Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Sos! Αναζήτηση Ασφαλιστικής - ΕΠΕΙΓΟΝ

  1. #1

    Sos! Αναζήτηση Ασφαλιστικής - ΕΠΕΙΓΟΝ

    Γειά χαρά σε όλους.

    Παιδιά το θέμα είναι επείγον. Έχω δικαστήριο στις 2 Νοεμβρίου, βρίσκομαι στην Ολλανδία και έχω αντιπρόσωπο Δικηγόρο στη Θεσσαλονίκη όπου και θα γίνει το δικαστήριο.

    Στο τροχαίο που είχε γίνει το 2005 δεν έφταιγα εγώ, πέρασε η άλλη με κόκκινο και μας στούκαρε (ήμουν με τη σύντροφό μου). Το θέμα είναι οτι δεν είχα ασφάλεια τότε και το δικαστήριο το κάνει κλασσικά η τροχαία. Μετά το τροχαίο πήγα και έκανα νέα ασφάλεια αλλά από τότε μέχρι τώρα πολλά άλλαξαν είμαι στην Ολλανδία τώρα και τελικά δεν μπόρεσα να βρω την ασφάλεια.

    Ο καημένος ο Δικηγόρος ψάχνει ασφαλιστικές εταιρείες να βρει που είχα κάνει ασφάλεια μιας και δεν θυμάμαι ούτε το όνομα της Ασφαλιστικής. Μόλις πριν λίγο έστιψα το μυαλό και μου ήρθε μια ανάμνηση οτι πρέπει να ήταν σε μια ασφαλιστική στην οδό Πολυτεχνείου (προέκταση-αρχή Τσιμισκή).

    Παρακαλώ θερμά αν κάποιος από εδώ είναι ασφαλισμένος σε εκείνη την ασφαλιστική ή αν περάσει από εκεί αν είναι εύκολο ας ρίξει μια ματιά και ας αναφέρει εδώ ή σε PM περαιτέρω στοιχεία για να βρούμε το αντίγραφο της ασφάλισής μου να το καταθέσει ο δικηγόρος διότι η δίκη είναι στις 2 Νοέμβρη.

    Παιδιά ΕΠΕΙΓΟΝ εκλιπαρώ για τη στήριξή σας!

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
    Γρηγόρης

  2. #2
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Ρε Γρηγόρη, με τα χεράκια σου βγάζεις τα ματάκια σου......οτι δίκιο και να είχες το έχασες....

  3. #3
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: Sos! Αναζήτηση Ασφαλιστικής - ΕΠΕΙΓΟΝ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Viperalus
    Το θέμα είναι οτι δεν είχα ασφάλεια τότε

    ...

    για να βρούμε το αντίγραφο της ασφάλισής μου
    Συγγνώμη αλλά μπερδεύτηκα

    Τελικά είχες ασφάλεια ή όχι ;;

  4. #4
    ο δικηγόρος μπορεί να πάει στην ένωση ασφαλιστών και να κάνει απο εκεί μια αναζήτηση με τα στοιχεία σου.
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Ρε Γρηγόρη, με τα χεράκια σου βγάζεις τα ματάκια σου......οτι δίκιο και να είχες το έχασες....
    Τι εννοείς; Ο δικηγόρος είπε οτι αν παρουσιάσω το χαρτί οτι είχα βγάλει ασφάλεια ακόμη και μετά το συμβάν, είμαι καλυμένος και όπως έγραψα και στην πρώτη δημοσίευση (απαντώ και στον sergiosm) έκανα συμβόλαιο με μια ασφαλιστική μετά το συμβάν. Πριν το συμβάν η ασφάλεια που είχα είχε λήξει.

    Σε ευχαριστώ gixxerpap, μπορεί να το κάνει δίχως να ξέρει σε ποιά ασφαλιστική ήμουν ασφαλισμένος; Δηλαδή υπάρχει κάτι σαν συγκεντρωτική βάση δεδομένων με το σύνολο των ασφαλισμένων από όλες τις ασφαλιστικές εταιρείες;

    Γρηγόρης

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Viperalus
    Τι εννοείς; Ο δικηγόρος είπε οτι αν παρουσιάσω το χαρτί οτι είχα βγάλει ασφάλεια ακόμη και μετά το συμβάν, είμαι καλυμένος και όπως έγραψα και στην πρώτη δημοσίευση (απαντώ και στον sergiosm) έκανα συμβόλαιο με μια ασφαλιστική μετά το συμβάν. Πριν το συμβάν η ασφάλεια που είχα είχε λήξει.

    ...

    Γρηγόρης

    Γρηγόρη,

    ΔΕΝ είσαι καλυμένος, εκτός και αν το συμβόλαιο κάλυπτε αναδρομικά και την ημέρα που σε έγγραψαν.

    Τώρα βέβαια, όλα είναι πιθανά, αλλά μην το παίρνεις τόσο χαλαρά το πράγμα.

  7. #7
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Γρηγόρη,

    ΔΕΝ είσαι καλυμένος, εκτός και αν το συμβόλαιο κάλυπτε αναδρομικά και την ημέρα που σε έγγραψαν.

    Τώρα βέβαια, όλα είναι πιθανά, αλλά μην το παίρνεις τόσο χαλαρά το πράγμα.
    Ο sergios έχει δίκιο....πρέπει το συμβόλαιο να κάλυπτε την ημέρα του ατυχήματος....γιατί το άφησες τελευταία στιγμή? Το καλό είναι οτι μπορεί να την γλυτώσεις σαν τον Χριστοφοράκο μια που είσαι έξω....

  8. #8
    Απο την στιγμη που λες οτι δεν φταις εσυ δεν σε πολυνοιαζει αν ειχες η δεν ειχες ασφαλεια...λογικα πρεπει να ειχες φαει μια κληση απο την αστυνομια και το θεμα να εχει κλεισει...λογικα παλι εκανες αργοτερα ασφαλεια για να δειξεις καλη διαγωγη και οτι δεν ειχες εσκεμμενα αμελησει την ασφαλεια...σωστα???το επειχηρημα που θα πουν οι αντιδικοι οτι δεν σε καλυπτουμε γιατι δεν ειχες ασφαλεια(αν καταλαβα καλα) δεν στεκει νομικα ουτε εχει καμμια σχεση....αρκει να εχεις βαλει τσακαλι δικηγορο...καλα ξεμπερδεματα....




  9. #9
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    παντως καλα κανεις και εισαι Ολλανδια.....


    τωρα πως θα βρεις το δικιο σου ( ενω δεν υπαρχει ) με τηλεκατευθυνομενο δικηγορο....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX



    τωρα πως θα βρεις το δικιο σου ( ενω δεν υπαρχει )
    δηλαδη???και σορρυ για το spam...

  11. #11
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    δηλαδη???και σορρυ για το spam...

    Το να οδηγεις χωρις ασφαλεια δεν σου δινει δικιο σε καμια περιπτωση .
    ΚΑΙ δεν μιλαω για το ατυχημα . ΚΑΙ μονο το να κυκλοφορεις ανασφαλιστος ειναι φαουλ .απο κει και περα οταν ληγει ενα συμβολαιο γινεται αυτοματη ανανεωση, η οποια δε σε καλυπτει αν δεν επισκεφτεις εντος λιγων ημερων στον ασφαλιστη να την επιβεβαιωσεις/πληρωσεις
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Το να οδηγεις χωρις ασφαλεια δεν σου δινει δικιο σε καμια περιπτωση .
    ΚΑΙ δεν μιλαω για το ατυχημα . ΚΑΙ μονο το να κυκλοφορεις ανασφαλιστος ειναι φαουλ .απο κει και περα οταν ληγει ενα συμβολαιο γινεται αυτοματη ανανεωση, η οποια δε σε καλυπτει αν δεν επισκεφτεις εντος λιγων ημερων στον ασφαλιστη να την επιβεβαιωσεις/πληρωσεις
    δικιο πανω σε ποιο πραγμα???για το ατυχημα η για το οτι ανανεωσες μετα???αν τα γεγονοτα ειναι οπως τα λεει ο φιλος δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο...θα πληρωθει για τις ζημιες που του προξενησε η τυπισσα που περασε με κοκκινο και θα φαει και ενα προστιμο (αν δεν το εχει φαει κιολλας) που κυκλοφορουσε ανασφαλιστος...ο τσαμπουκας για αυτον θα ηταν αν ειχε προκαλεσει αυτος το ατυχημα...


  13. #13
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Το "σημερινό" πρόστιμο είναι 500euro και αφαίρεση άδειας και πινακίδας... σε δικαστήριο αυτό θα αυξηθεί σημαντικά σαν κόστος. Επίσης δεν ξέρουμε αν έκανε η κυρία θετική ή αρνητική δήλωση.

    Επίσης... η τροχαία ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ για το οτι δεν είχε ασφάλεια. Σε βάζει να πληρώσεις κλήση και κάνει τα παραπάνω. Δικαστήριο γίνεται μόνο αν δεν πληρώσεις την κλήση ή αν υπήρχε τραυματισμός της άλλης οδηγού... και εκεί φίλε μου, είναι σκούρα τα πράγματα.. έφταιγες-δεν έφταιγες, καθώς ασφάλεια ουσιαστικά δεν είχες.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #14
    Μην λεμε οτι θελουμε...ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ...τελος...και μαλλον ειναι ποινικο το δικαστηριο γιατι ο φιλος λεει οτι το κανει η τροχαια...γιαυτο μαλλον καιγετε να βρει και το ασφαλιστιριο...για να φαει κανα εξαμηνο με αναστολη και να ξεμπερδευει...

    υ.γ. φιλος ειχε τρακαρει με τυπισσα που εκανε αναστροφη...το μηχανακι οχι μονο ανασφαλιστο αλλα και χωρις πινακιδες...δεν θυμαμαι αν αυτος ειχε διπλωμα...τον πληρωσε κανονικα η αφαλιστικη (ειχε και τραυματισμο) και μετα εφαγε ενα προστιμο απο τους μπατσους....στο ποινικο δεν ζητησε την διωξη της τυπισσας...σε ΑΛΛΟ δικαστηριο που του εκανε η τροχαια (λεμε αλλο) εφαγε καποιους μηνες με αναστολη....


  15. #15
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Eγώ που είχα τρακάρει χωρίς να φταίω, δεν είχα ούτε δίπλωμα ούτε ασφάλεια.
    Έγινε κάποια στιγμή ένα δικαστήριο, είχα βγάλει το δίπλωμα, και απλά με επέπληξαν για την ασφάλεια.

    Αν δεν σου κόψει κλήση εκείνη την στιγμή η τροχαία οτι δεν έχεις ασφάλεια, αν δεν φταίς δεν σου κάνουν τίποτα.

    Μου έλεγαν οτι παίζει να πληρώσω ένα πρόστιμο για αυτο αλλα δεν μου ζητήθηκε να πληρώσω το παραμικρό.

    Από την στιγμή που δεν φταίς, θα αποζημιωθείς κανονικά, και θα γίνει άλλο δικαστήριο για το οτι δεν ειχες ασφάλεια.

    Απλά ο δικηγόρος σου θέλει το συμβόλαιο για να δείξεις οτι συνετίστηκες και να μην έχουν πάτημα για μείωση της αποζήμιωσης οι αντίδικοι.

    Καλά ξεμπερδέματα



Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επείγον Δίλημμα (sos)
    από Garfield στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2010, 18:04
  2. Αναζήτηση ασφαλιστικής
    από McZab στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2009, 22:50
  3. επειγον Sos
    από spyroszx στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 22:05
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2007, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF