Σελίδα 2 από 27 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 403

Θέμα: πόσο αδιάβροχο τελικά πρέπει να είναι ένα dainese

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
    Φίλε kyko, ίσως έχεις πεί μια μεγάλη αλήθεια....

    Ο αδερφός μου χρόνια μηχανόβιος, έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα. richa είχε και αυτός.
    Και με έφαγε, και μου τα έλεγε πρίν αγοράσω... Πάρε richa και πάρα richa, αλλά εγώ αγρόν ηγόραζα. Και μάλλον τον αγόρασα τελικά...

    Αλλά ξέρεις πιο είναι το κυριότερο πρόβλημα. Αυτο που είπα και στην αρχή. Είναι όντως έτσι τα πράγματα, ή εγώ έπεσα σε φόλα. Γιατί δεν νομίζω μια εταιρία σαν την dainese, να λυπηθεί να βάλει ακόμα 10 εκατοστά αδιάβροχο....
    Πηγαινε το πισω λοιπον κ εξηγησε στον πολιτη οτι αλλο ζητησες και αλλο σου εδωσε...


    Κ αν σου φερει την οποια αντιρρηση ,πες του οτι θα επικοινωνησεις με τα κεντρικα της dainese

    Μονο ετσι κανεις την δουλεια σου την σημερον ημερα...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    εσυ φιλε rizla χρησιμοποιησες την κοινη λογικη... ειπες οτι αφου θα αγοραζες απο την ακριβοτερη των εταιρειων, τα αδιαβροχα της θα ηταν ΠΙΟ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ απο ΟΛΑ...


    ο πωλητης στηριχτηκε στην παπατζα, στη διαφημιση και στο οτι η εταιρεια που πουλαει ειναι ευρεως διαδεδομενη αναμεσα στους "ψαγμενους" μοτοσυκλετιστες και δε χωραει αμφισβητηση περι ποιοτητας......

    εκανε μια ευκολη πωληση ...κι αυτο ηταν.... γνωμη μου οτι επρεπε να επιστρεψεις τα προ'ι'οντα που αγορασες για αδιαβροχα με τον πωλητη που στα πουλησε παροντα...
    Εγω παντως ξερω οτι δεν υπαρχει αδιαβροχομπουφαν για παρα πολυ βροχη, ουτε καν ειδικο αδιαβροχο για παρα πολυ δυνατη βροχη.
    ΜΟΝΟ κατι αδιαβροχα απο 80ε κ ανω αντεχουν..{δεν μιλαω εκ πειρας} μονο απο πολυ διαβασμα.
    love will save the planet,hate is a good start.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Πηγαινε το πισω λοιπον κ εξηγησε στον πολιτη οτι αλλο ζητησες και αλλο σου εδωσε...


    Κ αν σου φερει την οποια αντιρρηση ,πες του οτι θα επικοινωνησεις με τα κεντρικα της dainese

    Μονο ετσι κανεις την δουλεια σου την σημερον ημερα...
    Εχω ακουσει οτι τελευταια σε γραφουν στα παπα τους για κατι τετοια κ κατι φερμουαρ......
    love will save the planet,hate is a good start.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Εχω ακουσει οτι τελευταια σε γραφουν στα παπα τους για κατι τετοια κ κατι φερμουαρ......
    Τι να πω...Δε ξερω...
    Αλλα δε χανει τιποτα να προσπαθησει.Τοσα λεφτα εδωσε...

    Εγω το colori daytona που εχω μεχρι στιγμης δεν εχει μπασει νερο.
    Δεν εχει φαει βεβαια καμια τρελη βροχα γτ αμα βλεπω τον καιρο βαρυ, παιρνω και ενα μουσαμα μαζι και τον φοραω οταν αρχισει ο κατακλισμος

  5. #20
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Την ανοιξη φοριεται ομως η σκατε απτη ζεστη????
    η επένδυση είναι αφαιρούμενη και έχει φερμουάρ "εξαερισμού" στους ώμους, ανοίγωντας αυτά και σε συνδυασμό με τις δύο (απο τις 4 συνολικά ) τσέπες ανοιχτές, χαίρεις άκρα δροσιάς. Το εν λόγω μπουφάν είναι το RICHA , μοντέλο δεν θυμάμαι, αλλά είναι αυτό που γράφει "06" επάνω.
    The mountain is you

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    [B]Κι όμως έχει...
    Όντως η αδιαβροχοποίηση φτάνει μέχρι την αρχή της μανσέτας.
    Βρέχεται η μανσέτα, ποτίζει η μπλούζα που φοράς από μέσα και η υγρασία ανεβαίνει διαβρέχοντας αρκετά παραπάνω.
    Αυτο ακριβώς είναι το πρόβλημα. Σκέψου να έχω φάει μια καλή βροχή, και μετά να μπώ σε μια τράπεζα να κάνω κάποια συναλλαγή, και έχει ουρά. Δηλαδή μέχρι να φύγω, θα μανίκια απο το πουκάμισο θα έχουν μουσκέψει...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

    @rizlla: χ@σε την δαινέσε και στρέψου προς άλλες μάρκες.
    Θά το έκανα, αλλά μόνο dainese έχει, και μάλλον όπως γίνεται συνήθως, χρήματα δεν επιστρέφονται...

  7. #22
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Προτημησα να μην παρω ακριβω επωνυμο μπουφαν.......απο περιεργεια και μονο για να δω ποσο καιρο να κρατησει η μεμβρανη (gortex) σε συγκριση με των αντιστοιχων επονυμων.

    Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα και πολλα πραγματα αλλα εγινε το αντιθετο.

    ΤΟ σαββατοκυριακο που εκανα ενα ταξιδακι με εποιασε βροχη. Επι 3 ωρες συνεχομενες ετρωγα βροχη(καρεκλοποδαρα) ανελεητα.

    Το μονο αδιαβροχο που φορουσα ηταν το μπουφαν.

    Γαντια καλοκαιρινα, τζινακι και παπουτσι αθλητικο.

    Μπορω να πω πως τα ποδια μου ακομα ειναι παγωμενα αφου μεχρι και το βρακι μουσκεμα ηταν

    αλλα το μπουφαν δεν τραβηξε καθολου νερο.......παραπολυ λιγο στα μανικια λογο του γαντιου.

    Λεφτα για κορντουρα επονυμη δεν ξαναδινω.........για δερμα ομως σιγουρα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Το αδιάβροχο είναι μεγάλη κουβέντα όταν μιλάμε για μπουφάν.
    Δεν έχω φορέσει κανένα.Το revit που κυκλοφορώ τώρα έχει επένδυση εσωτερική που δεν βρέχεσαι μέν αλλά όλο το υπόλοιπο παπαριάζει στο πρώτο λεπτό.
    Ενα colori χρειάζόταν κανα μισάωρο για να γίνεις μούσκεμα αλλά δεν είχε επένδυση αδιάβροχη.
    Ενα παλιότερο δέρμα έκανε πολύ ώρα να μπάσει αλλά τελικά και αυτό μούσκεμα γινόσουν.
    Με λίγα λόγια το πιό σωστό για μένα είναι αδιάβροχο πάνω κάτω και είσαι κομπλέ.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Παιδιά για αυτό σας ρωτάω, να έχω κάποια άποψη. Οπως προείπα, δεν θα το αφήσω το θέμα και να είστε σίγουροι ότι θα δώσω και το όνομα του καταστήματος. Αλλά πρώτα θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα είναι ή δεν είναι έτσι.

    Δύο χρόνια τώρα που είμαι στην εταιρεία, φορούσα το κλασικό αδιάβροχο, και ήμουν σάν μ@κάκας.
    Ειναι δύσκολο όταν έχεις να κάνεις με τράπεζες, εφορίες, νομαρχίες, εισπράξεις κ.λ.π + το στήσιμο στην ουρά, να είσαι με το αδιάβροχο..... Οσοι έχουν δουλέψει εξωτερικοί το κατανοούν.

    Επί ευκαιρίας, μήπως ξέρει κανείς που είναι η αντιπροσωπεία της dainese. Γιατι σκέφτομαι να περάσω και απο εκεί..... αν βρώ άκρη βρήκα.

    Πάντως μέχρι τώρα, έχω κατανοήσει ότι μάλλον δεν είναι λογικό το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...
    Οπως είπα απο αύριο, θα ρωτάω και στον δρόμο όποιον βρίσκω, αν δώ τί γίνεται.

    Α..........πρέπει να σας πώ ότι κάνω πολλά χιλιόμετρα παιδιά.
    Πήρα το μηχανάκι στις πρίν δύο μήνες, και έχω 6000 χιλιόμετρα. Και επειδή δεν ξέρεις που θα σε πιάσει η βρόχα, για αυτό πρέπει να οργανωθώ γρήγορα.

    Πάντως ρε παιδιά χίλια ευχαριστώ. Δεν περίμενα τόση ανταπόκριση.

  10. #25
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    παρεπιπτοντως σε λιγο καιρο που θα βγαλει το lidl μπουφαν-παντελονια κ αλλα ειδη μοτοσυκλετας
    τσιμπηστε μπουφαν παντελονι...πληρως αδιαβροχα κ πολυυυ ζεστα κ σε τιμες αρκετα χαμηλες

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Τι να πω...Δε ξερω...
    Αλλα δε χανει τιποτα να προσπαθησει.Τοσα λεφτα εδωσε...

    Εγω το colori daytona που εχω μεχρι στιγμης δεν εχει μπασει νερο.
    Δεν εχει φαει βεβαια καμια τρελη βροχα γτ αμα βλεπω τον καιρο βαρυ, παιρνω και ενα μουσαμα μαζι και τον φοραω οταν αρχισει ο κατακλισμος
    Ούτε το Ultimate που έχω, έχει βάλει σταγόνα και τον προηγούμενο χειμώνα οι βόλτες μου ήταν 80% βρόχινες και με αρκετό νερό.

  12. #27
    1. Απ'οτι λένε κ από την εμπειρία μου οι Cordures εξωτερικά είναι αδιάβροχες μόνο όσο είναι καινούριες.
    Μετά από καποια χιλιόμετρα, πλυσίματα, βροχές, αρχίζουν να ποτίζουν κ γίνονται ασήκωτες.
    Βέβαια αυτό έχει να κάνει κ με τη μηχανή. Το μπουφάν καταπονείται απο τον αέρα (ανοίγει το υλικό του) πολύ περισσότερο σε ενα γυμνό μηχανάκι απ'οτι σε κάποιο με μεγάλη ζελατίνα + οτι βρέχεται περισσότερο.

    2. Νερό θα περάσει σίγουρα είτε απο τον αυχένα (το κράνος το οδηγεί εκεί), είτε απο την ένωση μανίκια-γάντια κ τα γάντια αργά ή γρήγορα θα ποτίσουν εσωτερικά. Η μόνη λύση (που ξέρω) είναι να έχεις ένα 2ο ζευγάρι γάντια κ να στεγνώνεις το 1ο στο μοτέρ, αν αυτο γίνεται.
    Ακόμη στα γάντια καλά είναι να κοιταζουμε αν είναι water resistant (αντστέκονται στο νερό αλλα τελικά ... υποκύπτουν) ή waterproof (αδιάβροχα).

    3. Τα δερμάτινα μπουφάν (δεν είχα ποτέ) αλλα λέγεται οτι μπάζουν απο τις ραφές.

    4. Προφανώς η μόνη "λύση" είναι ένα καλό νάυλον αδιάβροχο κ οχι τσουβάλι για λόγους αισθητικής αλλά κ για να μην ανεμίζει όταν πας πιο γρήγορα, αν κ στον αυχένα μάλλον το πρόβλημα θα εξακολουθεί να υπάρχει, ίσως μειωμένο.

    5. Καλό κ στεγνό χειμώνα!

  13. #28
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    με τα πλυσιματα ο κατασκευαστης προειδοποιει οτι χρειαζεται επαναδιαβροχοποιηση ...

    κυκλοφορουν και ειδικα σκευασματα στο εμποριο γιαυτη τη δουλεια....


    τα δερματινα παλι μπορουν να σε προστατεψουν με συνεχη φροντιδα(αλοιφη-κερι)

    γαντια υπαρχουν ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ 100% αλλα οι περισσοτεροι δεν τα προτιμανε λογω αισθησης (μηδενικη) και λογω εμφανισης ( Gauntlet γκουμουτσες)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  14. #29
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Kαι που να δεις φιλε μου σε κανα 6 μηνο που εκτος απο αδιαβροχα θα ψανχεις και για φερμουαρ...

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    ....
    Το revit που κυκλοφορώ τώρα έχει επένδυση εσωτερική που δεν βρέχεσαι μέν αλλά όλο το υπόλοιπο παπαριάζει στο πρώτο λεπτό.
    ....
    το revit off track παντως που εχω κι εγω, ναι μεν παπαριαζει αμεσως απ' εξω, αλλα μεσα δεν μου έχει περασει ποτε η βροχη -και το έχω δοκιμασει αρκετα.

    Ειναι μεγαλη μαγκια η ξεχωριστη αδιαβροχη επενδυση. Τη βγαζεις και το υπολοιπο μπουφαν πλενεται κανονικα ακομα και στο πλυντηριο χωρις να έχεις κανενα φοβο. Ασε που αν καταστραφει παραγγελνεις καινουρια!


Σελίδα 2 από 27 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρέπει να είναι παράνομο το να μη φοράς κράνος ?
    από micmic στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 16:59
  2. πως πρεπει να ειναι μια μηχανη τουρισμου
    από xifias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 12:14
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19
  4. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF