Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Διπλωμα μοτοποδηλατου 50cc βοηθηστεμε please

  1. #1

    Διπλωμα μοτοποδηλατου 50cc βοηθηστεμε please

    γεια σας

    συντομα θα κλισω τα 16 και θελω να μαθω καποια πραγματα :

    1) Το διπλωμα ισχυει μονο για την Ελλαδα η ειναι Ευρωπαικο διπλωμα ( αυτην τη στιγμη μενω στην Κυπρο , ειμε Ελληνας ) . Αν βγαλω διπλωμα στα 16 μου θα μπορω να το εχω και στην Κυπρο και να κυκλοφορω ΝΟΜΙΜΑ την παπαρα μου (παπακι θελω να πω μην παρεξηγητε ) η ισχυει μονο για την Ελλαδα ?

    2) Τι κοστιζει να βγαλω ενα διπλωμα των 50cc ?

    3) Οι εξετασεις ειναι μονο σηματα , μηχανολογια η και τα 2 ?

    4) Ειναι δυσκολες οι εξετασεις , κοβουν ευκολα ?


    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Μιας και το διπλωμα εκδιδετε απο την αστυνομια ΘΕΩΡΩ οτι δεν ισχυει στο εξωτερικο (δεν θυμαμε που το εχω να δω αν γραφει κατι πανω)

    Μονο το υπουργειο μεταφορων της Κυπρου μπορει να σε διαφωτισει/διασφαλισει ή φιλοι μας απο τη Κυπρο

  3. #3

  4. #4
    εισαι ΘΕΟΣ MIKE

  5. #5
    Εκει που λεει οτι : "χρεαιζεται μια υπευθυνη δηλωση ότι έχει κανονική διαμονή στην Ελλάδα, και τα πλήρη στοιχεία της διεύθυνσης κατοικίας του" . Μενω στην Κυπρο 6μιση χρονια εχω κατοικια στην Ελλαδα θεωρουμαι Κυπριος πολιτης ??? Και τι ενοει κανονικη διαμονη ???

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexara_1_9_9_4
    Εκει που λεει οτι : "χρεαιζεται μια υπευθυνη δηλωση ότι έχει κανονική διαμονή στην Ελλάδα, και τα πλήρη στοιχεία της διεύθυνσης κατοικίας του" . Μενω στην Κυπρο 6μιση χρονια εχω κατοικια στην Ελλαδα θεωρουμαι Κυπριος πολιτης ???

    Αν έχεις Ελληνική ταυτότητα και είσαι γραμμένος στο Ελληνικό Ληξιαρχείο, είσαι Έλληνας πολίτης.


  7. #7
    εχω ελληνικη ταυοτητα απο τα 12 μου και ειμαι γραμμενος στο Ελληνικό Ληξιαρχείο αρα ειμαι Ελληνας πολιτης

    again thanks

  8. #8
    Για το αν μπορω να κυκλοφορισω εδω οτιδιποτε εως 50cc με το ελληνικο διπλωμα πρεπει να ρωτισω εδω την αστυνομια ?

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexara_1_9_9_4
    Για το αν μπορω να κυκλοφορισω εδω οτιδιποτε εως 50cc με το ελληνικο διπλωμα πρεπει να ρωτισω εδω την αστυνομια ?
    Και στα Ελληνικά ΚΕΠ αν ρωτήσεις λογικά θα ξέρουν να σου απαντήσουν.
    Αλλιώς στα αντίστοιχα κυπριακά ΚΕΠ ή στη Κυπριακή police.


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george72
    Εγγραφή
    14/07/2008
    Μηνύματα
    254
    εγω εδωσα για 50αρι το 92..

    σιγουρα θα εχουν αλαξει πολλα απο τοτε...

    αν θυμαμαι καλα...

    Το διπλωμα εκδιδεται απο την τροχαια, κοστιζει τα χρηματα που πληρωνεις για
    2 παραβολα ενα για οφθαλμιατρο και ενα για παθολογο και το οποια προμηθευεσαι απο
    την Εθνικη τραπεζα...

    Οι εξετασεις οι πρακτικες ηταν ευκολες, με ενα παπι, περνας ζιγκ-ζαγκ ( στον προαυλιο χωρο
    του τμηματος της τροχαιας που δινεις) αναμεσα απο μερικους κωνους χωρις να βαλεις ποδι κατω και χωρις να σου σβησει το μηχανακι!

    δεν χρειαζεσαι μαθηματα απο δασκαλο η σχολη οδηγων...

    αμα κοπεις, μπορεις να δωσεις ξανα μετα απο 15 μερες!

    εχε μαζι σου κρανος, γιατι δεν θα σε αφησουν να δωσεις αν δεν εχεις

    αυτα
    http://www.youtube.com/watch?v=aRO5UtYxFjM&feature=related


  11. #11
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    θα πας να παρεις το βιβλιαρακι για να δωσεις για μαθητικη αδεια [νομιζω υπαρχει στα περισοτερα περιπτερα]
    μετα βγαζεις μαθητικη αδεια

    υστερα την κανονικη

    απο τη στιγμη που εχεις το ευρωπαικο διπλωμα, νομιζω μπορεις να οδηγησεις σε οπιαδηποτε χωρα της ευρωπης, λαμβανοντας υπ' οψη τις κατατοπους νομοθεσιες κ δεσμευσεις.

    πχ.. το γεγονος οτι στην κυπρο επιτρεπεται να εισαι 18 κ να οδηγεις busa με μαθητικη αδεια σαν πρωτο μηχανακι, δε νομιζω να σου επιτρεπει να το κανεις κ στην ελλαδα

    ξεκινα πρωτα τις διαδικασιες στην κυπρο.. κ οταν με το καλο παρεις το διπλωμα.. προχωραμε στην επομενη φαση.

    Δε χρειαζεται να σου θυμισω φυσικα τη ζουγκλα των κυπριακων δρομων..


    σε ποια πολη εισαι;

  12. #12
    Ειμε στην Λευκωσια . Δεν ηξερα οτι στα 18 σου με μαθητικη αδια μπορεις να οδηγεις busa

    Στην Κυπρο για να βγαλεις μαθητικη αδια πρεπει να εισαι 17 . Το διπλωμα το μαθητικο ειναι Ευρωπαικο ?

  13. #13
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin


    Δε χρειαζεται να σου θυμισω φυσικα τη ζουγκλα των κυπριακων δρομων..


    σε ποια πολη εισαι;

    + όσα θες

    3 βδομάδες έμεινα κύπρο (το καλοκαίρι) και έκανα 1300 χιλιόμετρα (με αμάξι) και αυτό που παρατήρησα ήταν ότι γενικά υπήρχε έλεγχος από την αστυνομία (με σταμάτησαν μια φορά για αλκοτέστ και μια φορά έτσι για τυπικό έλεγχο στο τέρμα του πουθενά μέσα σε 18 μέρες) αλλά όλοι έμπαιναν με τσαμπουκά να χωθούν, δεν σταμάταγε κανένας να σε αφήσει, όλα τα πιτσιρίκια ήταν με σκούτερ και ξεκράνωτα και πολλές φορές μεθυσμένα (ή έστω ελαφρώς πιωμένα) πολλά busa στημένα για dragster πολύ λίγα άτομα είδα να φοράνε κράνος και ένα επαναλαμβάνω έναν πάνω σε ΧΤ με κράνος και μπουφάν. Οπότε και σε συνδυασμό με το ότι με σταμάτησαν και μέσα στην πόλη υπήρχαν κάμερες παντού δεν καταλαβαίνω τι τους ενδιαφέρει μόνο να εισπράτουν κι εκεί; (πάντως οι κάμερες στη λευκωσία δε λειτουργούν)
    Είδα ένα καλό τρακάρισμα μέσα στη λεμεσσό σε διασταύρωση
    και ένα τουμπαρισμένο αγροτικό στο τρόοδος το 15υγουστο με πολύ κίνηση
    Και το τραγικό πολλά σήματα ήταν στην άσφαλτο και δεν είχε ταμπέλα αλλά αυτά ήταν ελαφρώς σβησμένα και δρόμος με 3 λωρίδες (στην πόλη μέσα) ήταν 2 για πάνω και 1 για κάτω αλλά σε καποιο σημείο η μεσαία γινόταν μόνο για να στρίψεις και απέναντι σου ακριβώς από το σημείο αυτό και μετά ήταν αντίθετο ρεύμα, 2 φορές παραλίγο να περάσω απέναντι, ταμπέλα δεν υπήρχε τα σήματα κάτω δεν φαινόντουσαν καθόλου, και απορούσα γιατί όλοι έχουν κάτσει στην αριστερή :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: μέχρι που είδα κάποιον μπροστά μου στο βάθος και μετά το φανάρι, οπότε χώθηκα και οι κυπραίοι θα έλεγαν κοίτα το μαλάκα το καλαμαρά τι κάνει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Τα όρια είναι επίσης κουφά 35 και 65 ομολογώ δεν είχα ξαναδεί.
    Κατά τα άλλα όμως η άσφαλτος μια χαρά και έχει κάτι διαδρομές απολαυστικές ειδικά για μηχανή φαντάζομαι τις έχει γυρίσει όλες


  14. #14
    σωστα

    Καλα οσο για τα τρακαρισματα γινονται κατι κουφα που λες οτι επιτιδες εγιναν . Οι Κυπριοι οδηγοι ειναι εντελος αχρηστοι χαχαχαχα

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ 50cc
    από kritikosss στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2010, 17:02
  2. Δίπλωμα μοτοποδηλάτου----->πίστα
    από Νικος64 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 13:51
  3. Διπλωμα οδηγησης 50cc
    από Darth_Maul_GR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 19:28
  4. Δίπλωμα για 50cc
    από Astraxan16 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 16:06
  5. Διπλωμα&Αγορα 50cc
    από lord81 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF