Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: F 800 Ευαισθησία Abs τέλος!!!!!!!!

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    , ΤΙ είναι αυτό που διαφοροποιεί την ευαισθησία του ABS
    Δεδομένου ότι δεν είναι και πολλοί οι κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων (για μοτό BOSCH, NISSIN, στα αυτοκίνητα και άλλοι) και τα συστήματα έχουν κοινή αρχή λειτουργίας (με εξαίρεση αυτού της CBR 1000), οι διαφορές προκύπτουν από:

    1) το τελικό καλιμπράρισμα του συστήματος από τον κατασκευαστή της μοτό σε συνεργασία με τον προμηθευτή

    2) την ποιότητα των αναρτήσεων γενικώς και ειδικώς μαζί με τα χαρακτηριστικά των περιφερειακών (μη αναρτώμενες μάζες)

    3) τον τύπο της μοτό. Άλλο μία μοτοσυκλετα on-off , άλλο μία street


    Tα 2 και 3 καθορίζουν φυσικά σε μεγάλο βαθμό το 1 (δλδ. το λογισμικό που διέπει τη λειτουργία του εγκεφάλου ABS).

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Δεδομένου ότι δεν είναι και πολλοί οι κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων (για μοτό BOSCH, NISSIN, στα αυτοκίνητα και άλλοι) και τα συστήματα έχουν κοινή αρχή λειτουργίας (με εξαίρεση αυτού της CBR 1000), οι διαφορές προκύπτουν από:

    1) το τελικό καλιμπράρισμα του συστήματος από τον κατασκευαστή της μοτό σε συνεργασία με τον προμηθευτή

    2) την ποιότητα των αναρτήσεων γενικώς και ειδικώς μαζί με τα χαρακτηριστικά των περιφερειακών (μη αναρτώμενες μάζες)

    3) τον τύπο της μοτό. Άλλο μία μοτοσυκλετα on-off , άλλο μία street


    Tα 2 και 3 καθορίζουν φυσικά σε μεγάλο βαθμό το 1 (δλδ. το λογισμικό που διέπει τη λειτουργία του εγκεφάλου ABS).
    Merci για τις απαντήσεις …

    Οπότε , στο συγκεκριμένο παράδειγμα της ευαισθησίας της F800 , μπορεί να ρυθμιστεί ,εκτός από το «μαγικό» tire up , και με επέμβαση στο λογισμικό του ABS ?

    Είναι αυτό δυνατό από π.χ. ένα εξουσιοδοτημένο BMW ?



  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Εγώ , πάλι να ρωτήσω κατιτίς ?
    (δεν έχω ΚΑΝ μοτοσυκλέτα με ABS , αλλά με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ το θέμα….ισως η επόμενη…)

    Όπως περιγράφετε εδώ την γενική λειτουργία του ABS , ΤΙ είναι αυτό που διαφοροποιεί την ευαισθησία του ABS π.χ. στην F800 σε σχέση με π.χ. την R1200 ή το KTM990 ή οποιαδήποτε άλλη μότο με ABS ???
    Δεδομένου του ΚΑΚΟΥ οδοστρώματος στους περισσότερους δρόμους της Ελλάδας , πόσο «επικίνδυνο» μπορεί να γίνει ένα σύστημα σε αντίθεση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ που έχει προοριστεί να προσφέρει ???


    Προσθέτοντας και την δική μου απορία με του ggs, είχα και την εντύπωση οτι η παραπάνω "ιδιαιτερότητα" του ABS στα BMW αφορούσε τα μοντέλα με telelever και ουχι με συμβατικό μπροστινό.
    Ισχύει σε όλα? (δεν αναφέρομαι στο περίεργο με το tire up) αλλά στα σαμαράκια...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Merci για τις απαντήσεις …

    Οπότε , στο συγκεκριμένο παράδειγμα της ευαισθησίας της F800 , μπορεί να ρυθμιστεί ,εκτός από το «μαγικό» tire up , και με επέμβαση στο λογισμικό του ABS ?

    Είναι αυτό δυνατό από π.χ. ένα εξουσιοδοτημένο BMW ?


    Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν καθότι τα φρένα είναι συστήματα ασφαλείας και κανένας κατασκευαστής δεν επαφίεται στην γνώση, αντίληψη και ικανότητα οιουδήποτε επισκευαστή για το εάν θα βρεθεί αντιμέτωπος με καμμιά μηνυσάρα.

    Πιθανή αναβάθμιση λογισμικού μπορεί να αφορά κάποιο bug του προγράμματος ή κάποια βελτίωση στη λειτουργία του και τίποτα παραπάνω.


    Δεν έχω αναφερθεί καθόλου στα ελαστικά γιατί φαντάζομαι ότι όλοι αντιλαμβάνονται ότι παίζουν τον πιο καθοριστικό παράγοντα.

    Κάτι όμως που θα άξιζε να αναφερθεί είναι ότι αφού το ΄πρώτο΄ελατήριο της ανάρτησης είναι τα πλαινά του ελαστικού, ίσως να άξιζε να δοκιμάσετε ελαφρά χαμηλότερες πιέσεις (από 1 έως 4 psi όχι τίποτα ακραίο) για την κίινηση μέσα στην πόλη. Φυσικά αντιλαμβάνεστε ότι όσο αυξάνονται οι ταχύτητες χάνετε σε κράτημα, σταθερότητα κτλ αλλά έτσι είναι η ζωή...

    Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις...

    :rotflmao: :rotflmao:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην κατανόηση του προβλήματος, ή να τεκμηριώσει τα όσα έχει πει ας το κάνει.
    Τι ακριβώς δε κατάλαβες βρε καμάρι μου!!!

    Το ABS γίνετε πολύ ευαίσθητο όταν φρενάρεις πάνω από ανωμαλίες του δρόμου….και αυτό τρομάζει…διότι σε αφήνει χωρίς φρένο για χιλιοστά του δευτερολέπτου….τέλος.

    Πόσο να τεκμηριώσει κάποιος…..ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

    Δεν είναι πυρηνική φυσική.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Μου επιτρέπεις λίγες διορθώσεις και παρατηρήσεις...



    Το ΑΒS (μέσω των ανά τροχό αισθητήρων ταχύτητας) αντιλαμβάνεται διαφορά ταχύτητας μεταξύ των 2 τροχών. ΟΛΗ την ώρα που κινείται η μηχανή…….

    ….Ο παλμός που νοιώθεις είναι από την εναλλαγή πίεσης στο υδραυλικό κύκλωμα και όχι μία προσπάθεια να μας αποδείξει το ABS ότι δουλεύει….
    Σωστός

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    Επίσης η αντλία ABS διαθέτει ηλεκτροβάνες (solenoids...) ρύθμισης πίεσης όπως και αντλία επαναπλήρωσης του κυκλώματος. Επίσης μάλλον φταίει η σύνταξη αλλά... υδραυλικά έμβολα?
    Και εδώ σωστός…….θέμα σύνταξης ήταν όλο το ζήτημα, sorry.

    Τα solenoids δε τα ξέρει ο πολύς ο κόσμος, ούτε και όποιος καβαλάει μηχανή έχει την υποχρέωση να τα ξέρει όλα αυτά, γι’ αυτό και τα έγραψα απλά.

    Το θέμα πάντως με το ABS έχει να κάνει περισσότερο με αλγόριθμο του προγράμματος παρά με κάποιο πρόβλημα του ίδιου του μηχανικού συστήματος
    Άντε και καλό δρόμο!

  6. #51

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν καθότι τα φρένα είναι συστήματα ασφαλείας και κανένας κατασκευαστής δεν επαφίεται στην γνώση, αντίληψη και ικανότητα οιουδήποτε επισκευαστή για το εάν θα βρεθεί αντιμέτωπος με καμμιά μηνυσάρα.
    Ευτυχώς , Παναγιά μου….

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις...

    :rotflmao: :rotflmao:

    Ευτυχώς , υπάρχουν και tireup που μπορείς να αυξομειώνεις το σφίξιμο συνέχεια….
    Ή αλλιώς … «μηχανικός ρυθμιστής ευαισθησίας αυτομάτου συστήματος πέδησης»

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Τι ακριβώς δε κατάλαβες βρε καμάρι μου!!!

    Δεν απευθυνόμουν σε σένα φίλε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν απευθυνόμουν σε σένα φίλε.
    sorry
    Άντε και καλό δρόμο!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Συγνώμη για την επέμβαση αρχικά, αλλά αυτά που γράφετε είναι άκρως τρομακτικά.
    Η εμπειρία μου σε ABS είναι ελάχιστη και αυτή σε σκούτερ, παρόλα αυτά έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.
    Μήπως είσαστε λιγάκι υπερβολικοί?
    Εντάξει αν πηγαίνουμε 200 και πέσουμε σε δημόσια έργα οκ μπορεί να έχουμε κανα κούνημα αλλά σε περιπτωση "χωρίς abs" απλά δεν θα τολμάγατε να ακουμπήσετε την μανέτα του φρένου.
    Οπως τα λέτε παραπάνω το συμπέρασμα που βγαίνει είναι οτι "χωρίς ABS φρενάρω καλύτερα" που δεν νομίζω να ισχύει.

  10. #55
    Μια στιγμή να φέρω τα ποπ-κορν

  11. #56
    Σαν κάτοχος του F800 GS εδώ και 14 μήνες με 17500 khm περίπου, το μπροστινό δουλεύει άψογα το ABS και μπαίνει όταν χρειάζεται πραγματικά, το πίσω είναι ευαίσθητο, το πιο πιθανό είναι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μονάδα του ABS... επίσης περιμένω μιας και είναι στην εγγύηση η μηχανή αν το πήγε σε επίσημο συνεργείο της BMW και πια απάντηση από εκεί...
    BMW RULES ...

  12. #57
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Δε μιλάει για ABS συγκεκριμένα αλλά...

    BMW has announced that they are recalling certain models of the 2009 K1300 S and K1300 GT motorcycles manufactured between October 1st, 2008 and May 1, 2009. They stated that in certain riding conditions involving increased vibration, the brake fluid in the front reservoir can foam.

    This could lead to a reduced braking capability of the front brake system
    , possibly resulting in a crash. BMW has not yet provided the agency with a remedy or notification schedule. Owners may contact BMW at 1-800-831-1117.
    http://www.allworldauto.com/blogs/20...1300-s-recall/
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF