Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Περίεργο σκορτάρισμα!

  1. #1

    Περίεργο σκορτάρισμα!

    Είμαι νέος ιδιοκτήτης ενός gs 650 s bandit του '07 και έχω το εξής θέμα: όταν αφήνω τη μηχανή με ταχύτητα, χωρίς γκάζι, για παράδειγμα σε μία κατηφόρα, με όποια ταχύτητα και να έχω στο κιβώτιο, το μηχανάκι κλωτσάει! αν πατήσω έστω και ελάχιστα το γκάζι, σταματά τα σκορτσαρίσματα. Τα χλμ του κινητήρα είναι μόλις 3000 και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σήμερα του άλλαξα λάδια-φίλτρο (motul 5100 15-50) και δεν είδα κάποια διαφορά. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή είναι φυσιολογικό αυτό?

  2. #2
    Η αλυσίδα είναι σωστά τεντωμένη;;; Μήπως χωρίς γκάζι είναι πολύ χαλαρή και χτυπάει στο ψαλίδι;

  3. #3
    η αλυσίδα είναι οκ amyrokai, δεν είναι από εκεί το πρόβλημα. Γενικά στις χαμηλές στροφές παρατήρησα ότι ο κινητήρας σαν να χάνει το χρονισμό του. πχ κινούμαι και πατώ συμπλέκτη, για λίγο και στο νεκρό σημείο ο κινητήρας κάνει αυτό το κλώτσημα και αμέσως επανέρχεται σε φυσιολογικό άκουσμα το ρελαντί του. Η μηχανή δουλεύει στις 1100 στροφές περίπου ρελαντί, είναι εντάξει?? Όπως καταλαβαίνεις έχω μηδενική εμπειρία από το ¨ληστή¨ για να κάνω συγκρίσεις και μου λείπει και το service manual... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

  4. #4
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    Re: Περίεργο σκορτάρισμα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
    Είμαι νέος ιδιοκτήτης ενός gs 650 s bandit του '07 και έχω το εξής θέμα: όταν αφήνω τη μηχανή με ταχύτητα, χωρίς γκάζι, για παράδειγμα σε μία κατηφόρα, με όποια ταχύτητα και να έχω στο κιβώτιο, το μηχανάκι κλωτσάει! αν πατήσω έστω και ελάχιστα το γκάζι, σταματά τα σκορτσαρίσματα. Τα χλμ του κινητήρα είναι μόλις 3000 και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σήμερα του άλλαξα λάδια-φίλτρο (motul 5100 15-50) και δεν είδα κάποια διαφορά. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή είναι φυσιολογικό αυτό?
    Λογικα αυτο στο κανει οταν εχεις πολυ λιγες στροφες στον κινητηρα.
    Για δοκιμασε να κανεις το ιδιο με 4-5.000 στροφες.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #5
    Εχω το κ8 και μου συμβαινει ακριβως το ιδιο. Μην ανησυχεις καθολου. Απλα ο κινητηρσς του ληστη δεν ειναι ελαστικος στις χαμηλες στροφες. Αν κλεισεις το γκαζι και εχεις πανω απο 2500 rpm τοτε δεν εχεις κανενα σκορτσαρισμα. Απο εκει και κατω εμφανιζεται. Μη μασας απλα μαθε να ζεις μαζι του
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  6. #6
    alex14 δεν συμβαίνει στις υψηλές στροφές, αλλά μόλις πέφτουν αρκετά χαμηλά. Cosgili αν αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά της μηχανής δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να το ξέρω...:smilea:
    θέλω να κάνω έναν έλεγχο και στα μπουζί να δω σε τι κατάσταση είναι μήπως βελτιώσω κάτι και από εκεί..η βοήθειά σας παιδιά, ακόμη και η ψυχολογική είναι πολύτιμη..!

  7. #7
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
    alex14 δεν συμβαίνει στις υψηλές στροφές, αλλά μόλις πέφτουν αρκετά χαμηλά. Cosgili αν αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά της μηχανής δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να το ξέρω...:smilea:
    θέλω να κάνω έναν έλεγχο και στα μπουζί να δω σε τι κατάσταση είναι μήπως βελτιώσω κάτι και από εκεί..η βοήθειά σας παιδιά, ακόμη και η ψυχολογική είναι πολύτιμη..!
    Οταν πεφτουν πολυ οι στροφες το ιδιο κανει και το δικο μου.

    Ελπιζω να σε βοηθησα τουλαχιστον ψυχολογικα

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  8. #8
    ..να μη στενοχωριέμαι δηλαδή ότι αγόρασα φόλα, ε??

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannou_b
    Εγγραφή
    20/11/2002
    Μηνύματα
    199
    Απλα απο την εμπειρια που εχω απο αλλα μηχανακια θα σου προτεινα να ελενξεις τον συνχρονισμο των πεταλουδων στο συστημα τροφοδοσιας. Αν θελεις να το κανεις μονος σου πρεπει να εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο και το σερβις μανιουαλ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tzrypvs
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    103
    Το ίδιο κάνει και το δικό μου.Μην ανησυχεις.

  11. #11
    Στο ειπα και παραπανω μην αγχωνεσαι καθολου απλα μαθε να ζεις με αυτο. Ετσι ειναι ο κινητηρας του και μη σε προβληματιζει.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  12. #12
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Σχετικά με service manual, έκανα κάτι αναζητήσεις, αλλά δεν βρήκα τίποτε σπασμένο. Θα επισκεφτώ σύντομα τον Παπασωτηρίου στο κέντρο και πιστεύω ότι θα βρω κάτι καλό. Από βιβλιαράκια που βρήκα στο internet παίζει ένα του Hayens, το έχει κανένας? Αξίζει? Θέλω να περάσω και από μια αντ/πεία να τους ζητήσω το βιβλιαράκι οδηγιών που δε μου έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tzrypvs
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
    Σχετικά με service manual, έκανα κάτι αναζητήσεις, αλλά δεν βρήκα τίποτε σπασμένο. Θα επισκεφτώ σύντομα τον Παπασωτηρίου στο κέντρο και πιστεύω ότι θα βρω κάτι καλό. Από βιβλιαράκια που βρήκα στο internet παίζει ένα του Hayens, το έχει κανένας? Αξίζει?
    Το αγόρασα απο Παπασωτηρίου κάπου στα 31 ευρώ πολύ καλό είναι,έχει πολλές φωτογραφίες είναι όμως ασπρόμαυρες.Το βιβλίο είναι στα αγγλικά όποτε πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά και πολλούς μηχανολογικούς όρους.

  14. #14
    Οπως στα λένε οι παραπάνω είναι , σε λίγο καιρό θα το μάθεις και και δεν θα δίνεις καμία σημασία σ'αυτό.

    Στις πολύ χαμηλές μπορεί να σε ζορίζει λίγο στην αρχή όμως σε ολο το υπόλοιπο εύρος του στροφομέτρου σε αποζημιώνει ...

    Καλές βόλτες!

  15. #15
    μπορώ να πω ότι το συνήθισα ήδη! Σκαλίζοντάς το θα έχω στο μέλλον κι άλλες απορίες οπότε θα με έχετε τακτικό πελάτη...!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περιεργο?
    από EVI στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2006, 15:57
  2. ψυγειο και κατι περιεργο..
    από Spazz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 14:30
  3. Περίεργο νερό
    από Timberg στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 08:53
  4. Περίεργο!!!
    από kostasfazer στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 01:13
  5. Περίεργο θέαμα...
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2004, 15:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF