Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Σας παρακαλώ διαβαστε και απαντηστε

  1. #31
    :a5: :a5:

  2. #32
    εχω γλαροοοο... Το avatar του/της jimmy10
    Εγγραφή
    13/02/2009
    Μηνύματα
    321
    γιατι δεν δοκιμαζεις με κανενα μινι μοτο να μπεις σε καμια πιστα για καρτ? για αρχη...
    παρε τον εξοπλισμο σου και βουρ...

    η πιστα καρτ του ασπροπυργου σιγουρα βαζει μινι μοτο και μοταρντ, οποτε.....
    Η κρίση της μέσης ηλικίας ξεκινά στα 35.

  3. #33
    ωραιο και αυτο !!!

  4. #34
    "λογικό" μέλος Το avatar του/της the big boy
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    93
    Παίρνωντας αφορμη απο το thread αυτο του συνομηλικου μου θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι :

    μπορουμε να μπουμε στην πιστα με ενα rs50 π.χ. του οποιου και θα μπορουμε να ειμαστε νομιμοι κατοχοι σε ενα χρονο??

    εννοω δηλαδη αν θα μπορουσαμε με ενα τετοιο μηχανακι να ενσωματοθουμε στο γκρουπ των αρχαριων ή μηπως παραειναι αργο.....

    βεβαια εγω προσωπικα σκεφτομαι κατι τετοιο οχι για να μπω και να σκισω το μηχανακι απλα για το μαθω, τις αντιδρασεις του κτλπ...
    αλλα με την προυποθεση να μην γινομαι επικυνδινος για μενα και τους γυρω μου...


    υ.γ. (κατι τελειως ασχετο) κατα την γνωμη σας στην ηλικια μας ειναι καλυτερη η πιστα η ασφαλτινη ή η χωματινη για να μυηθουμε στα μυστικα της "τεχνης"??

    φιλε αλεξ σορυ για την "επιδρομη" στο thread σου και λοιποι σορυ για την ακυροτητα (ισως) των ερωτησεων μου

  5. #35
    νε ρε σιγα τωρα παιδια ειμαστε ? χαχα

    εγω παντος προσωπικη αποψη σου λεω να πας σε μια χωματινη πιστα η εμπειρια ειναι αξεχασστη πιστεψε με

  6. #36
    Αμα οδηγησεις dirt bike θα ξεχασεις και rs50 και rs 100 και 150 και 1000 ( που λεει ο λογος )

    Δοκιμασε το μια μερα εγω εχω ποροθει με τα dirt bike και σκεφτομαι παρα πολυ την αγορα yamaha xt660x στο μελλον . ΤΟ ΛΕΤΡΕΥΩ ειδικα σε πορτοκαλι και με akra !

    ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

    Edit : οχι πως το xt660x ειναι dirt αλλα λεμε τωρα αποψη ρε παιδακι μου !

  7. #37
    "λογικό" μέλος Το avatar του/της the big boy
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    93
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexara_1_9_9_4
    Αμα οδηγησεις dirt bike θα ξεχασεις και rs50 και rs 100 και 150 και 1000 ( που λεει ο λογος )

    Δοκιμασε το μια μερα εγω εχω ποροθει με τα dirt bike και σκεφτομαι παρα πολυ την αγορα yamaha xt660x στο μελλον . ΤΟ ΛΕΤΡΕΥΩ ειδικα σε πορτοκαλι και με akra !

    ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

    Edit : οχι πως το xt660x ειναι dirt αλλα λεμε τωρα αποψη ρε παιδακι μου !

    εχω οδηγησει κατι μικρες μαλακιουλες και λογο ογκο θα πηγαινα πιο γρηγορα τρεχοντας


    εχω σκεφτει και το ενδεχομενο χωματινου αλλα θα πρεπει να θυσιαστει η χρηση στην πολη αφου δεν υπαρχουν 50αρακια χωματινα και με πινακιδες(μπορει βεβαια να μου διαφευγουν αν υπαρχουν).....αρα πας η σε 125 (που ειναι παρανομο στην πολη) ή καλυτερα σε καθαρο.......ενω με ενα motard ή rs 50 κυκλοφορεις πολη και μπορεις ετσι για την πλακα σου , οχι για να σπασεις τα χρονομετρα να μπεις και πιστα κανα δυο φορες

  8. #38
    σωστα

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    από πού είσαι μικρούλη; η πίστα στο αιγίνιο είναι ανοιχτή γιά όλους... αλλά εσύ θά χρειαστείς κ κάποιον να σε κατατοπίσει σού δείξει κάποια βασικά ώστε νά ξεκινήσεις! φυσικά να έχεις τό μηχανάκι κ τόν εξοπλισμό!!!!

    Υσ: κάθε ΣΚ όλο κ κάποιοι είναι εκεί κ γυρνάνε!
    george

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexara_1_9_9_4
    νε ρε σιγα τωρα παιδια ειμαστε ? χαχα

    εγω παντος προσωπικη αποψη σου λεω να πας σε μια χωματινη πιστα η εμπειρια ειναι αξεχασστη πιστεψε με
    kaka τα ψέματα! Το ξεκινημα με την οδήγηση στο χώμα ειναι ότι πιο σωστο για ενα λαμπρό μοτοσυκλετιστικό μέλλον!

    Βέβαια ειναι τόσο συγκινησιακό που μπορεί να κολλήσεις με την εντουρο οδηγηση (στο ευχομαι) και να μεινεις εκει, εκει στην ασφαλεια του εκτος δρόμου!

    Αρχικά δεν χρειαζεσαι ουτε διπλωματα ουτε χαρτια, παρα προστασιες ενα μηχανακι ( οσο πιο παλιο τοσο πιο μαγκιά σου) και εναν παλιό που να σε καθοδηγεί για να χτισεις πανω σε σωστες βάσεις...

    η οδήγηση στην ασφαλτο δεν διαφερει σε τίποτα απο εκείνη στο χώμα παρα μονο οτι στο τελευταιο γλιστράει το τεραιν και οτι αυτο το γλίστρημα μαθαινεις να το εκμεταλεύεσαι σε διαφορες φάσεις. \
    επίσης υπαρχουν 1000 ειδη διαφορετικων στροφών και 1000 τροποι να στριψεις ενω στην ασφαλτο απαξ και μαθεις γυροσκοπικο και να βαζεις σημάδια εισαι σχεδον ετοιμος για practice .

    Αρχικά το λοιπόν ειναι πιο ευκολο και πιο ασφαλες να ξεκινησεις απο χωμα (οχι με καποιο ΧΤΧ ή αναλογων κυβικων μοτο) με ενα διχρονακι και να πειραματιστείς, να εξοικειωθείς με την δυναμικη της μοτο και τον ρολο που παιζει το σωμα σου και το βαρος του πανω σε αυτην, και ο τροπος που θα πρεπει να συμπεριφερεσαι σαν Κεντρο βαρους αλλα και στα χειριστηρια.

    με τα γλιστρηματα που θα γνωρισεις στην οδήγηση αργοτερα στην ασφαλτινη οδηγηση θα νομιζεις πως βρισκεσαι σε γραμμες τραινου οπως εποσης δεν θα τρομαζεις μα χασιματα του πισω ή μπροστα, διοτη η ψυχραιμία και το ανοιχτο γκάζι σωζει πολλές καταστασεις!

    Όπως και να'χει σας εύχομαι όμορφα ασφαλή και διασκεδαστικά δίτροχα χιλιόμετρα όπου αγαπατε και γουσταρετε!




    και σαν πιτσιρίκια που είσαστε , εξοικοιωμενοι με την τεχνολογια , ψαξτε λιγο περι γυροσκοπικού φαινομένου και την χρηση του στην οδηγηση μοτο, οσο πιο νωρις το διαβασετε - σκεφτειτε, τοσο πιο ευκολα θα το χωνεψει το υποσυνειδητο και ακομη κι αν δεν οδηγειτε θα σας γινει βιωμα!


  11. #41
    "λογικό" μέλος Το avatar του/της the big boy
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    93
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    και σαν πιτσιρίκια που είσαστε , εξοικοιωμενοι με την τεχνολογια , ψαξτε λιγο περι γυροσκοπικού φαινομένου και την χρηση του στην οδηγηση μοτο, οσο πιο νωρις το διαβασετε - σκεφτειτε, τοσο πιο ευκολα θα το χωνεψει το υποσυνειδητο και ακομη κι αν δεν οδηγειτε θα σας γινει βιωμα!


    εγω το δοκιμαζω και με το ποδηλατο
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    τωρα χωρις πλακα, ειχα διαβασει ενα σχετικο αρθρο σε ενα περιοδικο μοτοσυκλετας (οταν ακομα τα επερνε ο πατερας μου,... γιατι τωρα τα παιρνω εγω :rotflmao: ) αλλα ημουνα μικρος, δημοτικο, ουτε φυσικη ειχα κανει ποτε ουτε τιποτα και δεν μπορουσα να το πολυκαταλαβω...

    μαλλον πρεπει να το ξαναπιασω το θεμα.........:rotflmao:


  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
    εγω το δοκιμαζω και με το ποδηλατο
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    me to ποδηλατο δεν λειτουργει τοσο αποτελεσματικα (σχεδον καθολου) λογω πολυ μικρης μαζας του τροχου!

    ψαξε εδω μεσα στο φορουμ θα βρεις πολυ ενδιαφεροντα πραγματα!

  13. #43
    "λογικό" μέλος Το avatar του/της the big boy
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    93
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    me to ποδηλατο δεν λειτουργει τοσο αποτελεσματικα (σχεδον καθολου) λογω πολυ μικρης μαζας του τροχου!

    ψαξε εδω μεσα στο φορουμ θα βρεις πολυ ενδιαφεροντα πραγματα!

    aaaaaaaa..........γι αυτο δεν μπορω να ξυσω :rotflmao: :rotflmao:

    εννοειτε πως δεν εχει καμια σχεση........μερικες φορες βεβαια πιανω τον εαυτο μου να βγαζει κατα καποιο τροπο γονατο σε κλειστες στροφες.........λογικα επειδη βοηθαει στην ισσοροπια

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2010
    Μηνύματα
    18
    Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι σχετικά με οδήγηση σε πίστα, δίχως να ανοίγω νέο τόπικ.
    Διαβάζοντας και βλέποντας όλα αυτά μου έχει δημιουργηθεί μια έντονη επιθυμία να πάρω το μηχανάκι μου και να το βάλω στην πίστα.
    Όχι για να κάνω χρόνους, ούτε για τις φωτογραφίες, απλά για να γνωρίσω τα όρια του σε ασφαλές περιβάλλον και να νιώσω την αδρεναλίνη.

    Το θέμα είναι απλό, δεν έχω κανένα 600αρι σσ ούτε καν 250, αλλά ένα cbr125.
    Eπομένως τα ερωτήματα που μου δημιουργούνται είναι τα εξής:

    1) Αξίζει να μπώ σε αυτή τη διαδικασία με αυτό το μηχανάκι ή θα είμαι ο γραφικός της παρέας;
    Μήπως δηλαδή δεν έχω να αποκομίσω τίποτα, οδηγικά, καθώς το μηχανάκι δεν προσφέρεται για τέτοια οδήγηση;

    2) Αν θεωρήσουμε ότι δεν έχω να χάσω τίποτα, υπάρχουν πίστες που θα μου το επιτρέψουν και αν ναί ποιές;
    Φυσικά, μιλάμε για αποστάσεις κοντινές καθώς όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να πάρω το 125 απο την Αθήνα με σκοπό να μπώ στις Σέρρες.

    Κάθε σας άποψη καλοδεχούμενη.

  15. #45
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.703
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HxC
    Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι σχετικά με οδήγηση σε πίστα, δίχως να ανοίγω νέο τόπικ.
    Διαβάζοντας και βλέποντας όλα αυτά μου έχει δημιουργηθεί μια έντονη επιθυμία να πάρω το μηχανάκι μου και να το βάλω στην πίστα.
    Όχι για να κάνω χρόνους, ούτε για τις φωτογραφίες, απλά για να γνωρίσω τα όρια του σε ασφαλές περιβάλλον και να νιώσω την αδρεναλίνη.

    Το θέμα είναι απλό, δεν έχω κανένα 600αρι σσ ούτε καν 250, αλλά ένα cbr125.
    Eπομένως τα ερωτήματα που μου δημιουργούνται είναι τα εξής:

    1) Αξίζει να μπώ σε αυτή τη διαδικασία με αυτό το μηχανάκι ή θα είμαι ο γραφικός της παρέας;
    Μήπως δηλαδή δεν έχω να αποκομίσω τίποτα, οδηγικά, καθώς το μηχανάκι δεν προσφέρεται για τέτοια οδήγηση;

    2) Αν θεωρήσουμε ότι δεν έχω να χάσω τίποτα, υπάρχουν πίστες που θα μου το επιτρέψουν και αν ναί ποιές;
    Φυσικά, μιλάμε για αποστάσεις κοντινές καθώς όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να πάρω το 125 απο την Αθήνα με σκοπό να μπώ στις Σέρρες.

    Κάθε σας άποψη καλοδεχούμενη.
    Σε προηγούμενο CSS έλαβε μέρος κάποιος με CBR125.

    Πιστεύω πως ίσως να μπορείς να συμμετέχεις και σε Track Day, καλύτερα είναι όμως να ρωτήσεις τους ίδιους τους διοργανωτές.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Διαβάστε και πείτε τη γνώμη σας
    από Cpt. Haddock στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2007, 10:07
  2. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 12:48
  3. Τη γνώμη σας παρακαλώ..
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF