Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 244

Θέμα: Η ερωτική ζωή της σαρδέλας του Ατλαντικού (Πυρηναία, Χώρα Βάσκων και ολίγον Άλπεις)

  1. #46

  2. #47

  3. #48

  4. #49
    Στο San Sebastian ο καιρός γενικά ήταν άστατος και τις 3 μέρες που μείναμε. Τη τελευταία κάναμε μια βόλτα δυτικά προς κάτι όμορφα ψαροχώρια.

    φωτό: στη Getaria τρώμε νερό απο πάνω, νερό και από τη θάλασσα. Παρατηρήστε 3 φιγούρες στο δεξί άκρο της φωτό... τρελοί surfers με τέτοιο καιρό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day9_getaria4.jpg 
Προβολές:	1754 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	177066

  5. #50

  6. #51

  7. #52

  8. #53

  9. #54
    και φυσικά το 3ο και τελευταίο βράδυ έπρεπε να το γιορτάσουμε κάπως


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day8_donostia43.jpg 
Προβολές:	1744 
Μέγεθος:	87,7 KB 
ID:	177071

  10. #55
    φωτό: το γλυπτό El peine de Viento (το χτένι του ανέμου) στο δυτικό άκρο του la concha bay, στο σαν σεμπ. Δε ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι είναι η καλύτερη φωτό που έχω τραβήξει στο ταξίδι… για να βγει όμως, η φωτογραφική έφαγε πολύ αλάτι αφού φύσαγε έντονα και η θάλασσα έσκαγε πάνω. Gora Donostia, αποχαιρετισμός... αύριο φεύγουμε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day9_el_peine-del_viento3a.jpg 
Προβολές:	1737 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	177072

  11. #56
    Αναχώρηση από San Sebastian. Φυσικά θα ακολουθούσαμε το ίδιο μοτίβο με αυτό είχαμε όταν ερχόμασταν. Όσο το δυνατόν περισσότερο βουνό, πάσο, και επαρχιακό. Επιλέγουμε να ακολουθήσουμε τον D918 σε γαλλικό έδαφος και οι λόγοι προφανείς: πράσινος στο χάρτη, ακολουθεί την οροσειρά και τη συνοριογραμμή, μας ξαναοδηγεί στην Ισπανική πλευρά από όπου αργότερα θα ξαναγυρίσουμε προς τα βόρειοανατολικά να εισβάλλουμε για άλλη μια φορά στα γαλλικά πυρηναία.

    Tip:
    Στον D918 tα πρώτα χλμ είναι όλα μέσα σε αστικές, προαστιακές περιοχές και στην αρχή μπλεκόμαστε με τις ταμπέλες. Αυτό πρέπει να κράτησε κάπου μέχρι το Campo les Baines. Μετά τα σπίτια αραίωσαν, η διαδρομή πραγματικά πρασίνισε και ήμασταν πάλι στα Πυρηναία. Δλδ μια από τα ίδια, μη τα ξαναλέμε. Επιστροφή στις αθλοπαιδιές!
    Παρόλο που βρισκόμαστε σε γαλλικό έδαφος, όλα τα χωριά τα οποία συναντήσαμε κατά μήκος του D918 είχαν μάλλον έντονο το βασκικό στοιχείο. Βασκικές σημαίες σε μπαλκόνια, τα ονόματα των χωριών γραμμένα και στις δυο γλώσσες, βασκικές επιγραφές εδώ και εκεί.

    Φωτό: Κατά τους βάσκους, η χώρα τους καλύπτει 7 περιοχές . Αναφέρονται σε αυτές συλλογικά ως "Zazpiak Bat" στη γλώσσα τους, που στα αγγλικά αποδίδεται ως "The Seven Are One." Στη φωτό φαίνονται οι επτά επαρχίες. Οι ανοιχτές κίτρινες βρίσκονται σε γαλλικό έδαφος, οι μωβ εντάσσονται στην τυπικά Αυτόνομη Κοινότητα των Βάσκων και η πράσινη είναι η Αυτόνομη Κοινότητα της Navarra


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mapa_provincias_euskal_he.jpg 
Προβολές:	1731 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	177073

  12. #57
    Puerto de Ibaneta και δρόμος Ν135 :

    Mέχρι εκείνη τη στιγμή σε όλο το ταξίδι δεν είχαμε κάνει ανάβαση πάσου με τον καιρό να δείχνει απειλητικός . Ότι θα αρχίσει να βρέχει, ο ουρανός να είναι μια καταχνιά, το σύννεφο χαμηλά να γλύφει το βουνό κλπ …
    Το έχω ξαναπεί, προσωπικά αυτές οι αναβάσεις έτσι μου αρέσουν, με τον καιρό να κλείνει. Όταν λοιπόν η διαδρομή στον Ν135 άρχισε να σκοτεινιάζει από τα σύννεφα, να έχει υγρασία, και να κρυώνει, ψιλοχαμογελούσα μέσα από το κράνος μου.

    Φωτό: στάση στο Puerto de Ibaneta ή αλλιώς port de la Ibaneta ή Roncevaux Pass


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day10_puerto_d_ibaneta1.jpg 
Προβολές:	1738 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	177074

  13. #58
    Tip
    Το στροφιλίκι στον Ν135 είναι πολύ καλό. Ωραία χάραξη με συνεχόμενη σφικτή ροή και με άσφαλτο πολύ καλής πρόσφυσης αν και με κάποια μπαλώματα σε σημεία.

    Σημειωματάριο:
    «Σε μια κλειστή δεξιά ανηφορική η γραμμή μου είναι τέτοια που βάζω το μπροστινό μου σε μπάλωμα ενώ ήμουν πλαγιασμένος. Στην όψη δεν φαινόταν απειλητικό για αυτό και όταν είδα ότι θα περνούσα από πάνω του δεν έκανα κάτι για να διορθώσω. Με το πάτημα όμως η μηχανή μάλλον κούνησε άσχημα. Λέω μάλλον, γιατί ναι μεν τραντάχτηκα, αλλά κρατώντας γκάζι ανοιχτό δεν αισθάνθηκα καμία ανησυχία, πέρα από το χάλασμα της ροής μου και ότι μείωσα τη κλίση της μοτο. Όμως, ο νπατ ακολουθώντας από πίσω τα είδε αλλιώς τα πράγματα. Αργότερα στη στάση που κάναμε στο Ibaneta μου είπε «κούνησε τόσο πολύ εκεί που σκέφτηκα, πάει, έφυγες…».

    Φωτό: στο Ibaneta


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day10_puerto_d_ibaneta11.jpg 
Προβολές:	1738 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	177075

  14. #59

  15. #60
    Φωτό: Στο πάσο, η ατμόσφαιρα είναι έντονα φθινοπωρινή. Το σύννεφο κινείται γρήγορα, έχει υγρασία, και δόση ψύχρας. Ορατότητα πέρα από το πλάτωμα στο πάσο, μηδέν. Στη κατάβαση, αρκούν μόνο λίγες στροφές για να βρεθούμε σε ηλιόλουστο περιβάλλον με αισθητά ανεβασμένη τη θερμοκρασία. Λες και περάσαμε πύλη σε άλλη διάσταση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day10_puerto_d_ibaneta15_cr.jpg 
Προβολές:	1733 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	177077

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2012, 15:07
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 02:19
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 02:14
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2004, 12:23
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 14:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF