Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Νέος μελλοντικος οδηγός

  1. #1

    Νέος μελλοντικος οδηγός

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θεωρώντας οτι απευθυνομαι σε μια ομαδα ανθρωπων που ασχολουνται με ιδιαιτερο ζηλο και αγαπη με την μοτοσυκλετα, παραθετω εναν προβληματισμο μου ζητοντας ταυτοχρονα και την δικια σας συμβουλη.Η ιδεα της μηχανης και γενικοτερα της οδηγησης της παντα με γοητευε αλλα μολις τους τελευταιους μηνες με απασχολει ιδιαιτερα. Αυτο γιατι οι ασυμφορες συνθηκες της πολης, του αμαξιου και της δουλειας κανουν επιτακτικη την αναγκη προς την αγορα μηχανης. Οι εμπειριες μου με μηχανη ειναι μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου.Θα με χαρακτηριζα απειρο πανω στην μηχανη αλλα συνειδητοποιημενο ως προς το θεμα δρομος και οδηγηση στην πολη γενικοτερα. Τι με απασχολει λοιπον?
    Ξεκιναω μαθηματα οδηγησης και υπολογιζω την αποκτηση μηχανης προς το τελος καλοκαιριου. Το ονειρο μου ειναι η αποκτηση μιας V-strom 650.Ομως ακριβως ειναι αυτο που με απασχολει. Θα ειμαι ικανος στο να οδηγησω μια τετοια μηχανη?Μηπως πρεπει να κατευθυνθω προς κατι μικροτερο,ελαφρυτερο?
    θεμα υψους,λεφτων δεν τιθεται.Δεν ξερω αν η ηλικια παιζει ρολο(25, γνωμη καποιων παλιοτερων σχετικα με το θεμα μηχανη).
    Αυτα ηθελα να ρωτησω και θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την οποιαδηποτε παραπομπη,συμβουλη.Ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Καλως ηρθες


    Καλο θα ηταν να αρχίσεις με ένα μικροτερο και ελαφρύτερο μηχανακι αλλα αν νομιζεις ότι θα εχεις την συνεση και αυτοσυγκράτηση (μη ξεγελιέσαι από το «650cc” είναι συγκριτικά πιο γρηγορο από το 95% των αυτοκίνητων παραγωγής!) και απόλυτη συγκέντρωση που απαιτει η οδηγηση της μοτο που σου αρεσει … και αν εισαι παλι ενήμερος για τα έξοδα αποκατάστασης ενος «χαζοπεσίματος» που οι περισσότεροι από εμας εχουμε κανει στα πρωτα βηματα μας (φτου φτου) τοτε να το παρεις

    Το σοφο παντος είναι να αρχησεις με ένα φτηνο μεταχειρισμένο που αργοτερα θα ανταλαξεις με τη μοτο που σου αρεσει.

    Εχε υποψην σου επίσης ότι μπορει με την εμπειρία που θα αποκτήσεις με το καιρο, οι προτιμήσεις σου σε μοτοσικλέτες να αλλάξουν…

    Ότι και να αποφασίσεις…ειμαι σιγουρος ότι θα μαγευτείς από το μαγικο κοσμο της μοτοσικλέτας!

    Παντα ορθιος!

  3. #3
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Καλως ηρθες κι απο μενα!

    Θα συμφωνησω απολυτα με τον Idi ...
    Μιας και τωρα ξεκινας με μηχανες γενικα ...
    Ενα εντουρακι 125 ή 250 ειναι οοοτι καλυτερο για μεσα στην πολη.

    Αφου αφησεις να περασει ενα διαστημα (1-2 χρονια) και "καταλαβεις", ειτε με τον ευκολο, ειτε με τον δυσκολο τροπο, οτι εισαι ετοιμος, πας και στην μηχανη που σου αρεσει.

    Χωρις να θελω να σε φοβισω, πρεπει πρωτα να μαθεις πολλαααα πραγματα για την μηχανη.
    Η εμπειρια σου στην οδηγηση σε πολη, ειναι καλη αλλα ΔΕΝ φτανει.
    Το φρεναρισμα και το στριψημο διαφερουν απο το αυτοκινητο!!!

    Γι' αυτο μικρα βηματακια καλυτερα ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #4
    καλως ηρθες



    ολοι οι παραπανω εχουν απολυτο δικιο.

    για να μην λεω τα ιδια πραγματα, το καλυτερο θα ηταν να παρεις μια μεταχειρισμενη μηχανη ωστε να αποκτησεις καποια εμπειρια αλλα και να δεις ποια κατηγορια μηχανων σε τραβαει παραπανω απο τις αλλες.

    υπομονη να εχεις , νευρα να μην εχεις και ξεσπας με το δεξι το χερι και ολα θα πανε καλα. Οτι προβλημα εχεις εδω μεσα ειναι ατομα που θα σε βοηθησουν αρκετα.

    αλλα ειναι και κατι αλλοι.............
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #5
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Από προσωπική εμπειρία αυτό που προβληματίζει κυρίως τους νέους οδηγούς είναι η ακινητοποποίηση της μοτό. Είναι ευνόητο ότι οι μεγάλου κυβισμού μοτό αναπτύσσουν εύκολα μεγάλες ταχύτητες και απαιτούν περισσότερη δεξιότητα στο φρενάρισμα, ειδικά σε συνθήκες αιφνιδιασμού του οδηγού. Προσωπική μου άποψη είναι ότι για μέσα στη πόλη και για νέο οδηγό θα διάλεγα το Honda CBF500ABS ή το CBF600ABS, κυρίως για το ABS και για το γεγονός ότι είναι απολύτως προβλέψιμα μηχανάκια με έμφαση στη άνεση του οδηγού. Για μένα είναι πιο εύκολα στην οδήγηση και από παπί.

  6. #6
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120

    Re: Νέος μελλοντικος οδηγός

    Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
    Θα με χαρακτηριζα απειρο πανω στην μηχανη αλλα συνειδητοποιημενο ως προς το θεμα δρομος και οδηγηση στην πολη γενικοτερα. Τι με απασχολει λοιπον?
    Ξεκιναω μαθηματα οδηγησης και υπολογιζω την αποκτηση μηχανης προς το τελος καλοκαιριου. Το ονειρο μου ειναι η αποκτηση μιας V-strom 650.Ομως ακριβως ειναι αυτο που με απασχολει. Θα ειμαι ικανος στο να οδηγησω μια τετοια μηχανη?Μηπως πρεπει να κατευθυνθω προς κατι μικροτερο,ελαφρυτερο?
    θεμα υψους,λεφτων δεν τιθεται.Δεν ξερω αν η ηλικια παιζει ρολο(25, γνωμη καποιων παλιοτερων σχετικα με το θεμα μηχανη).
    Αυτα ηθελα να ρωτησω και θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την οποιαδηποτε παραπομπη,συμβουλη.Ευχαριστω πολυ.
    φιλε μου ειμαστε ακριβως ιδια περιπτωση..ακομη και στην ηλικια
    προσωπικα σκεφτομουν να παρω καποιο παπι ή σκουτερ για την πολη (λογω δουλειας κλπ) καθοτι απειρος, και επειδη "φοβαμαι" λιγο τις ταχυτητες (αλλο αμαξι, αλλο μηχανη).
    Ε, μετα το πρωτο μου μαθημα σε μια Honda CB500, δεν προκειται να παρω μηχανη χωρις συμπλεκτη!
    Μολις με το καλο αποκτησω το διπλωμα θα αρχισω μαλλον με ενα XT..και τους πρωτους μηνες οδηγηση συντηρητικα..ουτε γκαζια ουτε περιεργα χωσιματα αναμεσα σε κουτακια κλπ
    Αυτο που με ανησυχει ειναι η αυξανομενη μαλακια των οδηγων τετρατροχων, πραγμα που εχω διαπιστωσει απειρες φορες οδηγοντας αμαξι για αρκετες ωρες καθε μερα..
    Ενα αλλο ειναι το θεμα της κλοπης.
    Απο εκει και περα, κρανος, σχετικη ενδυση και οχι ακροτητες..
    Ας ερθει ομως το διπλωμα πρωτα

  7. #7
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    φιλε καλωσηρθες και ..... cbf 250!

    http://www.moto.gr/forums/forumdispl...?s=&forumid=33

    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    καλώς ήρθες



    θα συμφωνήσω με τους πρώτους που σου απαντήσανε

    κατά τη γνώμη μου το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρα ένα μικρό ον-οφ στα 250

    κι εγώ ξεκίνησα στα 26 μου να οδηγώ με 125 κι αυτό γιατί δεν αισθανόμουνα άνετα στα 250 που βρήκα σε καινούργια γιατί δεν πήρα μεταχειρισμένο λόγω φόβου και έλλειψης γνώσεων. (δεν ήξερα τι θα μου βγει και δεν είχα κάποιον να εμπιστευτώ)

    το 125 από ένα σημείο και μετά μου έπεφτε λίγο (ταυτόχρονα όμως ήταν απόλυτο σχολείο)

    αν αισθάνεται άνετα πάνω σε 250 θα έλεγα να το προτιμήσεις

    επίσης δες τι θες να κάνεις με τη μηχανή αν την χρησιμοποιείς αποκλειστικά μέσα στην πόλη και το 125 σε καλύπτει

    αν θα κάνεις και αραιές κοντινές βόλτες είσαι άνετα με το 250


    αυτά

    και η επιλογή δική σου

  9. #9
    Geia xara.

    Eixa akrivos tin idia aporia (kai ilikia). Telika kateliksa na paro ena KLE 500 kainourgio kai einai arketa eukolodigito.

  10. #10
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Υποθετω οτι εισαι καρφωμενος για το συγκεκριμενο μηχανακι...οποτε θα πρεπει να παμε arround the problem!!!

    Κοιτα να δεις κατι:
    Προφανως δεν εχεις εμπειρια απο μοτοσυκλεττες!
    Η διαφορα του νεου στο αυτοκινητο με το νεο στη μηχανη ειναι πολυ μεγαλη.
    Στον πρωτο μεταφραζεται συνηθως σε υλικες ζημιες ενω στον δευτερο σε τουμπες με ολα τα επακολουθα!
    Τωρα το να παρεις μεγαλη μηχανη δεν στο συνιστω ακομα και εαν υπαρχει το χρημα...συμφωνω με τους προηγουμενους για κατι μικροτερο για αρχη..παρε ενα χτακι μεταχειρισμενο η κατι μικροτερο και μολις σταθεις στα ποδια σου παρε το ονειρο σου...το ξερω οτι σε χαλαμε αλλα καλυτερα πεξτο εκ του ασφαλους

  11. #11
    +1 σε ό,τι έχουν απαντήσει όλοι οι παραπάνω.

    Δεν μπορεί, θα το πάρεις το μήνυμα!

    Καλώς ήλθες στο φόρουμ!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αυτο που θα σου ελεγα εγω ειναι οτι πρεπει να δεις "ιδιοις ομασι" την κατασταση με την συμπεριφορα των οδηγων των αλλων τροχοφορων προς τις μηχανες και αφου αποκτησεις αρκετη εμπειρια στο θεμα παρε κατι πιο καλο............



    δηλαδη κατα την γνωμη μου αν ησουν σε μια αλανα και ηθελες να μετακινησε εκει μεσα χωρις αλλα οχηματα...........θα σου ελεγα να το παρεις το V-STROM.....(μονο με δικια σου μ@λ@κια θα επεφτες....και καθ'οτι 25 θελω να πιστευω οτι δεν θα το εκανες).....


    αλλα αφου το θελεις για την αθηνα παιζουν πολλα πεσιματα που θα εχουν "επιπτωη" πρωτα σε'σενα (μακρια μακρια) και μετα στην μηχανη σου...........


    οποτε παρε κατι που και να γινει η στραβη δεν θα το λυπηθεις και μετα μαθε οσο μπορεις την εξω ζουγκλα(μην ξεγελιεσαι οτι οδηγας αμαξι και ξερεις πως ειναι.............ΔΕΝ ξερεις)...


    καλους δρομους και παντα ορθιος!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    Δεν θα σου πω ακομη για την μηχανη, αλλα πρωτα απο ολα κοιτα να παρεις σωστο εξοπλισμο αναβατη πριν ανεβεις σε οποια μηχανη διαλεξεις.
    Θελεις οπωσδηποτε ενα καλο κρανος, γαντια, μπουφαν και μποτες. Σου συνηστω να παρεις καλα πραγματα, να σου αρεσουν και να σου κανουν απολυτα (ωστε να τα φορας συνεχεια).
    Τωρα θα σου πω και για τη μηχανη.
    Πιστευω οτι αν θελεις οπωσδηποτε να παρεις μεγαλη μηχανη τοτε δεν εχει σημασια τι θα παρεις αρκει να ειναι σε καλη κατασταση δηλ λαστιχα καινουρια και αποτελεσματικα φρενα, αν ειναι μεταχειρισμενο η να εχει καλες προδιαγραφες ασφαλειας αν ειναι καινουριο. Δηλ δεν πιστευω οτι το ΧΤ ειναι πιο ασφαλες απο ενα TDM η ενα Βαραντερο.
    Βεβαια αν εισαι τυπος κ@υλογκ@ζος τοτε περιορισου σε ενα μικρο μηχανακι μεχρι να συνειδητοποιησεις πως ελεγχονται τα γκαζια σε μια μηχανη και τι συνεση και ελεγχο θελει για να χειριστεις τετοια μηχανη.
    Παντως καλυτερα να παρεις ενα μηχανακι που να σου βγαλει τις ορεξεις και να καλυπτει τις αναγκες σου για τουλαχιστον 2 χρονια για να μην μπλεξεις συντομα σε νεες αλλαγες που θελουν χρονο, κοστος και προσαρμογη.
    Καλη επιλογη

  14. #14
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΜΗΧΑΝΑΚΙ V-STROM ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ
    ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ.
    ΑΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ ΟΚ ,ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΣΗ ΤΥΠΟΥ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑ , ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ , ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΠΙ.

    ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΔΥΝΑΜΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΚΤΛ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
    ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ , ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.
    ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΜΑΝΟΥΒΡΑ, ΟΤΑΝ ΚΙΝΗΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ.

    ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.

    ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕΤΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
    ΑΥΤΑ

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2005
    Μηνύματα
    2
    Na'mai k egw!
    Neo melos sto forum kai sxedon me to idio "provlima".
    Eimai 25, exw diploma gia mixani edw k ena xrono k skopevw na agorasw twra mixani. To thema einai oti oi mixanes pou mou aresoun einai megalou kyvismou!
    Distixws den exw tin analogi empeiria. Oi mones mixanes pou exw odigisei einai to lc4 tou kollitou se mia alana(2-3 fores), ena yamaha z125 sto porto rafti (polles fores k xeimona pou einai erimia) k to cb 400 pou ekana tote ta mathimata.
    Mh me vrisete alla i mhxanh pou karagoustarw einai h CBR 600 RR. To apolyto ergaleio k isws i apoliti skotwstra gia mena pou den exw empeiria.
    H deyteri mou "agapi" einai to kawasaki z 750.
    Peite mou ti proteinete na kanw. To kserw pws gia arxi kalo na einai na parw ena metaxeirismeno sta 200-400 cc alla ...den mou paei na dwsw lefta se imimetra.
    Katalavainw oti i cbr einai mallon apagoreytiki, i kawasaki omws? ti lete?

    Yparxei kapoia alli mixani pou mporeite na mou proteinete? protimw montelo apo to 2003 k meta.

    To skeptiko mou einai pws oti mixani k na parw, na tin parw twra ton iounio k na tin exw to kalokairi sto porto rafti (pou tis kathimerines den exei kinisi), k na tin mathw ekei olo to kalokairi.

    euxaristw ek twn proterwn!

    ps: kranos, mpoufan ktl epivalontai, den to sizitw!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 08:41
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF