Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Για Να Αναψουν Λιγο Τα Αιματα.....

  1. #1

    Για Να Αναψουν Λιγο Τα Αιματα.....

    Θετω την εξης ερωτηση :::
    Θα αφηνατε τα παιδια σας να καβαλησουν μηχανη?Θα τους ενθαρρυνατε ή οχι? Θα τους το απαγορευατε? Θα πουλουσατε την μηχανη σας για να μην την δουν? Και αν σας ελεγαν οτι θελουν μηχανη τι θα κανατε?Αντε να βλεπω απαντησεις

    Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη ειναι αποδεκτη(εφιαλτες Πανελληνίων).

    Ετσι για να ξυπνησουμε και λιγο.....

  2. #2
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Ξεκινώντας με ένα μικρό endurο με τον κατάλληλο εξοπλισμό και με υπομονή, αρχικά θα μάθει να οδηγεί σωστά και με ασφάλεια, μεγαλώνοντας εάν γουστάρει συνεχίζει εάν όχι no problem.

    Θεωρώντας δεδομένο ότι θα αγαπάει την μοτοσυκλέτα και έχοντας σωστές βάσεις δεν θα του αρνηθώ ούτε να οδηγήσει ούτε να επιλέξει ο/η ίδιος/α την μοτοσυκλέτα που θα αγοράσει.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  3. #3

    εισαι σιγουρος

    οτι θα σκεφτεσαι ετσι και οταν εισαι γονεας??? Θα αφησεις την τυχη των παιδιων σου στον καθε παλαβο στον δρομο?
    Η ερωτηση ειναι για ολους και οχι μονο για σενα.Απλα εισαι ο πρωτος που απαντησες........

  4. #4
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Εγώ αυτή την λύση που πρότεινα την βλέπω μονόδρομο, οποιαδήποτε άλλη λύση είναι τουλάχιστον παράλογη

    Δεν μπορείς να ζεις ελπίζοντας ότι ποτέ δεν θα θελήσει μοτοσυκλετα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να του δώσεις σωστές βάσεις.

    ’σε που εάν σε έναν έφηβο του απαγορεύσεις οτιδήποτε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το κάνει
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Τίμα τον πατέρα σου...

    ...Κοίταξε να δεις,
    επειδή εγώ απ'εχω (προς το παρόν τουλάχιστον) απο την θέση του γονέα και ανήκω στην θέση του παιδιού που πήρε μηχανή θα σου απαντήσω -υποθετικά- το εξης:

    Ναι θα τα άφηνα.

    Και θα τα αφηνα για τον εξής λόγο.
    Γιατί αμα τους το απαγόρευα εγώ σαν γονέας, θα την βρίσκανε αλλού την άκρη. Επομένως, καλύτερα να τους το δειξω εγώ (και απο την καλή και απο την ανάποδη πλευρα) παρα κάποιος άλλος.

    Μην ξεχνάς οτι και να μην τους παρεις εσυ μηχανή δεν τα εμποδίζει τίποτα στο να ανεβαίνουν σε αλλες. Και αυτο ειναι χειρότερο πιστεύω.

    Στο κάτω κατω η ίδια τους η μανα R6 θα καβαλάει τότε και θα τα πηγαίνει στο σχολείο με αυτή!!
    Και θα φορανε και τον ανάλογο εξοπλισμό και θα είναι και μαγκάκια!!
    Και τις Κυριακές θα φορτώνουμε τα 50ρακια εντουρακια που θα τους έχουμε παρει και θα πηγαίνουμε στο χώμα για παιχνίδι και δουλεια!!
    Αμέ!!


    Εν κατακλειδι είμαι της αποψης του οτι οταν ενα παιδί π.χ. θελει να κολυμπήσει σε μια πισίνα και εμείς κανουμε τα πάντα για να το αποτρέψουμε, δεν θα ταν καλυτερα να το μαθουμε να κολυμπά..?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Re: Τίμα τον πατέρα σου...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
    Στο κάτω κατω η ίδια τους η μανα R6 θα καβαλάει τότε και θα τα πηγαίνει στο σχολείο με αυτή!!
    Και θα φορανε και τον ανάλογο εξοπλισμό και θα είναι και μαγκάκια!!
    Και τις Κυριακές θα φορτώνουμε τα 50ρακια εντουρακια που θα τους έχουμε παρει και θα πηγαίνουμε στο χώμα για παιχνίδι και δουλεια!!
    Αμέ!!
    ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩ!!!!

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΤΕΜΙΣ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ R6 ΜΜΜΜ......ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.....ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

  7. #7
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    συμφωνώ απόλυτα,

    άμα απαγορέψεις στο παιδί σου (και δη στο έφηβο παιδί σου) κάτι του το κάνεις πιο ελκηστικό. Γενικά οτιδήποτε καλύπτεται άπο κάποιο "μυστήριο" είναι πειρασμός.

    Έπειτα αν το παιδί σου γουστάρει μηχανή τι μπορείς να κάνεις για να το εμποδίσες; Στην πραγματικότητα τίποτα, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να αναβάλεις χρονικά την ημερομηνία αγοράς μηχανής, το πιθανότερο είναι να ανεβαίνει στο μεταξύ σε μηχανές άλλων, όπου δεν ξέρεις ούτε πώς οδηγεί ο μπροστά ούτε αν ντύνεται σωστά (που στην προκειμένη περίπτωση ντύνεται σωστά σημαίνει αν φοράει κράνος ή όχι, μπουφάν, μπότες κλπ αποκλείεται να έχει και λόγω κόστους και λόγω του ότι προφανώς θα ανεβαίνει κρυφά και άρα αν κυκλοφορεί με μηχανίστικα ρούχα θα τον καταλάβεις αμέσως)
    ’σε που και κράνος να φοράει μάλλον δεν θα είναι δικό του και μπορεί να είναι από απλά μεγάλο (που δεν λέει) μέχρι χιλιοχτυπημένο (που επίσης δεν λέει)
    Και κάποια στιγμή αν όλα έχουν πάει καλά, απλά θα σε ενημερώσει ότι αγόρασε μηχανή.

    Οπότε δεδομένου ότι αν του αρέσει (μπορεί και να την μισεί δικό του θέμα) τότε το καλύτερο από όλα είναι να του δώσουμε την ευκαιρία να μάθει σωστά. Έπειτα πώς γίνεται να πεις στο παιδί σου δεν σου παίρνω μηχανή γιατί είναι επικίνδυνη και μετά να φέυγεις με το τέρας για βόλτα.
    Ενώ αλλιώς αν του φερθείς σωστά θα σε ακούει και θα μπορείς να του πεις (και να το κάνει) θα σου πάρω παπί ή κάνα μικρό 125 για αρχή να μάθεις (θα του δείξεις κιόλας, μπορείτε να πηγαίνετε και μαζί) και να καταλάβει. Ενώ μόνος του μπορεί να πάρει κατευθείαν κάνα τερατάκι που ίσως και να μην μπορεί να το κουμαντάρει

    Η μεγαλύτερη ασφάλεια που μπορείς να έχεις σε ό,τι κάνεις είναι να ξέρεις (ακόμα και θεωρητικά) να το κάνεις σωστά.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    23
    εμεις που ειμαστε πενταμελης οικογενεια εχουμε 4 μηχανακια ανω τον 250cc και αμαξι μονο εγω που ειμαι και ο μικρος και αυτο ειναι τις εταιρειας μου.απο το 1975 ο μπαμπας μου οδηγος,εγω στο ντεποζιτο,ο αδερφος μου πισω απο τον μπαμπα μου και στο τελος η μανα μου.ταξιδια?απο δραμα που μεναμε,στη θασο,καβαλα,ασπροβαλτα,σερρες και αλλου που δεν θυμαμαι γιατι ημουνα 3 χρονων.οταν πηρα διπλωμα για αμαξι και επαιρνα καμια φορα απο την δουλεια μου κανα αμαξι για να παω καμια βολτα,ο μπαμπας μου δε κοιμοταν μεχρι να γυρισω.ετσι το 1989 μου πηρε μια βεσπα και ησυχασε!!!!εγω στα παιδια μου τι να τα πω?μην οδηγατε μηχανη?βρε απο 2 μηχανακια θα τα παρω,ενα street και ενα endouro.πιστευω πως το παν ειναι η παιδεια που εμεις δεν ειχαμε ποτε και την νιωσαμε μετα απο χρονια μεσα απο ευχαριστες και δυσαρεστες στιγμες με το μηχανακι που ειχε ο καθενας μας.αν μπορεσουμε να καθοδηγησουμε τα παιδια μας σωστα,θα κοιμομαστε ησυχα.τωρα αν γινει το κακο,εγινε.και στο σπιτι μας μπορουμε να παθουμε κακο.τι να κανουμε,να μην αφησουμε τα παιδια μας να οδηγανε?οπως λετε και 'σεις,θα το κανουνε κρυφα απο εμας.εγω θα προσπαθησω να γινουν καλυτεροι οδηγοι απο μενα και τις μαλακιες να τις κανουν εκει που πρεπει,οχι εκει πουτις καναμε εμεις και μετα το φταιξιμο το ριχναμε αλλου.το μονο που φοβαμαι ειναι τα εξοδα που θα χρειαστουν(κρανος,μποτες,γαντια,μπουφαν,αδιαβροχα,εξα τμισεις,λαστιχα,σερβις κλπ)πω-πω!!!!πολλα ειναι ρε γαμωτο.δεν θα φτανουν να τσονταρο στο δικο μου μηχανακι!!!αντε καλο απογευμα σε ολους.

  9. #9

    Είναι καθαρά θέμα στατιστικής.

    Η στραβή θα κάτσει. Σίγουρα! Πώς μπορεί τώρα κάποιος να αυξήσει τις πιθανότητες επιβίωσης, δεδομένης της στραβής; Είναι γνωστό σε όλους ότι όσο πιο μικρός ασχοληθεί κανείς με κάτι, τόσο καλύτερα το μαθαίνει. Είναι επίσης γνωστό ότι τίποτε δεν γίνεται σωστά, όταν γίνεται με το ζόρι. Ξεκινάς λοιπόν δείχνοντας στο πιτσιρίκι ότι υπάρχει και ποδήλατο που δεν χρειάζεται πετάλια, γιατί πάει μόνο του. Και παρακολουθείς. ’μα γουστάρει τον/την ενθαρρύνεις. Αν όχι ΔΕΝ ΠΙΕΖΕΙΣ. (Από 'δω και κάτω θα χρησιμοποιώ αρσενικά άρθρα για λόγους ευκολίας). ’μα τον δεις και είναι γκαζιάρης ετοιμάσου για έξοδα. Του παίρνεις mini εντουράκι πενηντάρι και τον βγάζεις στις αλάνες (το χώμα είναι το καλύτερο σχολείο). ’μα γουστάρει και αγώνες, ακόμη καλύτερα. (Μην τρομάζεις, το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, εφ' όσον δεν μιλάμε για πρωταθλητισμό). Έτσι, έχεις μέχρι στιγμής πετύχει πολλά: Ο μικρός στα 17 του θα έχει αποκτήσει γνώσεις και εμπειρία που θα ζήλευαν πολλοί με τα διπλά του χρόνια. Έχει αποκτήσει αίσθηση της πρόσφυσης και της -ελεγχόμενης ή μη- απώλειάς της. Έχει πλέον έτοιμα "πακέτα" αντιδράσεων που θα του βγουν αυθόρμητα, όταν χρειαστεί. Ξέρει ότι η σαβούρδα πονάει, ωστόσο ξέρει και πώς να πέφτει, δεν πέφτει σαν κουράδα. Έχει τους αγώνες για να διοχετεύει ένα σημαντικό μέρος της μαχητικότητας και της νεανικής ορμής του (για το υπόλοιπο θα βρει γκόμενα). Ακόμη κι αν μπει στον πειρασμό να κάνει ινδιανιλίκια στο δρόμο -πράγμα επίσης στατιστικά σίγουρο- θα τα κάνει πιο σωστά, άρα με μεγαλύτερη ασφάλεια. Έχει μάθει την αξία του προστατευτικού εξοπλισμού. Και αν όλα αυτά συνδυαστούν με μια γενικότερη γαλούχιση για μια αμυντική, προληπτική και εν γένει safe στάση ζωής, οι πιθανότητες να σου πάθει κάτι μειώνονται δραστικά.
    Αν τώρα ο μάγκας είναι από την φύση του risky κι εσύ τον αποτρέψεις από τη μοτοσυκλέτα, είναι πιθανόν να διοχετεύσει την αδρεναλίνη του σε άλλα extreme sports, για τα οποία εσύ δεν γνωρίζεις τίποτε και η αγωνία σου θα είναι μεγαλύτερη. Τουλάχιστον για τη μοτοσυκλέτα ξέρεις πέντε πράγματα.
    Κάποιοι πάλι εύχονται το βλαστάρι τους να μην γουστάρει μοτοσυκλέτα, πιστεύοντας ότι θα κοιμούνται ήσυχοι. Και ερωτώ: ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΟΝΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΗΣΥΧΟΣ;
    Και στο κάτω-κάτω τι προτιμάτε, να αγωνιάτε επειδή ο γιος ή η κόρη σας αλωνίζει την Ελλάδα με το ΖΧΧRR του 2022 ή να κατεβάζετε τα μάτια κάθε φορά που συνειδητοποιείτε ότι σας βγήκε κυρμήτσος/κυρμήτσαινα;
    Τα μηχανάκια μας να 'ναι καλά.
    Εμείς διορθωνόμαστε!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Τρέμω και μόνο στην ιδέα οτι το παιδί μου μπορεί να κάνει και το ένα δέκατο απο τις μαλακίες που έχω κάνει εγώ κρυφά απο τους γονείς μου.
    Το να γουστάρει μηχανές καλό θα ναι, θα γουστάρουμε μαζί.
    Αλλά αν γουστάρει τιποτα αιωροπτερισμούς και τέτοια να δούμε.

  11. #11
    μαμα κοιτα το δελφιΝι Το avatar του/της Todi
    Εγγραφή
    21/05/2002
    Μηνύματα
    251
    ego leo na fonaxoume ton patera tou DIT na mas pei tin gnomi tou (oi aeropterismoi pou legame)

    και ειδον εκ του στοματος δρακοντος και εκ του στοματος του θηριου και εκ του στοματος του αντιχριστου, πνευματα τρια, ακαθαρτα ως βατραχοι,
    πνευματα τεσσερα ακαθαρτα ως μπατσοι
    εκει που η φαντασια ξεπερναει την πραγματικοτητα

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2003
    Μηνύματα
    29
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΕΓΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ!!


    ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΙ !!(ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ!)

    ΑΠΛΑ ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΔΙΚΗΣ ΣΑΣ ΤΑΡΖΑΝΙΑ(βλ.ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ,ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΓΚΟΜΕΝΑ,ΑΠΕΙΡΙΑ κτλ)

    ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΕΚΕΙ!

    ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ 2 ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΑΒΟΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!!!
    MSF

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Και να μην ξεχνάμε οτι απαγορεύοντας σπρώχνουμε

  14. #14
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    Εγώ έχω να πω αυτό
    Πρώτα η κόρη μου
    και μετά ο γιος γιατί είναι μικρότερος
    Θα τρέξουν και οι δυο σε μότο κρος τουλάχιστον
    Αλλιώς δεν είναι παιδιά μου.....
    και το ξέρουν από καιρό τι τα περιμένει
    Μην πω ότι θα τα στείλω και στον DIT για ντοκτορά
    prosexe ti leeeeeees, o Dit einai o 666 reeeeeeee
    vlepo na pernei to africa h koroyla, na vazei 17" troxous kai anixth eksatmhsh kai na ksekinaei me rolling burn out apo to spiti gia na paei sto sxolio.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  15. #15
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    prosexe ti leeeeeees, o Dit einai o 666 reeeeeeee
    vlepo na pernei to africa h koroyla, na vazei 17" troxous kai anixth eksatmhsh kai na ksekinaei me rolling burn out apo to spiti gia na paei sto sxolio.
    Φτιάξε με μεγάλε
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ!!!
    από TROOPER στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2007, 07:01
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 10:00
  3. για να προσεχουμε λιγο......
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2006, 00:26
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 16:37
  5. ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!!!
    από LIBYKOS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF