Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Κατοχος Serow 225

  1. #1

    Κατοχος Serow 225

    Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεο μελος και κατοχος εδω και δυο μερες ενος yamaha serow 225 (μαλλον μοντ.1991) και κυκλοφορια σε ελλάδα το 2000 με 20.000 χλμ.Ηταν 1,5 χρονο σε ακινησια,το μοτερ δουλευει αψογα,απλα θελει μπαταρια,λαστιχα και κατι ψιλομαζεματα.
    (Ειμαι 29 ετων,1.78 υψος και 81 κιλα.τα 80 cm υψους σελας,μαλλον μου πεφτει κοντο)
    Πριν μου το δωρισουν ειχα αρχισει να ψαχνω χωματινο μηχανακι καθως 2-3 φιλαρακια εχουν μοτοκρος(cr 250,tm 125,wrf250) και επιδιδονται σε εντουροβολτες περιπου μια φορα την βδομαδα και καμια γυρα σε πιστα μοτοκρος(ειμαστε τυχεροι και ειναι διπλα στα σπιτια μας!)
    Ειχα καταληξει,μετα απο συμβουλες φιλων που ασχολουνται επαγγελματικα με μοτοκρος, σε σε δυο μηχανακια.1)KTM ECX 200 kai 2)WRF 250 δηλ.μεχρι 3.000-3.500 ευρω.(και πολλα ειναι για μηχανακι που θα το φαει το χαλικι η πτωση και για 3-4 φορες το μηνα!)
    Επειδη δεν ξερω αν θα μου αρεσει το ''αθλημα'' και να μη δωσω τζαπα τοσα ευρω(για χρηση μηχανησ μια φορα την βδομαδα!) θα ηθελα τη γνωμη σας και τη συμβουλη σας?
    1)θα μπορουσα να ακολουθησω 1-2 φορες την παρεα με το ταπεινο serow(ενα χωματινο λαστιχο θελει μπροστα),να οδηγησω και κανενα μηχανακι απο αυτα να δω πως θα τα παω και μετα να μπω στην διαδικασια να αγορασω εντουρο?
    2)Το serow με λιγα ευρω (λαστιχα,αναρτηση) κανει για μικρες ημερησιες εντουροβολτες(περιπου 50-70 χλμ) και να κρατησω το παπακι που εχω για την χρηση δουλεια(2 χλμ)-καφε(1,5 χλμ)απο το σπιτι?
    3)Να πουλησω το παπακι,να κρατησω το serow για μεσα στην πολη(μικρη επαρχακη πολη) και να παω κατευθειαν για εντουρο γιατι το serow δεν κανει καθολου για τη χρηση που το θελω?

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2008
    Μηνύματα
    25
    file kata thn gnwmh mou poula to papi pou exeis kai kane tis douleies sou me to serow...otan phgaineis gia enduro kai vlepeis ti euxaristhsh sou dinoun ta mhxanakia pou exoun oi filoi sou tha xenerwseis me to serow.....to thema einai na phgaineis xwma kai na lussas na to euxaristiesai,oxi apla na phgaineis.....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    απλα ξεχνα το,serow και enduro δεν πανε μαζι.τι να σου κανει το κακομοιρο 15 αλογα εχει.
    πουλα το παπι μαζεψε κανα ψιλο ακομα και ολο και καποιο wr,kdx,crm,klx250,xr250 κλπ κλπ(φανταζομαι θες κατι οικονομικο)θα βρεις να τσιμπησεις και θα χεις και το serow για μεσα στην πολη.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  4. #4

    Re: Κατοχος Serow 225

    Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisserow225
    Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεο μελος και κατοχος εδω και δυο μερες ενος yamaha serow 225 (μαλλον μοντ.1991) και κυκλοφορια σε ελλάδα το 2000 με 20.000 χλμ.Ηταν 1,5 χρονο σε ακινησια,το μοτερ δουλευει αψογα,απλα θελει μπαταρια,λαστιχα και κατι ψιλομαζεματα.
    (Ειμαι 29 ετων,1.78 υψος και 81 κιλα.τα 80 cm υψους σελας,μαλλον μου πεφτει κοντο)
    Πριν μου το δωρισουν ειχα αρχισει να ψαχνω χωματινο μηχανακι καθως 2-3 φιλαρακια εχουν μοτοκρος(cr 250,tm 125,wrf250) και επιδιδονται σε εντουροβολτες περιπου μια φορα την βδομαδα και καμια γυρα σε πιστα μοτοκρος(ειμαστε τυχεροι και ειναι διπλα στα σπιτια μας!)
    Ειχα καταληξει,μετα απο συμβουλες φιλων που ασχολουνται επαγγελματικα με μοτοκρος, σε σε δυο μηχανακια.1)KTM ECX 200 kai 2)WRF 250 δηλ.μεχρι 3.000-3.500 ευρω.(και πολλα ειναι για μηχανακι που θα το φαει το χαλικι η πτωση και για 3-4 φορες το μηνα!)
    Επειδη δεν ξερω αν θα μου αρεσει το ''αθλημα'' και να μη δωσω τζαπα τοσα ευρω(για χρηση μηχανησ μια φορα την βδομαδα!) θα ηθελα τη γνωμη σας και τη συμβουλη σας?
    1)θα μπορουσα να ακολουθησω 1-2 φορες την παρεα με το ταπεινο serow(ενα χωματινο λαστιχο θελει μπροστα),να οδηγησω και κανενα μηχανακι απο αυτα να δω πως θα τα παω και μετα να μπω στην διαδικασια να αγορασω εντουρο?
    2)Το serow με λιγα ευρω (λαστιχα,αναρτηση) κανει για μικρες ημερησιες εντουροβολτες(περιπου 50-70 χλμ) και να κρατησω το παπακι που εχω για την χρηση δουλεια(2 χλμ)-καφε(1,5 χλμ)απο το σπιτι?
    3)Να πουλησω το παπακι,να κρατησω το serow για μεσα στην πολη(μικρη επαρχακη πολη) και να παω κατευθειαν για εντουρο γιατι το serow δεν κανει καθολου για τη χρηση που το θελω?

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    Eιχα δει ενα παλικάρι στα πιστάκια στη βαρυμπόμπη με ενα serow πριν κανα χρονο... και το πήγαινε ΤΑΠΑ>>>>> (αλλα αυτο δε λεει τπτ)

    Το μηχανάκι δεν ειναι για αυτή τη χρήση.... σου προτεινω να το δώσεις και να κρατήσεις το παπι...(χαμηλότερο κοστος συντηρης για πολη) καιει λιγοτερο !!

    Πάρε ενα διχρονο μηχανακι για το βουνο.. και ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  5. #5
    Το σαββατο μεσημερακι μαλλον θα παμε βολτα με την παρεα.εκει θα σχηματισω μια αποψη γιατι δεν εχω καθολου επαφη με το χωμα.(Ειχα ενα ΧΤ660R για δυο χρονια μεσα στην αθηνα!)
    οταν θα εχω νεα θα σας πω.

    Υ.Γ.αν παρω αλλο μηχανακι,προσανατολιζομαι περισσοτερο σε διχρονο,για μικροτερο κοστος συντηρησης αλλα σε ευρωπαικο(π.χ.ΚΤΜ) γιατι μου εχουν πει οτι βγαζει πιο ομαλα την δυναμη στο δρομο και δεν εχει το ξεσπασμα ''ψηλα'' οπως το CR 250 του φιλου που του εχει ''κοψει'' τα χερια.Αλλιως σε 250 4τ με την ευχη οτι δεν θα παθει ζημια το μοτερ...

  6. #6
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    αν εχεις χρηματα παρε 250 4τ...θα σε βολεψει καλυτερα,αλλοιως 200 2τ
    προτιμησε ktm
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  7. #7
    Τελικα η βολτα εγινε την κυριακη!Η παρεα:
    1)cr 250 '01
    2)ktm 200 sx
    3)tm 125
    4)wrf 250 '07
    5)cr 125 '03
    6)Serow 225 '91!!!!
    Ηταν φανταστικη εμπειρια αλλα λυπηθηκα το yamahaκι μου!Μαλλον ειναι πολυ πολιτισμενο για κακοτραχαλους δρομους και περασματα μεσα απο ποταμια(2-3 φορες τερματισε η μπροστινη αναρτηση!) και απο μια πτωση σε αμουδερα πανω σε στροφη (δεν εχω καθολου μπροστινο λαστιχο)μου εσπασε το δεξι μπροστα φλας και στραβωσε το τιμονι!δε το ξαναβαζω σε χωμα,θα του βαλω 2 λαστιχακια on-of και θα το χρησιμοποιω στην πολη.
    Αρα μπαινουμε στην διαδικασια για αλλο μηχανακι...
    Η επιλογη κάθε άλλο παρα ευκολη είναι.wr,kdx,crm,klx,xr…όλα αυτά μπορει να ειναι οικονομικα δεν παυει να εχουν τεχνολογια της περασμενης 10ετιας.
    Αν μπορει καποιος να με βοηθησει να βρω την χρυση τομη αναμεσα στο κοστος κτησης και συντηρησης και σε αυτό που καλουνται να προσφερουν.την χαρα της οδηγησης σε off road καταστασεις!Θα βοηθουσε πολύ καποιος που εχει η ειχε στην κατοχη του τετοια μηχανακια.
    Αξιζει να δωσω 1.500-2.000 ευρω για αυτά η΄ να μαζεψω ακομα 1.000-1.500 και να παω σε μοντελα της 10 ετιας μας?

  8. #8
    4T
    KFX 250 '04-'05
    CRF 250

    ME 2.500-3.000 EYRO

    H'

    2T
    KTM 200 EXC '04-'05 ME 3.000+

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2008
    Μηνύματα
    25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisserow225
    Τελικα η βολτα εγινε την κυριακη!Η παρεα:
    1)cr 250 '01
    2)ktm 200 sx
    3)tm 125
    4)wrf 250 '07
    5)cr 125 '03
    6)Serow 225 '91!!!!
    Ηταν φανταστικη εμπειρια αλλα λυπηθηκα το yamahaκι μου!Μαλλον ειναι πολυ πολιτισμενο για κακοτραχαλους δρομους και περασματα μεσα απο ποταμια(2-3 φορες τερματισε η μπροστινη αναρτηση!) και απο μια πτωση σε αμουδερα πανω σε στροφη (δεν εχω καθολου μπροστινο λαστιχο)μου εσπασε το δεξι μπροστα φλας και στραβωσε το τιμονι!δε το ξαναβαζω σε χωμα,θα του βαλω 2 λαστιχακια on-of και θα το χρησιμοποιω στην πολη.
    Αρα μπαινουμε στην διαδικασια για αλλο μηχανακι...
    Η επιλογη κάθε άλλο παρα ευκολη είναι.wr,kdx,crm,klx,xr…όλα αυτά μπορει να ειναι οικονομικα δεν παυει να εχουν τεχνολογια της περασμενης 10ετιας.
    Αν μπορει καποιος να με βοηθησει να βρω την χρυση τομη αναμεσα στο κοστος κτησης και συντηρησης και σε αυτό που καλουνται να προσφερουν.την χαρα της οδηγησης σε off road καταστασεις!Θα βοηθουσε πολύ καποιος που εχει η ειχε στην κατοχη του τετοια μηχανακια.
    Αξιζει να δωσω 1.500-2.000 ευρω για αυτά η΄ να μαζεψω ακομα 1.000-1.500 και να παω σε μοντελα της 10 ετιας μας?
    analogws ti thes nakaneis....an thes na kaneis motocross koita gia cr,yz kai ktm sx...an thes na kaneis enduro xehna ta auta kai pare mhxanaki enduro....polu kalh lush kai oikonomik einai ta gas gas mexri kai '05 xronologia.....alliws koita ktm exc 02-03.....proswpika exw ena ktm 200 '02 kai einai polu kalo......

  10. #10
    ta gas gas τι λενε?τι προελευση ειναι?προβληματα?

    καπου εδω μεσα διαβασα για KTM EXC να μην παει καποιος σε μοντ. '03 και πριν.
    γιατι?στα '04 και μετα τι αλλαξε?

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisserow225
    ta gas gas τι λενε?τι προελευση ειναι?προβληματα?
    Κωστάκηηηηη ....!!!

    (για την Ισπανική καφετιέρα σου ρωτάει ο άνθρωπος...)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisserow225
    καπου εδω μεσα διαβασα για KTM EXC να μην παει καποιος σε μοντ. '03 και πριν.
    γιατι?στα '04 και μετα τι αλλαξε?
    Αφορά στα δίχρονα (και ειδικότερα στο 250 - τα 300 και 380 δεν παλεύονται έτσι και αλλιώς...) και σχετίζεται με τις ρυθμίσεις της Power Valve (και όχι μόνο..) όσον αφορά στον τρόπο που βγάζουν τη ισχύ τους...
    (κοινώς, το σύνδρομο του Διχρονοπίθηκου: Μακριά χέρια, κόκκινος κώλος και πανοραμική φωτό της οδοντοστοιχίας...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.348

    Μάζεψε κάτι παραπάνω και πάρε ένα 2502τ από 04 και πάνω.

    ωραίο στιχάκι έφτιαξα...

    Κάπου πήρε ένα το μάτι μου με 3500 (ΚΤΜ) αλλά θα βρεις και Gas Gas σε αυτά τα λεφτά. Φίλος πήρε πέρσυ Gas Gas 07 σε καλή κατάσταση me 3700.

  13. #13
    επειδη παρακολουθησα χθες βολτα των φιλων μου σε πιστα κροσ μαλλον κοιταω προς 4Τ...
    με τα διχρονα παλευεις ενω με τα 4τ εισαι πιο χαλαρος και δεν ειμαστε σε ηλικια για ''μαχες''...
    και για εντουροβολτα που το θελω πιστευω ειναι πιο καλο το 4τ.

    ξερει κανεις τη διαφορα σε ΥΖF 250 kai WRF 250 ??

    αναρτησεισ,μοτερ,σχεσεις μεταδοσης-κιβωτιο,γραναζια,βαρος...

    αν μπορει ας με βοηθησει καποιος...

    THANK!!!!

  14. #14
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisserow225


    ξερει κανεις τη διαφορα σε ΥΖF 250 kai WRF 250 ??

    THANK!!!!
    Το ΥΖF είναι μηχανή για ΜΧ ενώ το WRF για enduro , με ότι συνεπάγεται και στις 2 περιπτώσεις .
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisserow225
    [B]επειδη παρακολουθησα χθες βολτα των φιλων μου σε πιστα κροσ μαλλον κοιταω προς 4Τ...
    με τα διχρονα παλευεις ενω με τα 4τ εισαι πιο χαλαρος και δεν ειμαστε σε ηλικια για ''μαχες''...
    και για εντουροβολτα που το θελω πιστευω ειναι πιο καλο το 4τ.
    Μπα μην το λες, τα σύγχρονα δίχρονα είναι πολύ ευκολοδήγητα, σαφώς πιο ελαφριά από ένα 4τ και με ευκολότερη συντήρηση.

    Για gas gas που το σκέφτεσαι είναι ότι πρέπει για εντούρο, όπως και το wrf250 απλά να βρεις κάποιο μιζάτο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Serow 225
    από [Anti]Xrhstos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF