Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..

    Επειδή είμαι και λίγο βλάκας και ίσως και λίγο «αργόστροφος» μήπως θα ήθελε κάποιος να μου εξηγήσει , ποίος είναι ο ακριβής σκοπός διαμαρτυρίας (ή ποίο είναι το σκεπτικό) για την εκδήλωση διαμαρτυρίας στα διόδια του Αγ.Στεφάνου στις 5/6/05;
    Ναι μεν διάβασα ότι με την πράξη επίδοσης αντιτίμου των 1-1,10 euro, δίνοντας είτε με χαρτονόμισμα των 50 euro είτε με νομίσματα του 1 ή 2 λεπτών, αποσκοπεί η όλη δράση να διαμαρτυρηθεί ως προς το ποσόν που πρέπει να πληρώνουμε. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω όμως είναι ποιο πραγματικά είναι το σημείο «πίεσης» πρςο το κράτος , που θα προβεί σε άρση ή τουλάχιστον θα ξανασκεφτεί το αντίτιμο για τους μοτοσυκλετιστές.

    Ομολογώ ότι σκεπτόμενος απλά και λογικά , το να πληρώσω το ποσό:
    1) καθυστερώντας τόσο τους υπόλοιπους οδηγούς ,που πραγματικά σε αυτή την περίπτωση δεν φταίνε σε τίποτα μιας και οι ίδιοι έχουν κληθεί να δώσουν το δικό τους , όποιο αντίτιμο.
    2) Επιδιώκοντας την ταλαιπωρία των υπαλλήλων που και αυτοί με την σειρά τους δεν καθορίζουν το αντίτιμο.
    3) Με την ούτως ή άλλως πληρωμή του ποσού , που επιβάλλει και πάλι την υποταγή μου σε αυτό το νέο διάταγμα για το νέο αντίτιμο.

    Νομίζω ότι είναι κάτι που σαφώς και δεν οδηγεί ούτε αποσκοπεί , ουσιαστικά πουθενά , ίσως πέρα από μερικά πλάνα από ΜΜΕ που θα ασχοληθούν και πάλι με τους δικυκλιστές που αρνούνται να πληρώσουν, αυτά που πληρώνουν και οι υπόλοιποι , χάνοντας το «δίκιο» μου (καθώς σαφώς το ποσό είναι δυσανάλογο προς τον όποιο μοτοσυκλετιστή) μιας και η εικόνα που θα περάσει , δεν θα είναι ενός πολίτη που αντιδρά σε «εισπρακτικά μέτρα» αλλά ενός πολίτη που θέλει να είναι υπεράνω διοδίων… Μιας και με την κίνηση απόδοσης χρημάτων με αυτό τον τρόπο , δεν δείχνει ότι με ενοχλεί το κόστος αλλά το ότι γενικά «πληρώνω» και δεν το θέλω. Μιας και όταν πληρώνουμε 0,70 ή 1 euro , πάλι «ψιλά» δίνουμε και πάλι με τον ίδιο τρόπο περνάμε τα διόδια.
    Για να είμαι ειλικρινής τώρα , δεν έχω κάτι σαν αντι-πρόταση, μιας και δεν το έχω σκεφτεί ολοκληρωτικά σαν θέμα. Πάντως σίγουρα , προσωπικά ,μια τέτοια έκφραση δεν με «αγγίζει»…ειδικά σκεπτόμενος υποθετικά , σαν πολίτης-οδηγός που μπορεί να είναι εκείνη την ώρα στα διόδια, είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Επειδή είμαι και λίγο βλάκας και ίσως και λίγο «αργόστροφος» μήπως θα ήθελε κάποιος να μου εξηγήσει
    ..............................
    Gandalf

    Οχι ΔΕΝ μπορω να σου εξηγησω, γιατι ουτε εγω καταλαβα ακομα ...

    Για μενα το ΜΟΝΟ αιτημα που θα πρεπει να υπαρχει ειναι να γινουν τα διοδια το ΠΟΛΥ το 1/5 των αυτοκινητων!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%

    Για μενα το ΜΟΝΟ αιτημα που θα πρεπει να υπαρχει ειναι να γινουν τα διοδια το ΠΟΛΥ το 1/5 των αυτοκινητων!
    αλλά αυτό ρε φίλε, γερόλυκε... τι σχέση έχει με την δράση που ανακοίνωσαν οι συνάδερφοι μοτοσυκλετιστές;... μηπως θα έπρεπε να γίνει λίγη περισσότερη σκέψη ακόμα στον τρόπο αντίδρασης;...

    Αν μου κατέβει πάντως κάτι "απτό" στο μυαλό σαν πρόταση , θα το πώ αμέσως..

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%



    αλλά αυτό ρε φίλε, γερόλυκε... τι σχέση έχει με την δράση που ανακοίνωσαν οι συνάδερφοι μοτοσυκλετιστές;... μηπως θα έπρεπε να γίνει λίγη περισσότερη σκέψη ακόμα στον τρόπο αντίδρασης;...

    Αν μου κατέβει πάντως κάτι "απτό" στο μυαλό σαν πρόταση , θα το πώ αμέσως..

    Gandalf

    Ναι τωρα που το λες μου ηρθε μια ιδεα!
    Πας με το 1/5 της τιμης του αυτοκινητου.
    Αν ΔΕΝ το δεχτουν (που δεν θα το δεχτουν) τους δινεις 50αρι !!!

    Συμφωνω οτι θα ταλαιπορησουμε κοσμο, κατι που ΔΕΝ μ' αρεσει, αλλα θα ειναι για λιγη ωρα και ειναι και ο ΜΟΝΟΣ (μαλλον) τροπος να τραβηξεις επανω σου το βλεμμα των καρεκλοκενταυρων ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    Ρε παιδία μήπως αν μαζευτούμε στα διόδια….πριν η μετά….χωρίς να κλείσουμε τον δρόμο και χωρίς να ταλαιπωρήσουμε κανένα απλά ενημερώνοντας τα μμε πιο είναι το πρόβλημα μας να ήτανε καλύτερα? Και πάλι θα περάσει σαν μήνυμα και δεν θα ταλαιπωρήσουμε κανέναν…..όντως δεν μας φταίει σε τίποτα ο υπάλληλος και ο κάθε οδηγός…..και ανάλογος την συνέχεια…..το ξανασυζητάμε για πιο δραστική κινητοποίηση…..
    @ Pokerland

  6. #6
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    Μήπως δηλαδή αν μας δουν εκεί μαζεμένους και με την υποψία ότι….”χμμμμμ να τα κλείσουμε τα διόδια….μπορούμε αν θέλουμε κτλ κτλ” έχει περισσότερο ενδιαφέρον για τα μμε και αποσπάσουμε περισσότερη ώρα προβολής….???
    @ Pokerland

  7. #7
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
    Μήπως δηλαδή αν μας δουν εκεί μαζεμένους και με την υποψία ότι….”χμμμμμ να τα κλείσουμε τα διόδια….μπορούμε αν θέλουμε κτλ κτλ” έχει περισσότερο ενδιαφέρον για τα μμε και αποσπάσουμε περισσότερη ώρα προβολής….???
    φιλε ποκερμον αυτο ειναι 100% σιγουρο οτι θα εχουν πολυ περισσοτεροι απηχηση αν κλεισουν τα διοδια και ταλαιπωρησουν οδηγους και υπαλληλους. Δηλαδη νομιζεις οτι απλα με την διακριτικοτατη παρουσια σου και την δηθεν ενημερωση των ΜΜΕ (που δεν θα εμφανιστουν καν αν δεν γινει κανονικη εκδηλωση με τα ολα του) θα παρουν χαμπαρι τιποτε οι χοντροβουβαληδες?
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  8. #8
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    Γιατί εσύ νομίζεις ότι θα πάρουνε χαμπάρι μετά από κλείσιμο τον διοδίων??? Μόνο αν μπούμε μέσα στην βουλή με τις μοτό όταν έχει ολομέλεια ίσος τους κάνουμε να ξύσουνε λίγο τα αρχ…. Τους….γκρρρρρρρρρ…… αλλά εγώ είπα…. Μέσα σε όλα ότι και αν αποφασιστεί…..
    @ Pokerland

  9. #9
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    Σκέφτομαι και κάτι άλλο…..καλύτερα να βγει βρόμα ότι θα κλείσουμε τα διόδια αν μέχρι τέλος του μήνα δεν αλλάξει η τιμή…..και να περιμένουμε να δούμε κινήσεις….αν μας γράψουνε….ε τότε θα γράψουμε και εμείς τους πάντες…..προειδοποιούμε δηλαδή…..χωρίς ημερομηνία…..
    @ Pokerland

  10. #10
    [FONT=century gothic]Φίλε Pokermon καταλαβαίνω κι έχεις δίκιο και όπως βλέπεις τοσα χρόνια πάντα ο κοσμάκης την πληρώνει. Σε κάθε απεργία, σε κάθε κινητοποίηση. Δηλαδή όταν Δημ Υπάλληλοι κάνουν απεργία δεν μας γ!@!νε εμάς τους υπόλοιπους? Φορολογούμενοι πολίτες δεν είναι κι αυτοί? Αλυσίδα είναι. Δεν αντιλέγω ότι θα ταλαιπωρηθούν συνάνθρωποί μας αλλα είδα και τα "καλόπαιδα των διοδίων" τι απάτες κάνουν (όχι όλοι ε!!!) Δεν θα πάθουν τίποτα αν μετρήσουν μερικά.... μπακίρια παραπάνω!!!! Με το να ψάχνουμε αγνούς και "ήρεμους" τρόπους δεν κανουμε τίποτα...

    γι αυτό ντου την Κυριακή στις 5/6/2005



    Υ.Γ. Προς Θεού!! Δεν πάω να πείσω κανένα. Απόψεις ανταλλάσουμε!! Κι ο καθένας πράττει όπως αυτό νομίζει
    [/FONT]
    "In Groove We Trust" - W.F.P.
    www.wolfyfunkproject.com

  11. #11
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Για φανταστείτε να πάτε με 50ε και να σου δώσει μόνο ψιλά για ρέστα.

    Εγώ πάντως μετά θα ένιωθα πολύ μ@λ@κ@ς.



    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  12. #12
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    χαχαχαχαχαχαχαχα λες να μας το κανουνε?
    @ Pokerland

  13. #13
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    παρόλο που όπως είπα δεν συμφωνώ με την όλη ιδέα , εύχομαι την κάθε επιτυχία στους συμμετάσχοντες ...

    ίσως σας δώ μετά στην συγκέντρωση γνωριμίας σας...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #14
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    Με τι θα συμφωνούσες…..για πες μας καμία ιδέα…..γιατί και εγώ έχω σπάσει το κεφάλι μου…..αλλά δεν……
    @ Pokerland

  15. #15
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430

    Ερώτηση:

    Όταν τα διόδια "πήζουν" δεν ανοίγουν free για λίγη ώρα ή δεν ισχύει αυτό;




    Φανταστήτε μόλις μας (σας τελικά) δούνε να ανοίξουν τις μπάρες να περάσουμε τσαμπέ!!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Θα κάνουμε (κάνετε) γύρω γύρω μέχρι να πληρώσετε!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 16:16
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 16:59
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  4. Για Να Δω Την Σκεψη Σας!!!!!
    από zoropatra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 19:14
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF