Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ερώτηση για θόρυβο

  1. #1

    Ερώτηση για θόρυβο

    Με αφορμή το πάθημα ενός φίλου, θέλω να θέσω μια ερώτηση προς τους γνώστες νομικής.

    Φίλο μου καλό λοιπόν τον γράψανε για θόρυβο επειδή η μηχανή του (XR600) σύμφωνα με το ηχόμετρο έκανε 2 dBA παραπάνω θόρυβο από αυτό που έγραφε η άδεια κυκλοφορίας (με μαμίσιο τελικό και CRD λαιμούς).

    Ερώτηση Α: Άν με γράψουν για θόρυβο χωρίς να με μετρήσουν μπορώ να αθωοθώ στο δικαστήριο; (λέγοντας οτι δεν έχουν αποδείξεις οτι έκανα θόρυβο, αβάσιμη κατηγορία, κτλ κτλ)

    Ερώτηση Β: Άν με μετρήσουν και με γράψουν μπορώ να αθωοθώ στο δικαστήριο (στην άδεια κυκλοφορίας του KLX δε γράφει στάθμη θορύβου) λέγοντας οτι φοράω τη μαμά εξάτμηση και τόσο θόρυβο κάνει από το εργοστάσιο και εφόσον βγάζει πινακίδα είναι εντός προδιαγραφών και άλλα τέτοια. Στο κάτω κάτω οι δικαστές δε θα το ακούσουν, οπότε απαλάσσομαι λόγω αμφιβολιών, νομίζω;

    Υπόψην η racetech που φοράω (με διάμετρο ακριφυσίου 55 mm) κάνει ΤΡΕΛΟ θόρυβο.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να αμφισβητήσεις την σωστή χρήση του ντεσιμπελόμετρου από το "όργανο" (λάθος απόσταση και γωνία μέτρησης) καθώς και την ακρίβεια της συγκεκριμένης συσκευής (πρέπει να καλιμπράρεται κάθε χρόνο σε διαπιστευμένο εργαστήριο διακρίβωσης και να συνοδεύεται από το αντίστοιχο πιστοποιητικό ΚΑΤΑ την στιγμή της μέτρησης - και όχι αργότερα στο δικαστήριο- το οποίο (πιστοποιητικό) πρέπει να επιδειχθεί (αν ζητηθεί) σ'αυτόν που υφίσταται την μέτρηση (αλλοιώς αρνείσαι να παραλάβεις την κλήση και ΔΕΝ υπογράφεις ).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ντεσιμπελόμετρο,σε γράφουν για έλλειψη σιγαστήρα και όχι για θόρυβο.Το είχα πάθει και γω με το XT που είχα.Με γράψανε για σιγαστήρα (όντως δεν είχα) χωρίς όμως ο μπάτσος να κοιτάξει την εξάτμισή μου.Την επόμενη μέρα πήγα στη ΓΑΔΑ για παράπονα και τους είπα οτι η εξάτμισή μου έχει σιγαστήρα (τον είχα βάλει το πρωί γι'αυτόν το λόγο) και ότι το είπα στον μπάτσο την ώρα που με έγραφε (ψέμα) και εκείνος μου είπε (και καλά) "Τα παράπονά σου στη ΓΑΔΑ".
    Ε,μόλις το άκουσε αυτό ο αξιωματικός (υψηλόβαθμος) πήρε το μπατσο στο κινητό (μπροστά μου όλα αυτά) και τον κατσάδιασε αλλά για τη κλήση,οτι και καλά δεν γράφουν "έλλειψη σιγαστήρα" αλλά "χαλασμένη - τρύπια εξάτμιση"και τον κάλεσε το μεσημέρι στο γραφείο του.Ο νοών νοείτω.

    Πάντως τη κλήση μου την έσβησε γράφωντας "βάσιμες δικαιολογίες",και όταν ήταν να φύγω φώναξε έναν άλλο μπάτσο να κατέβει μαζί μου για να δει αν όντως έχω σιγαστήρα και αν κάνει θόρυβο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
    Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ντεσιμπελόμετρο,σε γράφουν για έλλειψη σιγαστήρα και όχι για θόρυβο.Το είχα πάθει και γω με το XT που είχα.Με γράψανε για σιγαστήρα (όντως δεν είχα) χωρίς όμως ο μπάτσος να κοιτάξει την εξάτμισή μου.Την επόμενη μέρα πήγα στη ΓΑΔΑ για παράπονα και τους είπα οτι η εξάτμισή μου έχει σιγαστήρα (τον είχα βάλει το πρωί γι'αυτόν το λόγο) και ότι το είπα στον μπάτσο την ώρα που με έγραφε (ψέμα) και εκείνος μου είπε (και καλά) "Τα παράπονά σου στη ΓΑΔΑ".
    Ε,μόλις το άκουσε αυτό ο αξιωματικός (υψηλόβαθμος) πήρε το μπατσο στο κινητό (μπροστά μου όλα αυτά) και τον κατσάδιασε αλλά για τη κλήση,οτι και καλά δεν γράφουν "έλλειψη σιγαστήρα" αλλά "χαλασμένη - τρύπια εξάτμιση"και τον κάλεσε το μεσημέρι στο γραφείο του.Ο νοών νοείτω.

    Πάντως τη κλήση μου την έσβησε γράφωντας "βάσιμες δικαιολογίες",και όταν ήταν να φύγω φώναξε έναν άλλο μπάτσο να κατέβει μαζί μου για να δει αν όντως έχω σιγαστήρα και αν κάνει θόρυβο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Και ποιός μπάτσος είναι σε θέση να βεβαιώσει επίσημα άν υπάρχει σιγαστήρας ή όχι; Άλλοι σιγαστήρες είναι μόνιμοι, άλλοι μπαίνουν και βγαίνουν. Άλλοι είναι τύπου τάπας, άλλοι τύπου φλογέρας και άλλοι τύπου διαφραγμάτων. Το οτι κάνει μια εξάτμηση πολύ θόρυβο δε συμαίνει απαραίτητα οτι ο οδηγός έχει βγάλει το σιγαστήρα. Μπορεί να είναι αγωνιστικών προδιαγραφών η εξάτμηση και όχι για street legal χρήση. Αλλά και πάλι ο μπάτσος δε μπορεί να το ξέρει αυτό.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  5. #5
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Πολλάααααα χρόνια πριν...

    Έτη φωτός στο παρελθόν....


    Είχαμε αυτά τα αθλιόπαπα με τις εξατμίσεις-σπαω-τα-@@-του-κόσμου!!!!!

    Τους 2 κολλητούς μου τους είχαν γράψει για θόρυβο. Την επομένη πήγαν στη τροχαία (νομίζω δεν θυμάμαι) με τις μαμα εξατμίσεις και έσβησαν τις κλήσεις.

    Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό πλέον....
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  6. #6
    Ναί, αυτό όπως είπες έτη φωτός πρίν και μόνο σε παπάκια......

    Λέω τώρα τι γίνεται, εν έτει 2005 που δεν έχουμε πια παπάκι, ούτε μαμίσια εξάτμηση να βάλουμε........
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να αμφισβητήσεις την σωστή χρήση του ντεσιμπελόμετρου από το "όργανο" (λάθος απόσταση και γωνία μέτρησης) καθώς και την ακρίβεια της συγκεκριμένης συσκευής (πρέπει να καλιμπράρεται κάθε χρόνο σε διαπιστευμένο εργαστήριο διακρίβωσης και να συνοδεύεται από το αντίστοιχο πιστοποιητικό ΚΑΤΑ την στιγμή της μέτρησης - και όχι αργότερα στο δικαστήριο- το οποίο (πιστοποιητικό) πρέπει να επιδειχθεί (αν ζητηθεί) σ'αυτόν που υφίσταται την μέτρηση (αλλοιώς αρνείσαι να παραλάβεις την κλήση και ΔΕΝ υπογράφεις ).
    Φίλε αυτό δεν το ήξερα...

    Ισχύει για όλα τα μετρητικά όργανα της Τροχαίας; (ραντάρ, αλκοολόμετρα, κτλ)
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Καλημέρα.Με την υπογραφή δηλώνεις οτι παρέλαβες τη κλήση όχι οτι έκανες τη παράβαση -οτι απλά πήρεσ το χαρτί.Για την παράβαση πας με τη κλήση στη τροχαία για παράπονα ή στο δικαστήριο.

    Κάπου είχα ακούσει οτι αν δεν υπογράψεις μπορεί ο μπάτσος να σε τρέχει στα τμήματα.Επαναλαμβάνω,δε το ξέρω αυτό,το άκουσα.Δε ξέρω αν ισχύει.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
    Καλημέρα.Με την υπογραφή δηλώνεις οτι παρέλαβες τη κλήση όχι οτι έκανες τη παράβαση -οτι απλά πήρεσ το χαρτί.Για την παράβαση πας με τη κλήση στη τροχαία για παράπονα ή στο δικαστήριο.

    Κάπου είχα ακούσει οτι αν δεν υπογράψεις μπορεί ο μπάτσος να σε τρέχει στα τμήματα.Επαναλαμβάνω,δε το ξέρω αυτό,το άκουσα.Δε ξέρω αν ισχύει.
    Όχι δεν ισχύει, εγώ ποτέ δεν υπογράφω κλήση και κάθε φορά ο μπάτσος μου ανακοινώνει προφορικά την ημερομηνία του δικαστηρίου.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    Φίλε αυτό δεν το ήξερα...

    Ισχύει για όλα τα μετρητικά όργανα της Τροχαίας; (ραντάρ, αλκοολόμετρα, κτλ)
    Για τα ραντάρ, παίζεται... (μπορείς να τα αμφισβητήσεις με άλλους τρόπους).

    Τα αλκοολόμετρα είναι μια άλλη παράγραφος (την οποία και ξέρω καλά, λόγω δουλειάς).

    Ο τρόπος που μετράνε την αλκοόλη στα εκπνεόμενα αέρια ΔΕΝ είναι εγκεκριμένος από ΚΑΝΕΝΑ οργανισμό (να μην μπλέξουμε παραπανω με σένσορες, ηλεκτροχημικές μετατροπές και ποσοτικές μετρήσεις....).

    Αν δεν ζητησεις από το "όργανο" ή δεν σε πάει ο ίδιος για ανάλυση αίματος μέσα σε 2-3 ώρες, η κλήση είναι ΑΚΥΡΗ.

    Μόνο με Αέρια Χρωματρογραφία / Σπεκτοφωτομετρία Μάζας μπορεί να διαπιστωθεί η ακριβής ποσότητα αλκοόλης στο αίμα.

    Όλες οι άλλες μέθοδοι είναι ενδεικτικές (ποιοτική και όχι ποσοτική ανάλυση).

    Οι κανονισμοί λένε ότι αν υπάρξει θετικό αποτέλεσμα (αναλόγως των εκάστοτε ορίων) ΠΡΕΠΕΙ να επιβεβαιωθεί με ανάλυση αίματος, το αποτέλεσμα της οποίας υπογράφει ιατροδοκαστής, ο οποίος και καλείται αυτεπάγγελτα σαν μάρτυρας κατηγορίας στο Δικαστήριο.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Για τα ραντάρ, παίζεται... (μπορείς να τα αμφισβητήσεις με άλλους τρόπους).

    Τα αλκοολόμετρα είναι μια άλλη παράγραφος (την οποία και ξέρω καλά, λόγω δουλειάς).

    Ο τρόπος που μετράνε την αλκοόλη στα εκπνεόμενα αέρια ΔΕΝ είναι εγκεκριμένος από ΚΑΝΕΝΑ οργανισμό (να μην μπλέξουμε παραπανω με σένσορες, ηλεκτροχημικές μετατροπές και ποσοτικές μετρήσεις....).

    Αν δεν ζητησεις από το "όργανο" ή δεν σε πάει ο ίδιος για ανάλυση αίματος μέσα σε 2-3 ώρες, η κλήση είναι ΑΚΥΡΗ.

    Μόνο με Αέρια Χρωματρογραφία / Σπεκτοφωτομετρία Μάζας μπορεί να διαπιστωθεί η ακριβής ποσότητα αλκοόλης στο αίμα.

    Όλες οι άλλες μέθοδοι είναι ενδεικτικές (ποιοτική και όχι ποσοτική ανάλυση).

    Οι κανονισμοί λένε ότι αν υπάρξει θετικό αποτέλεσμα (αναλόγως των εκάστοτε ορίων) ΠΡΕΠΕΙ να επιβεβαιωθεί με ανάλυση αίματος, το αποτέλεσμα της οποίας υπογράφει ιατροδοκαστής, ο οποίος και καλείται αυτεπάγγελτα σαν μάρτυρας κατηγορίας στο Δικαστήριο.

    Και τι κάνεις στη περίπτωση που σε γράψουν;
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΘΟΡΥΒΟ
    από amakry στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2009, 15:44
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF