Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Κράνος Uvex Helix RS

  1. #1
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Κράνος Uvex Helix RS

    Γειά χαρά σε όλους,

    έχει τύχει να πάρει κανείς το Helix RS της Uvex? Πρόκειται για full face carbon κράνος. Το είδα από κοντά και είναι απίστευτα ελαφρύ, μόνο 990 γραμμάρια. Δεν ξέρω αν σας ακούγεται πολύ ή λίγο αλλά αν το πιάσεις στα χέρια σου φαίνεται απίστευτο.........

    Αν το έχει πάρει κανείς ας μας πει τι λέει στα θέματα:

    1. Αεροδυναμικοί θόρυβοι και γενικότερα πόσο "κόβει" τους εξωτερικούς θορύβους
    2. Ποιότητα κατασκευής (πέρα από την πρώτη εντύπωση αφού αυτό φαίνεται και στα μαγαζιά)
    3. Ποιότητα εσωτερικού (δηλαδή αν έχει "κάτσει" πέρα του αναμενόμενου μέσα κτλ)
    4. Αν κάνει για χρήση πάνω με ταχύτητες 200-250. Βασικά το "κλείσιμο" της ζελατίνας δεν μου φάνηκε και πολύ ποιοτικό και δεν ξέρω αν θα δημιουργεί πρόβλημα στα "πολλά".
    5. Τι λέει από κυκλοφορία αέρα στο εσωτερικό, και
    6. Γενικά αν αξίζει τα περίπου 400 ? του και τι εντύπωση αφήνει κατά τη χρήση του

    Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να βρεθεί κάποιος καλός άνθρωπος που να το έχει και να μου απαντήσει......

    Ορίστε και ένα link να το δείτε. Δυστυχώς το site της Uvex σερνεται και μόνο αυτό βρήκα. Είναι στα γερμανικά αλλά τουλάχιστον έχει μια μικρή φωτό.

    http://www.v2bike.de/index.php?optio...d=395&Itemid=2

    PS. Το θέλω για δεύτερο κράνος συνεπιβάτη (για την ποοοολύυυυυυυυυυυυυυ σπάνια περίπτωση που ανεβαίνει κανείς) αλλά ίσως να το χρησιμοποιώ κι εγώ με το σκούτερ μεσα στη πόλη, είναι σαν να μην φοράς τίποτα λόγω βάρους! Για πρώτο έχω το OGK FF4 GP που το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε supersport-άκηδες ειδικά!

  2. #2
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    φιλε μου ημουν ενα βημα πριν το παρω...οντως το βαρος του ειναι και το δυνατοτερο του σημειο....οταν το βαλεις στο κεφαλι καταλαβαινεις την διαφορα....νομιζω οτι η ποιοτητα σε σχεση με τα λεφτα του ειναι ok.....απο κει και περα αεροδυναμικα ακουσα οτι κανει θορυβο στα πολλα χλμ...επισης φοραει λενε την καλητερη ζελατηνα της αγορας....αυτο που με χαλασε λιγο ειναι οτι στο κεφαλι μου ανεβενε πολυ πισω στο σβερκο........τωρα γιατι δεν το πηρα;......ε πηγα και εβαλα λιγο πιο κατω ενα arai και τα ξεχασα ολα
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  3. #3
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Το φόρεσα εχθές και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου, σοβαρά σκέφτομαι να το αγοράσω αύριο κιόλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    φιλε μου ημουν ενα βημα πριν το παρω...οντως το βαρος του ειναι και το δυνατοτερο του σημειο....οταν το βαλεις στο κεφαλι καταλαβαινεις την διαφορα....νομιζω οτι η ποιοτητα σε σχεση με τα λεφτα του ειναι ok.....απο κει και περα αεροδυναμικα ακουσα οτι κανει θορυβο στα πολλα χλμ...επισης φοραει λενε την καλητερη ζελατηνα της αγορας....αυτο που με χαλασε λιγο ειναι οτι στο κεφαλι μου ανεβενε πολυ πισω στο σβερκο........τωρα γιατι δεν το πηρα;......ε πηγα και εβαλα λιγο πιο κατω ενα arai και τα ξεχασα ολα
    Καλά έκανες και πήρες το Arai, αξίζει τα λεφτά του αλλά τα 400 που έχει το RS είναι στα όρια που μπορώ να δώσω για δεύτερο κράνος συνεπιβάτη............

    Έδωσα 700 για το OGK, αν δώσω και 700 για Arai..............το κλείσαμε το μαγαζί!


  5. #5
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Το φόρεσα εχθές και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου, σοβαρά σκέφτομαι να το αγοράσω αύριο κιόλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Φίλε μου αν το πάρεις γράψε μας δυο λόγια αν μπορέσεις να μας πεις τι λέει........


  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Μας ενδιαφέρουν όλα τα παραπάνω που λέει ο Stako ...

  7. #7
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Εγώ έχω ένα Uvex Supersonic

    Τα Uvex έχουν τις καλύτερες ζελατίνες και σε πολύ καλές τιμές....

    Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή....

    Από θόρυβο είναι ικανοποιητικά....

    Η εφαρμογή έχει να κάνει με το κεφάλι σου... Αν σου κάθεται καλά πάρτο!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Smile Αγαπητοι μου φιλοι αυτο το κρανος το ειχα πρωτοδει σε ενα DVD απο ενα περιοδικο που ε

    Αγαπητοι μου φιλοι αυτο το κρανος το ειχα πρωτοδει σε ενα DVD απο ενα περιοδικο που ειχε παρουσιασει ενα σαλονι με μηχανες και αξεσουαρ στο εξωτερικο.

    Το ειδα εκει και τρελαθηκα μου ειχε γινει εμμονη ιδεα κοιμομουν και ξυπνουσα με αυτο στο μυαλο μου.

    Εψαχνα καθημερινα στο διαδικτυο και πριν απο 6 μηνες περιπου και οταν εμαθα οτι το εφερε το μοτομαρκετ στην Θεσσαλονικη και θα το εχει στην εκθεση auto-moto-boats τρελαθηκα απο την χαρα μου.

    Πηγα για να το δω απο κοντα να το αγγιξω,να το φορεσω,να το περιεργαστω και να το αγορασω.

    Μου αρεσε πολυ το design,το βαρος,αλλα σαν κατι δεν μου καθοτανε καλα.

    Το οποιο δεν ξερω τι απο ολα μπορει να ειναι το περιεργο κουμπομα του που εχει.

    Το ανοιγμα και κλεισιμο της ζελατινας.

    Δεν μπορω να εντοπισω τι με χαλασε.

    Επειδη μου μπηκαν καποιες αμφιβολιες δεν εκανα απολυτως καμια κινηση.

    Προτιμω να το αγορασει κανας γνωστος μου πρωτα και να το δοκιμασω απο αυτον.

    Γιατι θα ειναι πολυ πικρα να πληρωσω κατι το οποιο δεν θα μου αρεσει.

    Δεν θα ξεχασω οτι ακριβοπληρωσα το NOLAN N-101 γιατι πηρα και ολες της ζελατινες και σε ολους τους χρωματισμους .

    Οταν παω πανω απο 80 χιλιομετρα την ωρα νοιωθω οτι μπαζει αερα.

    Οταν περναω τα 120 χιλιομετρα νοιωθω οτι καποιος σαν να μου προσπαθει να μου στριψει το κεφαλι.

    Να πω την αληθεια δεν μου αρεσε στην τελικη και εγινα τωρα πολυ επιφυλακτικος.

    Ενω μου λεγανε ολοι οσοι φιλοι μου ειχαν το Nolan N-100 οτι ηδη ητανε ευχαριστημενοι.

    Πιστευω οτι το κρανος θελει πολυ ψαξιμο και αν μπορεις να το δοκιμασεις και εν κινησει θα ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να γινει.

    Θελω να αγορασω καινουργιο κρανος αλλα δεν θελω να δωσω πανω απο 700ευρω και δεν θελω να ζυγιζει παραπανω απο 1200γρ.

    Τι μου προτεινετε?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων uvex_helix_rs-20.bmp‎  

  9. #9
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako


    Έδωσα 700 για το OGK, αν δώσω και 700 για Arai..............το κλείσαμε το μαγαζί!


    Καλά,γιατί έδωσες 700 για το Ogk;
    Εγώ το βρήκα 550 ρέπλικα.


    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  10. #10
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
    Καλά,γιατί έδωσες 700 για το Ogk;
    Εγώ το βρήκα 550 ρέπλικα.


    Ποιό έχεις? Το FF4 GP? 650 το πήρα, +50 για έξτρα ζελατίνα.




  11. #11
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: Αγαπητοι μου φιλοι αυτο το κρανος το ειχα πρωτοδει σε ενα DVD απο ενα περιοδικο π

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
    Θελω να αγορασω καινουργιο κρανος αλλα δεν θελω να δωσω πανω απο 700ευρω και δεν θελω να ζυγιζει παραπανω απο 1200γρ.

    Τι μου προτεινετε?
    Φίλε μου δεν νομίζω ότι υπάρχει κράνος στα 1200gr με τα χρήματα που λες. Τα μόνο που ξέρω σε τέτοια βάρη είναι το Uvex (δεν κάνει για τα πολλά κατά τη γνώμη μου), το Schuberth (S1 αν δεν κάνω λάθος) και τα OGK FF4 GP (1300gr νομίζω). Το S1 έχει 1000 ? και τα OGK περίπου 600-700 (αλλά δεν είναι 1200gr τα OGK).

    Για τα OGK να πω ότι το βάρος τους ΕΙΝΑΙ όσο γράφουν, αντίθετα με τα άλλα που είναι πάντα περισσότερο. Τα OGK ζυγίζονται με το κράνος πλήρες με ζελατίνα και εσωτερική επένδυση. Στο εγγυώμαι αυτό γιατί το ζύγισα σπίτι μου όταν το πήρα.

    Ότι και να πάρεις πρόσεξε το μέγεθος. Εγώ δυστυχώς το πήρα λίγο μικρό και τώρα θα πάρω και δεύτερο.......

  12. #12

    ..

    egw pira ena UVEX (peripou 300 euro se prosfora) gia tin kopelia kai einai super apo thema efarmogis kai thorivou.

    Den thimamai montelo alla exei ena aeragogo sto koutelo kai mia aerodinamiki kourmpa sto piso meros.
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  13. #13

    Re: Κράνος Uvex Helix RS

    [έχει τύχει να πάρει κανείς το Helix RS της Uvex?


    Τον Μάιο του 2004 αγόρασα το UVEX Helix super light Tricomposite (1120 kgr), έχοντας ένα οn-off . Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από εφαρμογή, βάρος, θόρυβο. Πριν 6 μήνες αγοράζοντας ένα ΧΧ blackbird ήμουν σίγουρος ότι θα αγόραζα και καινούργιο κράνος. Πέρασε ένας χρόνος και έχω απίστευτη άνεση-ξεκούραση στο ταξίδι, πολύ καλή εφαρμογή, δεν "μπάζει" ίχνος αέρα και ο θόρυβος είναι ο "φυσιολογικός" για ταχύτητες πάνω από 250 χλμ. Το είχα αγοράσει 300 ευρώ (330 τιμή καταλόγου) από το Μοτο Μάρκετ. Να θυμάσαι ότι και τα πολύ ακριβά κράνη κάνουν θόρυβο. Γι΄αυτό φοράνε τις ωτοασπίδες...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Πολύ καλή εταιρεία η UVEX.Ιδίως σε γυαλιά και μάσκες.Ενα κράνος που ήθελε να πάρει ο αδερφός μου ήταν καταπληκτικό αλλά δεν ξέρω μοντέλο.Αλλά εκεί που είχαμε παει δεν είχε πολλά μεγέθη.Πήρε ένα NOLAN τελικά.

  15. #15
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403

    Re: ..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
    egw pira ena UVEX (peripou 300 euro se prosfora) gia tin kopelia kai einai super apo thema efarmogis kai thorivou.

    Den thimamai montelo alla exei ena aeragogo sto koutelo kai mia aerodinamiki kourmpa sto piso meros.
    Βασίλη το supersonic είναι που έχω και εγώ! Το είχαν προσφορά πέρσι!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. UVEX Helix RS
    από banditgr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 21:44
  2. Προς κατόχους Uvex Helix Rs.
    από emilio στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2007, 17:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF