει WWIII….


    Γράφω χρόνια σε forums του εξωτερικού αλλά μου κάνει τρελή εντύπωση ρε πέδες πως είναι δυνατό μέσα σε τρία postαρίσματα να γ***θεί η κουβέντα όταν είσαι σε ελληνικό forum.

    Το φαινόμενο είναι γενικό πάντως σε όλα τα ελληνικά forum είτε αυτά είναι για αμάξια, είτε για μηχανές είτε για τις βελόνες πλεξίματος της κυρά Καλλιόπης.

    Καταρχάς άποψη για το θέμα μπορούν να έχουν μόνο όσοι έχουν νιώσει τη συμπεριφορά του ABS που έχουν τα F650GS Twin και τα F800S/ST/GS/R.

    Με λύγα λόγια λοιπόν:

    Τα φρένα που έχουν αυτά τα μοντέλα είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας, αν όχι τα καλύτερα. Η αίσθηση είναι τρομερή και η ουσιαστική ικανότητα φρεναρίσματος πραγματικά τρομερή…πάντα για την κατηγορία μιλάμε, μη αρχίσει κανένας τις κουλές συγκρίσεις με SS και άλλα τέτοια. (Το F800S/ST είναι κατηγορίας CBF και TDM και όχι CBR/GSXR/YZR….1000cc κτλ)

    Το πρόβλημα αρχίζει (όπως και σε όλα τα μηχανάκια με ABS) όταν κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος πέσεις σε λακκούβα η σε σαμαράκια. Το ABS κάτω (και μόνο) από αυτές τις συνθήκες γίνετε περισσότερο ευαίσθητο από όσο θα περίμενε ο αναβάτης…και ενεργοποιείτε σε φάση που δεν το περιμένεις. Εγώ προσωπικά το έχω συνηθίσει και πλέον το προβλέπω, αλλά στην αρχή με τρόμαζε στο ST μου και αρκετές φορές πήγα να φιλήσω τον μπροστινό. Πρακτικά αυτό το φαινόμενο παρατηρείτε σε πολύ μικρές ταχύτητες και μόνο όταν ο πίσω τροχός φτάσει στα όρια της αναπήδησης.

    Το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενέστερα σε πολλά forums του εξωτερικού και όλοι καταλήξαμε ότι πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω όταν περνάμε ανωμαλίες. Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω.

    Για κάποιο περίεργο λόγω πάντως, και αυτό που έγραψε ο Άκης με το F800GS δείχνει να κάνει δουλειά. Τι εννοώ με αυτό, πρακτικά το πάκτωμα του reservoir των φρένων πάνω στη μπάρα του τιμονιού έκανε το ABS πολύ λιγότερο ευαίσθητο κάτω από τις συνθήκες που προανέφερα.

    Από εκεί και πέρα το ABS είναι υποδειγματικό ειδικά σε φρενάρισμα από πολλαααά…χλμ!!!

    Επίσης, μεταξύ αντλίας υγρών φρένων (με ή χωρίς ABS) και reservoir δεν υπάρχει καθόλου πίεση. Όπως επίσης και στο υπόλοιπο κύκλωμα. Την πίεση την δημιουργούν τα έμβολα (μηχανικά ή υδραυλικά) όταν το θελήσουμε. Πρακτικά επειδή το σύστημα θα «πρέπει κατά από ιδανικές συνθήκες» να είναι ασυμπίεστο γι’ αυτό κάνουμε και την εξαέρωση αλλά αλλάζουμε κιόλας και τα υγρά…που πλέον όταν το ιξώδες τους χάση τις αρχικές του ιδιότητες (λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και κύκλων υπερθέρμανσης) γίνετε «μερικός» συμπιεστό. Η αντλία του ABS απλά δουλεύει σα μια βαλβίδα αντεπιστροφής που σε εμάς καταλήγει ως παλμός στ χέρι και στο πόδι…απλά για να μας ΞΥΠΝΗΣΕΙ.

    Ελπίζω σε περίπου 2-3 χρόνια να μην υπάρχει μηχανή ή μηχανάκι χωρίς ABS.

    Α, με την ευκαιρία, μη κάνετε συγκρίσεις μεταξύ F800GS και Transalp/Vstrom/Tenerre….είναι άδικο για όλες τις μηχανές. Κάθε μια τους είναι τίμια γι’ αυτό που έχει προβλεφθεί να κάνει. Όπως το F800GS δεν μπορεί να κάνει όσα κάνει το ΚΤΜ 990, έτσι και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν επάξια σε αυτά που μπορεί να κάνει το F800GS. Απορώ πραγματικά και με τα περιοδικά που είχαν κάνει τέτοιες ηλίθιες συγκρίσεις.

    Φιλικά Κώστας.
    Άντε και καλό δρόμο!

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC

    Για κάποιο περίεργο λόγω πάντως, και αυτό που έγραψε ο Άκης με το F800GS δείχνει να κάνει δουλειά. Τι εννοώ με αυτό, πρακτικά το πάκτωμα του reservoir των φρένων πάνω στη μπάρα του τιμονιού έκανε το ABS πολύ λιγότερο ευαίσθητο κάτω από τις συνθήκες που προανέφερα.

    Κώστα , ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι και το ερώτημα…
    Το ερώτημα είναι ΠΩΣ ένα σφίξιμο του δοχείου επάνω στο τιμόνι , ΑΛΛΑΞΕ την συμπεριφορά του ABS…
    Δεν διαφωνεί κανείς με τα συμπεράσματα που έγραψε ο Άκης…
    Ακούστηκαν «επιστημονικές» και μη απόψεις αλλά άκρη δεν βρέθηκε…



  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Πέδες ότι γράφω, το γράφω καθαρά φιλικά…μη ξεσπάσει WWIII….


    Γράφω χρόνια σε forums του εξωτερικού αλλά μου κάνει τρελή εντύπωση ρε πέδες πως είναι δυνατό μέσα σε τρία postαρίσματα να γ***θεί η κουβέντα όταν είσαι σε ελληνικό forum.

    Το φαινόμενο είναι γενικό πάντως σε όλα τα ελληνικά forum είτε αυτά είναι για αμάξια, είτε για μηχανές είτε για τις βελόνες πλεξίματος της κυρά Καλλιόπης.

    Καταρχάς άποψη για το θέμα μπορούν να έχουν μόνο όσοι έχουν νιώσει τη συμπεριφορά του ABS που έχουν τα F650GS Twin και τα F800S/ST/GS/R.

    Με λύγα λόγια λοιπόν:

    Τα φρένα που έχουν αυτά τα μοντέλα είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας, αν όχι τα καλύτερα. Η αίσθηση είναι τρομερή και η ουσιαστική ικανότητα φρεναρίσματος πραγματικά τρομερή…πάντα για την κατηγορία μιλάμε, μη αρχίσει κανένας τις κουλές συγκρίσεις με SS και άλλα τέτοια. (Το F800S/ST είναι κατηγορίας CBF και TDM και όχι CBR/GSXR/YZR….1000cc κτλ)

    Το πρόβλημα αρχίζει (όπως και σε όλα τα μηχανάκια με ABS) όταν κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος πέσεις σε λακκούβα η σε σαμαράκια. Το ABS κάτω (και μόνο) από αυτές τις συνθήκες γίνετε περισσότερο ευαίσθητο από όσο θα περίμενε ο αναβάτης…και ενεργοποιείτε σε φάση που δεν το περιμένεις. Εγώ προσωπικά το έχω συνηθίσει και πλέον το προβλέπω, αλλά στην αρχή με τρόμαζε στο ST μου και αρκετές φορές πήγα να φιλήσω τον μπροστινό. Πρακτικά αυτό το φαινόμενο παρατηρείτε σε πολύ μικρές ταχύτητες και μόνο όταν ο πίσω τροχός φτάσει στα όρια της αναπήδησης.

    Το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενέστερα σε πολλά forums του εξωτερικού και όλοι καταλήξαμε ότι πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω όταν περνάμε ανωμαλίες. Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω.

    Για κάποιο περίεργο λόγω πάντως, και αυτό που έγραψε ο Άκης με το F800GS δείχνει να κάνει δουλειά. Τι εννοώ με αυτό, πρακτικά το πάκτωμα του reservoir των φρένων πάνω στη μπάρα του τιμονιού έκανε το ABS πολύ λιγότερο ευαίσθητο κάτω από τις συνθήκες που προανέφερα.

    Από εκεί και πέρα το ABS είναι υποδειγματικό ειδικά σε φρενάρισμα από πολλαααά…χλμ!!!

    Επίσης, μεταξύ αντλίας υγρών φρένων (με ή χωρίς ABS) και reservoir δεν υπάρχει καθόλου πίεση. Όπως επίσης και στο υπόλοιπο κύκλωμα. Την πίεση την δημιουργούν τα έμβολα (μηχανικά ή υδραυλικά) όταν το θελήσουμε. Πρακτικά επειδή το σύστημα θα «πρέπει κατά από ιδανικές συνθήκες» να είναι ασυμπίεστο γι’ αυτό κάνουμε και την εξαέρωση αλλά αλλάζουμε κιόλας και τα υγρά…που πλέον όταν το ιξώδες τους χάση τις αρχικές του ιδιότητες (λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και κύκλων υπερθέρμανσης) γίνετε «μερικός» συμπιεστό. Η αντλία του ABS απλά δουλεύει σα μια βαλβίδα αντεπιστροφής που σε εμάς καταλήγει ως παλμός στ χέρι και στο πόδι…απλά για να μας ΞΥΠΝΗΣΕΙ.

    Ελπίζω σε περίπου 2-3 χρόνια να μην υπάρχει μηχανή ή μηχανάκι χωρίς ABS.

    Α, με την ευκαιρία, μη κάνετε συγκρίσεις μεταξύ F800GS και Transalp/Vstrom/Tenerre….είναι άδικο για όλες τις μηχανές. Κάθε μια τους είναι τίμια γι’ αυτό που έχει προβλεφθεί να κάνει. Όπως το F800GS δεν μπορεί να κάνει όσα κάνει το ΚΤΜ 990, έτσι και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν επάξια σε αυτά που μπορεί να κάνει το F800GS. Απορώ πραγματικά και με τα περιοδικά που είχαν κάνει τέτοιες ηλίθιες συγκρίσεις.

    Φιλικά Κώστας.
    Όπως έγραψα και νωρίτερα μπορεί έχετε παρατηρήσει διαφορά στη λειτουργία (και δεν έχω κάποιο λόγο να το αμφισβητήσω) αλλά όποια τεχνική εξήγηση έχει δωθεί είναι λανθασμένη και ανεπαρκής αφού έχετε ελλιπέστατη τεχνική κατάρτιση (τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω από τα γραφόμενα σας).

    Συνεπώς -προφανώς μη ηθελημένα- γράφετε ανακρίβειες.

    Αν και θυμάμαι ελαφρά τη στήριξη του δοχείου φρένων της συγκεκριμμένης μοτό (μου είχε κάνει και μένα αρνητική εντύπωση) δεν έχω σαφή εικόνα άλλων λεπτομερειών του συστήματος.

    Το πιο εύκολο θα ήταν να πει κάποιος ότι υπάρχει σχεδιαστική ατέλεια στην τοποθέτηση του συστήματος.... ελαφρά τη καρδία.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
    Παρε αλλη μια...


    "Nα μας πείτε κι εμάς που δεν ξέρουμε ........


    Ο καθένας το εντελώς μακρύ του και κοντό του....... "


    Πραγματικη βοηθεια -knowledge transfer-στους αδαεις!!!!
    Σωστό.

    Σίγουρα κάποια πατατιά θα έχει κάνει η BMW.

    Σα μηχανολόγος πάντως άκρη δε μπορώ να βγάλω. Απλά το αποτέλεσμα είναι τρελό. Έκανα και εγώ κάτι αντίστοιχο στ ST μου και έπιασε. Το έχω αναφαίρει και στη BMW και θα το πουν και αυτοί στους Γερμανούς.....θα δούμε!!!
    Άντε και καλό δρόμο!

  12. #42
    Το θέμα καθαρίστηκε απ΄τα άσχετα ποστ. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην κατανόηση του προβλήματος, ή να τεκμηριώσει τα όσα έχει πει ας το κάνει.
    Διαφορετικά ας μείνουμε με το εντυπωσιακό αποτέλεσμα που προκαλεί ένα tireup στο ABS του BMW.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #43
    Μου επιτρέπεις λίγες διορθώσεις και παρατηρήσεις...

    Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω.
    Το ΑΒS (μέσω των ανά τροχό αισθητήρων ταχύτητας) αντιλαμβάνεται διαφορά ταχύτητας μεταξύ των 2 τροχών. ΟΛΗ την ώρα που κινείται η μηχανή.

    Εάν υπάρξει πέδηση και κάποιος τροχός έχει μικρότερη ταχύτητα από τον άλλον (και σε συνδυασμό με αρνητική επιτάχυνση εκτός χαρτογράφησης, δλδ. εκτός ορίων), μειώνεται στιγμιαία η υδραυλική πίεση σερ αυτόν το τροχό. Φυσικά αυτό είναι άμεσα συνδεδεμένο με την πρόσφυση (και την ολίσθηση..) που έχει κάθε τροχός αλλά ΔΕΝ είναι επιλογή του ABS αλλά απόρροια των συνθηκών οδήγησης. Τώρα εάν ένα σετ σκληρότερων ελατηρίων λύνει το 'πρόβλημα' σηκώνει πολύ συζήτηση.
    Πιθανόν όμως να προσφέρει αισθητή βελτίωση. Σίγουρα όμως υπάρδουν και επόμενα βήματα (γενικότερη ποιότητα αναρτήσεων και φυσικά δρόμων).


    Την πίεση την δημιουργούν τα έμβολα (μηχανικά ή υδραυλικά) όταν το θελήσουμε. Πρακτικά επειδή το σύστημα θα «πρέπει κατά από ιδανικές συνθήκες» να είναι ασυμπίεστο γι’ αυτό κάνουμε και την εξαέρωση αλλά αλλάζουμε κιόλας και τα υγρά…που πλέον όταν το ιξώδες τους χάση τις αρχικές του ιδιότητες (λόγω υπεριώδους ακτινοβολίας και κύκλων υπερθέρμανσης) γίνετε «μερικός» συμπιεστό. Η αντλία του ABS απλά δουλεύει σα μια βαλβίδα αντεπιστροφής που σε εμάς καταλήγει ως παλμός στ χέρι και στο πόδι…απλά για να μας ΞΥΠΝΗΣΕΙ.
    Ο παλμός που νοιώθεις είναι από την εναλλαγή πίεσης στο υδραυλικό κύκλωμα και όχι μία προσπάθεια να μας αποδείξει το ABS ότι δουλεύει.
    Επίσης η αντλία ABS διαθέτει ηλεκτροβάνες (solenoids...) ρύθμισης πίεσης όπως και αντλία επαναπλήρωσης του κυκλώματος. Επίσης μάλλον φταίει η σύνταξη αλλά... υδραυλικά έμβολα?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Πρακτικά αυτό το φαινόμενο παρατηρείτε σε πολύ μικρές ταχύτητες και μόνο όταν ο πίσω τροχός φτάσει στα όρια της αναπήδησης.

    Το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενέστερα σε πολλά forums του εξωτερικού και όλοι καταλήξαμε ότι πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω όταν περνάμε ανωμαλίες. Από ότι καταλάβαμε, το ABS δε θέλει να νιώθει τον πίσω τροχό χωρίς πρόσφυση. Το πρόβλημα στα S και ST λύνετε με ελαφρός σκληρότερα ελατήρια εμπρός και πίσω.
    το πρόβλημα πάντως εγώ το έχω όταν ο μπροστινός βρεί ανωμαλία. Το αβς επεμβένει και μου κόβει τα φρένα πολύ πριν το σαμαράκι φτάσει στον πίσω τροχό ...

    edit: και η εξήγηση του dirtbird απο πάνω με καλύπτει

  15. #45
    Εγώ , πάλι να ρωτήσω κατιτίς ?
    (δεν έχω ΚΑΝ μοτοσυκλέτα με ABS , αλλά με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ το θέμα….ισως η επόμενη…)

    Όπως περιγράφετε εδώ την γενική λειτουργία του ABS , ΤΙ είναι αυτό που διαφοροποιεί την ευαισθησία του ABS π.χ. στην F800 σε σχέση με π.χ. την R1200 ή το KTM990 ή οποιαδήποτε άλλη μότο με ABS ???
    Δεδομένου του ΚΑΚΟΥ οδοστρώματος στους περισσότερους δρόμους της Ελλάδας , πόσο «επικίνδυνο» μπορεί να γίνει ένα σύστημα σε αντίθεση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ που έχει προοριστεί να προσφέρει ???



Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF