Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Bandit=χαμηλ μεταπολ αξια?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197

    Bandit=χαμηλ μεταπολ αξια?

    Βασικα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε σας που καβαλατε κλεφτες,ειναι αληθεια πως τα bandit εχουν χαμηλη μεταπολιτικη αξια και πως αν το αγορασεις το μηχανακι το παντρευεσαι?
    Ρωταω γιατι στην αρχη πριν μαθω για αυτο,ηθελα να αγορασω το 650Sabs 08,(πανω σε bandit εμαθα),γιατι μου αρεσε σαν συμπεριφορα,επιδοσεις(εχει και μισο fairing),και το βασικοτερο απο ολα παρα πολυ δελεαστικη τιμη.
    Μολις εμαθα ομως τα περι μεταπολιτικης αξιας κολλοσα.By the way για πειτε κιολας απο αξιοπιστια τι λεει,γιατι εγω εμαθα πανω σε ενα bandit400v,που ηταν θεοτρελα ζημιαρικο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Σχετικα με την μεταπωλητικη αξια νομιζω οτι γενικα η αγορα ειναι πατος στα μεταχειρισμενα. Ισως για το Bandit να ειναι λιγο χειροτερα τα πραγματα.

    Οσον αφορα το Bandit 400 δεν εχει καμια σχεση με τα 600-650 και πραγματι εχει την φημη του ζημιαρικου. Τα 600-650 ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #3
    Το Bandit δεν βγάζει ζημιές εδώ και πολλά χρόνια. Για το 400άρι τα έχουμε ξαναπεί, ήταν ευαίσθητο μοτέρ και έπεσε σε άσχετους κατά πλειοψηφία και ανεκπαίδευτους μάστορες. Απλά δες τις μοτοσικλέτες της αστυνομίας Πόσα χρόνια, μέσα στην Αθήνα και σίγουρα όχι με τους πιο προσεκτικούς οδηγούς ή την καλύτερη συντήρηση. Το υδρόψυκτο κρατάει την ίδια αρχιτεκτονική κινητήρα.

    Για το άγχος της μεταπωλητικής αξίας, ειλικρινά δεν το κατάλαβα ποτέ. Αγοράζεις μοτοσικλέτα για εσένα, ή για να την πουλήσεις στον επόμενο; Είσαι κάτοχος και οδηγός ή ο συντηρητής της μοτοσικλέτας του άλλου; Αν αγοράζεις επειδή σου αρέσει και θέλεις να το χαρείς, να το κάνεις και καλές βόλτες. Αν είσαι σίγουρος ότι θα τη βαρεθείς σύντομα αφού δεν θέλεις γάμο και θα θέλεις να την πουλήσεις, δεν σε συμφέρει να αγοράσεις καινούρια έτσι και αλλιώς. Πάρε μια μεταχειρισμένη, θα βρεις σε πολύ καλές τιμές και θα χάσεις ελάχιστα πουλώντας την.

    Και έτσι για να μη λέμε και χαζά, μια μοτοσικλέτα που την αγοράζεις ?6500, μετά από 3 χρόνια πόσο θα την πουλήσεις; Εγώ σου λέω στη χειρότερη περίπτωση τα μισά από όσο την πήρες, δηλαδή θα "χάσεις" ?3250. Το ίδιο όμως θα κάνεις και με ένα Hornet ας πούμε, που θα το πληρώσεις ?8000 και θα "χάσεις" ?4000. Με ποιό χάνεις περισσότερα; Αξία μεταπώλησης δεν κρατάει κανένα. Τα περισσότερα αλλάζουν κάθε δύο χρόνια και το "παλιό" δεν το θέλει σχεδόν κανείς. Δες απλά τις συζητήσεις στο forum, όλοι ψάχνουν το μοντέλο της τρέχουσας χρονιάς και ας έχει αλλάξει μόνο στα αυτοκόλλητα. Όσο για κάτι αστεία τυπάκια που το δικό τους μηχανάκι δεν το "σκοτώνουν" τάχα γιατί είναι "κούτα" και θέλουν να πάρουν το 80% της τιμής του καινούριου, δες απλά τις τιμές στα παραεισαγωγής, είναι σχεδόν ίδιες με πολλά μεταχειρισμένα. Και με εγγύηση!

  4. #4
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    ναι ας πουμε οτι έχει χαμηλη μεταπωλ αξια. Αλλα τα λεφτα που θα χασεις θα τα εχεις κερδισει απο την αξιοπιστία του, δηλ ολα τα σερβις θα σου βγαινουν το δυνατον τσαμπα.

    Ο ληστής -και οχι κλεφτης- ενσαρκώνει όλη τη φιλοσοφια της κλασσικης μοτοσυκλετας για μενα, τελος. Στα φρύδια σου όταν -και αν- αποφασισεις να την πουλησεις χασεις και λιγα ευρω.

    Στην υπολοιπη ευρωπη οι ληστες ειναι τοπ δημοφιλη. σε καθε φαναρι στο παρισι βλεπεις κι απο ενα.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Και δεν τα πολυκλεβουν αρα εχει πολυ καλυτερη μεταπολ. αξια απο ολα τα τοπ μοντελα που τα πουλας αν δεν στο κλεψουν. Για σκεψου το λιγο; Δες τα λιγα χρηματα που χανεις στην πωληση σαν ασφαλεια κλοπης :rotflmao:

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Και τωρα που το σκεφτομαι με 10000 χιλιαρικα που μου κοστισε με τις βελτιωσεις, νομιζω οτι κερναει και τσαγακια σε ολες τις μηχανες μεχρι αυτη την τιμη.

    "edit" Το 1250.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    357
    Με το που αγοράζεις καινούργια μηχανή αυτόματα και χωρίς να έχεις κάνει χλμ, χάνει ενα 25% της αξίας της σίγουρα....

    από εκεί και πέρα κατεβαίνουμε!

    Συμφωνώ απόλυτα με amyrokuai σε όλα όσα λέει...

    Πριν την πάρω ένας φίλος με είχε πρήξει με την μεταπ. αξία...

    Να σας πω ότι πήρε super duke r με τρελά εξτρά πάνω (πάνω από 4.000 ευρώ - 2.500 μόνο η ολόσωμη ακράπα) ?10.000 με 20.000κμ (ή κάτι παραπάνω)....

    Nομίζω ότι το μηχανάκι καινούργιο χωρίς εξτρά κάνει 15.000 + 4.000 = ?19.000.......και πουλήθηκε 10.000

    Όλα χάνουν. Απλά υπάρχουν κάτι χαϊβάνια που αγοράζουν τα Χόντα όσο τους τα δίνουν οι άλλοι επειδή είναι "καλά" και χωρίς καμία έρευνα αγοράς!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Παιδες ευχαριστω γιατι τωρα που το σκεφτομαι ολες οι αποψεις που διαβασα ειναι σωστες,θα τα λαβω ολα σοβαρα υποψη,να σται καλα,και ελπιζω οταν θα παρω μοτο,με το καλο,να εχω και την τιμη να σας δω και απο κοντα,να παμε και καμια βολτα

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Α συγνωμη κιολας δικο μου λαθος ΟΧΙ κλεφτες ΑΛΛΑ ληστες.Sorry johnpan.

  10. #10
    Μια που κάνουμε καμιά βόλτα που κ που, ότι και να πάρεις, έλα για παρέα

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Ευχαριστως και θα ερθω οτι και να επιλεξω,χαρα μου να σας γνωρισω και απο κοντα,γουσταρω παρα πολυ το forum και γενικα μου αρεσει η τεραστια παρεα του,ειτε προκειται για σουζουκαδες,χοντακιδες,γενικα για να μην λεω πολλα,ανεξαρτητου μαρκας και τυπου μηχανης.Απλα ελπιζω να την παρω συντομα γιατι τον τελευταιο καιρο εχω γινει εντελως απαλευτος,οταν πεφτω για υπνο βλεπω ολο ονειρα πως ειμαι καβαλα σε ενα μοτορι,αλλες φορες το ενα μοντελο αλλες αλλο και οταν ξυπναω σαλταρω, .

  12. #12
    Χαχαχα. Κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα με το θεμα υπνου...Μονο που ονειρευομουν να ειμαι πανω σε ενα Bandit. Ενταξει δεν ειναι και Η ΜΗΧΑΝΗ αλλα για 1η που ειναι για μενα και ειδικα τωρα που την εχω ψιλοσυνηθήσει( το βαρος πιο πολυ) μετα απο 1 μηνα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστημενος. Και δεν εχω κανει ακομα και κανα ταξιδακι ( αν και ολο εθνικη βγαινω λογο δουλειας και κοπελιας) Τιποτα δεν ειναι κοντα μου
    BANDIT GSF 650s K8

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Πες κι αλλα πες κι αλλα,για το bandit,και παω να το παρω αυριο.

  14. #14
    Κοιτα εγω προσωπικα στην αρχη απο μικρος ηθελα το 400αρι παλια. Επειδη κολησα ομως με ενα Scooteraki κι εκανα την δουλεια μου (ειχα βολευτει) δε πηγαινα καν για διπλωμα...Μετα που αποφασισα να παρω μηχανη αρχικα δεν ηθελα Bandit, αλλα Ζ750 ή κανα GSR. Ομως εμαθα μεσα απο πολλα Forums πως και τα 2 δε μου καναν τελικα. Ηταν μονο για την κ@υλα μηχανακια. Εγω ηθελα να ειναι και λιγο πρακτικη η μηχανη. Ε αποφασισα Bandit μιας και δεν εχει και καμια σχεση με το παλιο, καινουργιο πλαισιο. Ε εμαθα ποσο αξιοπιστο ειναι και Made in Japan οποτε και βρηκα και μια καλη ευκαιρια μεταχειρισμενο. Ο τυπος το ειχε για τη δουλεια του. Και οπως προαναφερθηκε δεν ειναι μηχανη για κοντρες. Δε θα την παρει ενας νεος να την σκισει...Κι εμενα για Hornet μου λεγανε στην αρχη...αλλα εγω λεφτα για τ ονομα δε τα δεινω. ΟΚ ειναι αξιοπιστο, μηχανη εγγυηση. Αλλα και ο Ληστης δεν εχει να ζηλεψει κατι σ ολα αυτα. Το θεμα ειναι οπως πολλοι λενε, να παρεις κατι που να σε γεμιζει γι αυτο που θες να κανεις. Εγω κοντρακιας δεν ημουν ποτε...
    BANDIT GSF 650s K8

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Αυτο ηταν βρηκα χρειστη bandit που μαλλον ειμαι στην ιδια φαση-κατασταση,και εγω το θελω το μηχανακι για ολα,και για μεσα στην πολη και για την εθνικη και για τον καφε μοθ να μπορω ανετα να τα κανω ολα και αμα θελω να ανοιξω να ανοιγω αλλα οχι κανιβαλισμους.εΚΛΕΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ εκτος απροοπτου κυριες και κυριοι θα παω για το bandit.Bαγγο φιλε μου σε ευχαριστω καλα χιλιομετρα,παντα ορθιος και ελπιζω να σε δω και απο κοντα μολλις παρω το bandit
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bandit v 400 1997-1998
    από mastermastoras στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 04:00
  2. GSF 650 Bandit
    από alex14 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2005, 13:06
  3. Eτοιμος για Bandit...?
    από kotsonas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2004, 11:17
  4. Bros ή Bandit??????????
    από Tsitoudi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF