Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 142

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-250

  1. #1
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577

    λαστιχα για το 250

    λοιπον αποφασισα επιτελους αφου εκαψα και διαλυσα τα εργοστασιακα (δυσχρηστα) λαστιχα ης cbf250 να τα αλλαξω καθως γλιστρανε επικυνδηνα και ειδικα στην βροχη. Οποιος ξερει καποια λαστιχακια με μαλακη γομα για τις διαστασεις της μηχανης (δηλ μπροστα 100/80-17M C 52S
    πισω 130/70-17M C625S) να το πει και αμα καποιος εχει δοκιμασει αλλα λαστιχα να μας πει εντυπωσεις. Προφανως παιζουν ολα τα λαστιχα michellin bridgestone metzeller κλπ (εκτος pirelli αν δεν βγαζει πιο μαλακες γομες απο τις μαμισιες) .

  2. #2
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Φαρδύτερα ελαστικά μπορούν να μπουν στη μηχανή;
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    886
    Εγώ στο varaderaki μου είχα βάλει Dunlop με τριγωνική κορώνα και έμεινα υπερευχαριστημένος!Πλάγιαζε με ένα χάδι,κράταγαν παντού.Τσαρούχωμα μπροστινού πλαγιασμένος σε μέτρια άσβαλτο και λες και είχα ABS.
    Τα μαμίσια ήταν τουριστάδικα Bridgeston,ψιλοχάλια...
    Γενικά και από γνώμες σε Pirelli,Dunlop θα ψάχνω λάστιχα.

  4. #4
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    hot dog για πες διαστασεις ελαστικου σου. (του varadero αν εχεις καπου προχειρο η μπορεις να βρεις καπου) μπας και μπορουμε να βαλουμε τα ιδια. Ποιο ηταν το συγκεκριμενο μοντελο των ελαστικων σου?

    Μου φαινεται δεν παιρνει πιο φαρδυ λαστιχο καθως θελει αλλη ζαντα και δεν νομιζω να οφελησει σε τιποτα. Ισα ισα που θα γινει πιο αργο (πιο βαρυ λαστιχο και μεγαλυτερη επιφανεια) και θα φρεναρει πιο δυσκολα και θα αλλαξει λιγο η αισθηση και συμπεριφορα της μηχανης οποτε μου φαινεται τελειως ανωφελο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    886
    100/90-18 56P
    130/80-17 65P

    Βασικά πριν 1+ χρόνο είχα αλλάξει λάστιχα και δεν θυμάμαι τον τύπο.Ζήτα λάστιχα Dunlop ή Pirelli με μαλακή γόμα και τριγωνική κορώνα για CBF250...ένας τύπος για το καθένα λογικά υπάρχει.

  6. #6
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    η μαλακη γομα με τριγωνικη κορονα σε τι ασφαλτο βοηθανε και σε τι κατασταση εχουν καλυτερη λειτουργια? Δουλευουνε καλα σε κακη ασφαλτο και στροφες με λιγο ζεσταμα?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    886
    Καταρχήν όταν έστρωσα τα καινούργια λάστιχα έγινε άλλο μηχανάκι στο θέμα των στροφών και του φρεναρίσματος.Μεγάλη διαφορά...το μηχανάκι πλάγιαζε λες και είχε χάσει 30 Kg!
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν σε γλυστερό δρόμο με στροφές.Εκεί που με τα προηγούμενα αν πίεζες λίγο σου έκανε ένα απότομο κούνημα και σου λεγε ''δεν παω άλλο'' και το σήκωνες,με τα καινούργια είχες απόλυτο έλεγχο,παρέμενες πλαγιασμένος με πολύ μικρά κουνήματα χωρίς να είναι ικανά να σου χαλάσουν την γραμμή.(όχι σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον).
    Εγώ μέχρι τα 31.000 χιλιόμετρα (στα 17.000 μπήκανε) μειονέκτημα δεν παρατήρησα και πολλά από αυτά γίνανε σε χάλια δρόμους.
    Αυτό που ακούω είναι ότι έχεις αστάθεια στα πολλά,καθώς και στο φρενάρισμα πάλι με πολλά.Φυσικά αναφέρονται σε ταχύτητες 180 και πάνω και είναι κάποιες απόψεις από κατόχους SS 600-1000.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2005
    Μηνύματα
    11

    eksoplismos tou 250

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    Φαρδύτερα ελαστικά μπορούν να μπουν στη μηχανή;
    re paides ti alla kaloudia dinei h honda gia to motori gia na omorfynei ligo kai ti paizei monasthrakiko gia ton idio skopo.kalo to 250,to koitaw,alla to thelw pio agrio....as poume kamia eksatmisoula,kana karinaki.kana maskaki.ta flasakia einai kapws...gia petama mallon.sorry kiolas alla den sas ti leo.to mhxanaki gia ta lefta tou super einai.

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    Φαρδύτερα ελαστικά μπορούν να μπουν στη μηχανή;

    Οι ζάντες έχουν "ανοχές" και μπορείς να βάλεις σχετικά κοντινές διαστάσεις αλλά επηρρεάζεται η συμπεριφορά της μηχανής γεωμετρικά κλπ κλπ


    Οι μαμά είναι συνήθως οι καλύτερες

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    λοιπον αποφασισα επιτελους αφου εκαψα και διαλυσα τα εργοστασιακα (δυσχρηστα) λαστιχα ης cbf250 να τα αλλαξω καθως γλιστρανε επικυνδηνα και ειδικα στην βροχη. Οποιος ξερει καποια λαστιχακια με μαλακη γομα για τις διαστασεις της μηχανης (δηλ μπροστα 100/80-17M C 52S

    Τελιακ τι εβαλες Rezeguet και ποσο κοστισαν; Γενικα ποσο κοστιζουν τα λαστιχα για το μηχανακι μοας;


    Εσυ jonpan, που εχεις 11.000 πως ειναι το ελαστικο; ΚΑραταει ακομα, και στα ποσα προβλεπεις οτι θα θελει αλλαγη;

  11. #11
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Να και ο "παπάκιας" που μπήκε σφήνα

    Λοιπόν, είχα πάνω στο μηχανάκι μου τα μαμίσια της honda. Έφαγα δύο "σούπες" σε κατηφόρες με ταυτόχρονη στροφή και το πήρα απόφαση ότι τα μαμίσια που βάζουν οι κατασκευαστές, συνήθως είναι για τα πανηγύρια

    Έβαλα επάνω κάτι λάστιχα της Michelin με μικρά τετράγωνα "νύχια". Δεν λέω καλά ήταν αλλά όταν έβρεχε άρχιζαν να γλυστράνε όταν προσπαθούσα να φρενάρω καθώς τα δόντια ήταν "μικρά" . Τα metzeler που πολλοί φίλοι μου είχαν σε εκτίμηση, είναι καλά για την τιμή τους αλλά εγώ προτιμώ να σκάσω μερικά χρήματα παραπάνω και να βεντουζάρουν οι τροχοί όταν βρέχει.

    Οδηγώ 1000χλμ το μήνα και τρώγω πολλές καταιγίδες στη μάπα αλλά με αυτό εδώ το λάστιχο
    http://two-wheels.michelin.com/2w/Im...&codeSite=LP2R
    βρήκα την υγειά μου. Ειδικά όταν ήταν καινούργιο πατούσα στο φανάρι με το μπροστινό δισκόφρενο του σουπρα και σταματούσα λες και είχα abs

    Από τη στιγμή που ο χαρακτήρας του CBF είναι εντός της πόλης και με ήλιο και με βροχή, τότε πιστεύω ότι κάπως έτσι πρέπει να μοιάζει το σωστό βροχοπέλμα του υποτιθέμενου τέλειου ελαστικού.

    Από υλικό δεν γνωρίζω πολλά αλλά το παραπάνω ελαστικό είναι πολύ μαλακό και με έχει κάνει να νομίζω ότι οδηγώ αυτοκίνητο όταν βρέχει. Δεν λέω ότι κάνω μαγκιές σε λιωμένη άσφαλτο αλλά σε σχετικά καλό οδόστρωμα φρενάρω μόνο με το μπροστινό δισκόφρενο του σουπρα και ας βρέχει.

    Αν δεν το δείτε με τα μάτια σας δεν θα το πιστέψετε ... το ξέρω.

    Αν θέλετε με πιστεύετε.

  12. #12
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Φωτο απο Πισω Λαστιχο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	exatmisi.jpg 
Προβολές:	3023 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	26677

  13. #13
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Η Μπροστινη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	roda.jpg 
Προβολές:	3005 
Μέγεθος:	62,1 KB 
ID:	26681

  14. #14
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Ναι τώρα που το βλέπω, φαίνεται καλύτερα απ' ότι πίστευα. Είναι και pirelli . Εγώ νόμιζα ότι είχαν κάτι άχρηστα dunlop επάνω ή καμία κορεάτικη πατάτα.

    Άστα φίλε δεν αγοράζω ακόμα, το παπί κρατάει γερά ακόμα. Είμαι στις 40.000 και όσα λάδια βάζω τόσα βγάζω. Δεν πρόκειται να το πουλήσω, θα πάει σε αποθήκη στο χωριό Έχει σκονιστεί σε 4-5 νησιά(με τις ανάλογες αναμνήσεις) και δεν το δίνω, θα το βγάζω για να πηγαίνω για μπάνιο το καλοκαίρι ή για την αγορά της πρωϊνής τυρόπιτας πριν το μπάνιο

  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Είμαι πια στα 12.000 και δεν έχω παράπονο από τα λάστιχα. Βέβαια έχω καιρό να παώ σε κανα στροφιλίκι, αλλά γενικά είναι καλά λάστιχα. Το καγκουρώ ο Τρεζ είχε ξύσει μαρσιπιέδες σε καινούρια μαύρη άσφαλτο, και εγώ είχα πάει Επίδαυρο μαζί με συνεπιβάτη και αν τέντωνα το χέρι ακουμπούσα άσφαλτο στις στροφές... και άφησε και ένα εκατοστό στην άκρη του πέλματος απάτητο...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άρχισα και ανησυχώ για το CBF-250...
    από Kenai στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2018, 00:07
  2. Εξάτμιση για το CBF-250;
    από Galvatron στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2008, 20:34
  3. Φλας με led για το CBF-250
    από maikon στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2008, 20:47
  4. Να δώσω το beverly για το cbf 250?
    από mobo στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 20:39
  5. Λευκά φλασάκια για το CBF-250...
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 21:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF