Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Καλοκαιρινό road trip 2019

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2019
    Μηνύματα
    3

    Καλοκαιρινό road trip 2019

    Καλημέρα παιδιά! Λίγο αργούτσικα αλλά σκέφτομαι ένα road trip Αθήνα - Φιλλιπούπολη - Μπουργκάς - Βάρνα - Κωστάντζα - Οδησσός - Τιρασόλ - Κισινάου - Βελιγράδι - Σκόπια - Αθήνα. Προφανώς τα παραπάνω δεν είναι δεδομένα. Η ιδέα είναι road trip παράλια Μαύρης Θάλασσας - Μολδαβία και Καρπάθια Όρη. Όμορφες διαδρομές, στροφές, βουνά και ελπίζω ωραία χωριά. Καλή διάθεση, χαλαρή και απολαυστική οδήγηση και διαμονή σε hostels ή φθηνά ξενοδοχεία. έχω ένα V-strom 650. Σκεφτόμουν αναχώρηση τέλη Ιούλη και διάρκεια 15 - 20 μέρες. Όποιος ενδιαφέρεται με μηχανή ας το πει!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Μια παρατήρηση, στη Βουλγαρία το κομμάτι Μπουργκάς - Βάρνα είναι ωραίο, αλλά εχει πολύ κίνηση το καλοκαίρι. Είναι γεμάτο μεγάλα ξενοδοχεία και αποτελεί δημοφιλή προορισμό για πολύ κόσμο.

    Θα πρέπει να ξεκινάς πολύ νωρίς το πρωί για να αποφύγεις κίνηση και ζέστη.

    Θα προτιμούσα τις ορεινές καταπράσινες διασχίσεις-πάσα της κεντρικής Βουλγαρίας γιατί θα χει δροσιά και περισσότερο οδηγικό ενδιαφέρον.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2019
    Μηνύματα
    3
    Ωραία παρατήρηση! κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

  4. #4
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Απο Οδησσό προς Μολδαβία να αποφύγεις το κομμάτι την Υπερδυνστερίας που περνάει μέσα απο την Τιρασπόλ (πρωτευουσα τάχα μου) γιατί περιμένουν σε μπλόκα να σου φάνε λεφτα οι στρατιωτες-μπατσοι για να σε αφησουν να περάσεις..εχω διαβάσει απο αρκετους Έλληνες να έχουν προβλήματα. Επίσης και για Οδησσό είχα διαβάσει κάτι και είχα φρικάρει αλλα και γέλαγα ταυτοχρονα..γενικά ειναι σε τι περιπτωση θα κάτσεις γιατί πολλοι άλλοι δεν ειχαν θεματα. σου κάνω copy paste το κείμενο


    Πριν από λίγες μέρες λοιπόν βρεθήκαμε με τις μηχανές μας εγώ και δύο φίλοι μου στα σύνορα Μολδαβίας με Ουκρανία (PunkpropuskuReni - περιοχή Ρένι) με τελικό προορισμό την Οδησσό. Είχαμε προηγουμένως διαβάσει διάφορα ταξιδιωτικά και είχαμε πάρει μια ιδέα για τις πιθανές δυσκολίες που πιθανώς θα αντιμετωπίζαμε. Το πέρασμα από το φυλάκιο από τη μεριά της Μολδαβίας ήταν σύντομο και φυσιολογικό ωστόσο η ευχή της υπαλλήλου για «καλή τύχη» όταν φεύγαμε μας προβλημάτισε!!!

    Στο φυλάκιο από την μεριά της Ουκρανίας αρχικά η αστυνομία πραγματοποιεί τον έλεγχο των διαβατηρίων και των αδειών κυκλοφορίας σε φυσιολογικούς ρυθμούς και εκεί που λες ότι όλα θα πάνε καλά σκάει μύτη ο επικεφαλής τελωνειακός (μαύρη στολή μαύρο καπέλο καπέλο) και ο επικεφαλής συνοριοφύλακας (στολή παραλλαγής) και μας ζητάνε σιγά σιγά να ανοίξουμε όλες τις αποσκευές μας.

    Για περίπου μισή ώρα και αφού ελέγξουν τα πάντα στις αποσκευές μας δίχως να εντοπίσουν κάτι μεμπτό αποφασίζουν πως τα παυσίπονα που έχουμε μαζί μας (γνωστής μάρκας ) περιέχουν ύποπτη ουσία που δεν την γνωρίζουν, επίσης η μοτοσυκλέτα του φίλου μου ενώ η πινακίδα έγραφε ΧΧΧ 140 στην άδεια κυκλοφορίας έγραφε ΧΧΧ 0140.

    Ξαφνικά εξαφανίζονται και μας αφήνουν στην άκρη του δρόμου με τα μπαγκάζια ανοιχτά και με τα έγγραφά μας όπως και τα παυσίπονά μας στην κατοχή τους να περιμένουμε , και να περιμένουμε και να περιμένουμε .

    Στις ερωτήσεις μας τι συμβαίνει και καθυστερούμε άλλοτε έκαναν πως δεν καταλαβαίνουν αγγλικά και άλλοτε απλά μας κάνανε νόημα να περιμένουμε.

    Αφού περνάει καμιά ώρα αναμονής εμφανίζεται ξαφνικά έλληνας οδηγός φορτηγού που μας ενημερώνει ότι αν δεν δώσουμε μίζα δεν περνάμε με τίποτα και ότι τις προάλλες κάτι γερμανούς τους είχαν μέσα στον ήλιο για 5-6 ώρες. Τελικά μαζί με τον πατριώτη οδηγό φορτηγού εισέρχεται στα ενδότερα ο ένας από εμάς και ζητάει με ποιο τρόπο θα μπορούσαμε να περάσουμε, τότε ο τελωνειακός με την μαύρη στολή ζητάει 100 ευρώ μίζα. Η αντίδραση του φίλου μου ήταν ότι τόσα λεφτά δεν έχουμε και ενδεχομένως 10-20 ευρώ να μπορούμε να διαθέσουμε. Η απάντηση του στα 10-20 ευρώ ήταν ότι αυτό το ποσό είναι σαν τίποτα και δεν το συζητά για λιγότερα από τα αρχικά 100.

    Ο φίλος μου ζητάει να βγει έξω και να ενημερώσει και εμάς για το ποσό , αποφασίζω τότε εγώ παίρνοντας μαζί μου 30 ευρώ να μπω μέσα και να προσπαθήσω ξανά λέγοντάς τους πως αν το ποσό δεν επαρκεί είμαστε πρόθυμοι να γυρίσουμε πίσω.

    Την ίδια ώρα αυτοί διαπιστώνουν την κίνηση του τρίτου της παρέας μας ο οποίος εντόπισε στην τζαμαρία ένα τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης για διευθέτηση ανάλογων προβλημάτων και έκανε κίνηση να πάρει τηλέφωνο. Αυτό τους εξαγρίωσε αυτομάτως και εκεί που διαπραγματευόμουν τα 30 ευρώ αλλάζει διάθεση και μου ζητά να αφήσω τα λεφτά κάτω στο τραπέζι και να βγώ έξω. Με ενημέρωσαν ότι κάλεσαν την τοπική αστυνομία και ότι πρέπει να περιμένουμε να έρθουν για να επιληφθούν του θέματος. Καμιά ώρα μετά καταφτάνει κλιμάκιο από 3 αστυνομικούς οι οποίοι και αφού πρώτα πήραν κατάθεση από τους συνοριακούς μας περνάνε από ανάκριση έναν έναν με την κατηγορία της απόπειρας δωροδοκίας!!!!!

    Ευτυχώς διατηρήσαμε την ψυχραιμία μας και αρνηθήκαμε κάθε επίμονη αναφορά τους σε τυχόν απόπειρα χρηματισμού. Με το πέρας της διαδικασίας ανάκρισης και αφού από πουθενά δεν προέκυπτε κάτι εις βάρος μας και αφού είχαν περάσει σχεδόν πέντε ώρες αγωνίας και ταλαιπωρίας αποφάσισαν να μας αφήσουν ελεύθερους να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής. Ο δε επικεφαλής τελωνιακός , αυτός που αρχικά μας είχε ζητήσει τα 100 ευρώ αφού είδε ότι τη σκαπουλάραμε σαν τελευταία ενέργεια για να μας δημιουργήσει πρόβλημα και επιπλέον καθυστέρηση ζήτησε το διαβατήριο μου στο οποίο και έβαλε την επισήμανση πως είμαι ανεπιθύμητος στην Ουκρανία για τα επόμενα 3 χρόνια!!!
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πω πω εξοργίστηκα... βρηκαν και κανουν οι μπ@στ@ρδοι στο πιο λαικο μεσο μετακίνησης τα οχηματα
    Αν πας ομως απευθειας αεροπορικώς πας και του @@ την φαρα, μαγκιες εκει δεν εχει..αλλο λεβελ..

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2019
    Μηνύματα
    3
    Λοιπόν παιδιά, το road trip θα γίνει, παρέα με τον φίλο τον Αντρέα με ένα Honda 750! Αθήνα- Σαντίνσκυ - Παράλια Μαύρης Θάλασσας - Κωνστάντζα - Οδησσός - Τιρασπόλ - Κισινάου - Καρπάθια Όρη - Σερβία - Βουλγαρία και πίσω. Το πρόγραμμα και οι διανυκτερεύσεις δεν θα είναι στάνταρ, αναλόγως τη διάθεση και τις συνθήκες μπορεί να αλλάξει. Ξεκινάμε αρχές Αυγούστου με καλή και χαλαρή διάθεση. Όποιος ενδιαφέρεται είναι καλοδεχούμενος!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Καλό δρόμο ,πάνω από όλα...

    Οπλιστείτε με υπομονή και ηρεμία για... τα παραλία της Μαύρης θάλασσας ,ειδικά στη Ρουμανία ,όπου κάθε Αύγουστο γίνεται ο κακός χαμός.

    Και κρατείστε αποθέματα για τυχόν στραβόξυλα στα σύνορα Μολδαβιας Ουκρανίας
    J.T.R

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_80 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν παιδιά, το road trip θα γίνει, παρέα με τον φίλο τον Αντρέα με ένα Honda 750! Αθήνα- Σαντίνσκυ* - Παράλια Μαύρης Θάλασσας - Κωνστάντζα - Οδησσός - Τιρασπόλ - Κισινάου - Καρπάθια Όρη - Σερβία - Βουλγαρία και πίσω. Το πρόγραμμα και οι διανυκτερεύσεις δεν θα είναι στάνταρ, αναλόγως τη διάθεση και τις συνθήκες μπορεί να αλλάξει. Ξεκινάμε αρχές Αυγούστου με καλή και χαλαρή διάθεση. Όποιος ενδιαφέρεται είναι καλοδεχούμενος!
    *Σαντάνσκι βρε, για εμάς σφαγέας για τους γείτονες ήρωας, κάτι αντίστοιχο με το δικό μας χωριό Μελάς για αυτούς. Πιθανόν να λειτουργεί και ομώνυμο καζίνο εκεί

    Πολύ ενδιαφέρουσα διαδρομή, καλό δρόμο και καλή απόλαυση!

Παρόμοια θέματα

  1. Road Trip στον Νομό Μαγνησίας (video)
    από stamulee στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2018, 22:34
  2. DETAILED MAP OF AMERICAN LITERATURE'S MOST EPIC ROAD TRIPS
    από ggs στο forum Προορισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2015, 02:40
  3. Of Road....
    από powerphot στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 13:19
  4. moto trips foto album by mm
    από monstermind στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 10:33
  5. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 13:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF