Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Συνεργειο...

  1. #1

    Συνεργειο...

    ειπα λοιπον να πω κι εγω τον πονο μου μπας κι ηρεμησω λιγο...
    αποφασισα να φτιαξω τη μηχανη μου,καθοτι δεν εχω λεφτα να παρω αλλη!μετα απο διαβεβαιωση του φιλου!!!μηχανικου που εμπιστευομουν πως το μοτερ μου 400cc δεν αξιζει φτιαξιμο και αφου ειχε βρει ενα 600 πολυ καλο!!(ειπε), που θα κανει τη μηχανη μου εντελως διαφορετικη,αποφασισα να το βαλω.
    χωρις να μου πει απο που το βρηκε,αργοτερα εμαθα οτι το βρηκε απο το ξαδερφο μου που κανει αυτη τη δουλεια.φιλος λεω+ξαδερφος εγγυημενα πραγματα

    αμ δε!το πρωτο μοτερ πριν το βαλουμε ηταν μαπα.το δευτερο ηταν μια χαρα!!!μετα απο λοιπον 2 μηνες που ειχα τη μηχανη στο συνεργειο,1μηνας να κανουμε απολογισμο και 1 μηνας να βαλουμε το μοτερ,τη πηρααααα!!!επιτελους.
    οχι ομως δεν θα γλυτωνα τοσο ευκολα...μετα απο ακριβως μια βδομαδα το μοτερ αποδυκνυεται πατατα,μ'αφηνει στη μεση του δρομου...ευτυχως ειχα προνοησει κι ειχα οδικη!την παω λοιπον επιτοπου και του λεω οτι εμεινα γιατι κ.τλ. κ.τ.λ.
    μου απαντα δεν ξερω,ακουγοταν καλα το μοτερ,θα το δω και θα σου πω.ευτυχως ο ξαδερφος σου εχει ενα τριτο θα βαλουμε αυτο!μου λεει...
    φευγω...
    περναει ενας μηνας και δεν εχει παει ακομα να παρει το μοτερ!απο αυριο σε μεθαυριο...
    α,σας ειπα?τον εχω πληρωσει απο την αρχη κανονικα!πριν καν τη φτιαξει 1700 ευρω!!
    τελοσπαντων τρελαινομαι λεω δεν γινεται και παω και το παιρνω εγω...
    το εχει εκει φιλοι μου...1 μηνα ακομα...κι εγω ειμαι εδω και σας γραφω... τι να κανω παραπανω???να φωναξω?να βρισω?τι στο καλο του χω μιλησει μεχρι τωρα μονο με το γλυκο(δεν μ'αρεσει κανενας αλλος τροπος).μηπως εχω αργησει να τ'αλλαξω λιγο?
    αναστηθηκε ο χριστος,εγω τη ζηταω???μια μηχανουλα ν'αναστησουμε και τιποτα στο κοσμο
    ας το παρω αποφαση ε?πεθανε...:rotflmao:
    ηθελα να ξεθυμανω λιγο,ευχαριστω που με διαβασατε!!



  2. #2
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    perastika soy kai koyragio file moy
    @ Pokerland

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Καλά ρε noble, δεν έχεις μάθει ότι συνδυασμοί του τύπου Φίλος+Ξάδελφος ΠΡΕΠΕΙ να αποφεύγονυται (διά ροπάλου) ???

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    φιλε ελπίζω να βρεις γρηγορα τέλος στην ταλαιπωρία σου.
    αν δεν κανω λαθος εχεις yamaha diversion 400. λοιπον το καλλιτερο που μπορεις να του κανεις (και θα έπρεπε απο την αρχη να ειχες κανει) ειναι να αλλαξεις μονο την το μπλοκ των κυλινδρων αφου στην ουσία ο υπολοιπος κινητήρας ειναι ολοιδιος με του 600.με την προυποθεση βεβαια οτι ο παλιος σου κινητηρας ειναι σε καλη κατασταση!Αλλα και με τον 600αρη δεν θα καταλαβεις και πολυ μεγαλη διαφορά στις επιδόσεις (οκ αυξηση ιπποδυναμης και ροπης αλλα προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι καλο value for money!). Γιατι δεν το αφηνες 400 μια χαρα ειναι.Και που πηρα καινουργια 1000, δεν το εστειλα το Diversion μου.Το εχω για την καθημερινη μου μετακινηση και δικαβαλες βολτες.

    αντε να τελιωνει η ταλαιπωρια σου και να το παρεις παλι να το χαιρεσαι. ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Καλά ρε noble, δεν έχεις μάθει ότι συνδυασμοί του τύπου Φίλος+Ξάδελφος ΠΡΕΠΕΙ να αποφεύγονυται (διά ροπάλου) ???




    το εμαθα,δεν το ηξερα....:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:
    κι εσυ τοσο χρονων,χαχα, δεν ελεγες κατι νωριτερα?
    τωρα περιμενενω κι υπομενω...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    φιλε ελπίζω να βρεις γρηγορα τέλος στην ταλαιπωρία σου.
    αν δεν κανω λαθος εχεις yamaha diversion 400. λοιπον το καλλιτερο που μπορεις να του κανεις (και θα έπρεπε απο την αρχη να ειχες κανει) ειναι να αλλαξεις μονο την το μπλοκ των κυλινδρων αφου στην ουσία ο υπολοιπος κινητήρας ειναι ολοιδιος με του 600.με την προυποθεση βεβαια οτι ο παλιος σου κινητηρας ειναι σε καλη κατασταση!Αλλα και με τον 600αρη δεν θα καταλαβεις και πολυ μεγαλη διαφορά στις επιδόσεις (οκ αυξηση ιπποδυναμης και ροπης αλλα προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι καλο value for money!). Γιατι δεν το αφηνες 400 μια χαρα ειναι.Και που πηρα καινουργια 1000, δεν το εστειλα το Diversion μου.Το εχω για την καθημερινη μου μετακινηση και δικαβαλες βολτες.

    αντε να τελιωνει η ταλαιπωρια σου και να το παρεις παλι να το χαιρεσαι. ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!
    ελπιζω κι εγω να τελειωσει γρηγορα γιατι καλοκαιριασε
    το 400 μου εβγαλε πολλα και με ταλαιπωρησε.η μεγαλυτερη διαδρομη μου ηταν μαραθωνας κι ανεβασε θερμοκρασια...
    μια εκδρομουλα ηθελα κι εγω
    οσο για το τι επρεπε να ειχα κανει,καθοτι γυναικα και λιγο ασχετη απο μηχανολογικα εμπιστευομουν το φιλο μου γιατι σε θεματα που δεν ξερω πως να εχω αποψη?
    λιγο που οδηγησα το 600 ειχε αισθητη διαφορα...φαντασου τι μηχανακι ειχα:rotflmao:
    εχεις παει εκδρομες η δεν το τολμουσες?

  7. #7
    Kouklaki mou omorfo Το avatar του/της johnpagr
    Εγγραφή
    09/05/2004
    Μηνύματα
    936
    kala kseberdemata alla 8a sou pw kai egw to idio :
    συνδυασμοί του τύπου Φίλος+Ξάδελφος ΠΡΕΠΕΙ να αποφεύγονται (διά ροπάλου)

    pio pola 8a ma8enes edw mesa (des ta prohgoumena post) para me filos / ksadelfos / kolhtos tou Nil Amstrong k.o.k.

    Idikotera merikoi mhxanikoi ..... kinhgane tetoies katastaseis (1700 vropoulia) prokatavola kai meta aston na kourevete (se esena asthn na kourevete).
    Twra vevea (proswpikh apopsh) to mono pou bwreis na kaneis einai ........ pali me thn evgeneia kai to biri-biri na kaneis thn doulia sou (h' sthn xeiroterh, 2 sto karfi kai 1 sto petalo)..... kai meta ...... vlepeis ti kaneis (alazeis synergeio k.o.k.) .
    An tou valeis kai tis fwnes ................... bwrei na pareis kai ta pistonia se sakoula sklaveniti kai se vlepw meta na diavazeis esy mhxanologia gia topo8etish sto pezodronio me ta 'fwta' ths DEH !!!

    Καλά τα έγραφε το Manual ...

    Twra exoume alou eidous ma8hmata !!!!!!!! Εκπ/ση Γιου σε μαθηματα ισορροπίας σε ποδήλατο

    Κίτρινο Mamouni (βάνδαλοι θα σας σκήσω)

  8. #8
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    noble και βέβαια τολμούσα εκδρομές!

    δικάβαλος έως θεσ/νικη σερί με 140χλμ. το μηχανάκι ούτε κιχ δεν έκανε.
    ελαφονησο, ναυπλιο, λευκαδα, ΜΠΡΑΛΟ!!!, πολλές φορές βόρεια Εύβοια όλα οκ τίποτα το ιδιαιτερο. το diversion είναι ένα αρκετά αξιόπιστο μηχανάκι και ιδιαίτερα εύκολο στην συντήρηση του. αν το προσέξεις μάλιστα θα σου δώσει αρκετά ευχάριστα χλμ.(π.χ. του αλλάζω λαδάκια κάθε 3.000 χλμ μαζί με το φίλτρο τους)
    Δεν πρέπει όμως να ξεχνάς ότι είναι ένα απλό καθημερινό μηχανάκι από το οποίο δεν πρέπει να έχουμε και πολλές απαιτήσεις. ιδίως το 400 που έχει δημιουργηθεί κυρίως για την ιαπωνική αγορά(όταν ακόμα ίσχυαν οι περιορισμοί για μεγάλες μηχανές).Σαφώς και είδες διαφορά με το 600 δεν είπα ποτέ ότι θα είναι τα ίδια από επιδόσεις. αλλά επιμένω ότι μάλλον δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις αυτά όποια άλογα παραπάνω.(τα υπόλοιπα μένουν ακριβώς τα ίδια!).καλλίτερα να είχες ψαχτει λίγο με τις αναρτήσεις κτλ. τεσπα!
    στην διάθεση σου ότι χρειαστείς!
    PS:τι γίνεται τώρα με το μηχανάκι σου;

  9. #9
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    noble ξέχασα να ρωτήσω,

    γιατί 1700 φράγκα;;;!!!!

    εγω ειχα βρεί μεταχειρησμένω μοτέρ με 850€ δηλ. θέλει αλλα 900€ ο τύπος για να στο φορέσει;;;! (το μοτέρ εννοώ!)

    ου μπλέξεις με μ.....κα

  10. #10
    Kouklaki mou omorfo Το avatar του/της johnpagr
    Εγγραφή
    09/05/2004
    Μηνύματα
    936
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    noble ξέχασα να ρωτήσω,

    γιατί 1700 φράγκα;;;!!!!

    εγω ειχα βρεί μεταχειρησμένω μοτέρ με 850€ δηλ. θέλει αλλα 900€ ο τύπος για να στο φορέσει;;;! (το μοτέρ εννοώ!)

    ου μπλέξεις με μ.....κα


    Ontos pola ta ergatika mou fenonte kai mena !!
    Καλά τα έγραφε το Manual ...

    Twra exoume alou eidous ma8hmata !!!!!!!! Εκπ/ση Γιου σε μαθηματα ισορροπίας σε ποδήλατο

    Κίτρινο Mamouni (βάνδαλοι θα σας σκήσω)

  11. #11
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Παραείναι κουφό το στόρυ ρε παιδιά! Με τόσα λεφτά, μέχρι και Bandit 400 παίρνεις. Πως τα ζητάει ο άλλος έτσι αβίαστα, και όλα προκαταβολικά...?
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  12. #12
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Και μάλιστα ελαφρά τη καρδία......





    Ου μπλέξεις.......
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  13. #13
    ειπαμε βρε ειμαι κοροιδο αλλα οχι και τοσο...
    γυρω στα 800 πηγε το μοτερ,200 λαστιχα michelin,την εβαψα και μαυρη με κοκκινη περλα(δεν ξερω τιμη γι'αυτο)και τα υπολοιπα ηταν τα εργατικα...ισως παλι βγαινουν αρκετα,αλλα χαλαλι του γιατι ηταν γρηγορος:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    δεν ξερω γιατι,αλλα ποτε δεν το απολαμβανα αυτο το μηχανακι.σαν 400 δεν τραβουσε καθολου μα καθολου,ειχε προβλημα με τη ρεζερβα κι ειχα μεινει ουκ ολιγες φορες,μου ειχε σπασει η ντιζα του συμπλεχτη 2 φορες κι αν ελειπα διακοπες μια βδομαδα δεν ξαναεπαιρνε μπροστα

    σας ειπα ομως οτι την πηρα?δεν σας το πα!!!φαινεται ακουσε το πονο μου ...
    και τωρα καταλαβαινω αισθητη διαφορα!παει πολυ καλυτερα!!!!την απολαμβανω κι εγω πιο πολυ.δεν εχει περασει βεβαια η κρισιμη πρωτη βδομαδα αλλα ελπιζω
    γενικα την εβαλα μεσα με σκοπο να τη φτιαξω και να μην εχω προβληματα,αλλα να σας πω ενα μυστικο και μην το πειτε ,νομιζω ο μηχανικος μου ειναι ειτε ασχετος ειτε κλεφτης.
    εγω ειμαι μονο ασχετη
    κι ετσι δεν ηξερα και δεν ξερω τι να κανω για καλυτερη χρηση και συντηρηση.θα χαρω να μοιραστειτε μαζι μου τις γνωσεις σας...
    γιατι μωρε θελω τοσο πολυ να ξεκινησω και ταξιδακια μαζι της!και μαζι σας...
    αλλα που να το τολμησω...
    καληνυχτα!ονειρα γλυκα σε ολους...

  14. #14
    Kouklaki mou omorfo Το avatar του/της johnpagr
    Εγγραφή
    09/05/2004
    Μηνύματα
    936
    AAAAde .... perastika ths na einai ..... kalh evdomada prosarmoghs .... kai na einai h teleftaia ths sto synergeio aktos apo ta ypoxrewtika:ladia bouzi filtra k.t.l.
    ade loipon kai apo konta se kapoioa volta ...

    Na pernas kalytera kai Or8ies (esy/moto)
    Καλά τα έγραφε το Manual ...

    Twra exoume alou eidous ma8hmata !!!!!!!! Εκπ/ση Γιου σε μαθηματα ισορροπίας σε ποδήλατο

    Κίτρινο Mamouni (βάνδαλοι θα σας σκήσω)

  15. #15
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    αντε καλοταξιδη να ειναι απο εδω και περα.

    για συντηρηση το καλλιτερο που εχεις να κανεις ειναι να πς να παρεις το workshop manual της HANES (ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ 30-40€).εχει ολες τις απαραιτητες πληροφοριες μεσα για συντηρηση.
    οσο για λαστιχα δεν πιστευω να εβαλεσ τα michelin MT-XX. ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΑ ΑΛΣΤΙΧΑ.με την πρωτη ευκαιρια βαλε τα bridgestone BT-45 BATTLAX.ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΛΑΣΤΙΧΟ.

    ΑΥΤΑ! ΟΤΙ ΘΕΣ ΡΩΤΑ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητείται εξουσιοδοτημενο συνεργείο YAMAHA!!!
    από petridist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 15:31
  2. Συνεργείο για άφρικα στην Σαλονίκη;
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 23:50
  3. Συνεργειο
    από live_2_ride στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 13:50
  4. Μηχανικός/Συνεργείο για R1 '03
    από RapidShade στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 09:05
  5. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 23:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF