Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Λάδια για CBF-600S '09

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Τελικά είναι της μόδας τα "αρχαία" νήματα..
    Δες εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=25921&page=2
    Προσωπικά τα έχω βάλει σχεδόν όλες τις μάρκες και διαφορετικά ιξώδη.
    Προτιμώ τα bell ray και ημί 10W40 όλο το χρόνο.
    Δε διαφωνώ ότι το νήμα είναι παλιό ,όμως η τεχνολογία εξελίσσεται και μαζί τους η τεχνολογία των λαδιών. Οπότε στα χρόνια αυτά που έχουν μεσολαβήσει από το τελευταίο post όλο και κάτι χρήσιμο έχει να μας πει κάποιος φίλος που εχει δοκιμάσει τον ένα ή τον άλλο τύπο λαδιου, την μία ή την άλλη μαρκα.
    Παντως, πιο πολύ προς Bel Ray τείνω, τα EXP 10W40 τα οποία είναι ημισυνθετικά.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 22/08/2016 στις 21:06.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Τελικά άλλαξα σήμερα τα λάδια με τα Bel Ray EXP 10W40. Τα παλιά λάδια ήταν motul 15-50. Ή διάφορα στη λειτουργία του σασμαν είναι πολύ μεγάλη. Οι ταχύτητες μπαίνουν πλεον για την πλάκα και εντελώς αθόρυβα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Ας το ξεθάψουμε , κουβέντα να γίνεται δλδ.

    Υπάρχουν λάδια με το ίδιο SAE αλλά έχουν διαφορετική ρευστότητα τελικά , πχ τα Bellray 10/40 είναι πιο ''πηχτά '' αν μπορώ να το πω αυτό απο τα Motul 10/40. Ισως αυτός είναι κ ο λόγος που υπαρχει διαφορά στην αίσθηση του κιβωτίου απο λάδι σε λάδι κ μιλάω για ημισυνθετικά λάδια.

    Το μηχανάκι τώρα έχει liqui-moly 10/40 , δεν τα έχω ξαναχρησιμοποιήσει αλλά οι ταχύτητες μπαίνουν μαλακά κ βρίσκω εύκολα την νεκρά.

    Για να πω την αλήθεια φοβάμαι να χρησιμοποιήσω τα Prohonda 10/30 ειδικά λόγω ζεστού καλοκαιριου.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Ας το ξεθάψουμε , κουβέντα να γίνεται δλδ.

    Υπάρχουν λάδια με το ίδιο SAE αλλά έχουν διαφορετική ρευστότητα τελικά , πχ τα Bellray 10/40 είναι πιο ''πηχτά '' αν μπορώ να το πω αυτό απο τα Motul 10/40. Ισως αυτός είναι κ ο λόγος που υπαρχει διαφορά στην αίσθηση του κιβωτίου απο λάδι σε λάδι κ μιλάω για ημισυνθετικά λάδια.

    Το μηχανάκι τώρα έχει liqui-moly 10/40 , δεν τα έχω ξαναχρησιμοποιήσει αλλά οι ταχύτητες μπαίνουν μαλακά κ βρίσκω εύκολα την νεκρά.

    Για να πω την αλήθεια φοβάμαι να χρησιμοποιήσω τα Prohonda 10/30 ειδικά λόγω ζεστού καλοκαιριου.
    Πριν δεν έβρισκες εύκολα τη νεκρά; Εγώ ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Την βρίσκω πολύ εύκολα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Επίκειται σέρβις με αλλαγή φιλτρολαδιώνε.
    Μέχρι τώρα έβαζα της Honda τα 10W-30 synthetic based oil. Λέω να πάω στα Motul 10W-30 μιας και πολλοί το βάλανε και δείχνει να κάνει καλή δουλεία.

    Για πείτε οι κάτοχοι, τι λάδι έχετε και αν είστε ευχαριστημένοι.

    σ.σ. 10W-30 θα μπούνε . & - Τα υπόλοιπα ιξώδη δεν με ενδιαφέρουν.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Χθες άλλαξα λάδια και έβαλα ξανά Bel Ray 10W-40, μαζί με το γνήσιο φίλτρο λαδιού. Είναι δεύτερη φορά που τα βάζω. Τα λάδια είναι κορυφαία. Δεν τα αλλάζω με καμία άλλη εταιρεία.

    Υ.Γ. 10W-30 με τις θερμοκρασίες που ανεβάζει η Ελλάδα το καλοκαίρι δεν θα έβαζα με τίποτα. Σε εξωτερικές θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών Κελσίου δεν προσφέρει επαρκή προστασία στον κινητήρα.

  7. #37
    Να που το θέμα των λαδιών "ζεί και βασιλεύει". Και μιας και εγώ το άνοιξα (καινούριος τότε με CBF 600) καταθέτω την εμπειρία μου.
    Αφού άλλαξα αρκετές μάρκες ... κατέληξα στα TORCO T-4R 10W40. Τα χρησιμοποιώ 7 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Τα Bel Ray τα έχω ακούσει για καλά λάδια, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
    Νομίζω πως ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και βρίσκει αυτό που του ταιριάζει περισσότερο. Άλλωστε θέλω να πιστεύω πως όλα τα επώνυμα λάδια κάνουν καλά τη δουλειά τους.
    Νάστε καλά παιδιά και πάντα όρθιοι.

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Βρηκα σε τιμη ημισυνθετικων τα φουλ συνθετικα motul7100 τα εβαλα στην αρχη συμπεριφερονταν βελουδινα μετα απο κανα 2 ημερήσια ταξιδακια άρχισε η πρώτη να βροντάει. Η αισθηση μου δε θα ξανανβαλω motul.

    Belray δοκιμασα παλαιοτερσ τα exp δε με εντυπωσίασαν.
    Ο μαστορας που το πήγαινα παλαιοτερα εβαζε elf αλλα δε ξερω πια συγκεκριμένα, η πρωτη ταχυτητα συμπεριφερόταν αθορυβα απο την αρχη μεχρι σχεδον το τελος τους.

    Στην επόμενη αλλαγή στον χρονο πανω θα παω σε castrol την θεωρω πιο εμπλουτισμένη σε συστατικα στα λαδια της.
    Και τελος πρεπει να δοκιμασω amsoil ολοι λενε σε ελλαδα και εξωτερικο μακραν οτι πιο βελούδινο εχει μπει ποτε σε δίκυκλο γενικότερα

    Υ.σ.Η αίσθηση μου ειναι οτι τα ημισυνθετικα ανταποκρίνονται στην λίπανση καλύτερα απο τα φουλ για αυτα τα μοτερ.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Έχω την αίσθηση πως ότι λάδι και να μπεί πάντα θα κοπανάει λιγο πολύ η πρώτη. Πάντως εγώ έχω δοκιμάσει motul και Bel Ray και τα Bel Ray είναι σαφώς καλύτερα και για το λόγο αυτό τα ξαναεβαλα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Έχω την αίσθηση πως ότι λάδι και να μπεί πάντα θα κοπανάει λιγο πολύ η πρώτη. Πάντως εγώ έχω δοκιμάσει motul και Bel Ray και τα Bel Ray είναι σαφώς καλύτερα και για το λόγο αυτό τα ξαναεβαλα.
    Εγώ πάντως, όταν βάζω πρώτη στα φανάρια, όλοι οι οδηγοί γύρο μου, ψάχνονται αν τους χτύπησε κανένας, η τους έφυγε καμιά ζάντα.

  11. #41
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Αν και όχι σε cbf αλλά σε φεηζερ(σε αυτό να δείτε πως κοπαναει η πρώτη) και στρωμ,τα μοτουλ χάλια,λίγο καλύτερα τα silkolene και πολύ καλύτερα τα agip.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #42
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Βρηκα σε τιμη ημισυνθετικων τα φουλ συνθετικα motul7100 τα εβαλα στην αρχη συμπεριφερονταν βελουδινα μετα απο κανα 2 ημερήσια ταξιδακια άρχισε η πρώτη να βροντάει. Η αισθηση μου δε θα ξανανβαλω motul.

    Belray δοκιμασα παλαιοτερσ τα exp δε με εντυπωσίασαν.
    Ο μαστορας που το πήγαινα παλαιοτερα εβαζε elf αλλα δε ξερω πια συγκεκριμένα, η πρωτη ταχυτητα συμπεριφερόταν αθορυβα απο την αρχη μεχρι σχεδον το τελος τους.

    Στην επόμενη αλλαγή στον χρονο πανω θα παω σε castrol την θεωρω πιο εμπλουτισμένη σε συστατικα στα λαδια της.
    Και τελος πρεπει να δοκιμασω amsoil ολοι λενε σε ελλαδα και εξωτερικο μακραν οτι πιο βελούδινο εχει μπει ποτε σε δίκυκλο γενικότερα

    Υ.σ.Η αίσθηση μου ειναι οτι τα ημισυνθετικα ανταποκρίνονται στην λίπανση καλύτερα απο τα φουλ για αυτα τα μοτερ.
    Δοκίμασε τα amsoil...ειμαι στη δευτερη αλλαγη τώρα..αρκετα ικανοποιημένος...αρχιζουν και ρίχνουν σημάδια αλλαγής γύρω στα 5000χλμ...βέβαια εγώ είμαι πολύ περίεργος και ψείρας και έχω cbr600rr αλλά νομίζω είναι αρκετά καλό λαδι
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2017
    Μηνύματα
    2
    τα motorex τα έχει δοκιμάσει κανείς? τα χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια τώρα (με τα motul δεν έμεινα ευχαριστημένος καθώς μετά απο 3500 χλμ χτύπαγε το σασμάν στις αλλαγές) και για 4500 χλμ μπορώ να πώ ότι το σασμάν δουλεύει αθόρυβα. βάζω τα formula 10w40.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Εμένα δεν ξέλω τι λάδια έβαζε ο προϊούμενος ιδιωκτήτης,κτυπάει λίγο η πρώτη και καταλαβαίνω θα έλεγα και την δευτέρα κάπως,στην αλλάγή που θα κάνω θα του βάλω τα ENEOS 10-40 full συνθετικά και για φίλτρα αέρος λαδιού λέω να βάλω της HIFLO.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Cbf600 08' injection .
    Εδώ και αρκετές αλλαγές, βάζω bell ray 10-40 ιμησυνθετικά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αλλαγές ανά 5000χμ.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάδια για Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2011, 23:59
  2. ΠΟΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ Cbf 600
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 23:24
  3. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF