Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Περί φρένων λόγος, αλλαγή τακάκια πρόβλημα αίσθησης φρεναρίσματος.

  1. #1

    Lightbulb Περί φρένων λόγος, αλλαγή τακάκια πρόβλημα αίσθησης φρεναρίσματος.

    Καλησπέρα παίδες, μιάς και τα Cbf δεν σπάνε , δεν χαλάνε και το κακό μάτι δεν τα επηρεάζει...
    Για να δούμε τί γίνεται με τα τακάκια.. Έχει δοκιμάσει κανείς τακάκι πέραν της μαμάς Honda? Σε αλλαγή που πραγματοποίησα στα πίσω πρίν από 5~6.000 χλμ και βάζοντας τα αρκετά φθηνότερα από τα μαμά Ferodo (δεν το έψαξα καθόλου καθώς προέκυψε εμβόλιμα σε service που δεν υπολόγιζα) αντιμετόπιζα (και συνεχίζω φυσικά) να μην έχω αίσθηση στο φρενάρισμά μου. Φυσικά εννοώ ότι δεν έχω κάποια αίσθηση διαδοχικότητας στην πίεση που ασκώ, εννοείται ότι το μηχανάκι σταματάει αλλά .. τεσπα καταλάβατε υποθέτω τι εννοώ..
    Στην αρχή σκεφτόμουν ότι μπορεί να ήθελε καμιά εξαέρωση (αν και δύσκολο να μπεί αέρας στο κύκλωμα από απλή αλλαγή στα τακάκια αλλά..), αλλάζω τα υγρά στα φρένα και κάνω και την εξαέρωσή μου! Καβαλάω γεμάτος ικανοποίηση και φυσικά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
    Μπροστά μας Πάσχα, δώρο λογικά θα το πάρουμε και φέτος (προνομιούχοι οι κάτοχοι CBF, τα ξέρετε..) και διαπιστώνω ότι κοντοζυγώνει και αλλαγή μπροστά.. Τι κάνουμε?
    Κλείνουμε τα ματάκια και βάζουμε μπρος πίσω τα μαμά τακάκια ή πειραματιζόμαστε σε άλλη πάστα? Ακούω από φίλους για τα EBC HH έλα μου όμως που δεν έχουν Cbf.. Παίρνουν βόλτα το Cbf και μου λένε άγκυρα το πίσω.. Ναί αλλά δεν είναι όπως ήταν..
    Οπότε αγαπητέ συμφορουμίτη, προνομιούχε κάτοχε CBF, γητευτή της ασφάλτου γιαααααααα πεεεεεεές...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p_sapelas Προβολή μηνύματος
    Ναί αλλά δεν είναι όπως ήταν..
    Αλλάζοντας τα πίσω τακάκια με τα οριγκενάλ μαμά Χόντα, είδα ότι μαλάκωσε λίγο η αίσθηση στο πετάλ ακόμα και όταν στρωθήκανε.

    Για aftermarket και άλλες πάστες δεν ξέρω - δεν έχω δοκιμάσει.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #3
    Μαμά Nissin ...

  4. #4
    Φοράω aftermarket τακάκια μπρος-πίσω εδώ και 2 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την αίσθηση και το αποτέλεσμα. Σφυράνε για λίγο στην αρχή αν έχει μείνει δυο-τρεις μέρες αδούλευτο και ίσως είναι λίγο πιο μαλακά από τα μαμά (φθείρονται λίγο πιο γρήγορα), αλλά σε συνάρτηση της τιμής που τα έβαλα δεν αποτελεί πρόβλημα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα, αλλά μπορώ αν θες να σου πω με p.m. από που τα είχα πάρει (μία μάρκα έχει στο μαγαζί).

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Απο όσα τακακια εχω βαλει, τα μαμα ειχαν την καλυτερη αισθηση.

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    τα καλύτερα τακάκια που έχω βάλει ποτέ είναι τα dp...

  7. #7
    Για τα Dp Ελλάδα δεν βρίσκω καθόλου τιμή. Τα μαμά μπρός πίσω μου βγαίνουν (Ελλάδα πάντα όσο το έψαξα) κοντά στα 110€. Δεν έχω αποκλείσει το ebay αλλά δεν βρίσκω τα τακάκια που με ενδιαφέρουν γενικά ή όσα λέν ότι έχουν οι φωτογραφίες είναι από άλλο προιόν.

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p_sapelas Προβολή μηνύματος
    Για τα Dp Ελλάδα δεν βρίσκω καθόλου τιμή. Τα μαμά μπρός πίσω μου βγαίνουν (Ελλάδα πάντα όσο το έψαξα) κοντά στα 110€. Δεν έχω αποκλείσει το ebay αλλά δεν βρίσκω τα τακάκια που με ενδιαφέρουν γενικά ή όσα λέν ότι έχουν οι φωτογραφίες είναι από άλλο προιόν.
    Κάνε μια προσπάθεια κι εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2425354

  9. #9
    Καλησπέρα μάγκες έβαλα πριν κανα 1000 χλμ original δίσκούς τακάκια 85 περίπου ευρό ο δίσκος συνολικά 250 πήγε.. και ακόμα δεν έχουν στρώσει σκουζουν μονιμα.. δεν ξέρω τι φταίει ναι μεν πίανουν καλύτερα αλλά δεν έχουν σταματήσει να σφυρίζουν..δεν άλλαξα βέβαια υγρά φρένων και βλέπω μια φουσκάλα.. ίσως προσθέσω..

  10. #10
    Καλησπέρα και πάλι... Το πρόβλημα με το θόρυβο συνεχίζεται είτε πατάω το φρένο είτε όχι... Με έχει απογοητεύσει η NISSIN τραγίκο είναι μετά από κοντά 5000 χλμ...μπορεί και παραπάνω , να συνεχίζετε το ίδιο πρόβλημα! Το έχει αντιμετωπίσει κανείς? η ειρωνεία είναι φυσικά ότι πήγα σε γνωστό μαγαζί για φρένα και το παλικάρι μου είπε να βάλω breaking με 350 περίπου...δηλαδή 100 ευρό παραπάνω και γω δεν είχα σάλιο και πίστευα κίολας ότι τι πρόβλημα να έχουν αφού είναι original!!

  11. #11
    Φιλε μου βαλε πιο μαλακη παστα και κρατα τα αυτα για μετα.
    Μετα απο 1000 χλμ θα επρεπε να εχουν στρωσει !!!!!!
    Δισκους τι εβαλες ?

    υγ
    Τωρα το ειδα 5000 χλμ ??
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #12
    Nissin και δίσκους έχω βάλει...κάνω πολλά χλμ γενικά και δεν μπορώ να το δεχτώ ότι η Nissin απαιτεί να αλλάξω τακάκια και να βάλω aftermarket για να μην κάνει θόρυβο... Βέβαια υπάρχει πιθανότητα να τους στράβωσα πάλι..δεν ξέρω...γενικά πάντως σταματάει καλά. Μπορεί και παραπάνω από 5000 χλμ δεν είμαι σίγουρος γιατί τα κάνω με το τσουβάλι... ;-)

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στο ΤΑ πού φοράει νισιν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πίσω,να χάνω σε αίσθηση και να έχω θόρυβο,γιατι δεν υπήρχαν φράγκα
    Ο θόρυβος με πάστα χαλκού εξαφανιζόταν για λίγο, μετά ξανά
    Αφαίρεσα την θερμοκουβερτα από τα παλιά-ειναι μια φλατζα ίσα με το τακάκια,η μια πρέπει να είναι περμανιτης και η άλλη χάλκινη,και ο θόρυβος εξαφανίστηκε δια παντός
    Θυμάμαι να βγάζει ο μάστορας νισιν απ το κουτί και άλλα να έχουν αυτές τις φλατζες και άλλα να μην έχουν
    Το είχα δει και στον υπολογιστή τού, τα είχε με διαφορετικούς κωδικούς και τιμές
    Μήπως παίζει το ίδιο και σε εσένα?

  14. #14
    Όχι δεν έχω θερμοκουβέρτα μπορεί βέβαια να συμβαίνει το αντίθετο σε μένα και να πρέπει να τη βάλω... αν κατάλαβα βέβαια σωστά που κοίταξα στο ιντερνετ ένα διάτριτο που αγκαλίαζει το τακάκι... αλλά τώρα που μου λες αυτό λέω να πάρω τα σιδεράκια που τα συγκρατούν τα τακάκια μπορεί να τα έχουν παίξει και να μη έχει επαναφορά σωστή... 110000 χλμ έχει το θηρίο...Σε ευχαριστώ για την ιδέα σου...

  15. #15
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Στο ΤΑ πού φοράει νισιν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πίσω,να χάνω σε αίσθηση και να έχω θόρυβο,γιατι δεν υπήρχαν φράγκα
    Ο θόρυβος με πάστα χαλκού εξαφανιζόταν για λίγο, μετά ξανά
    Αφαίρεσα την θερμοκουβερτα από τα παλιά-ειναι μια φλατζα ίσα με το τακάκια,η μια πρέπει να είναι περμανιτης και η άλλη χάλκινη,και ο θόρυβος εξαφανίστηκε δια παντός
    Θυμάμαι να βγάζει ο μάστορας νισιν απ το κουτί και άλλα να έχουν αυτές τις φλατζες και άλλα να μην έχουν
    Το είχα δει και στον υπολογιστή τού, τα είχε με διαφορετικούς κωδικούς και τιμές
    Μήπως παίζει το ίδιο και σε εσένα?
    Επειδή τα βλέπω "έκ των έσω" ... γενικά συμφουρμίτες να ξέρετε, ότι παίζουν πολλά με τα τακκάκια, τα υλικά κατασκευής τους και τα εργοστάσια παραγωγής .... προτιμήστε να αγοράζετε υλικά τριβής από τους αντιπρόσωπους της κάθε εταιρίας.

    Θόρυβος στο φρένο (κατά την κύληση ή το φρενάρισμα) σημαίνει:
    Φθαρμένη ή στραβή δισκόπλακα.
    Φθαρμένα τακκάκια.
    Και τα δύο πιό πάνω ΜΑΖΙ.
    Κακή ποιότητα (πάστα) τακκακίου.
    Ασύμβατα υλικά (Δίσκος-τακκάκι)
    Λαμάκι (φλάντζα) κάλυψης (όπως λέει και πιό πάνω ο bro I.A.).
    Στραβή δαγκάνα.

    Κάνε το εξής ανέξοδο και απλό πράγμα:

    Βγάλε τα τακκάκια από την δαγκάνα.Βγάλε τα λαμάκια από τα τακκάκια (είναι συνήθως κολημένα με κακής ποιότητας κόλα) και με μία μικρή λίμα, λίμαρε λίγο υπό γωνία, την περιφέρεια των τακκακίων (εκεί που πατάει στο δίσκο). Βάλε τα τακκάκια και κάνε δοκιμή. Άν δεν μπορείς να το κάνεις, πήγαινε στο μηχανικό σου και πές του το πρόβλημα, για να βρείτε μαζί μία λύση. Άν δεν έχεις χτυπημένη/στραβή δαγκάνα και δισκόπλακα, τότε κατά 99,9% είναι ο συνδιασμός υλικών δισκόπλακας/ τακκάκι.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί φρένων ο λόγος
    από sernodas2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2011, 12:42
  2. περι φρένων fz1
    από doken στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2007, 14:07
  3. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 00:43
  4. περι φρενων στο kawasaki Z 750 S
    από andonis kol. στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 07:32
  5. Αλλαγη τακακια
    από derd στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF