Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: CBF 500 - Αξίζει η αγορά μοντέλου 2005;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337

    CBF 500 - Αξίζει η αγορά μοντέλου 2005;

    Καλησπέρα,

    Αξίζει η αγορά ενός cbf 500 του 2005-2006 φορτωμένο με 50, 60, 70.000 χλμ; Υπάρχουν κάποια σημεία στα οποία πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή; Θα με ενδιέφεραν ιδιαίτερα οι απόψεις κατόχων (πρώην και νυν) και φυσικά των ειδικών επί του θέματος.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Αξίζει η αγορά ενός cbf 500 του 2005-2006 φορτωμένο με 50, 60, 70.000 χλμ; Υπάρχουν κάποια σημεία στα οποία πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή; Θα με ενδιέφεραν ιδιαίτερα οι απόψεις κατόχων (πρώην και νυν) και φυσικά των ειδικών επί του θέματος.

    Ευχαριστώ
    To αν αξιζει εξαρταται παντα απο την τιμη.... Απλο μηχανακι κι αρκετα αξιοπιστο... σημασια να δωσεις στη γενικη κατασταση των περιφερειακων, πηρουνι, αμορτισερ αλατηρια. Κατα τ'αλλα ειναι σκληρος εργατης σα μηχανακι.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  3. #3
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Mια χαρά αντέχει, μην έχεις φοβίες πέρα απο φθορές που μπορεί να έχουν προκληθεί απο πτώσεις. Οτι άλλο θες να ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα be my guest.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Μιας και βρίσκομαι προς ανεύρεση μοτοσυκλέτας σαν νέος οδηγός και εφόσον μου αρέσουν οι στρογγυλοφάναρες Ιαπωνέζικες κλασικές μοτοσυκλέτες θα ήθελα να ρωτήσω ποιά θα ήταν καλή τιμή για μια CBF 500 μεταχειρισμένη, βλεπω μια στο car.gr με 12.000 χιλλιόμετρα 05' μοντέλο στα 2900 και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει σαν πρώτη μοτοσυκλέτα, δεν είμαι σίγουρος αν εχει ABS, δε νομίζω κατι που είναι μείον για μένα δυστυχώς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Καθαρότατο φαίνεται, δεν νομίζω ότι έχει abs. Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές στα μεταχειρισμένα μηχανάκια που έχουν φθηνή συντήρηση και είναι αξιόπιστα βρίσκονται στα ύψη διότι η Ελλάδα είναι φτωχή χώρα και όλοι ψάχνουν κάτι οικονομικό σε αγορά και συντήρηση. Δες και τιμές CB 500 που είναι το προηγούμενο μοντέλο, με λίγα χλμ και σε καλή κατάσταση και θα καταλάβεις τι εννοώ πχ https://www.car.gr/9516325-honda-cb-500 ή https://www.car.gr/7802468-honda-cb-500

    Τουλάχιστον αυτή που κοιτάς φαίνεται να είναι σαν καινούργια, αν είχε και abs ...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Καταλάβες ποιά αγγελία λέω προφανώς, ναι φαίνεται καθαρό αλλά πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν, ναι δυστυχώς ισχύει αυτό που λες τιμολογιακά, αξίζει γενικά αγορά τέτοιας μοτοσυκλέτας ή θα είναι πολύ μανούρα? Δε νομίζω ότι είναι με ψεκασμό το συγκεκριμένο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Έτσι πως το βλέπω φαίνεται καθαρό, έχει πολλές ενδείξεις ότι είναι από άνθρωπο που την πρόσεχε πολύ. Την είχα δει την αγγελία όταν μπήκε. Μανουρά γιατί να είναι; Αξιόπιστο μοντέλο Χόντα είναι, αν σου αρέσει και σου κάνει... Από κει και πέρα δεν ξέρω περισσότερα, ας σου απαντήσουν οι κάτοχοι.

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εινα πρωτο λεει χέρι γιαυτο και τοσο λιγα χλμ. Εαν αυτο αποδειχθεί απο τον ελεγχο σε εξειδικευμένο τεχνικο τοτε πρόκειται για εξαιρετική αγορα για μηχανκι πολυ καλα διατηρημένο που ηταν σε γκαραζ με φορτίστη μπαταριας και με λάστιχα φρεσκα
    Αν σου αρεσει προχωρα και μαλιστα σβελτα

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Aμα μπορούσα να το δω καλά θα ήταν, δυστυχώς μένω στην άλλη άκρη της Ελλάδας, κρίμα ότι έχω πετύχει είναι πολύ μακριά. Με προβληματίζει η έλλειψη ψεκασμού και ABS μιας και πρωτάρης οδηγός σε δύο ρόδες. Εναλλακτικά με έβλεπα για κανα SV 650 που επίσης μου αρέσ0ει αλλά κοστίζει τα διπλάσια καινούργιο και δεν ξέρω αμα θα ήθελα καινούργιο για πρώτη μοτοσυκλέτα.

  11. #11
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    2003: Και τα δύο μοντέλα της Honda CB500 σταμάτησαν καθώς δεν πληρούσαν τους νόμους της ΕΕ για τις εκπομπές. Αντικαταστάθηκε από το Honda CBF500.

    Καποιες χρησιμες πληροφοριες εδω

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    εγω παντως που πριν δυομιση μηνες αγορασα cbf500 με 86000 χλμ μετα απο 10ετη προυπηρεσια σε ψεκαστα μηχανακια εχω να δηλωσω οτι κυριολεκτικα το ερωτευτηκα...
    αν αυτο που βρηκες ειναι καθαρο τοτε φιλε μου βουρ στο πατσα.. το θεμα ψεκασμος vs καρμπυρατερ μη σε απασχολει, σε μηχανακια σαν αυτο βλαβη στη τροφοδοσια
    κοστιζει αρκετα περισσοτερο αν το μηχανακι ειναι ψεκαστο.. οσον αφορα το abs τωρα, νταξ αμα σε κανει να νιωθεις πιο πολλη σιγουρια καλο ειναι να υπαρχει, αλλα σε αυτο
    το μοντελο νομιζω abs ειχε απο το 06 και μετα, αλλα τα φρενα του δε νομιζω να σε προβληματισουν... για μενα τουλαχιστον ειναι εκπληκτικα αποδοτικα και αριστα ελεγχομενα..

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αν το δικύλινδρο CBF500 με την γλυκειά απόδοση σε καθημερινές συνθήκες είναι αυτό που θέλεις και χρειάζεσαι, τα 2900 είναι μικρό κόστος.

    ΑΛΛΑ

    Αν σκέφτεσαι το CBF, ως φτηνό συμβιβασμό, και στην πραγματικότητα δεν είναι αυτό ακριβώς που θες, δεν τίθεται οικονομική διαφορά με πιο καλές μοτοσυκλέτες. Βρήσκεις CBR600F της ίδιας εποχής με ΛΙΓΟΤΕΡΑ λεφτά, ακόμα και CBR600RR στα ίδια με λίγη υπομονή. Γιατί να πάρεις το CBF που είναι ''μικρότερη'' μοτοσυκλέτα και με περισσότερα λεφτά, αν σκέφτεσαι έτσι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Οχι από ότι βλέπω CBR600F & CBR600RR με τίποτα, μια naked στρογυλλοφάναρη μοτοσυκλέτα που να είναι φιλική για κάποιον νέο οδηγό (η cbf400 που έχω οδηγήσει μπορεί να είναι παρόμοια αν κ 4 κύλινδρη, εύκολη και εκείνη) για commuting σε επαρχιακή πόλη, άντε και για καμιά εκδρομή του Σαββατοκυριακου με καλό καιρό στη χειρότερη. Δυστυχώς δεν φέρνουν καινούργιες CBF400 και 1300 πια Ευρώπη, μόνο Ιαπωνία από ότι βλέπω. Οπως και να χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ότι άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες σε αυτό το στυλ μηχανής.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitrisag
    Εγγραφή
    14/06/2009
    Μηνύματα
    272
    Ως κάτοχος του συγκεκριμένου τα τελευταία 4 χρόνια μπορώ να πω το εξής! Είναι εργάτρια που δε μασάει πουθενά! Αξίζει πραγματικά η αγορά της αν θέλει κάποιος ένα απλό μεταφορικό μέσο που παραμένει όμως μηχανή! Και το λέω αυτό γιατί υπάρχουν αρκετοί που νομίζουν ότι αυτά τα μηχανάκια είναι παλιά με 500 κυβικά. Δεν είναι έτσι. Και βενζίνη καίνε και τη συντήρηση τους θέλουν. Απλά είναι παλιά old school γιαπωνέζικα μηχανήματα με ότι το θετικό αυτά έχουν!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cbf 500 όλες οι συζητήσεις μαζί
    από moutoulos στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2007, 00:36
  2. Πρώτο service για CBF-500 75 ευρώ!
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 16:49
  3. Αγορά CBF-500
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 02:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF