Σελίδα 11 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 244

Θέμα: Η ερωτική ζωή της σαρδέλας του Ατλαντικού (Πυρηναία, Χώρα Βάσκων και ολίγον Άλπεις)

  1. #151
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Να βάλω κι εγώ άλλο ένα (τελευταίο, το υπόσχομαι) σφηνάκι...

    La Bonette

    Οροσειρές η Ευρώπη έχει αρκετές, υπέροχους στριφτερούς δρόμους άπειρους, περάσματα από ορεινούς αυχένες πάρα πολλά. Όλα τους είναι όμορφα. Όλα τους είναι είναι η ονείρωξη κάθε μοτοσικλετιστή που σέβεται τον εαυτό του. Ένα όμως, όπως και να το κάνουμε, είναι το ψηλότερο! Όσο οι ρόδες σου πατάνε άσφαλτο και παραμένεις σ' αυτή την ήπειρο, ψηλότερα δεν έχει, πάει και τέλειωσε.

    Col de la Bonette, +44° 19' 24.53" βόρεια, +6° 48' 22.33 ανατολικά. Δεν χρειάζεται να το ψάξεις καν στο χάρτη. Οι συντεταγμένες του είναι χτυπημένες στο φέρινγκ όλων των Transalp.

    Και να πεις ότι είχαμε σκοπό να πάμε απο 'κει σε τούτο το ταξίδι? Μπα! Την είχαμε αράξει στο Apt και περιδρομιάζαμε σε ένα όμορφο ταβερνάκι στην πλατεία του χωριού. Μεταξύ σαλάτας και καταματωμένης μπριζόλας (ναι ρε, έτσι τη γουστάρω) ανοίγω τους χάρτες. Σκοπός ήταν να την αράξουμε μια μέρα εκεί, χωρίς στίσε-ξέστισε, μια και πλέον μπαίναμε στο τελευταία σκέλος της επιστροφής. Τους χάρτες τους είχα ανοίξει για να δω καμιά διαδρομή εκεί γύρω, πενήντα-εξήντα χιλιόμετρα, όχι παραπάνω, για αύριο το πρωί. Το μάτι μου πέφτει σε ένα χωριουδάκι με το όνομα "Barcelonette". Κάτι μου λέει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι.

    - Ρε Γιάννη, τι μου θυμίζει το Barcelonette?
    - Γιατί είναι κοντά? (με τρόμο στο βλέμμα)
    - Ε, όπως το πάρει κανείς, καμιά κατοπενηνταριά χιλιόμετρα είναι, αλλά τι μου θυμίζει?
    - Από εκεί ρε μαλάκα ξεκινάει το Col de La Bonette (δυστακτικά), αλλά ούτε να το σκέφτεσαι. Έχω κουραστεί να στρίβω.

    Φυσικά ούτε που το σκέφτηκα! Δεν ήταν ανθρωπίνως δυνατό να περάσω εκατό χιλιόμετρα απ' το "ιερό δισκοπότηρο" των αλπικών περασμάτων και να μην προσπαθήσω, τουλάχιστον, να το ανέβω. Εξηγούμε στον Μιχάλη και στον Νίκο περί τίνος πρόκειται και καταστρώνουμε σχέδιο. Αρχίδια σχέδιο δηλαδή: Ξεκινάμε πρωί, πάμε και το ανεβαίνουμε! Τι άλλο? Ψήσιμο στην πραγματικότητα δεν ήθελε κανένας (μόνο η μπριζόλα, αλλά είπαμε, έτσι μ' αρέσει). Ακόμη και ο Γιάννης, που αρχικά το έπαιζε κουρασμένος, τα μάτια του έλαμψαν, άσχετα με το αν μουρμούριζε "ρε μαλάκες, αυτό δεν είναι ταξίδι, αυτό είναι υπερπαραγωγή" και κάτι τέτοια.

    Λίγο μετά την Barcelonette, λοιπόν, στο Jausiers, ξεκινάει η ανάβαση η καλή. Σχετικά γρήγορα βγαίνουμε απ' την πυκνή βλάστηση, τα έλατα αραιώνουν και μπαίνουμε στην φαλακρή αλπική ζώνη. Ενώ αυτό συνήθως σημαίνει ότι πλησιάζεις στην κορυφή, εδώ δεν έχουμε ακόμη αρχίσει καλά-καλά να ανεβαίνουμε. Έχουμε άλλα 1200-1300 μέτρα σκαρφάλωμα μέχρι τα 2802 όπου είναι στημένος ο μικρός γρανιτένιος οβελίσκος που σημαδεύει το ψηλότερο σημείο. Ο δρόμος είναι στενός, μία λωρίδα και κάτι και για τις δύο κατευθύνσεις, αλλά άριστα συντηρημένος και με άσφαλτο που σχωρνάει τα πάντα. Το τοπίο εναλλάσσεται μεταξύ αλπικού με χορταριασμένα λιβάδια, πέτρες και βράχια να λούζονται στον ήλιο και σελινιακού με πλαγιές από κατάμαυρο πέτρωμα. Όσο ανεβαίνουμε η θερμοκρασία πέφτει. Τα καρμπυρατέρ διαμαρτύρονται εντόνως για τον πολύ αραιό αέρα. Ο κινητήρας δουλεύει μπουκωμένος. Το μηχανάκι παλεύει στην παρατεταμένη ανηφόρα, με συνεχή κλίση γύρω στο 10% και ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα. Έχω αρχίσει να κρυώνω ενώ η μεταλλική μάζα ανάμεσα στα πόδια μου έχει λουστεί στον ιδρώτα. Αργά εδώ δεν έχει. Ούτε πολύ γρήγορα. Τα πάσο έχει τον δικό του ρυθμό που πρέπει να τον σεβαστείς. Στο υπενθυμίζει με κάθε ευκαιρία. Τα αυτοκίνητα που στριμώχνονται και αγκομαχούν να ανέβουν το καταλαβαίνουν κι αυτά: Με το που δουν μηχανάκι στους καθρέπτες τους κάνουν στην άκρη, βγαίνουν σχεδόν από τον δρόμο, για να σε αφήσουν να περάσεις. Στα 2680 μέτρα έχουμε φτάσει στο Col de Restefond και εκεί αρχίζει η μικρή θηλιά που σε ανεβάζει λίγο παραπάνω μέχρι την κορυφή: Cime de la Bonette, στα 2802 μέτρα. Γύρω μας βλέπουμε εγκαταλελειμμένα στρατιωτικά κτίσματα, πολυβολεία και οχυρά. Κάποτε αυτός ήταν στρατιωτικός μουλαρόδρομος που συνέδεε τις κοιλάδες του Ubaye και του Tinee και επέτρεπε το πέρασμα απ' την Barcelonette στη Νίκαια.

    Μπροστά μας τελικά ξεπροβάλει ο μικρός οβελίσκος. Βρισκόμαστε στην μοτοσυκλετιστική κορυφή της Ευρώπης. Ξεκαβαλάμε και ατενίζουμε τις κορυφές ολόγυρα. Βουνά όσο φτάνει το μάτι. Η ατμόσφαιρα πεντακάθαρη. Ορατότητα πολλών χιλιομέτρων, κρύο και αέρας. Όταν ξεκινήσαμε η θερμοκρασία ήταν πάνω από τριάντα βαθμούς. Το μικρό ψηφιακό θερμόμετρο τώρα γράφει γύρω στους δέκα. Βγάζουμε μερικές φωτογραφίες και λέμε ελάχιστες κουβέντες. Δύσκολα μπορώ να πιστέψω ότι είμαστε πράγματι εδώ, η πινακίδα όμως που είναι κολλημένη στο βράχο το λέει καθαρά:

    LA BONETTE
    Altitude 2802 m
    Route de NICE a BRIANCON clasee imperiale
    le 18 Aout 1860 par l' Empereur Napoleon III


    Η κατάβαση είναι εξίσου όμορφη, ίσως και ομορφότερη καθώς χώνεσαι μέσα την κοιλάδα του Tinee, αλλά το κρεσέντο έχει πια περάσει. Πηγαίνουμε χαλαρά, περνάμε το Saint Etienne Sur Tinee και την Isola (όμορφα χωριουδάκια και τα δύο) και τελικά στήνουμε νωρίς το απόγευμα σε ένα μικρό καμπινγκ στο χωριό Saint-Sauveur-Sur-Tinee. Το ταξίδι έχει ουσιαστικά τελειώσει. Μένουν ακόμη δύο-τρεις μέρες στο δρόμο. Μένει η πανέμορφη Ιταλική Ριβιέρα και η μοναδική Σιένα, αλλά όλοι το ξέρουμε ότι ουσιαστικά το ταξίδι έχει τελείωσει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	la-bonette-moto.jpg 
Προβολές:	930 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	177415

  2. #152
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Διαβάζουμε ε... Μην νομίζετε ότι δεν παρακολουθούμε...



    το αυτό!

    η ώρα είναι 03:30 και δε λέω να ξεκολλήσω.
    μάγκες σας ζηλεύω.

    να'στε όλοι καλά!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #153
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    μπραβο ρε παλικαρια...απαιχτοι και φανταστικες φωτο... αντε και στα επομενα


    να δω ποτε θα αξιωθω να γραψω και εγω το ταξιδιωτικο που χρωσταω...ευτυχως κατι τετοια διαβαζω και μπριζονομαι...

    να σται καλα και γυρνατε φορτωμενοι και διτροχοι
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #154
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Συνεχίζουμε..


    Γενικά δεν είμαι fun του καφέ, ιδιαίτερα όταν αυτός είναι ο ελληνάς φραπόγαλος ή νες ή φραπουτσίνο με γεύση σπέρματος ταύρου..
    Όμως κάνοντας μια στάση στη Pamplona με τους φίλους και συνταξιδευτές σου, στις 9 το πρωί, βλέποντας όλα τα μικρά καφέ στους πεζόδρομους να ετοιμάζονται να ανοίξουν, να βγαίνουν τα tapas στα bars των tapas bars, αρχίζεις και τον επιζητάς.

    Την ιεροτελεστεία, τη συζήτηση, το άνοιγμα του χάρτη, το χαβαλέ, τις προσωπικές στιγμές χασίματος και σκέψεις του καθενός..

    Και όχι να πας στη trendy ελληνική καφετέρια με το σενιο μπουζουκλικικο σερβιτοράκι, που σου κουνάει το τσιτωτό ποπουδάκι σαν 400αρι EXC που περνάει το φαράγγι τις Ίμπρου με 3η, αεροπορία πάνω από τις πέτρες, ξεροσταλιάζοντας βλέποντας τις γυναικάρες με τις φούστες να ψωνίζουν, μιλώντας για το πως θα αποκτήσουμε το Cayene και το 1200 adventure, πληρώνοντας ένα καφέ σαν 2 λίτρα μπύρας ή 1 καραφάκι ρακή.

    Γιατί φίλοι μου, είναι αλλιώς να ταξιδεύεις και να ρουφάς το εσπρεσσάκι στη κεντρική πλατεία της Pamplona, περιεργαζόμενος διαρκώς το περιβάλλον τριγύρω και με τη ψυχή σου να κάνει σουζίδια ως σαν τον Pastrana, από τη χαρά της.

    Και ξέρετε κάτι? Μέσα από τέτοιες απλές στιγμές, ανακαλύπτεις τη πάρτη σου και λες, ναι ρε πούστη μου, εγώ να καβαλάω το μηχανάκι θέλω με όλα μου τα πράγματα να χωρούν σε 2 βαλίτσες και να ταξιδεύω. Αυτό μου αρκεί... Με φτιάχνει, τη βρίσκω..
    Ποσο σε νοιωθω και συμφωνω δεν μπορεις να φανταστεις φιλαρακι...
    ειδικα η τελευταια παραγραφος ειναι που τα λεει ολα και χτυπαει "κεντρο"...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #155
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Τα 33+2* πάσα, με χρονική σειρά:

    [...]
    φιλαράκι, κάτω απο 1500 μέτρα δε θεωρούνται πάσα, αμα είναι έτσι βάζουμε και το Col de Tayghet...














    Για το ταξιδιωτικό και τις αφηγησεις (κυρίως), τα σχόλιά μου περιττεύουν γιατί αισθάνομαι οτι θα πω κατι κοινότυπο....

    Παρ' όλα αυτά....


    Επειδή δε φαγατε πολύ βροχή....










    του χρόνου...






    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    γνήσιους μοτοσυκλετιστικούς χαιρετισμούς Γιάννη σε σένα και στην παρέα.. οι φωτος οντως πανέμορφες και καλλιτεχνικές...

    το χαρηκα (τρεις ωρες το διαβαζα στη δουλεια.. παει το μεροκάματο:rotflmao: ) !!!

    ειλικρινά μπράβο...

    Υ.Γ.
    αν και χωρίς aprilia... καλός εισαι βρε πιδιμ`... λαμπάκια και διακοπτές βεβαια δεν ειχες πρόβλημα, αλλά..το γκάφερ...(μα τι ειναι αυτο..!!χαχαχαχ) εκανε πάλι τη δουλεια του...

    χαιρετισματα amigo.. ελπίζω να τα ξαναπούμε από κοντά....
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  7. #157
    Μπράβο παιδιά. Έτσι συνεχίστε να μας δίνετε ιδέες για τα επόμενα ταξίδια μας!

  8. #158
    Μπράβο παιδιά !!! Πολυ ωραίες φωτογραφίες. ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.
    Ταξίδεψε ψυχή μου, ταξίδεψε. . .

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    ...απο τη μια ελεγα να μη γραψω!
    ...απο την αλλη, ειναι μαλακια να μη γραψω...οχι για εσας, εσεις το ζησατε, στα π@π@ρια σας...
    ..για μενα ομως, που καθε φορα που διαβαζω εδω μεσα τετοια ταξιδια, τετοιες διαδρομες...με τετοια ή άλλη γαμηστερη παρεα...

    ε, του πουστη! ΖΗΛΕΥΩ και καποιες φορες (ειδικα οταν γνωριζω προσωπικα τους γραφοντες) δακρυζω!

    Δακρυζω γιατι ξερω (λεμε τωρα) πως νιωσαν...
    Νιώθω πόσο γεμισε η ψυχη τους!

    Δεν εχω την πενα πολλων απο δω μεσα...
    Δεν εχω καταφερει να παω σε κανενα απο τα μερη της Ευρωπης και οχι μονο που εχουν παει αρκετοι...

    Δεν ειναι τα λεφτα το προβλημα, το ξερω! Δεν ειναι οι "κυνδινοι" που δεν υπαρχουν οπως λετε και φωναζετε...

    ...ειναι η γαμημενη η δουλεια μου που με εχει στριμωγμενο να μη μπορω να προγραμματισω κατι τετοιο!

    Το θελω ομως, μου το χρωσταω για οσα εχω νιωσει διαβαζοντας τετοιες περιγραφες...

    ...και μετα ακολουθει και αλλο διλλημα...

    ...δεν εχω μοτο αυτη την εποχη...ποια θα ηταν η ιδανικη για ενα τετοιο ταξιδι?
    Ξερω, "η καλυτερη ειναι αυτη που εχουμε" θα μου πειτε...

    ...ελα ομως που μια GS1200 που ειχα φανταζει τελεια...
    ...ελα κι ομως που ενα SS θα εκανε απειρα και συνεχομενα trackday-χιλιομετρα!

    Τεσπα...γραφω για να γραφω!

    Σας ευχομαι να ειστε παντα αξιοι να κανετε τετοια και αλλα τοσα!
    Ζηλευω τις εμπειριες και τον αερα που ρουφηξατε!
    Την ασφαλτο που πατησατε...
    Τον καφε που ηπιατε και τη βροχη που φαγατε!

    Τελος, να πατε να γ@μηθειτε με τις ευχες μου!

    ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ!




    Σας ευχαριστω πολυ για το παρον!


  10. #160
    Τελικά όλα είναι ένα κλικ Το avatar του/της LINA
    Εγγραφή
    05/02/2004
    Μηνύματα
    1.898
    δεν θα πω πολλα , οι φωτο σας ειναι μαγευτικες και λενε περισσοτερα !!!

    συγχαρητηρια σε ολους σας και στο φωτογραφο

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Πανέμορφες φωτογραφίες...

    Πάντα τέτοια...

  12. #162
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    απλά εξαιρετικό!!!!

    τα σέβη μου!!!


    [βρέθηκα στα μέρη πριν κάμποσα χρόνια, μου άρεσε πολύ ο τόπος, αλλά ήμουν με τζίπ, ζηλεύοντας του δίτροχους δίπλα μας, επανάληψη έγινε προ τριετίας και πάλι με αυτοκίνητο, επί μήκος των Πυρηναίων από γαλλική πλευρά - Carcassone, Cathars etc.]



    Θα ξαναπάω και θα το τριτώσω, αυτήν την φορά όμως με την μηχανή



    και πάλι μπράβο παιδιά για την επιλογή διαφορετική από την καθιερωμένη ξαπλώστρα και σπαστό καλαμάκι στο τάδε Paradise beach



    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Μπραβο παιδες για την παρεα που φτιαξατε για τα χιλιομετρα που κανατε για τον τροπο που μας τα μεταφερατε και πηραμε και εμεις μια γευση και γιναμε και εμεις μερος τις παρεας κατα ενα τροπο

    Να ειστε καλα να ξαναπατε οσο για μας και στα δικα μας
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  14. #164
    A cold-hearted bastard Το avatar του/της Gares'
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    432
    Πανέμορφο ταξίδι παίδες!!!Πάντα τέτοια και μακάρι στο επόμενο να μπορέσω να ακολουθήσω και εγώ.Καλά να στε να τα ξανακάνετε...!!
    Yesterday is history.
    Tommorow is mystery.
    But today is a gift.
    That is why it is called the "present"...

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    (...)
    κοιτάχτε πρόλογο για να μας πει ότι θα πάρει busa

Σελίδα 11 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2012, 14:07
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 01:19
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 01:14
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2004, 11:23
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF