Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Γάντια Spidi

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/10/2009
    Μηνύματα
    4

    Γάντια Spidi

    Γειά σας παιδιά,

    Είμαι σχετικά νέος αναβάτης, αγόρασα την πρώτη μου μηχανή το Αύγουστο του 2007.
    Την 2007 Honda CB600F Hornet. Την οδηγώ κάθε μέρα, 90% μέσα στην πόλη, σχετικά μικρές αποστάσεις και ταχύτητες.

    Μέχρι τώρα έχω σαν εξοπλισμό μόνο το κράνος (HJC FS-MAX) το οποίο πήρα δώρο μαζί με την αγορά της μηχανής.

    Πριν λίγες μέρες παράγγειλα το μπουφάν Spidi Cosmic.

    Τώρα ψάχνω για ένα ζευγάρι γάντια που θα είναι μια all-around λύση για την δική μου περίπτωση.
    Όπως το μπουφάν που διάλεξα, έτσι και τα γάντια θέλω να τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα όλη μέρα, να είναι άνετα και να μου παρέχουν κάποια προστασία.

    Βρήκα 2 διαφορετικά ζευγάρια, αλλά δέν μπορώ να αποφασήσω.
    1. Spidi Z 100-R
    2. Spidi Signal

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  2. #2
    καταρχήν, ξεκινάμε από το ότι γάντια για all-around χρήση δεν υπάρχουν, χωρίς συμβιβασμούς.

    Πχ ένα γάντι που θα σε κρατήσει ζεστό και στεγνό το χειμώνα δε θα σου δίνει πολύ καλή αίσθηση στο grip και δεν θα φοριέται με τίποτα καλοκαίρι.

    Τώρα μεταξύ των δυο που ποστάρεις, χωρίς 2η σκέψη το Ζ100 λόγω αυξημένης προστασίας. Σαν δερμάτινο όμως δεν θα είναι 100% αδιάβροχο. Το signal δεν φαίνεται να έχει προστασίες αλλά γράφει πάνω Η2Ο που σημαίνει ότι είναι στην σειρά αδιάβροχων γαντιών της spidi...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/10/2009
    Μηνύματα
    4
    Στη βροχή δέν οδηγώ. Σπάνιες φορές που με πιάνει στο δρόμο, και μέσα σε 5 λεπτά είμαι σε υπόστεγο.
    Τα χέρια μου υδρώνουν πολύ εύκολα, και χάνω το grip στο τιμόνι. Πρέπει να σκουπίζομαι κάθε λίγο πάνω στο παντελόνι μου.
    Το χειμόνα έχει περιπτώσεις που ξυρίζει λίγο το κρύο, αλλά ποτέ υπο το μηδέν.

    Άρα τα θέλω για τον υδρώτα, για το κρύο, και για προστασία.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/10/2009
    Μηνύματα
    4
    Ίσως πρέπει να έχω 2 διαφορετικά ζευγάρια, ένα για χειμόνα και ένα για καλοκαίρι.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SV5FRZ
    Ίσως πρέπει να έχω 2 διαφορετικά ζευγάρια, ένα για χειμόνα και ένα για καλοκαίρι.
    Όλοι αυτό κάνουμε. Πάρε το 1ο ζευγάρι αφού δεν οδηγείς σε βροχή και αργότερα αγοράζεις και ενα ζευγάρι καλοκαιρινά

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/10/2009
    Μηνύματα
    4
    Thanks

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF