Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: Γιατί αγόρασα bmw!!!!!!

  1. #1

    Post Γιατί εγώ αγόρασα bmw

    Χαιρετώ ολους τους φιλους του forum καθοτι ειμαι νέο μέλος.Χρονια πανω σε διαφορες μοτο απο τις αρχες της δεκαετιας του 80 αγοραζοντας το πρωτο μου c50 και αλλαζοντας πολλες μοτο (JAPAN)αλλα και ευρωπαικες (MORINI,DUCATI,GUZZI)εχω να πω οτι με τις JAPAN βαρεθηκα να αλλαζω συνεργεια και μηχανικους γιατι κανενας (εκτος απο ελαχιστους)δεν με ειχε αφησεις ευχαριστημενο σαν πελατη ενω αρκετες φορες μετα τα σερβις καθομουν και τις εφτιαχνα μονος μου ξανα!!Με τα ευρωπαικα μοντελα που ανεφερα παραπανω,περασα καλυτερες μερες αφου τοMORINI το εφτιαχνα εξ ολοκληρου μονος μου,οσο για το DUCATI ο μονος ανθρωπος τοτε που μπορουσε να το φεριε στα ισια του ηταν ο Μαθιός.για το GUZZI ας μην μιλησω,μια απο τα ιδια με τα αλλα.Τοτε ενας φιλος αρχες του 91 αγορασε το r100gs μαυρο-κιτρινο και το πηρα για την καθιερωμενη βολτα,μπορει να μην ειχε τα φινιρισμα και το γκαζι των JAPAN αλλα η αισθηση οταν την οδηγησα μου εμεινε αξεχαστη για αρκετα χρονια,οταν κοπηκε ο ομφαλιος λωρος με ολα τα αλλα η αποφαση μου ηταν καθετη:το επομενο μηχανακι μου θα ηταν bmw,στην πορεια γνωρισα και εμαθα για τον Παναγιωτοπουλο οπωτε τελος η <μαστοραντζα> των JAPAN και οι επισκεψεις στον Μαθιο.Απο τοτε δεν ξαναασχοληθηκα παρα μονο με το που θα κανω την επομενη εκδρομη μου,μετα απο την αγορα ενος funduro καταφερα και πηρα την 1200gs,αποτελεσμα? στο περθενικο της ταξιδι ας μην πω για τις εντυπωσεις τις δικες μου η συζυγος μου ειπε σε μια σταση για καφε:'ειχες δικιο,ειναι η καλυτερη μηχανη που πηρες ποτε'!!!!!!!!!!!!!!Τα σχολια περιτευουν.Ευχαριστω για τον χρονο σας θα ηθελα να μαθω και απο αλλους :πως αγορασαν bmw και δεν πηραν κατι αλλο ..................

  2. #2
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Καλώς ήλθες G/S...




    το ότι αρέσει στην γυναίκα είναι ο καλλίτερος λόγος να πάρεις ένα μηχανάκι...

  3. #3
    Φιλε TPAP ευχαριστω για το καλωσορισμα σου, η αγορα της 1200 δεν εγινε με κριτηριο αν αρεσε η οχι στην συζυγο (αυτη εκτιμησε πανω απο ολα την ανεση στο ταξιδι και τα μπαγκαζια που κουβαλαγα!!)το κριτηριο της αγορας της ηταν οτι μετα απο πολλα χρονια ειχα κατασταλαξει τι ηθελα και τι περιμενα απο ενα μηχανακι τετοιο,και βασικα μου εκανε κλικ απο την πρωτη μερα που τη ειδα στις βιτρινες.Εσυ τι εχεις?

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G/S
    Φιλε TPAP ευχαριστω για το καλωσορισμα σου, η αγορα της 1200 δεν εγινε με κριτηριο αν αρεσε η οχι στην συζυγο (αυτη εκτιμησε πανω απο ολα την ανεση στο ταξιδι και τα μπαγκαζια που κουβαλαγα!!)το κριτηριο της αγορας της ηταν οτι μετα απο πολλα χρονια ειχα κατασταλαξει τι ηθελα και τι περιμενα απο ενα μηχανακι τετοιο,και βασικα μου εκανε κλικ απο την πρωτη μερα που τη ειδα στις βιτρινες.Εσυ τι εχεις?
    Πόσα χρόνια δλδ για να καταλήξεις σε boxer; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Το 1998 ετοιμαζομουν να παρω ενα 1100 gs οταν οι φιλοι μου ειπαν περιμενε το 1150,οταν βγηκε δεν φταναν τα φραγκα τοτε, οποτε καταφερα το 04 να παρω την 1200.Συνολο 6 χρονακια!!!Καλα ειναι!!!!!!

  6. #6
    Tελικα δεν εισαι ο μονος!!!!!!!!!!!!! μετα την bmw τελος τα μοτο!!!

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Sie sind willkommen G/S στο φόρουμ μας!!!

    Εγώ προσωπικά πήρα BMW, για να με ρωτάνε οι άλλοι γιατί πήρα BMW!!!!

    Στα σοβαρά τώρα,προσωπικά πήρα BMW από ένα συνδυασμό παραγόντων όπως μύθος,ιστορικότητα ονόματος,τεχνολογικές καινοτομίες,αρχέγονες παραστάσεις...Εξηγούμαι:
    Είμαι 33χρ. και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου καβάλαγα μηχανάκια,ο δε πατέρας μου δεν είχε ποτέ αυτοκίνητο,τον θυμάμαι χειμώνα,καλοκαίρι,με καύσωνα,με βροχή,με αέρα να καβαλάει το μηχανάκι και να πηγαίνει στο εργοστάσιο.Είχε μια Zundapp και μετά αγόρασε μια Vespa 200άρα την οποία έχει ακόμα.Αλλά πάντα μου έλεγε για την BMW που είχε νέος,τη μεγάλη του αγάπη και το πόσο είχε μετανοιώσει που για κάποιους συγκεκριμένους λόγους είχε αναγκαστεί να την αποχωριστεί.Πάντα όταν πετυχαίναμε κάποια BMW στο δρόμο σταμάταγε να τη θαυμάσει,να την περιεργαστεί...έτσι μπολιάστηκα με τα γονίδια της βαυαρικής φίρμας.Επίσης,θυμάμαι τα καλοκαίρια να περνάνε Γερμανοί και Ιταλοί φορτωμένοι με μπαγκάζια και εξοπλισμό τότε που η λέξη μοτοσυκλετιστική παιδεία στην Ελλάδα ήταν terra incognita.Από τότε συνδύασα τις μοτοσυκλέτες BMW με το ταξίδι,την περιπέτεια και την φυγή...Επίσης,έβλεπα παλιές BMW από τον πόλεμο με ιδιοκτήτες κάτι ωραίους μεροκαματιάρηδες τύπους στην οικοδομή,με καλάθι δίπλα να δουλεύουν μετά από χρόνια το ίδιο γλυκά και μελωδικά και συνδύασα τις BMW με την αξιοπιστία και την αντοχή στο χρόνο.Αυτά στα όψιμα χρόνια...βάλε και λίγο πετυχημένο marketing στις μέρες μας και λύθηκε η απορία σου.

    Επίσης,πιστεύω πολύ στα όνειρα,στην ηδονή της πραγματοποίησής τους..Ήταν το 1993,Μάρτιος,έβλεπα την εκπομπή από τη θέση του οδηγού στον ΑΝΤ1..Το θυμάμαι σαν σήμερα...Εϊχαμε τραπέζι οικογενειακό και ξαφνικά στην εκπομπή παρουσίαζαν το θρυλικό Funduro που είχε πρωτοβγεί...Αυτό ήταν...με το που το είδα το ερωτεύτηκα και είπα ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ!!!! Το έβαλα σκοπό.Ήμουν τότε 17,και είχα γεμίσει ένα ολόκληρο ντουλάπι με άρθρα και ΟΛΑ τα περιοδικά και εφημερίδες που είχαν τέστ το Funduro...Πήγαινα σε εκθέσεις,κόλλαγα τη μούρη μου στη τζαμαρία του Βαγιανέλλη στην Καλλιρόης,κόλλαγα αφίσες στο δωμάτιό μου...Βέβαια λεφτά δεν υπήρχαν,το καλοκαίρι μεροκάματο,μετά πανεπιστήμιο,μετά στρατός,πάει το Funduro,τη θέση του πήρε η F650GS...Αρχικά απογοητεύτηκα,δε μ άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ και είχα πικραθεί τόσο που δεν κατάφερα να την αγοράσω καινούρια που πέταξα ΟΛΑ τα περιοδικά,τις αφίσες και είπα αυτό ήταν..τελείωσε!!!!
    Αμ δε...Δόξα τω Θεώ δουλειά βρήκαμε,με τα οικονομικά και τη διαχείρισή τους τα πήγαινα πάντα καλά,όλα αυτά τα χρόνια συγκέντρωνα χρήματα και το 2006,ενώ 8 χρόνια δε γύρναγα να κοιτάξω μηχανή,είχα ξεκόψει εντελώς,μια μέρα από τη δουλειά παίρνω τηλέφωνο τον πατέρα μου και του λέω:μόλις σχολάσω ετοιμάσου να πάμε Αθήνα να πάρω μηχανή...Μάρκα δε χρειάζεται να σου πω.Πολλοί θα πουν έκανα μαλακία...Ούτε έρευνα αγοράς,ούτε περιοδικά,ούτε γνώμες από γνωστούς και φίλους,ΤΙΠΟΤΑ,μπήκα στο λεωφορείο,πήγα στη Μιχαλακοπούλου,μπήκα στο Καλφαρέντζο και του λέω:ενδιαφέρομαι να αγοράσω την 650,η οποία έιχε κάνει face lifting εν τω μεταξύ και είχε γίνει εν αγνοία μου ΚΟΥΚΛΑ!!!! Θες να την οδηγήσεις μου λέει,ΟΧΙ του απαντάω,μου φτάνει που τη γουστάρω και ακόμα και σταματημένη με φτιάχνει,πόσο μου την αφήνεις,πάρε τα μετρητά καί έγινε δικιά μου....Μέχρι σήμερα που μιλάμε.Υπήρχαν φθηνότερες,καλύτερες,ομορφότερες...ελικάκι στο ρεζερβουάρ δεν είχαν όμως.
    Με ρωτάγανε φίλοι...καλά τί σου ήρθε να πάρεις BMW,αυτές χαλάνε,είναι πανάκριβες,value fro money ανύπαρκτο...εμένα τους έλεγα ΑΥΤΗ με φτιάχνει.

    Πολλά έγραψα και ξέχασα και ένα σημαντικό.Από όλα τα μηχανάκια που είχα στην κατοχή μου,ΠΟΤΕ δεν έτυχε να έχω γιαπωνέζικο.Ιταλικά και γερμανικά ήταν,ευρωπαικά.Για δικούς μου σεβαστούς λόγους,τα γιαπωνέζικα είχαν μια αισθητική που εμένα δε μου ταίριαζε.

    Υ.Γ. Δεν είμαι γιατρός,δε φοράω Rolex,δεν κρατάω Samsonite,δεν ντύνομαι με σενιέ ρουχαλάκια και δε νομίζω πως έχω την καλύτερη μηχανή του κόσμου.Το επίσημο service είναι άθλιο και πανάκριβο και δυστυχώς οι περισσότεροι ιδιοκτήτες BMW στην Ελλάδα -και μιλάω από προσωπική πείρα- κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να συντηρούν το στερεότυπο του νεόπλουτου καραγκιόζη που συνοδεύει την απόκτηση μιας BMW.Όπως ο τύπος τις προάλλες με το 1200 που με κοίταξε υποτιμητικά όταν με είδε δίπλα του με το 650 και τον χαιρέτησα,λέγοντάς μου να πάω να αγοράσω μια σαν τη δικιά του γιατί BMW λέγονται μόνο όσες έχουν boxer κινητήρα και άξονα...έριξα πολύ γέλιο με το μ@λ@κ@....

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    εγω παλι οδηγησα τρεις ωρες δανεικο gs1200 και δε μου αρεσε ουτε το ηλιθιο συστημα μπροστα αναρτησης ουτε η μεταδοση.
    αισθηση μηδεν. Γουστα ειναι τι να πεις....

    προτιμω να παρω 2 βστρομ παρα ενα gs!

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    εγω παλι οδηγησα τρεις ωρες δανεικο gs1200 και δε μου αρεσε ουτε το ηλιθιο συστημα μπροστα αναρτησης ουτε η μεταδοση.
    αισθηση μηδεν. Γουστα ειναι τι να πεις....

    προτιμω να παρω 2 βστρομ παρα ενα gs!

    Εννοείται γούστα φίλτατε...Αν δεν ήταν έτσι,θα υπήρχε ένα μόνο εργοστάσιο και θα κατασκεύαζε ένα μόνο μοντέλο για όλους...Ανιαρό δε θα ήταν;;;Οι περισσότεροι νομίζουν ότι η μηχανή που έχουν είναι η ακλύτερη επιλογή για όλους...Εεε,δε μπορεί να είσαι 150 με χέρια στην ανάταση,50 κιλά και να σου λέει ο άλλος που είναι γομάρι 1,90 100κιλά πάρε Vstrom,Varadero,1200GS που έχω κι εγώ...

  10. #10

    Thumbs up

    Όπως ο τύπος τις προάλλες με το 1200 που με κοίταξε υποτιμητικά όταν με είδε δίπλα του με το 650 και τον χαιρέτησα,λέγοντάς μου να πάω να αγοράσω μια σαν τη δικιά του γιατί BMW λέγονται μόνο όσες έχουν boxer κινητήρα και άξονα...έριξα πολύ γέλιο με το μ@λ@κ@....

    Tυποι σαν αυτον παραπανω απλα φιλε μου πηραν αυτη την μηχανη για επιδειξη και για μουρη,και οχι απο ΑΓΑΠΗ για την μηχανη τους και τις μοναδικες στιγμες που νοιωθουμε ολοι μας οδηγωντας ανεξαρτητου μαρκας και μοντελου.Τετοιους τυπους δεν θα τους δεις σε ερημιες και λασπωμενους. και πιθανοτατα το μεγαλυτερο ταξιδι τους θα ηταν μεχρι την χαλκιδα για κανα ουζακι!!Να χαιρεσαι το μηχανακι που εχεις και ασε τον κοσμο να λεει,ο μονος που ξερει τι αγορασε και γιατι εισαι εσυ.

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G/S
    ...Εσυ τι εχεις?
    Αυτό:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ρ26 02.jpg 
Προβολές:	2117 
Μέγεθος:	42,5 KB 
ID:	177541

  12. #12
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954


    Αλλά μάλλον δεν είναι bmw. Δεν έχει μπόξερ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ρ26 03.jpg 
Προβολές:	2116 
Μέγεθος:	31,6 KB 
ID:	177542

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Αυτό:
    παιζει να μην εχω πεταξει εναν original αυτοματο γι αυτο...ξερεις,τον εσωτερικο...θα κοιταξω αν και πολυ το φοβαμαι...

    r26... ποτε δεν μου αρεσαν τα ψαλιδατα αν και ειχα...r25/2 λεμεεεε.....


    υ.γ. ευγε στους συνειδητοποιημενους αγοραστες...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #14
    ...και η μεγαλυτερη αγαπη μου ever...

    r51/2,στενοταμπουρη, με δυο εκκεντροφορους,fishtails,δυναμο της bosch αντι για μανιατο και χελωνα φιλτρο...και φυσικα με το original μικρο κωλοφαναρο...

    και ειχα βρει ο λαλακας ,αλλα τσακωθηκα με τον γερο στα λεφτα... που θα μου παει ομως...θα ξαναπετυχω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmw_1950_r51-2_494cc.jpg 
Προβολές:	2094 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	177544
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #15

    Thumbs up Αυτό:

    Αυτό:


    Μπραβο tpap το εχεις πενα το εργαλειο !!!!!!!!!! Δειχνει ανθρωπο με μερακι και φανταζομαι θα πηρε καιρο για να ερθει σε αυτην την κατασταση αλλα το αποτελεσμα ειναι που μετραει.Ειναι απο τις λιγες bmw που εχω δει σε αυτην την κατασταση

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί θα πάρω Bmw
    από BLACKGAS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 198
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2011, 09:34
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2009, 23:00
  3. Ρε ΓμΤΠτνΜου Γιατι Σταματησατε;
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2003, 06:32
  4. Γιατι ΜηΧανη?
    από anisoropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 09:29
  5. BMW RULEZ ρεεεεεεεεεεε !!!!!!
    από SeNNinhA στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF