Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Λάδια για CBF-600S '09

  1. #16
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Μάλλον κατάλαβα λάθος τότε γιατί στο site τους είχα διαβάσει "συνθετικής τεχνολογίας" για το συγκεκριμένο, πες μας τη γνώμη σου μόλις τα δουλέψεις λίγο Γιαννιό!

    Τα Castrol Power-1 GPS είναι HMIσυνθετικά. Στο site μπορει να γράφει "synthetic-blend" (που σημαίνει ημισυνθετικά).

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Τα Castrol Power-1 GPS είναι HMIσυνθετικά. Στο site μπορει να γράφει "synthetic-blend" (που σημαίνει ημισυνθετικά).
    "Συνθετικής βάσης" είχα διαβάσει στο site της Castrol κι έγραψα τεχνολογίας ο μλκς..

    Αυτό με μπέρδεψε Νικόλα, καλά κάνατε και το ξεκαθαρίσατε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	674 
Μέγεθος:	12,0 KB 
ID:	178126

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    ................................

    Γενικά πάντως πιστεύω ότι όποιο επώνυμο / ποιοτικό λάδι και αν χρησιμοποιήσεις, αν κάνεις αλλαγές αρκετά συχνά, δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα με τον συγκεκριμένο κινητήρα.

    Προφανώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο λάδι θέλεις, αρκεί να συμφωνεί με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Το μάνιουαλ της Χόντα πουθενά δεν αναφέρει συγκεκριμένη μάρκα λαδιού, μόνο χαρακτηριστικά (τα οποία καλύπτουν όλοι οι επώνυμοι κατασκευαστές).
    .

    Αυτό πιστεύω κ εγώ...

    Τεσπα. Τα Castrol Power1 GPS 15-50 βγήκαν μετά από 4.300 χμ. Από το χρώμα κ τό ιξώδες κρίνω οτι είχαν σίγουρα ζωή άλλα 1000 χμ. Τώρα μπήκαν τα MOTUL 300V 10-40 double ester, συνθετικά επίσης. Στη HONDA της Πάτρας που τα πήρα (διερχόμενος) τους αρέσουν ιδιάιτερα οι χειραψίες γι' αυτό μου έπιασαν τον κώ.. , με 20 Euro/lt.

    Τα λέμε

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
    Τώρα μπήκαν τα MOTUL 300V 10-40 double ester, συνθετικά επίσης.
    Ψάχνοντας πληροφορίες για το πιο λάδι είναι το καλύτερο για το CBF, τυχαία βρήκα το παρακάτω.
    Το δημοσιεύω χωρίς να γνωρίζω αν πρέπει να το υιοθετήσω.

    Απο συνεντευξη στο περιοδικο power bikes του κυριου Πασχάλη Τσαλαμάγκα τεχνικου διευθυντή της ΤΕΟΜΟΤΟ.
    P. B.:"Για να κλείσουμε το θέμα των λαδιών εσείς τι προτείνετε: ορυκτό, ημισυνθετικό ή συνθετικό?"
    Π. Τ.:"Όλοι οι κατασκευαστές (τουλάχιστον οι 4 Ιάπωνες) δεν συνιστούν 100% συνθετικό λάδι. Ο λόγος είναι ότι οι νέοι κινητήρες έχουν πολύ μικρές ανοχές. Έχουν επιστρώσεις στους κυλίνδρους, οπότε ένα 100% συνθετικό έχει πάρα πολύ καλή λιπαντική ικανότητα, αφήνει ένα φιλμ λαδιού στον κύλινδρο, με αποτέλεσμα να δημιουργείται μια γυαλάδα πάνω στην οποία γλιστρούν τα ελατήρια και να μην μπορούν να κάνουν σωστή στεγανοποίηση, επομένως δημιουργείται μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού. Έτσι απαγορεύονται τα 100% συνθετικά. Τοποθετούμε ορυκτά ή ημισυνθετικά. Η μοτοσικλέτα όταν έρχεται από το εργοστάσιο έχει ορυκτέλαιο μέσα που δεν πρέπει να αλλάξουμε στο στρώσιμο, πρέπει να μείνει για να κάνει τις φθορές που πρέπει ο κινητήρας, τα πατήματα που λέμε, για να στρωθεί σωστά ο κινητήρας. Πολύς κόσμος το πέταγε κατευθείαν για να βάλει συνθετικό λάδι. Στις 5000km έκαιγε λάδια, οπότε έπρεπε να βγουν οι κύλινδροι για να γυαλιστούν εκ νέου. Ένα δεύτερο πρόβλημα που δημιουργεί το 100% συνθετικό λάδι είναι στους συμπλέκτες. Στις μοτοσικλέτες με μεγάλη ισχύ, λόγω τις πολύ καλής λιπαντικής του ικανότητας προκαλεί πατινάρισμα πολύ ποιο γρήγορα. Με ημισυνθετικό και ορυκτέλαιο δεν έχουμε τέτοια προβλήματα. Τα ορυκτέλαια δεν έχουν μεγάλο χρόνο ζωής: σπάνε πολύ γρήγορα, το κιβώτιο ταχυτήτων δεν λειτουργεί σωστά, ο κόσμος διαμαρτύρεται, οπότε προτείνουμε ημισυνθετικό."

    Τα σχόλια δικά σας.

  5. #20
    Πάντως τα ημισυνθετικά θέλουν ποιο συχνή αλλαγή (μαυρίζουν κ γίνονται σαν νερό πιο γρήγορα) + ότι ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασία ο κινητήρας (τσεκαρισμένα κ τα δύο) + οτι η προηγούμενη που έπαιρνε πάντα συνθετικό κ όχι πάντα το ίδιο, δεν είχε κανένα πρόβλημα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της timman
    Εγγραφή
    16/06/2010
    Μηνύματα
    183
    Σήμερα αλλαξα και γω στη δικιά μου λαδάκια των 1000ων. αυτο που μου έκανε εντώπωση ειναι πως μου εβαλε τα ημισυνθετικά agip tec 10-40. κάπου διαβασα εδω οτι η honda επαψε τη συνεργασία της με την agip.... Ισως να εχουν μείνει στα ραφια, τι να πώ.....

    Υγ. Ρε παίδες απο εμπειρία που εχουμε στην οικογένεια απο μηχανάκια κτλ, ξέρω οτι στο πρώτο έλεγχο πληρώνεις μόνο τα αναλώσημα. Εγω πλήρωσα για τα λάδια - ροδελα - φίλτρο 52? και για εργασια 25? το είδα απο την απόδειξη αργότερα στο σπίτι....
    Βέβαια εμεινα πολύ ικανοποιημένος απο τα παιδια! ο τεχνικός φευγοντας μου ειπε καθε 500χλμ να περνάω να μου ελεγχει - γρασσαρει την αλυσίδα δωρεαν

  7. #22
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Παιδιά τα μάνιουαλ των μηχανών μας (για τα ψεκαστα μοντέλα από 08 και μετά) προτείνουν μόνο λάδι 10-30 ή 10-40.Σωστά τα προτείνουν λόγο των ανοχων του κινητήρα.Εγώ προσωπικα μετά από αρκετό ψάξιμο στο νετ βάζω τά μοτουλ 7100 10w-40.είναι φουλ συνθετικό εστερίκό.ΔΕΝ προτίμησα τα 300ν γιατί ΔΕΝ έχουν πιστοποίηση jaso MA,που είναι η πιστοποίηση για τους συμπλέκτες
    σε λάδι.Είμαι πολύ ευχαριστημένος,το έβαλα μετά τά πρώτα 5000 χιλιόμετρα,αφού περίμενα να στρωθεί το μηχανάκι με το ήμισυνθετικο agip tec 10w-40 (αξιοπρεπέστάτο λάδι και πολύ φτηνό.) Η αλήθεια είναι οτι βάζω φουλ συνθετικό για ψυχολογικούς λόγους περισσότερο παρά ουσιαστικούς.Φίλε και συντοπίτη makis206 η agip το μοναδικό φουλ συνθετικό λαδι που βγάζει είναι 10w-60!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  8. #23
    καθε φορα που βλεπω θρεντ για λαδια λεω "θα τα πω για τελευταια φορα"...

    ε...ηταν η προηγουμενη...

    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #24
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    καθε φορα που βλεπω θρεντ για λαδια λεω "θα τα πω για τελευταια φορα"...

    ε...ηταν η προηγουμενη...

    Δηλαδή έγραψες για να μας πεις,οτι δε θα μας τα πείς;;;;Ε μη τα πείς τότε!!!Εξάλλου δε σου είπε και κανείς πές τα!!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  10. #25
    Εγώ βάζω τα 10/40 CASTROL και οι ταχύτητες κοπανάνε υπερβολικά , όπως και στα MOTUL 5100 που είχα βάλει. Παγωμένο το μηχανάκι δεν ακούγεται τίποτα ..... όταν όμως ζεσταθεί βαράνε οι ταχύτητες υπερβολικά. Σκέφτομαι για 15/50 ημισυνθετικό ......... αλλά ποιο; Castrol Power1 GPS 15-50 ή κάτι άλλο;

  11. #26
    Πάντως μετά από δοκιμές κ αλλαγές κατέληξα σε :

    Νο1 Motul 300V 10-40 double ester 13,00 €/lt
    No2 Castrol Power1 GPS 15-50 12 €/lt
    No2 AMSOIL MCF 10W40 12 €/lt

    Όλα για 5.000 χιλιόμετρα μεικτά, ίσως και παραπάνω με το AMS να μη μου αρέσει τόσο στο σαζμάν, ίσως κάνω και λάθος.
    Βέβαια το AMS βγαίνει πολύ καλό σε κάποια τεστ που υπάρχουν στο ίντερνετ.

    Και χειρότερο απ' όλα (το άλλαξα στα 1.000 χμ) Torco T-4SR 10-40 100% Synthetic, ήχος κινητήρα και σαζμάν χάλια στα 13,00 €/lt

    Νομίζω θα μείνω στο MOTUL....

    Τα παραπάνω είναι απόλυτα προσωπικά συμπεράσματα και αφορούν το CBF του 08.



  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
    Λοιπόν η υπόθεση λάδια για εμένα ήταν τραυματική.
    Άλλαξα στα 1000 Km και μου έβαλαν της Honda 10w/30. Το σασμάν δούλευε σαν "ξεχαρβαλωμένο". Ασάφεια στις ταχύτητες, και πολύ "κοπάνημα" κρύο. Όσο για τον κινητήρα δεν κατάλαβα τίποτα. Όμως το σασμάν....
    Σήμερα πήγα και τα πέταξα (μαζί και το φίλτρο). Μου είπαν πως τα 100% συνθετικά δεν "κάνουν" και καλά πως είναι υπερβολή. Έτσι κατέληξα και έβαλα τα Motul 5100 10w/40 ημισυνθετικά που έβαζα και στο Transalp.
    Στα λίγα χιλιόμετρα που έχω κάνει δουλεύουν πολύ καλύτερα από αυτά που είχε. Θα δείξει.
    Το γαμώτο εδώ στην επαρχία είναι πως όλοι κάνουν τις μαστοράτζες και τους ειδικούς. Πίκρα.
    Φιλε μου χωρις να ξερω τον μαστορα σου θα σου πω οτι σου ειπε την αληθεια.
    Η honda σε ολα τα νεα μοντελα πια βαζει ορυκτέλαιο 10w/30 η 10w/40.
    Agip τερμα.
    Τωρα αν δεν σου εκατσαν καλα τι να σου πω, κανεις δοκιμη και αλλα και βλεπεις.
    Παντως τα ΜOTUL 5100 ειναι και αυτο ορυκτέλαιο εστερικης βασης .
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #28
    Ολες τις αλλαγές λαδιών τις είχα κάνει σε επίσημο συνεργείο τις Ηonda και κάθε φορά που έφευγα δεν ένιωθα καμία διαφορά στην λειτουργία του μοτέρ λόγο του νέο λιπαντικού.
    Αποφάσισα στην τελευταία αλλαγή να δοκιμάσω τα Ipone, χωρίς να είμαι σιγουρός πρέπει να ήταν τα 10-50.
    Πραγματικά η διαφορά ήταν θεαματική!, στης αλλαγές όσο και στην λειτουργία του μοτέρ.

    ps έχω ένα cbf 600sa 08

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Θα ήθελα να ρωτήσω τι λάδι βάζετε στον κινητήρα.
    Ρωτάω γιατί διαπίστωσα από το Book Service ότι η προηγούμενη ιδιοκτήτρια έβαζε 15W50 (Motul έβαζε το 5,100) και ότι τα άλλαζε κάθε 3.000 χλμ, χρονικό διάστημα το οποίο μου φαίνεται υπερβολικά μικρό σε σχέση με αυτό που γράφει το manual (12.000 xlm).Φυσικά, εγώ δεν κάνω τόσα χλμ το χρόνο, οπότε με βλέπω για μια αλλαγή ετησίως.
    Επίσης, το manual αναφέρει, 10W30 ή 10W40 (ίσως καταλληλότερο για τη χώρα μας λόγω θερμοκρασιών) και όχι 15W50 που πολύ προτιμούν το 15W50, λόγω των Υψηλών θερμοκρασιών.
    Ένα άλλο, ερώτημα, αν τα λάδια πρέπει να είναι Full Συνθετικά ή όχι. Οι περισσότεροι αναφέρουν ότι τα Full συνθετικά προκαλούν πατινάρισμα τον συμπλέκτη.
    Συνοψίζοντας, 10W40 ή 15W50 και Full ή ημισυνθετικά; και τι μάρκα προτιμάτε (εγώ στο Scooter έβαζα Motul και Bel Ray;

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ρωτήσω τι λάδι βάζετε στον κινητήρα.
    Ρωτάω γιατί διαπίστωσα από το Book Service ότι η προηγούμενη ιδιοκτήτρια έβαζε 15W50 (Motul έβαζε το 5,100) και ότι τα άλλαζε κάθε 3.000 χλμ, χρονικό διάστημα το οποίο μου φαίνεται υπερβολικά μικρό σε σχέση με αυτό που γράφει το manual (12.000 xlm).Φυσικά, εγώ δεν κάνω τόσα χλμ το χρόνο, οπότε με βλέπω για μια αλλαγή ετησίως.
    Επίσης, το manual αναφέρει, 10W30 ή 10W40 (ίσως καταλληλότερο για τη χώρα μας λόγω θερμοκρασιών) και όχι 15W50 που πολύ προτιμούν το 15W50, λόγω των Υψηλών θερμοκρασιών.
    Ένα άλλο, ερώτημα, αν τα λάδια πρέπει να είναι Full Συνθετικά ή όχι. Οι περισσότεροι αναφέρουν ότι τα Full συνθετικά προκαλούν πατινάρισμα τον συμπλέκτη.
    Συνοψίζοντας, 10W40 ή 15W50 και Full ή ημισυνθετικά; και τι μάρκα προτιμάτε (εγώ στο Scooter έβαζα Motul και Bel Ray;
    Τελικά είναι της μόδας τα "αρχαία" νήματα..
    Δες εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=25921&page=2
    Προσωπικά τα έχω βάλει σχεδόν όλες τις μάρκες και διαφορετικά ιξώδη.
    Προτιμώ τα bell ray και ημί 10W40 όλο το χρόνο.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάδια για Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2011, 22:59
  2. ΠΟΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ Cbf 600
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 22:24
  3. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF