Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 109

Θέμα: Περί service

  1. #1

    Περί service

    Καλησπέρα.

    Πήγα και εγώ πρόσφατα να κάνω το 2ο service στον ληστή μου (1250 SA '09).
    - βάσει manual στα 6000 αλλά το πήγα στα 4.500 -

    Μου άλλαξε λάδια μόνο. (4 λιτρα, περίπου 12 ευρώ το μπουκάλι νομίζω είχε).

    Πλήρωσα 103 ευρώ και φεύγοντας μου είπε να του το πάω και στα 8000 να ρίξει μια ματιά μπουζί και πιέσεις... Για το πιέσεις δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα/άκουσα καλά.

    Απλά, τα μπουζί κανονικά τα τσεκάρει στα 6000. Γιατί να μου είπε να του το πάω στα 8000 αφού περίπου στα 10.000 θα το ξαναπήγαινα για service.

    Φοβάμαι μη πάω πάλι για μαλακίες και απλά μου πιάσουν τον κώλο...

    Μιλάω για εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akisjg
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    118
    Κι εγώ πριν από ένα μήνα πήγα για service (gsf 1250 κ8) στα 4900km λόγω παρέλευσης έτους.
    Λάδια και φίλτρο άλλαξα (τα οποία τα έφερα εγώ) και πλήρωσα 58€ για την εργασία.

    Μπουζί ούτε καν κοίταξε και δεν μου είπε τίποτα για πιέσεις.......

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    Re: Περί service

    Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
    Καλησπέρα.

    Πήγα και εγώ πρόσφατα να κάνω το 2ο service στον ληστή μου (1250 SA '09).
    - βάσει manual στα 6000 αλλά το πήγα στα 4.500 -

    Μου άλλαξε λάδια μόνο. (4 λιτρα, περίπου 12 ευρώ το μπουκάλι νομίζω είχε).

    Πλήρωσα 103 ευρώ και φεύγοντας μου είπε να του το πάω και στα 8000 να ρίξει μια ματιά μπουζί και πιέσεις... Για το πιέσεις δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα/άκουσα καλά.

    Απλά, τα μπουζί κανονικά τα τσεκάρει στα 6000. Γιατί να μου είπε να του το πάω στα 8000 αφού περίπου στα 10.000 θα το ξαναπήγαινα για service.

    Φοβάμαι μη πάω πάλι για μαλακίες και απλά μου πιάσουν τον κώλο...

    Μιλάω για εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο.
    Για κατσε καλα ρε φιλαρακι, τα συνεργεια κλεφτες θα γινουν.

    Κανε οτι σου λεει το manual και αστους να λενε οτι θελουν. Γιατι δεν κοιταξε τα μπουζι στις 4500 και θελει να τα δει στις 6000 ? Αυτο με τις πιεσεις τι ειναι παλι ? Ειδε κανενα προβλημα ?

    Προσεχε λιγο μη σε βαλουν στο λουκι

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #4
    Αν εννοεί πιέσεις ελαστικών... μπορεί! Αλλά καλύτερα να τις κοιτάς κάθε εβδομάδα μόνος σου. Αν εννοεί συμπίεση κινητήρα, τι να πω... Να δω μοτέρ Bandit να χάνει συμπίεση στις 4500 χιλιόμετρα και τι άλλο!

    To manual λέει για 10,000χλμ? Κάθε 6,000 δεν είναι ότι είναι να γίνει; Ταπεινή γνώμη, με τα πρώτα λάδια καλά έκανες και δεν τα άφησες πολύ μέσα, αν και εγώ θα τα άλλαζα στα 1000, αλλά από εκεί και πέρα, κάνε ότι λέει το βιβλίο, μην εφευρίσκεις μόνος σου όρια στα χιλιόμετρα για σέρβις. Αν ήταν έτσι, θα έγραφε και η Suzuki κάντε ότι θέλετε όποτε θέλετε...

  5. #5
    Καλησπερα Ληστες. Γνωριζει κανεις κανα καλο Συνεργειο Αντιπροσωπο Suzuki σε Κορυδαλλο-Νικαια-Κερατσινι μερια? Σε μενα το πιο κοντινο ειναι του Σκουρτα. Ειναι καλος αυτος? Κι απο τιμες τι παιζει για Κ8 650s στο 4ο Service στα 11.000χλμ?
    BANDIT GSF 650s K8

  6. #6
    Για τον Σκούρτα κάποιος είχε πει ότι γενικά δεν ήταν και τόσο καλός, ή μάλλον ότι δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη σαν εμφάνιση συνεργείου/μαστόρων αν θυμάμαι καλά.

    Κοντά σου είναι το συνεργείο στο Μπουρνάζι, γιατί δεν πας εκεί; Έχει και μιά συμπαθέστατη κοπέλα μηχανικό (κολάστηκα)


    Εμ... 4ο σέρβις στα 11000 χιλιόμετρα; Φίλε, μήπως λέω, κάποιος σου έχει χαϊδέψει τα οπίσθια και σε κλέβει; Γιατί από σέρβις, θέλει αλλαγή λάδια στα 1000 (τουλάχιστον το Κ5 μου), μετά αλλαγή λάδια στα 6000 και "μεγάλο" στις 12000. Σύνολο 2 "σέρβις" και ένα κανονικό, στις 12000... Το δικό σου βιβλιαράκι γράφει άλλα; Από όσο ξέρω και στα υδρόψυκτα, κάθε 6000 είναι τα διαστήματα ελέγχου!

    Αν είναι μόνο λάδια, μέσο όρο κανένα 70άρι βγαίνει από ότι διαβάζω (και πληρώνω). Αν είναι και βαλβίδες, χρεώνει ο κάθε ένας όσο του κατέβει... Λιγότερα από 200 δύσκολα πάντως. Έναν θυμάμαι που είχε πει ότι πλήρωσε 170 ευρώ και με κούφανε.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Για τον Σκούρτα κάποιος είχε πει ότι γενικά δεν ήταν και τόσο καλός, ή μάλλον ότι δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη σαν εμφάνιση συνεργείου/μαστόρων αν θυμάμαι καλά.

    Κοντά σου είναι το συνεργείο στο Μπουρνάζι, γιατί δεν πας εκεί; Έχει και μιά συμπαθέστατη κοπέλα μηχανικό (κολάστηκα)


    Εμ... 4ο σέρβις στα 11000 χιλιόμετρα; Φίλε, μήπως λέω, κάποιος σου έχει χαϊδέψει τα οπίσθια και σε κλέβει; Γιατί από σέρβις, θέλει αλλαγή λάδια στα 1000 (τουλάχιστον το Κ5 μου), μετά αλλαγή λάδια στα 6000 και "μεγάλο" στις 12000. Σύνολο 2 "σέρβις" και ένα κανονικό, στις 12000... Το δικό σου βιβλιαράκι γράφει άλλα; Από όσο ξέρω και στα υδρόψυκτα, κάθε 6000 είναι τα διαστήματα ελέγχου!

    Αν είναι μόνο λάδια, μέσο όρο κανένα 70άρι βγαίνει από ότι διαβάζω (και πληρώνω). Αν είναι και βαλβίδες, χρεώνει ο κάθε ένας όσο του κατέβει... Λιγότερα από 200 δύσκολα πάντως. Έναν θυμάμαι που είχε πει ότι πλήρωσε 170 ευρώ και με κούφανε.
    Λάθος δικό μου...3ο Service ειναι, απλα την πηρα μεταχειρισμενη τη μηχανη και ο αλλος της εκανε τα Service πριν το κανονικο. Τελευταιο δλδ το ειχε κανει στα 10.500 νομιζω, αντι για 12.000.
    Τι λεει το συνεργειο στο Μπουρνάζι?Καλο? Τιμες? Και κανεις δε προκειται να με χαϊδεψει το κολαρακι γι αυτο εχω εσας ααα και για πειτε ποιο λαδι ειναι καλο για το μοτορι μας? Κ8 εχω εγω... Καπου ειχα διαβασει για το AMSOIL 10-40 FULL SYNTHETIC...ειναι καλο?
    BANDIT GSF 650s K8

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vaggos_1983
    για πειτε ποιο λαδι ειναι καλο για το μοτορι μας? Κ8 εχω εγω...
    Άρα ο προηγούμενος ήταν το κορόιδο... Λοιπόν κατά την ταπεινή μου γνώμη, αφού αλλάζεται το λάδι τόσο συχνά και δεν μιλάμε για πιεσμένο μοτέρ ή "κάφρο" οδηγό, δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το Motul που χρησιμοποιεί η Suzuki.

  9. #9
    Παντως λεω να το παω κανονικα για Service καθε 6000. O Σκουρτας μου πε να το παω καθε 5000 (ισως μου πε και 4500...). Δε πιστευω αυτοι που φτιαξαν τη μηχανη να γραφουν καθε 6000 και να καναν λαθος ε
    Αντε να το πηγαινω στα 5500 minimum...σωστος?
    BANDIT GSF 650s K8

  10. #10
    Από τη Suzuki δηλαδή οι μηχανολόγοι που σχεδίασαν το μοτέρ είναι βλάκες και ο Σκούρτας και ο κάθε μάστορας με πτυχίο λυκείου άντε και καμιάς ιδιωτικής σχολής, είναι μάγκας; Να κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ ότι λέει το βιβλιαράκι! Κάθε 6000, ούτε παραπάνω ούτε λιγότερα. Δεν παθαίνει και τίποτα να το πας και στις 6500, αλλά μέσο όρο κράτησε τις 6000 και ότι και να σου πει ο οποιοσδήποτε, γράψ' τον.


    Παράδειγμα: Η Μοτοδυναμική συστήνει αλλαγή λαδιών στα μισά χιλιόμετρα από όσα λέει το βιβλίο, επικαλούμενη τις "Ελληνικές" συνθήκες... Στην Ιταλία ας πούμε ή στην Ισπανία με την ίδια ζέστη και την ίδια κίνηση, είναι βλάκες... Σε ερώτηση περιοδικού για το αν χάνεται η εγγύηση σε κάποιον χρήστη που αλλάζει λάδια όπως γράφει το βιβλίο του, απάντησαν ότι όχι, αφού έτσι συστήνει ο κατασκευαστής. Ποιός κερδίζει αν αλλάζεις λάδια πιο συχνά;

  11. #11
    Αυτο ακριβως θα κανω. Σιγα μι πιγαινω καθε μηνα για Service....που λεει ο λογος. Ολοι κοροϊδα ψαχνουν...τι να κανουμε.
    BANDIT GSF 650s K8

  12. #12
    Καλημερα παιδες και καλο μηνα. Σημερα θα παω για Service τη μηχανη και εχει 16000χλμ. Θα τη παω στο Σκουρτα τελικα...Χτες τον ρωτησα ποσο θα παει περιπου το μαλι και μοθ πε κοντα 50 ευροπουλα :wacko: Θα μου αλλαξει λαδακια και ενα γενικο ελεγχο ολη τη μηχανη. Μου φαινονται πολυ καλα τα λεφτα...η μηπως κατι κρυβεται απο πισω?
    BANDIT GSF 650s K8

  13. #13
    Καλησπέρα.

    Έχω ένα bandit 1250 μοντέλο '09.

    Βασικά το πήγα για τα δεύτερά του λάδια, αντί στα 6.000 (ή κανονικά είναι στα 7000??) χλμ, στα 4.500 χλμ. Πες...απλά επειδή κακό δεν κάνει...

    Το πήγα στη Suzuki στην Ιωνίας, στα Πατήσια.

    Το κόστος για την αλλαγή λαδιών βασικά, μαζί με τα λάδια ήταν 102 ευρώ!!!! 52 είχαν τα λάδια νομίζω και 50 τα εργατικά. Κάπως έτσι!!!

    Μήπως με δουλεύουν;; Καλά εννοείται ότι θα πηγαίνω τα δικά μου λάδια, αλλά τα εργατικά;

    Επίσης, αν δεν κάνω λάθος στο service αυτό τσεκάρουν και μπουζί, σωστά;

    Έχω την εντύπωση ότι δεν μου τα τσέκαρε.

    Και φεύγοντας μου είπε κιόλας πως λάδια να αλλάξω στα 10.000 (πες πως είναι normal) και να ξαναπεράσω στα 8.000 klm για να ρίξει μια ματιά;;; Τότε μου είχε πει στα μπουζί και κάτι άλλο μου είχε αναφέρει, αλλά δε θυμάμαι τί. Κάτι να σφίξει...??? (όχι τις βίδες της εξάτμισης κλπ, κάτι άλλο).

    Σας ακούγονται normal αυτά; Δηλ. αν του το πάω στα 8.000 για να τσεκάρει μπουζί και ότι άλλο θα μου ζητήσει να του τα σκάσω;;;; Και μετά από 2000 πάλι θα του ξανασκάσω εργατικά για τα λάδια;;; Μήπως με δουλεύει; Ή να υποθέσω ότι δε θα μου ζητήσει κάτι στα 8000. Το τζάμπα νομίζω έχει πεθάνει όμως...

    Τόσο μαλακία έκανα που πήγα για λάδια νωρίτερα;;; Νωρίτερα πήγα ρε γμτ, όχι αργότερα!!!

    Τί θα κάνατε στη θέση μου;

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
    Μήπως με δουλεύουν;;
    Εμ, ναι....

    Απλά το Bandit αν δεν το καφρίζεις, είναι αλεξίσφαιρο. Χμ. Βλακείες λέω. Εγώ του πίνω το αίμα 43000 χιλιόμετρα τώρα και πάλι το μοτέρ σαν καινούριο είναι... Ξαναλέμε: ΔΕΝ χρειάζεται ΤΙΠΟΤΑ πιο συχνά από ότι λέει ο κατασκευαστής. Από φίλο που δούλευε στην BP κάποια φεγγάρια, τα λάδια έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο που έχουν εξαιρετικές δυνατότητες λίπανσης και διάρκειας, αλλά πρέπει να πληρώνουμε κάτι, προφανώς. Όχι αλλαγές πιο συχνά όμως από όσο λέει η Suzuki, πετάς λεφτά χωρίς λόγο. Τώρα αν σε χρέωσε 50 ευρώ για να ξεβιδώσει την τάπα κάτω από τον κινητήρα, να βάλει ένα χωνί και να ανοίξει το λάδι και να το βάλει στο μοτέρ, εσύ βλέπεις αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα... Στο Χαλάνδρι ο Κούζουνας (ή Κουζουνάς, δεν έμαθα ποτέ που τονίζεται το όνομα του) δεν μου πήρε ποτέ πάνω από 60-65 για αλλαγή λαδιών, επίσης εξουσιοδοτημένος. Οι περισσότεροι στο κάνουν μόνο χρεώνοντας τα λάδια... Όλα τα άλλα είναι απλά βλακείες. Μπουζί με πρόβλημα στις 4500;;; ΛΟΛ και πάλι ΛΟΛ. Στις 12000 απλά τα αλλάζεις και δεν χρειάζεται ΠΟΤΕ να δεις τίποτα, εκτός και αν διαπιστώσεις δυσλειτουργία. Χαλαρώστε ρε παιδιά με τη συντήρηση, δεν είναι το GSVR του Loris...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Εχω παει μεχρι τωρα σε 3 επισημα.
    Αυτο στην Ιωνιας μου φαινετε το πιο σοβαρο.Δεν ξερω...μπορει να υπαρχει και καλυτερο , αλλα τουλαχιστον ο μηχανικος ο Αντρεας και ξερει απο Suzuki και ασχολειται με αγωνες , οποτε καποια καλη εμπειρια την εχει.
    Απλα ειναι κλασσικο "επισημο", δηλαδη βαρανε τιμες και κάνουν τα πάντα "by the book".

    Για μενα ,το χω ξαναπει, ο καλος ο μαστορας δεν φαινετε στο απλο service.
    Δλδ. τι ?
    Ποσο ομορφα και με χάρη αλλαξε τα λαδια ?
    Με τι μαεστρια ξεβίδωσε τα μπουζι ?


    Στη ζημια φαινετε ο μαστορας.Ποσο ευκολα και γρηγορα την βρίσκει και την αποκαθιστα.
    Οταν του ειπα οτι η βιδα που ρυθμζει την δεσμη των φωτων δεν ανταποκρινεται πια, και προς οπου να τη στριψεις ,δεν αλλαζει τίποτα....πελαγωσε.Και φυσικα δεν ασχοληθηκε.


    Εχω μαθει να ζω με αυτη την κατασταση....δεν αλλάζει.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ερωτησεις περι service RC8
    από zaharias80 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2011, 14:57
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 10:29
  3. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 10:47
  5. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF