Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Αγορα καινουριου 1000 ή 750?

  1. #1

    Αγορα καινουριου 1000 ή 750?

    Χαιρετω τους τζιξερακηδες. και μπαινω στο θεμα κατευθειαν.
    Οδηγω περιπου 5 χρονια, με τελευταιο μηχανακι το fazer 600 '08.
    Σκεφτομαι σοβαρα πλεον (σε λιγους μηνες) την αγορα 1000.Εχω οδηγησει το Κ8 και μου φανηκε παρανο'ι'κα γρηγορο και στημμενο.Το ερωτευτηκα και στοιχειωνει τα ονειρα μου.
    Να σημειωσω εδω οτι το fazer εχει καλο γκαζι για την κατηγορια του, αλλα πλεον δεν με ικανοποιει ουτε το στησιμο του, ουτε η γεωμετρια του, ουτε το γκαζι του μετα τα 150, οποτε ενα ss ειναι μονοδρομος.
    Εδω ερχεται η παρατηρηση φιλων μου, που με συμβουλευουν να παω πρωτα στο 750, που ειναι εξισου τελειο αλλα με λιγο λιγοτερο γκαζι.

    Την μαρκα την βρηκα, κυβικα δεν ξερω και δυστυχως δεν εχω βρει πουθενα ενα 750 για βολτα, και ψαχνω πολυ καιρο.
    θα ηθελα και την δικη σας αποψη γιατι δεν θελω να κανω λεθος σε μια τοσο σημαντικη αγορα.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2008
    Μηνύματα
    17

    geia soy file ego exo 1000 k8 ke den to meteniosa. h gnomimoy einai na paris to 1000. giati to 750 an to varethis tha thelis meta na to alajeis ke na pareis 1000 meta giafto pare to 1000 me klista ta matia
    http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=32072

  3. #3
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    To 1000 ειναι το απολυτο ss................το 750 ειναι φυσικα πολυ ποιο ελαφρυ απο το 1000 (θα σου φανει ποιο ευκολοδηγητο και σε πιστα και στον δρομο) και απο δυναμη δεν παει πισω.

    Προσωπικα το 750 ειναι καλυτερο απο το 1000 για καποιον που δεν εχει μεγαλη εμπειρια απο ss

    και θα περασει πολυς καιρος μεχρι να πει οτι δεν του ειναι αρκετο(δεν καλυπτει τις αναγκες του).


    Μια δοκιμη θα σε πισει!!


  4. #4
    Ευχαριστω πολυ παιδια.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  5. #5
    Είχα το 750 για κάποιο καιρό. Σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο με εσένα οταν πήγα να το αγοράσω.

    Η συζήτηση με τον άνθρωπο στην αντιπροσωπία εξελίχθηκε ως εξείς:

    Εγώ: Τι νομίζεις πως θα ήταν καλύτερο να πάρω? Θέλω να μπαίνω που και που στην πίστα, να πηγαίνω γρήγορες βολτούλες, ίσως κανένα ταξιδάκι. 750 ή 1000?

    Πωλητής: Αν θες οδηγική απόλαυση, πάρε το 750. Αν θες μούρη στην καφετέρια και δεν σε χαλάει το γεγονός πως 1. τα λάστιχα είναι αναλώσιμα 2. η μηχανή δεν θα πατάει κάτω πουθενά πάρε το 1000.

    Πριν το 750 είχα ένα Monster 695 και για κάποιο καιρό κυκλοφορούσα με ένα BlackBird. Ίσως αυτό να έπαιξε κάποιο ρόλο στο γεγονός ότι το 750 μου φάνηκε μια χαρά παιχνίδι όταν το πήρα.
    I wait and I wait
    and what i really hate
    is the panic that stops me from breathing
    my knees hit the floor
    and I panic more

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Το 750 είναι καλύτερο παντού, και ειδικά στην πίστα.

    Το 1000 είναι καλύτερο στις ευθείες της Εθνικής και εξω απο τις καφετέριες.

    Γι αυτό πουλιούνται τα 1000 και κανένας δεν παίρνει το 750.

    Διαλέγηεις και παίρνεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Τhanx again.
    Δηλαδη το 1000 εχει τοση δυναμη που στο επαρχιακο δικτυο θα παλευω συνεχεια με το τιμονι?
    Γιατι το μηχανακι σκοπευω να το χαρω σε καθε φαση, και στην πολη, και στην εθνικη, και στο στροφιλικι για το χωριο, και στον γυρο του πηλιου, και στην πιστα (οποτε και οταν), και οπουδηποτε με βγαλει ο δρομος..

    Ειλικρινα τωρα μπερδευτηκα πεισσοτερο, γιατι το μηχανακι που θα παρω σκοπετω να το κρατησω για αρκετο καιρο και δε θελω να κανω λαθος επιλογη..
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  8. #8
    Την ιδια απορια ειχα και εγω φιλε...Τελικα νομιζω πως το 1000 ειναι πραγματικα πολυ για τον μεσο αναβατη...

    Το 750 ειναι μια πολυ καλη λυση...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

    Γιατι το μηχανακι σκοπευω να το χαρω σε καθε φαση, και στην πολη....
    Ειλικρινα τωρα μπερδευτηκα πεισσοτερο, γιατι το μηχανακι που θα παρω σκοπετω να το κρατησω για αρκετο καιρο και δε θελω να κανω λαθος επιλογη..
    αν θες να παρεις gsxr 750 ή 1000 αντιστοιχα για να το πηγαινεις στην πολη,κατι εχεις μπερδεψει σιγουρα...

  10. #10
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Τhanx again.
    Δηλαδη το 1000 εχει τοση δυναμη που στο επαρχιακο δικτυο θα παλευω συνεχεια με το τιμονι?
    Γιατι το μηχανακι σκοπευω να το χαρω σε καθε φαση, και στην πολη, και στην εθνικη, και στο στροφιλικι για το χωριο, και στον γυρο του πηλιου, και στην πιστα (οποτε και οταν), και οπουδηποτε με βγαλει ο δρομος..

    Ειλικρινα τωρα μπερδευτηκα πεισσοτερο, γιατι το μηχανακι που θα παρω σκοπετω να το κρατησω για αρκετο καιρο και δε θελω να κανω λαθος επιλογη..
    Με βάση τη χρήση που περιγράφεις ........ και με βάση ότι πίστα θα βλέπεις με το ζόρι 3 φορές το χρόνο ........... άποψή μου είναι να πάρεις κάτι πιο Sport Touring με ροπή και λιγότερο γκάζι για πιό ξεκούραστη οδήγηση ........
    Fazer FZ1
    Sprint ST
    Blackbird ισως ........
    βρίσκεις και πολύ καλά μεταχειρισμένα σε καλές τιμές .....

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    αν θες να παρεις gsxr 750 ή 1000 αντιστοιχα για να το πηγαινεις στην πολη,κατι εχεις μπερδεψει σιγουρα...
    Πειραζει που θελω να χαιρομαι το καμαρι μου καθε στιγμη?
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Thumbs up

    750 γιατρε..... controlled Insanity
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    750 γιατρε..... controlled Insanity
    Εισ'ωραιος...
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  14. #14
    Κωνσταντίνε το 750 πάρε.Το 1000 επειδή το έχω οδηγήσει ναι μεν είναι πιο γρήγορο στην ευθεία (εντάξει μην φανταστείς πως το 750 δεν είναι) αλλά ένας ίδιου επιπέδου αναβάτης σε οποιαδήποτε διαδρομή περιλαμβάνει στροφές σίγουρα θα μπορεί να κινηθεί πιο γρήγορα και λόγω πιο ήπιου κινητήρα (σε σχέση με το 1000 πάντα) και λόγω μικρότερου βάρους και όγκου.Η δύναμη του 1000 είναι υπερβολική γενικά για έναν αναβάτη με δυνατότητες στον Μέσο Όρο όπως φαντάζομαι πως είσαι εσύ κι εγώ και οι περισσότεροι και το 1000 απλά θα σε τρομάζει συνεχώς στέλνοντάς σε αδιάβαστο.Αφού καταλαβαίνω πως δεν είσαι καφετεριάκιας καλύτερα να πας σε 750 και αφού θα το μάθεις καλά μετά από 2-3 χρόνια μπορείς να πας στο 1000 με περισσότερες αξιώσεις.Τα 1000αρια δεν είναι παιχνίδια και ειδικά στην Ελλάδα με τους δρόμους και το κατά βάσην επαρχιακό δίκτυο θεωρώ πως το 750 είναι πιο συνετή επιλογή
    Fortis Fortuna Adiuvat

  15. #15
    Ετσι αρχιζω να πιστευω κι εγω, μαλλον το 750 ακουγεται σαν την καλυτερη επιλογη.
    Εχεις δικιο παντως για την υπερβολικη δυναμη, απο καποια στιγμη και μετα παλευα με το μηχανακι στις στροφες, και ο φοβος μου επαιρνε την θεση της διασκεδασης.
    Βεβαια η αμεση δυναμη του, παντου και παντα, ειναι εξαιρετικα εθιστικη, οπως και η ευκολια του να στελνει τον μπροστινο τροχο στον ουρανο.
    Μηπως ξερεις τις διαφορες στα περιφερειακα (αναρτησεις, φρενα, κτλ)?
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα Gsxr 1000 k8 η' 750 k8
    από funkyman στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2009, 13:59
  2. επιτελους αγορα καινουριου κρανους..
    από 675 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 23:34
  3. Ενφιαφέρομαι για αγορά καινούριου 50αριού
    από OzimBa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 21:50
  4. ΑΓΟΡΑ Fazer 1000
    από smavrid στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF