Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Ερωτησεις νεος στο χωρο

  1. #1

    Ερωτησεις νεος στο χωρο

    Γεια σας. Πριν λιγες ημέρες πηρα το διπλωμα μου για "μοτο-μικρο". Δεν εχει εκδοθει ακομα περιμενω να το παρω στα χερια μου. Εχω καποιες ερωτησεις:

    1. Ως ποσα κυβικα θα μπορω να οδηγω? Ο δασκαλος μου λεει 250 ενω ενας ξαδερφος μου ως 125 και με εχουν μπερδεψει.
    2. Συντομα θα αγορασω μηχανακι αλλα δεν ξερω τι. Τι μου προτεινετε? Προσανατολιζομαι σε τετραχρονο με 4 ταχυτητες 125αρι. Καποια προταση??? (Για καινουργιο παντα)
    3. Τι κρανος να παρω? Ποσο κοστιζουν περιπου τα καλα?

    Ευχαριστω πολύ.

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    1. Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread...F0%EB%F9%EC%E1
    Μπορείς να οδηγήσεις μοτοσυκλέτα μέχρι 33 ίππους.

    2. Εξαρτάται από το τι χρήση θέλεις να κάνεις με τη μοτοσυκλέτα. Πάρα πολλοί, είχαν την ίδια απορία με σένα. Απαντήσεις θα βρεις σε θέματα εδώ http://www.moto.gr/forums/forumdispl...?s=&forumid=22 .

    3. Εξαρτάται πάλι από το ποσό που θες να διαθέσεις. Υπολόγισε γύρω στα 250 euros για ένα καλό κράνος αγορασμένο από εξωτερικό.
    Δες αυτό το online shop : http://www.bikersbargains.co.uk/inde...28ee6a86fe40f0 & αυτό : http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...jectID=2587640


    Γενικά ψάξου στο φόρουμ. Θα βρεις απαντήσεις για όλα.



  3. #3
    Ευχαριστω φιλε μου για τα λινκς αλλα επειδη ειναι ολα ΠΑΡΑ πολλα για διαβασμα - γινεται ενας κικαιωνας μπορεις να μου πεις εδω:

    1. Αληθευει οτι μετα 2 χρονια γινεται απεριοριστων χωρις εξετασεις? Απλα πας στην τροχαια?? Λες εως 33 ιππους. Δηλαδη τα κυβικα ειναι ασχετα τελειως?

    2. Το θελω για μεσα τη πολη κυριως να κινουμαι και για καμια ψιλομακρινη βολτα αν θελησω. π.χ απο Αθηνα Ωροπο (παραδειγμα εφερα) Δεν προκειται να παρω διχρονο γιατι καθε λιγα χιλιομετρα θελει να κρυωνει σωστα? Το τετραχρονο πας απεριοριστη αποσταση ετσι? Π.χ Αθηνα - Θεσσκη χωρις σταση σωστα? Επισης εχω εκπαιδευτει σε kymco 125-4 ταχυτητες και σκεφτομαι να παρω ιδιο. Καλη επιλογη? ποσο κοστιζουν περιπου τα τετραχρονα 125 κυβικων??

    και τελος:

    3. θελω κρανος που να ασφαλιζει και το σαγονι αλλα αν θελω να το ανεβαζω αν κανει ζεστη. Καποια προταση??

    ευχαριστω προκαταβολικα.

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Katsaridas007
    Ευχαριστω φιλε μου για τα λινκς αλλα επειδη ειναι ολα ΠΑΡΑ πολλα για διαβασμα - γινεται ενας κικαιωνας μπορεις να μου πεις εδω:

    1. Αληθευει οτι μετα 2 χρονια γινεται απεριοριστων χωρις εξετασεις? Απλα πας στην τροχαια?? Λες εως 33 ιππους. Δηλαδη τα κυβικα ειναι ασχετα τελειως?

    2. Το θελω για μεσα τη πολη κυριως να κινουμαι και για καμια ψιλομακρινη βολτα αν θελησω. π.χ απο Αθηνα Ωροπο (παραδειγμα εφερα) Δεν προκειται να παρω διχρονο γιατι καθε λιγα χιλιομετρα θελει να κρυωνει σωστα? Το τετραχρονο πας απεριοριστη αποσταση ετσι? Π.χ Αθηνα - Θεσσκη χωρις σταση σωστα? Επισης εχω εκπαιδευτει σε kymco 125-4 ταχυτητες και σκεφτομαι να παρω ιδιο. Καλη επιλογη? ποσο κοστιζουν περιπου τα τετραχρονα 125 κυβικων??

    και τελος:

    3. θελω κρανος που να ασφαλιζει και το σαγονι αλλα αν θελω να το ανεβαζω αν κανει ζεστη. Καποια προταση??

    ευχαριστω προκαταβολικα.

    1. Αληθεύει. Τα κυβικά ναι, είναι άσχετα εντελώς. Μέχρι 33 ίππους.

    2. Το μηχανάκι που λες ότι έκανες μάθημα ήταν παπάκι. Σαφώς μιλάμε μόνο για τετράχρονα. Προσωπικά θα σου πρότεινα το Yamaha YBR 250 ή το Yamaha WR 250 R . Υπάρχουν αρκετές μοτοσυκλέτες σε αυτούς τους ίππους. Οπότε ψάξε λίγο στα site τους, να δεις τι σου αρέσει αρχικά.

    3. Αυτό που αναφέρεις, λέγεται κράνος flipp up. Προσωπικά θα σου συνιστούσα να πάρεις μόνο full face με το οποίο είσαι πάντα 100% εξασφαλισμένος ακόμα και σε περίπτωση ζέστης, μιας και δε θα το έχεις ανοιχτό, γιατί δε γίνεται.
    Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:


    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...-Green-17-0001

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...rma-Black-0003

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...-16-Abyss-0001

    Ψάξου και σε αυτό.


  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    1. Αληθεύει. Τα κυβικά ναι, είναι άσχετα εντελώς. Μέχρι 33 ίππους.
    Αυτο με τους 33 ιππους ειναι λαθος. Με το Α1 μπορεις να οδηγησεις μηχανακι που να πληρει τις προυποθεσεις 25 kw ή 0,16kw/kgr που σημαινει η το ενα η το αλλο.Το ποσες κιλοβατωρες εχει ενα μηχανακι το γνωριζει μονο ο κατασκευαστης.Ρωτας δηλαδη ποσες βγαζει το μηχανακι που σε ενδιαφερει, αν εχει ως 25 εισαι οκ, αν οχι διαιρεις τις κιλοβατωρες με το βαρος του γιατι μπορει να εισαι οκ απο τη δευτερη προυποθεση. Ελπιζω να καταλαβες.

  6. #6
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    33 ps= 25 kW
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    αυτο που θελω να πω εν ολιγοις ειναι οτι μπορει να οδηγησει και μηχανακι με περισσοτερους ιππους απο 33 και δεν ισχυει απολυτα. Συν το οτι αν χτυπα ξυλο γινει δικαστηριο (που εχει γινει για γνωστο μου που οδηγουσε 250 κ. τσοπερ) θα του ζητησουν να αποδειξει οτι το διπλωμα τον καλυπτει θα ζητησει απο αντιπροσωπο χαρτι που να λεει ποσες κιλοβατωρες δινει το εργοστασιο στο μηχανακι του.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    ......Το ποσες κιλοβατωρες εχει ενα μηχανακι το γνωριζει μονο ο κατασκευαστης.......
    Yποθετουμε οτι εχω ενα μηχανακι με μεγιστη ισχύ 25kW στις 8000 στροφες. Αν παω απο το Βολο στα Χανια σε 2,5 ώρες με το μοτερ να δουλευει σταθερά στις 8000 στροφες, τοτε η ενεργεια που θα αποδώσει ο κινητήρας μου (ή η ενέργεια που χρειάστηκα εγω και το μηχανάκι για να μετακινηθούμε σε αυτή την απόσταση στο συγκεκριμένο χρόνο) θα είναι 25 kW (κιλοβάτ) x 2,5 h (ώρες) = 62,5 kWh (κιλοβατώρες)...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    αυτο που θελω να πω εν ολιγοις ειναι οτι μπορει να οδηγησει και μηχανακι με περισσοτερους ιππους απο 33 και δεν ισχυει απολυτα. Συν το οτι αν χτυπα ξυλο γινει δικαστηριο (που εχει γινει για γνωστο μου που οδηγουσε 250 κ. τσοπερ) θα του ζητησουν να αποδειξει οτι το διπλωμα τον καλυπτει θα ζητησει απο αντιπροσωπο χαρτι που να λεει ποσες κιλοβατωρες δινει το εργοστασιο στο μηχανακι του.
    Αυτό που σε δεσμεύει περισσότερο, είναι οι ίπποι ανα κιλά. Μπορεί να βγάζει λιγότερα από 33 άλογα αλλά η αναλογία κιλων/ίππο να είναι απαγορευτική.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Προσανατολιζομαι να παρω παπακι 125αρι 4 ταχυτητων τετραχρονο. Σε αυτο που δεν εχω αποφασισει ειναι η μαρκα ακομα.

    -MikeG: Αυτα που μου προτειενεις ειναι πολυ ωραια αλλα και πολυ ακριβα για μενα δυστυχως. Θελω κατι πιο φτηνο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    ναι αλλα το διπλωμα πανω λεει <η> αν δε κανω λαθος (οχι απιθανο) που σημαινει το ενα η το αλλο οχι και τα δυο μαζι απαραιτητα...

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Katsaridas007
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Προσανατολιζομαι να παρω παπακι 125αρι 4 ταχυτητων τετραχρονο. Σε αυτο που δεν εχω αποφασισει ειναι η μαρκα ακομα.

    -MikeG: Αυτα που μου προτειενεις ειναι πολυ ωραια αλλα και πολυ ακριβα για μενα δυστυχως. Θελω κατι πιο φτηνο.

    Για παπάκι θα σου πρότεινα το νέο Yamaha ή Modenas, το οποίο είναι ίδιο με το Kawasaki.

    Κράνος μπορείς να βρεις στη τιμή που θέλεις ψάχνοντας σε online shops.

    Εδώ έχουμε λίστα με πάρα πολλά online shops :

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=23141

  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Κιλοβατ, όχι κιλοβατώρες.. λογαριασμό της ΔΕΗ θα πληρώσει?

    Όχι παπί ρε παιδιά.. αφού υπάρχουν τόσα καλά μικρά μοτοσυκλετάκια.. να δώσει για ένα παπί 2000+ ευρώ? too much..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  14. #14
    1385 κανει το κιμκο + καμια 200ρια το κρανος=1575 ευρω

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Υπολόγισε και χρήματα για ένα μοτοσυκλετιστικό μπουφάν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος στο forum , νέος στις μηχανές...
    από tsofras στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2006, 17:26
  2. Νέος στο Forum
    από Sabre στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 18:57
  3. ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 13:02
  4. Νεος στο club μα οχι στο χορο
    από soter3gm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF