Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Προβλημα με το παπί!!!

  1. #1

    Προβλημα με το παπί!!!

    Γεια σας !
    Χαιρομαι που ειδα σε αλλο θεμα εδω οτι υπάρχει αρκετή βοήθεια!
    ΓΙα να μπουμε στο ψητό....
    Εχω ενα Daytona Sprinter 50cc....

    Ολα καλα και ωραια εκτος απο τα τριξιματα που πιστευω οτι μπορω να τα φτιαξω καποια στιγμη , πηγαιναν καλα(σχετικα) τα παντα...

    Εχει 4200 χιλιομετρα...Απο πιο παλαια μερικες φορες οταν πηγαινα γρήγορα 65km/h για καποιο χρονικο διαστημα και γενικα σε υψηλες ταχυτητες σε καποια φαση αρχιζε να επιβραδυνει... Χεζομουν συνηθως και σταματουσα οπου και να μουν... (οχι στο μεσο της συγγρου)
    Ευτυχως δεν ηταν ακαριαιο αλλα εχανε υπερβολικα πολυ τη δυναμη του.. Δεν ηξερα και πολλα και νομιζα πως καμια ταχυτητα θα ειχε ξεκουμπωσει.. Τελευταια ειδα πως αν κοψω ταχυτητα και πεσω στα 45 και δινω αποτομες γκαζιες ξαναφτιαχνει....

    Αρχισα να το ψαχνω και βρηκα πως η σωληνα απο το φιλτροκουτι του αερα στο σημειο που συνδεεται με το καρμπυρατερ ειχε σκιστεί! (στο σημειο που φαινεται στη φωτο)

    Σε καποια φαση αρχισε να το κανει αυτο συνεχεια!Ειδικα οταν ανοιγα το γκαζι πανω απο τη μεση επιβραδυνε..Οταν καταλαβα τι συνεβαινε (οτι δηλαδη ημουν σαν καποιους καγκουρες που δεν εχουν τιποτα ουτε φιλτροχοάνη) μπάλωσα τη τρύπα με σελοτειπ αρχικα και μετα με σιλικόνη η οποια ειναι ελαστικη. Εφυγε το προβλημα αλλα παλι μου εκανε οταν ετρεχα αυτο το προβλημα....

    Εχει δυο βιδες το καρμπυρατερ αλλα μου ειπαν πως ειναι για το ρελαντι μονο και δεν εχουν σχεση... Εγω προσπαθησα να τα ρυθμισω οπως διαβασα οτι πρέπει .. Τις στροφες και το μείγμα ρελαντί..


    Εχει κανεις ιδέα τι μπορεί να φταίεει; Καποιοι μου ειπαν τροφοδοσια μπορει.. Μηπως πρεπει να δω το φιλτρο βενζίνης; Αλλα πως θα το δω χωρις να αδιασει η βενζίνη;
    Οτι ιδέα εχετε καλοδεχούμενη!

    Εδιτ: Ελεγνξα το φιλτρο στο καρμπυρατερ οχι της βενζινης και ηταν καθαρο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled.png 
Προβολές:	577 
Μέγεθος:	7,3 KB 
ID:	176395

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Αυτό που σκίστηκε λέγεται κολλάρο εισαγωγής.
    Άλλαξε το με καινούριο αυθεντικό γιατί δεν παίρνει μπάλωμα
    Το κόστος είναι γελοίο

  3. #3
    Παει μονοκοματο με ολο το φιλτρο! Μακαρι να ηταν χωριστό δε θα το εκανα θεμα...
    Πάντως τι να κάνω για το αλλο θέμα; Το οτι οταν παω γρηγορα μετα επιβραδύνει σαν να κολαει

  4. #4
    Eτσι με μια πρώτη εκτίμηση φίλε, χωρις να κόβω και τον ... μου, μήπως φταίει καμια ντίζα γκαζιου και σκαλώνει πουθενά μετά τα μισά? Συνήθως τέτοιο πρόβλημα έχει ως σύμπτωμα το ανάποδο (να κλείνεις δηλαδη το γκάζι και να κρατάει στροφές) αλλά μπορεί και η ντίζα μετά τα μισά να λύνεται και να κόβει. Τσέκαρε το. ..

    Συγνώμη αλλα μεχρι εκεί φτάνουν οι πενιχρές γνώσεις μου :P Καλό ψάξιμο!
    Nazis Punks Fuck Off

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα..!
    Αν πηγαίνω με 60-65 χλμ. για δύο με τρία λεπτά το μηχανάκη κόβει και πρέπει να κόψω στα 40-50 χλμ. για να στρώσει!
    Ρώτησα το μηχανικό εδώ στο χωριό και μου είπε να αλλάξουμε το ένα να δούμε το άλλο και από ότι κατάλαβα ούτε αυτός είναι σίγουρος
    για το αν είναι από ρεύμα ή τροφοδοσία!
    Μήπως κάποιος φίλος από εδώ είχε το ίδιο πρόβλημα και βρήκε τη λύση??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To θεμα δεν ειναι η ταχυτητα αλλα οι στροφες του κινητηρα. Διοτι πχ σε μια αρκετα μεγαλη θεωριτικη κατηφορα μπορεις να φτασεις τα 100 σβηστος.

    Το δικο μου παπι πχ στα ~65 με 3η ειναι κοφτη σχεδον, με 4η εχει ακομα στροφες..

    Οποτε πρεπει να προσδιορισεις περιπου τις στροφες που στο κανει αυτο. Οχι απαραιτητα νουμερο. Και φανταζομαι οτι εννοεις σε υψηλες στροφες..

    Παντως αυτα συνηθως ειναι θεματα τροφοδοσιας..
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    μοιαζει σαν αδειασμα του καρμπ απο βενζίνη.
    δλδ μικρη σταθμη στο μπολ του καρμπ

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    μοιαζει σαν αδειασμα του καρμπ απο βενζίνη.
    δλδ μικρη σταθμη στο μπολ του καρμπ
    Ακριβως...τσεκ φιλτρο βενζινης και το βιδαλακι καυσιμου στο καρμπ.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Σήμερα τσέκαρα το μπουζί και σπινθηρίζει κανονικά! Αν είναι θα δω και το φίλτρο βενζίνης, θα πειραματιστώ και λίγο με το καρμπυρατέρ και βλέπουμε!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ρευμα δεν πρέπει να είναι, θα το κανε παντού όχι μόνο σε μικρό φάσμα στροφών και θα παιρνε μπροστα δύσκολα.

    και έμενα για στέγνωμα του καρμπυρατερ μου φαίνεται. Πρώτα θα κοίταγα το κύκλωμα απο το τεπόζιτο μέχρι το καρμπυρατερ. Κατεβάζει καλά βενζίνα? μήπως έχει τιποτα φιλτρα βουλωμένα? μήπως είναι βουλωμένες οι δίοδοι αέρα του τεπόζιτου? (αν δεν παίρνει καλά αέρα το τεπόζιτο μπορεί να μην κατεβαζει βενζίνα καλά)

    Αν αυτο που σου κάνει δεν στο κάνει όταν είσαι με γεμάτο τεπόζιτο, τότε είναι ακόμα μια ένδειξη οτι αυτο που νομίζω μπορει να ισχύει.

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με το παπι μου
    από billakos1993 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 11:06
  2. προβλημα με το παπι μου
    από billakos1993 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 00:36
  3. Πρόβλημα με το SV650S στο ξεκάρφωτο...
    από Tropeas στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 05:17
  4. Εχω προβλημα με το μοτερ μου.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 21:42
  5. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF