Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ταχυτητες-Φρενα?

  1. #1

    Ταχυτητες-Φρενα?

    Χαιρεται παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ σας και θα ηθελα καποια βοηθεια σχετικη με την οδηγηση παπιων.

    Τοσο καιρο ειμαι με 50αρι gillera και τωρα λεω να παω σε παπι (innova κατα προτιμηση αν το βρω σε καλη τιμη) και θα ηθελα καποιες διευκρινησεις σε θεματα αλλαγης ταχυτητων-φρενων καθως το gillera ειναι αυτοματο και δεν ηθελε ιδιαιτερες γνωσεις.

    Α)Γιατι καποια μοντελα εχουν συμπλεκτη και καποια αλλα οχι?
    Β)Γιατι μερικα μοντελα η ταχυτητες αλλαζουν περιεργα, πχ μπροστα αναβαζει 2η μερα πισω ανεβαζει 3η κτλ και παει καπως ετσι?
    Γ)Βολευει το ποδοφρενο στα μηχανακια που εχουν συμπλεκτη?
    Δ)Πως μπορω να γνωριζει ποια μοντελα εχουν συμπλεκτη ποδοφρενο και ποια ειναι ημιαυτοματα?
    Ε)Υπαρχουν παπια με ABS?
    ΣΤ)Ειναι καλυτερα να αντικαταστησει το ταμπουρο πισω και να βαλεις δισκοφρενο?

    Αυτα για αρχη. Μην με παρεξηγειται απλως ειμαι αρχαριος και θελω να αρχισω να μαθαινω ορισμενα πραγματα.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

    Re: Ταχυτητες-Φρενα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zik_virches
    Χαιρεται παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ σας και θα ηθελα καποια βοηθεια σχετικη με την οδηγηση παπιων.

    Τοσο καιρο ειμαι με 50αρι gillera και τωρα λεω να παω σε παπι (innova κατα προτιμηση αν το βρω σε καλη τιμη) και θα ηθελα καποιες διευκρινησεις σε θεματα αλλαγης ταχυτητων-φρενων καθως το gillera ειναι αυτοματο και δεν ηθελε ιδιαιτερες γνωσεις.

    Α)Γιατι καποια μοντελα εχουν συμπλεκτη και καποια αλλα οχι?
    Β)Γιατι μερικα μοντελα η ταχυτητες αλλαζουν περιεργα, πχ μπροστα αναβαζει 2η μερα πισω ανεβαζει 3η κτλ και παει καπως ετσι?
    Γ)Βολευει το ποδοφρενο στα μηχανακια που εχουν συμπλεκτη?
    Δ)Πως μπορω να γνωριζει ποια μοντελα εχουν συμπλεκτη ποδοφρενο και ποια ειναι ημιαυτοματα?
    Ε)Υπαρχουν παπια με ABS?
    ΣΤ)Ειναι καλυτερα να αντικαταστησει το ταμπουρο πισω και να βαλεις δισκοφρενο?

    Αυτα για αρχη. Μην με παρεξηγειται απλως ειμαι αρχαριος και θελω να αρχισω να μαθαινω ορισμενα πραγματα.

    Ευχαριστω.

    αρχηγε εσυ δεν εισαι αρχαριος απλα...
    μαλλον κατεβηκες απο αλλο γαλαξια και μας κανεις πλακα, ετσι να γελασουμε...

    παμε μια στα γρηγορα:
    α) γιατι ετσι τα βγαζει το εργοστασιο. παραπονα σ'αυτους.
    β) γιατι ετσι θελησε ο αρχιμηχανικος. μπορει να ειχε πιει και 2-3 ουϊσκι οταν σχεδιαζε τα κιβωτια(ποτε δεν ξερεις)
    γ)βολευει αρκει να συντονιστεις και να τα πατας ταυτοχρονα για να μην σβησει. ενναλακτικα αν θες να το παιξεις vdb πατα συμπλεκτη, κατεβασε 3 και τσιμπα ποδοφρενο. (ο γραφων δεν φερει καμια ευθυνη στα εξοδα του νοσοκομειου που θα σε περιθαλψει)
    δ)ρωτας τον πωλητη ή εναλλακτικα εδω μεσα. (ευκολακι ηταν αυτο)
    ε)οχι αλλα θα ειναι καλη πατεντα. να το κανουμε προταση με πνευματικα δικαιωματα στην honda να χεστουμε στα λεφτα.
    στ)σιγουρα ειναι καλυτερο. το λενε και τα αστρα.



    α,καλως ηρθες!!

  3. #3
    Κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση παροτι εχει κωμικο χαρακτηρα! Δεν κανω πλακα ρε παιδια, δεν γεννιομαστε με την γνωση, την αποκτουμε στην πορεια, και εμενα εφτασε τωρα η σειρα μου...

    Α-Β)Σιγουρα τα πραγματα εχουν ετσι, κατοπιν αποφασεων που εχουν παρθει αλλα επι της ουσιας ρωτω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που ειναι ετσι.

    -Δηλαδη υπαρχει καποιον πλεονεκτημα στην οδηγικη συμπεριφορα οταν το μηχανακι εχει και συμπλεκτη επιπλεον?

    -Υπαρχει καποια σκοπιμοτητα για τις αλλαγες μια πανω μια κατω, (σε σχεση με ολες πανω ολες κατω).

    Ή τα παραπανω γεγοντα ειναι τυχαια και απλως τους την βαρεσε. Αν απλα τους την βαρεσε τοτε παω πασω, αλλα αμα με καποιο τροπο βολευει σε κατι τοτε καλυτερα να το ξερω για να εχω μια καλυτερη εκτιμηση των πραγματων.

    Ε)Σχετικα με το ABS, δηλαδη μονο μεγαλες μηχανες το προσφερουν? Ο λογος που δεν εχουν τα παπακια ειναι αυξημενο κοστος, ή απλα μεχρι στγμης δεν ενδιαφερει τις βιομηχναιες να παραγουν παπια με ABS?

    Ολα τα υπολοιπα δεκτα και κατανοητα, απλως θα ηθελα να επιμεινω λιγο στα 3 παραπανω ερωτηματα.

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    το θρεντακι μαλλον θα ταιριαζε στα τεχνικα παρα εδω παντως
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Έχεις βλέπω και άλλα τέτοια ερωτήματα...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=90065

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zik_virches
    Κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση παροτι εχει κωμικο χαρακτηρα! Δεν κανω πλακα ρε παιδια, δεν γεννιομαστε με την γνωση, την αποκτουμε στην πορεια, και εμενα εφτασε τωρα η σειρα μου...

    Α-Β)Σιγουρα τα πραγματα εχουν ετσι, κατοπιν αποφασεων που εχουν παρθει αλλα επι της ουσιας ρωτω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που ειναι ετσι.

    -Δηλαδη υπαρχει καποιον πλεονεκτημα στην οδηγικη συμπεριφορα οταν το μηχανακι εχει και συμπλεκτη επιπλεον?

    -Υπαρχει καποια σκοπιμοτητα για τις αλλαγες μια πανω μια κατω, (σε σχεση με ολες πανω ολες κατω).

    Ή τα παραπανω γεγοντα ειναι τυχαια και απλως τους την βαρεσε. Αν απλα τους την βαρεσε τοτε παω πασω, αλλα αμα με καποιο τροπο βολευει σε κατι τοτε καλυτερα να το ξερω για να εχω μια καλυτερη εκτιμηση των πραγματων.

    Ε)Σχετικα με το ABS, δηλαδη μονο μεγαλες μηχανες το προσφερουν? Ο λογος που δεν εχουν τα παπακια ειναι αυξημενο κοστος, ή απλα μεχρι στγμης δεν ενδιαφερει τις βιομηχναιες να παραγουν παπια με ABS?

    Ολα τα υπολοιπα δεκτα και κατανοητα, απλως θα ηθελα να επιμεινω λιγο στα 3 παραπανω ερωτηματα.

    Εν τάχει στα ερωτήματά σου οι απαντήσεις έχουν ως εξής:
    α)Όπως λες οι αποφάσεις έχουν παρθεί επί της ουσίας...για περισσότερες λεπτομέρειες για το ΠΟΙΟ και ΓΙΑΤΙ το αποφάσισαν δες τις πύλες του ανεξήγητου με το Χαρδαβέλλα απόψε..
    β)Και βέβαια υπάρχει πλεονέκτημα στην οδηγική συμπεριφορά αν το μηχανάκι έχει και συμπλέκτη.Έχεις απασχολημένο το αριστερό σου χέρι και ασχολείσαι με το συμπλέκτη αντί να ασχολείσαι με το πουλί σου,οπότε δεν κάνεις μαλακίες στο δρόμο...
    γ)Σκοπιμότητα υπάρχει μόνο για όσους κάνουν ταξίδια..Μια πάνω μία κάτω οι αλλαγές και έχεις κάτι να περνάς την ώρα σου στο δρόμο...
    δ)Ο λόγος που τα παπάκια δεν έχουν ABS είναι ότι αυτά προορίζονται για χρήση σε πίστα και αγώνες σε χώμα και εκεί το ABS είναι άχρηστο
    Αν έχεις και άλλα ερωτήματα όπως γιατί οι ρόδες είναι στρογγυλές και όχι παραλληλόγραμμες,γιατί η κόρνα κάνει μπιπ,αν ισχύει ότι αν σπάσεις καθρέπτη σε παπί είναι 7 χρίνια γρουσουζιά,αν όταν ανάβεις τα φώτα πορείας πρέπει να πληρώνεις πάγιο τέλος στην ΕΡΤ και άλλα τέτοια...να πας να ρωτήσεις αλλού

  7. #7
    Οποιος δεν γουσταρει δεν απανταει, ειπαμε ειμαι αρχαριος και δεν ξερω πολλα αυτο δεν δινει το δικαιωμα στο καθενα γνωστη να λεει τι παπαριες του.

    aufgebracht, auf de wiedersen meγαλε.

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zik_virches
    Οποιος δεν γουσταρει δεν απανταει, ειπαμε ειμαι αρχαριος και δεν ξερω πολλα αυτο δεν δινει το δικαιωμα στο καθενα γνωστη να λεει τι παπαριες του.

    aufgebracht, auf de wiedersen meγαλε.
    Auf wiedersehen είναι το σωστό...

  9. #9
    Μου κανει εντυπωση που μπορεις και με διορθωνεις ενω εχεις κανει σκανκ, μαλλον δεν σε πειραζει τοσο οσο θα πρεπε.

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Ρε μάστορα με έκανες και γέλασα...ψάχνω τόση ώρα να βρω τι σημαίνει έκανες σκανκ...Ευτυχώς που υπάρχει και το google και έμαθα.Το λοιπόν μάστορα,δεν έχω ανάγκη να πάρω τετραυδροκανναβινόλη (το επιστημονικό της όνομα όπως έμαθα μιας και είσαι επιστήμονας απ' οτι κατάλαβα σε αυτά... ) όσο υπάρχουν ερωτήματα σαν τα δικά σου εδώ μέσα...Οκ λοιπόν αφού θες να σε πάρω στα σοβαρά θα το κάνω...

    Λες είσαι αρχάριος και μπράβο σου που δεν το παίζεις ξερόλας...Έχεις κάποια ερωτήματα και σου απαντά σοβαρά ο devils animal...και συνεχίζεις γράφοντας αυτά:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zik_virches
    Κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση παροτι εχει κωμικο χαρακτηρα! Δεν κανω πλακα ρε παιδια, δεν γεννιομαστε με την γνωση, την αποκτουμε στην πορεια, και εμενα εφτασε τωρα η σειρα μου...

    Α-Β)Σιγουρα τα πραγματα εχουν ετσι, κατοπιν αποφασεων που εχουν παρθει αλλα επι της ουσιας ρωτω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που ειναι ετσι.

    -Δηλαδη υπαρχει καποιον πλεονεκτημα στην οδηγικη συμπεριφορα οταν το μηχανακι εχει και συμπλεκτη επιπλεον?

    -Υπαρχει καποια σκοπιμοτητα για τις αλλαγες μια πανω μια κατω, (σε σχεση με ολες πανω ολες κατω).

    Ή τα παραπανω γεγοντα ειναι τυχαια και απλως τους την βαρεσε. Αν απλα τους την βαρεσε τοτε παω πασω, αλλα αμα με καποιο τροπο βολευει σε κατι τοτε καλυτερα να το ξερω για να εχω μια καλυτερη εκτιμηση των πραγματων.


    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

  11. #11
    Με παρεξηγησες, δεν σου ζητησα να με παρεις στα σοβαρα. Και εσυ και ολοι εχετε το δικαιωμα να μην με παιρνετε στα σοβαρα, αλλα σε αυτην την περιπτωση μην ασχολειστε μαζι μου.καλυτερα κανενα ειρωνικο και αχρειαστο σχολιο παρα 100 επιθετικα και ανουσια. (Δεν ειμαι απο τα ατομα που θελουν να ασχολουνται μαζι του ανεξαρτητως του με ποιο τροπο θα ασχοληθουν...)

    Απο την αλλη οποιος εχει την υπομονη και δεν ειναι τοσο υπερανω ειναι αυτος που θα ηθελα να δωσει απαντησεις στα γελοια (κατα τα φαινομενα) ερωτηματα μου.

    Εν τω μεταξυ αργησες και λιγο να απαντησεις και λεω τι εγινε, το παρεξηγησα μηπως το πλαικαρι και καθεται σε καμμια wikipedia και ψαχνει τι ειναι το σκανκ?

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zik_virches
    Με παρεξηγησες, δεν σου ζητησα να με παρεις στα σοβαρα. Και εσυ και ολοι εχετε το δικαιωμα να μην με παιρνετε στα σοβαρα, αλλα σε αυτην την περιπτωση μην ασχολειστε μαζι μου.καλυτερα κανενα ειρωνικο και αχρειαστο σχολιο παρα 100 επιθετικα και ανουσια. (Δεν ειμαι απο τα ατομα που θελουν να ασχολουνται μαζι του ανεξαρτητως του με ποιο τροπο θα ασχοληθουν...)

    Απο την αλλη οποιος εχει την υπομονη και δεν ειναι τοσο υπερανω ειναι αυτος που θα ηθελα να δωσει απαντησεις στα γελοια (κατα τα φαινομενα) ερωτηματα μου.

    Εν τω μεταξυ αργησες και λιγο να απαντησεις και λεω τι εγινε, το παρεξηγησα μηπως το πλαικαρι και καθεται σε καμμια wikipedia και ψαχνει τι ειναι το σκανκ?
    Αν διάβασες παραπάνω,άργησα γιατί όντως έψαχνα να βρω τι έιναι το σκάνκ,στο γράφω κόλας..
    Οπότε ναι με παρεξήγησες,εδώ δεν κάνω τσιγάρο σκάνκ θα κάνω;;; Εσύ βέβαια άργησες ΠΟΛΥΥΥΥ περισσότερο να απαντήσεις μάλλον επειδή είχες να διεκπεραιώσεις τις παραγγελίες ε;;;
    Λοιπόν,με το που είδα τα ερωτήματά σου τα διάβασα και το προσπέρασα...Και πίστεψέ με δεν υπέθεσα πως κάνεις πλακίτσα εδώ μέσα..Όταν όμως το παληκάρι σου απαντά στα ερωτήματά σου κι εσύ ρωτάς αν είναι τυχαίο που κάποια μηχανάκια έχουν συμπλέκτη και ταχύτητες ή αν τι βάρεσε σε κάποιους να είναι έτσι,εεε τότε έφριξα και είπα για να δούμε αν ο τύπος κάνει πλάκα εδώ μέσα...Ένας αρχάριος λοιπόν με αφελή ερωτήματα αν είχε ποιότητα και παιδεία θα μου απάνταγε με άλλο τρόπο που θα με έκανε όχι μόνο να καταλάβω το λάθος που διέπραξα αλλά να του ζητήσω και δημοσίως συγγνώμη και δε θα με χαρακτήριζε χρήστη ψυχοτρόπων ουσιών.
    Αυτά επί της ουσίας,ας το σταματήσουμε εδώ λοιπόν και ας απαντήσουν οι άλλοι συμφορουμίτες στα ερωτήματά σου

  13. #13
    Eλα AUFGEBRACHT εντάξει, έκανες μια μαλακία αλλα οκ, μην το συνεχίζεις κιόλλας. Πουθενά στο φορουμ δεν λέει οτι μόνο οι γκουρου των παπιών έχουν δικαίωμα να γράφουν. Πού ξερεις οτι ο φίλος δεν έχει ξαναδει παπι, ή δεν ειναι μικρός και δεν ξέρει. Εσύ γεννήθηκες με τις γνώσεις στο χέρι? Δεν ρώτησες ποτε?

    Εντάξει, και εγώ την ερώτηση "τι εξυπηρετεί να είναι το σασμάν έτσι..." γελοία την θεωρώ, ας την ρώταγε και η γιαγια μου. Ειναι σαν να λες τι εξυπηρετεί που έχουμε μεταλλικά και όχι ξύλινα σασί. Αλλά όκ, τι να κάνουμε... το παιδι θελει να μαθει. Ποιος σου δίνει το δικαίωμα να κοροιδευεις. Και αν πεις "οτι θελω κανω" τότε και εγώ σου λέω πως εισαι ...λαθος
    Αυτα... Σπαμ.!
    Nazis Punks Fuck Off

  14. #14
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Άλλο ένα θρεντάκι που οι "παλιοί" λένε ό,τι γουστάρουνε και έχουνε και το ακαταλόγιστο

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    το θρεντακι μαλλον θα ταιριαζε στα τεχνικα παρα εδω παντως
    Και εσύ γουστάρεις αχαλίνωτο sex μάλλον ...
    (το ίδιο και ο Μιχαλιός που τόφερε..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως αλλαζουν οι ταχυτητες? (CBF-250)
    από sennsa_rs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2005, 13:22
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 22:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 11:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF