Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Λάδια για CBF-600S '09

  1. #1

    Λάδια για Cbf 600sa '09

    Παιδιά γεια σας.
    Σε μερικές ημέρες θα πρέπει να κάνω το πρώτο service (1000 Km) στην καινούρια μου CBF 600 SA. Ξέρω πως στη Honda βάζουν τα λάδια της Agip.
    Επειδή είχα transalp και ποτέ δεν είχα βάλει agip, αλλά motul ή castrol, θα ήθελα τη γνώμη σας.
    Για το CBF ποια θεωρείται τα καλύτερα λάδια. Αν δεν βάλω τα agip υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση;
    Όλες οι απόψεις σεβαστές και χρήσιμες.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Σταυρο πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο για να σου σφραγιση την εγγυηση

    Οποτε οτι εχει θα σου βαλει

    Εκτος αν θελεις εσυ καποιο

    Προβλημα σιγα.....αν ειναι σφραγισμενη τιποτα

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
    Σταυρο πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο για να σου σφραγιση την εγγυηση

    Οποτε οτι εχει θα σου βαλει

    Εκτος αν θελεις εσυ καποιο

    Προβλημα σιγα.....αν ειναι σφραγισμενη τιποτα
    Το ξέρω βρε Γιώργο. Απλώς τα agip που βάζουν στην αντιπροσωπεία δεν τα ξέρω. Τα Ιταλικά γενικά δεν τα πολυεμπιστεύομαι. Στην προηγούμενη μηχανή (transalp) έβαζα motul.

  4. #4
    Eγώ όπως σου είπα και στο πμ βάζω τα συνθετικά Agip 10W-40 κάθε 6000 χιλιόμετρα που λέει και το manual χωρίς να έχω το παραμικρό παράπονο αφού δουλεύουν άψογα μέχρι την ώρα που θα τ'αλλάξω πάλι. Ο μηχανικός που το πηγαίνω έχει ανοίξει δικό του συνεργείο ενώ παλιότερα δούλευε στην αντιπροσωπεία στα Χανιά απ'όπου τον γνώρισα και εμπιστεύομαι πολύ, χρόνια τώρα. Πριν λίγο θυμήθηκα ότι στο συνεργείο του έχει και Agip και Torco και Motul, αν θυμάμαι καλά φέρνει και τα Βel-Ray (ξέχασα να στο πω στο πμ). Αφού προτιμάει κι ο ίδιος τα Αgip για το CBF δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω αφού ούτε και τα ίδια τα Agip δεν με στεναχώρησαν ποτέ.

    Ότι νομίζεις, σκέφτεσαι και τα Torco και τα Μοtul και πραγματικά πιστεύω ότι δεν θα έχεις ούτε το παραμικρό παράπονο με κανένα από αυτά, το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι το να διαλέξεις το κατάλληλο λάδι για τα χιλιόμετρα που σκοπεύεις να το κρατήσεις μέσα στο μοτέρ σου.


  5. #5
    Παιδιά ποστάρω για ενημέρωση.
    Σήμερα έκανα το πρώτο service των 1000Km στο CBF μου. Λάδια και φίλτρο. Μου έβαλαν τα λάδια της Honda (10/30). Mαύρο μπουκάλι ημισυνθετικό που γράφει επάνω Genuine Honda. Αυτά συνιστά η Honda μετά την παύση της συνεργασίας της με την agip. Το παιδί στο συνεργείο (αντιπροσωπεία) και ιδιοκτήτης και κάτοχος CBR 1000, μου είπε τα χειρότερα για τα agip. "Κτυπημένοι" κινητήρες κλπ. Τέλος τα agip. Τώρα αν έκανα καλά και τι σόϊ λάδια είναι αυτά θεός και ψυχή τους. Θα δείξει.
    Να πω πως ήταν άψογοι κατα τα άλλα. Έκαναν ζυγοστάθμιση στον μπροστινό τροχό από μόνοι τους και γενικά ασχολήθηκαν με το μηχανάκι.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
    .............. Το παιδί στο συνεργείο (αντιπροσωπεία) και ιδιοκτήτης και κάτοχος CBR 1000, μου είπε τα χειρότερα για τα agip. "Κτυπημένοι" κινητήρες κλπ. Τέλος τα agip. Τώρα αν έκανα καλά και τι σόϊ λάδια είναι αυτά θεός και ψυχή τους.............
    Το Hornet λύσσαγε για 70.000 χμ με τα agip (πλήρως συνθετικά) κ έφυγε σαν καινούριο. Τώρα sto CBF βάζω τα Castrol Power1 GPS 15-50 κ ο κινητήρας κ το σαζμάν ακούγονται -μάλλον- καλύτερα. Η τιμή νομίζω είναι περίπου ίδια.

  7. #7
    Για ποιο Motul μιλάτε ώστε να το έχουμε στα υπ'όψιν, το ημισυνθετικό Motul 5100 ή το συνθετικό Motul 300V; 10W-40 ή 15W-50; Και για πόσα χιλιόμετρα το κρατάτε μέσα στον κινητήρα σας;


  8. #8
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Έχω το CBF600SA/2005 (καρμπυρατεράτο). Από καινούριο του βάζω Castrol Power 1 GPS 15W50 (ημισυνθετικό). Αλλάζω κάθε 4000 χιλιόμετρα, μαζί με φίλτρο (σε αυτό μπορεί να είμαι και υπερβολικός---φίλτρο δεν χρειάζεται τόσο συχνά). Έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα, πολλά από τα οποία τάπα (όσο τάπα μπορεί να πάει το CBF). Όπου να 'ναι φτάνω τα 100.000 χιλιόμετρα. Το μοτέρ δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα. Κατανάλωση λαδιού ελάχιστη: Μικρότερη από 50ml / 1000χλμ και αυτό μόνο αν το ζορίζω πολύ. Συνήθως δεν κάει σταγόνα.

    Γενικά πάντως πιστεύω ότι όποιο επώνυμο / ποιοτικό λάδι και αν χρησιμοποιήσεις, αν κάνεις αλλαγές αρκετά συχνά, δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα με τον συγκεκριμένο κινητήρα.

    Προφανώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο λάδι θέλεις, αρκεί να συμφωνεί με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Το μάνιουαλ της Χόντα πουθενά δεν αναφέρει συγκεκριμένη μάρκα λαδιού, μόνο χαρακτηριστικά (τα οποία καλύπτουν όλοι οι επώνυμοι κατασκευαστές).

    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα λάδια, απλά ότι για τις ανάγκες του κινητήρα αυτού τα περισσότερα λάδια είναι μια χαρά.

    Από εκεί και πέρα ένας λογιστής εδώ μέσα, που το' χει χόμπυ να βιάζει ασύστολα κινητήρες (γενικώς), μπορεί να σου κάνει πολύ πιο συγκεκριμένες προτάσεις (αρκεί να μην τον αφήσεις να πλησιάσει το μηχανάκι σου).

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Για ποιο Motul μιλάτε ώστε να το έχουμε στα υπ'όψιν, το ημισυνθετικό Motul 5100 ή το συνθετικό Motul 300V; 10W-40 ή 15W-50; Και για πόσα χιλιόμετρα το κρατάτε μέσα στον κινητήρα σας;

    Τα Castrol δε μου είχαν κάτσει καλά. Είχα την εντύπωση που γινόντουσαν λεπτά πολύ έυκολα κ πως χτυπούσε το σαζμάν. Μια φορά μόνο τα έβαλα.

    Τα AGIP Synth 15-50 τα κρατούσα 5-6.000 χμ στο hornet αλλά τότε πήγαινα κυρίως εθνική. Μετά που περιορίστηκα στην Αθήνα τα άλλαζα στις 4.000 περίπου.

    Τα Castrol Power1 GPS 15-50 που βάζω τωρα στο CBF πλησιάζουν τις 4.000 χμ κ φαίνονται ΟΚ από εμφάνιση κ από θόρυβο σαζμάν. Ίσως τα αφήσω ως τις 5.000 χμ.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
    Τα Castrol Power1 GPS 15-50 που βάζω τωρα στο CBF πλησιάζουν τις 4.000 χμ κ φαίνονται ΟΚ από εμφάνιση κ από θόρυβο σαζμάν. Ίσως τα αφήσω ως τις 5.000 χμ.
    Αυτό το λάδι είναι ημισυνθετικό αν δεν κάνω λάθος, σωστά; Γιατί αν είναι έτσι, νομίζω πως αν σε βγάλουν μέχρι τα 5000 χωρίς παράπονο θα έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Τα Agip τα συνθετικά που βγάζουμε απ'το μοτέρ μου κάθε 6000 χιλιόμετρα τα βλέπω σε πολύ καλή κατάσταση -ενώ μέχρι τότε και η λειτουργία του σασμάν είναι πολύ καλή- και με τη σύμφωνη γνώμη του μηχανικού μου, σε κάθε αλλαγή λέει (κόλλησε η βελόνα) ότι θα έκαναν πολύ καλή δουλειά ακόμα και μέχρι τα 8000-9000 χιλιόμετρα, πάντα βέβαια σύμφωνα με τη χρήση που κάνω, εθνική οδό συνέχεια και ταχύτητες που σπάνια φτάνουν τα 140-150χλμ/ώρα ενώ μια στο τόσο του ρίχνω κι ένα ανοιγματάκι στα 200 (για το ξεκάπνιασμα που λένε )


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Αυτό το λάδι είναι ημισυνθετικό αν δεν κάνω λάθος, σωστά; Γιατί αν είναι έτσι, νομίζω πως αν σε βγάλουν μέχρι τα 5000 χωρίς παράπονο θα έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Τα Agip τα συνθετικά που βγάζουμε απ'το μοτέρ μου κάθε 6000 χιλιόμετρα τα βλέπω σε πολύ καλή κατάσταση -ενώ μέχρι τότε και η λειτουργία του σασμάν είναι πολύ καλή- και με τη σύμφωνη γνώμη του μηχανικού μου, σε κάθε αλλαγή λέει (κόλλησε η βελόνα) ότι θα έκαναν πολύ καλή δουλειά ακόμα και μέχρι τα 8000-9000 χιλιόμετρα, πάντα βέβαια σύμφωνα με τη χρήση που κάνω, εθνική οδό συνέχεια και ταχύτητες που σπάνια φτάνουν τα 140-150χλμ/ώρα ενώ μια στο τόσο του ρίχνω κι ένα ανοιγματάκι στα 200 (για το ξεκάπνιασμα που λένε )

    Έχω την εντύπωση οτι τα Castrol Power1 GPS 15-50 είναι πλήρως συνθετικά κ γι'αυτό ακριβά (όπως κ τα αντίστοιχα Motul, agip).
    Εγω πάλι το hornet στην εθνική το πήγαινα όσο μπορούσα (= ή >160 χμ) αλλα κ πάλι τα λάδια ήταν οκ. Μέσα στην πόλη τα agip τα άλλαζα στις 4.000 αλλά ίσως είχαν λίγη ζωή ακόμη.

    Το CBF ανεβάζει πιο υψηλή θερμοκρασία στην πόλη (το λάδι καταπονείται περισσότερο), στην εθνική παίζει στα 160-180-200 χαω κ τα Castrol δείχνουν να είναι άνετα.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
    Έχω την εντύπωση οτι τα Castrol Power1 GPS 15-50 είναι πλήρως συνθετικά κ γι'αυτό ακριβά.
    Έχεις δίκιο, η Castrol στο site της αναφέρει ότι είναι συνθετικά

  13. #13
    Λοιπόν η υπόθεση λάδια για εμένα ήταν τραυματική.
    Άλλαξα στα 1000 Km και μου έβαλαν της Honda 10w/30. Το σασμάν δούλευε σαν "ξεχαρβαλωμένο". Ασάφεια στις ταχύτητες, και πολύ "κοπάνημα" κρύο. Όσο για τον κινητήρα δεν κατάλαβα τίποτα. Όμως το σασμάν....
    Σήμερα πήγα και τα πέταξα (μαζί και το φίλτρο). Μου είπαν πως τα 100% συνθετικά δεν "κάνουν" και καλά πως είναι υπερβολή. Έτσι κατέληξα και έβαλα τα Motul 5100 10w/40 ημισυνθετικά που έβαζα και στο Transalp.
    Στα λίγα χιλιόμετρα που έχω κάνει δουλεύουν πολύ καλύτερα από αυτά που είχε. Θα δείξει.
    Το γαμώτο εδώ στην επαρχία είναι πως όλοι κάνουν τις μαστοράτζες και τους ειδικούς. Πίκρα.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Έχεις δίκιο, η Castrol στο site της αναφέρει ότι είναι συνθετικά
    Επειδή είμαι και εγώ στα χιλιόμετρα για αλλαγή λαδιών, αγόρασα και θα βάλω Castrol Power 1 GPS 15W50.
    Για να το λέει και ο npat κάτι θα ξέρει, άλλωστε μια δοκιμή θα με πείσει.
    Όμως Μάκη, τελικά ημισυνθετικά είναι.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
    Όμως Μάκη, τελικά ημισυνθετικά είναι.
    Μάλλον κατάλαβα λάθος τότε γιατί στο site τους είχα διαβάσει "συνθετικής τεχνολογίας" για το συγκεκριμένο, πες μας τη γνώμη σου μόλις τα δουλέψεις λίγο Γιαννιό!


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάδια για Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2011, 22:59
  2. ΠΟΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ Cbf 600
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 22:24
  3. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF