Σελίδα 1 από 27 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 403

Θέμα: πόσο αδιάβροχο τελικά πρέπει να είναι ένα dainese

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137

    πόσο αδιάβροχο τελικά πρέπει να είναι ένα dainese

    Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Μέ λένε Γιάννη.

    Φέτος έκανα έγκαιρα κάποια αγορά μπουφάν dainese. Κάθε χρόνο με το αδιάβροχο, μου είχαν σπάσει να νεύρα. Η δουλειά μου είναι εξωτερικός υπάλληλος σε εταιρεία.

    Λοιπόν, πρίν αρχίσω αδίκως να (κατηγορώ) το κατάστημα, και πέσουνε οι τζίροι, θέλω τήν εμπειρία σας σε όποιους έχουν dainese.

    To μπουφάν αγοράστηκε αρχές Σεμπτέμβρη μαζί με γάντια αδιάβροχα της ίδιας εταιρείας.
    Σήμερα ήταν η δεύτερη φορά που το φόρεσα.

    Τήν πρώτη φορά που το φόρεσα σε βροχή μαζί και τα γάντια ήταν πρίν περίπου 1 εβδομάδα.
    Η διαδρομή που έκανα με μπουφάν και γάντια ήταν χονδρικά από Πεντάγωνο μέχρι Αργυρούπολη. Η βροχή αρκετά δυνατή....

    Το αποτέλεσμα τής πρώτης επαφής με την βροχή ήταν, τα γάντια να γίνουν υποβρύχιο, σε σημείο που τα έστιβες και γέμιζες νεροπότηρο,
    και το μπουφάν απο το σημείο που τελειώνουν τα μανίκια και 4-5 εκατοστά πάνω, να έχουν ποτίσει μέσα.

    Εκτός απο τα μανίκια, το ίδιο θέμα είχα και περιμετρικά στο τελείωμα του μπουφάν όπου περίπου 3-4 εκατοστά να έχει ποτίσει και απο μέσα.

    Οπως ήμουν αφού τελείωσα απο την δουλειά, πήγα στο κατάστημα με τα γάντια παραμάσχαλα.
    Του λέω το και το και μένει εκπληκτος.... Πρώτη φορά μου τυχαίνει λέει το γεγονός.

    Μου είπε άστα να τα δώ, και θα τα αντικαταστήσουμε αν υπάρχει πρόβλημα. ο.κ μέχρι εδώ.

    Ρωτώντας τον και για το μπουφάν γιατί πότισε απο μέσα, μου είπε ότι κανένα μπουφάν δεν έχει την αδιάβροχη επένδυση μέχρι τα τελειώματα....

    Λέω τέλως πάντων λίγο το κακό και φεύγω....

    Σήμερα όμως...... έφαγα βροχή απο Αργυρούπολη μέχρι Παιανία και επιστροφή...

    Το αποτέλεσμα το ίδιο και χειρότερο. Τα μανίκια 8-10 εκατοστά ποτισμένα μέσα με νερό, και το μπουφάν περιμετρικά στο τελείωμα ποτισμένο και αυτό, και στο σημείο του φερμουάρ δεξια και αριστερά, να το στίβεις στην κυριολεξία....

    Βέβαια ειπώθηκαν και άλλα..... αλλα μην σας κουράσω ρε παιδιά ακόμα δεν ήρθα.

    Και ερωτώ ρε παιδιά όσοι έχετε φάει βροχές...

    Ειναι λογικό.....
    Οντως δεν υπάρχει το αδιάβροχο στρώμα μέχρι κάτω.....
    Εχετε παρόμοια προβλήματα;....
    Μήπως έπεσα στην μούφα;......

    Βέβαια το θέμα δεν το αφήνω, και σκέφτομαι να αρχίσω να ρωτάω και παιδια στο δρόμο που φοράνε dainese, αν έχουν παρόμοια προβλήματα.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Η γνώμη σας θα είναι πολύτιμη.


  2. #2
    Το μονο που μπορω να φανταστώ ειναι οτι τα γάντια όπως πότισαν, περασαν την υγρασία απο μέσα. Δεν έχει να κανει με την αδιαβροχοποίηση του μπουφάν.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Μερικές ερωτήσεις...

    1. Ποιο μοντέλο jacket πήρες;
    2. Ποιο μοντέλο γαντιών πήρες;
    3. Με τι μηχανή ήσουν;
    4. Τα γάντια τα φοράς πάνω από τα μανίκια ή κάτω από αυτά;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    αν φας ΔΥΝΑΤΗ βροχη για αρκετη ωρα, οτι και να φορας απο καπου θα μπασει. το νερο παντα βρισκει διοδο.
    γι'αυτο υπαρχουν τα αδιαβροχα.

    τα μπουφαν και κατ'επεκταση και τα γαντια απο cordura και gore tex αντεχουν μεχρι καποια ποσοτητα νερου.


    αυτο που λες με το τζακετ μου κανει περισσοτερο οτι περασε το νερο απο τα λαστιχα στα μανικια. (αν εχει)
    τα γαντια ειναι καπως αλλα επειδη εγω ποτε δεν εχω παρει γαντια για βροχη δεν ξερω κιολας ποσο μπορει να μπασουν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1011130ac.jpg 
Προβολές:	3155 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	178386

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Aν λογω δουλειας εισαι ολοι μερα στους δρομους και τρως πολυ νερο τοτε αναγκαστικα θα χρειαστεις αδιαβροχη φορμα...
    Ολα τα μπουφαν απο καπου θα μπασουν αν βρεχει πολυ...
    Το ιδιο κ τα γαντια...

    Μια λυση για να εχεις στεγνα χερια ειναι, απο μεσα να φορας χειρουργικα γαντια
    Κ παρε κ μια αδιαβροχη φορμουλα να κανεις την δουλεια σου...



  6. #6
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το μονο που μπορω να φανταστώ ειναι οτι τα γάντια όπως πότισαν, περασαν την υγρασία απο μέσα. Δεν έχει να κανει με την αδιαβροχοποίηση του μπουφάν.
    Κι όμως έχει...
    Όντως η αδιαβροχοποίηση φτάνει μέχρι την αρχή της μανσέτας.
    Βρέχεται η μανσέτα, ποτίζει η μπλούζα που φοράς από μέσα και η υγρασία ανεβαίνει διαβρέχοντας αρκετά παραπάνω.

    Το θέμα είναι το παλλικάρι να ψαχτεί με ψηλά -και καλά- γάντια.
    Αν πηγαίνεις με χλμ -πάντα υπό βροχήν- και το μηχανάκι σου έχει ψιλό τιμόνι, τα γάντια πάνω από το μπουφάν.
    Αν τα χλμ είναι λίγα ή το μηχανάκι έχει κλιπόνς τα γάντια μέσα από το μπουφάν.

    Αυτά γενικά, ειδικά θέλει πείραμα.

    Το παντελόνι αδιάβροχο το φοράς αρκετά πιό ψηλά στην μέση, επίσης.



    Σημ:
    πολλά μπουφάν που είχα/έχω το κάνουν αυτό, σύμφωνα πάντα με την δική μου εμπειρία.


    @rizlla: χ@σε την δαινέσε και στρέψου προς άλλες μάρκες.

  7. #7
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    ρε παιδες μην λετε κ οτι θελετε....αν το μπουφαν ειναι καλο ακομη κ με το λαστιχο να ριξεις δεν περναει μια....εχω μπουφαν richa των 200? παντελονι richa των 100? μποτες gaerne των 100?
    γαντια richa των 40? κ εχω φαει βροχα της αρκουδας απο αθηνα μεχρι λαμια ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ κ οταν τα εβγαλα τπτ απολυτως...ουτε να στυψω ουτε τπτ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Μηπως ομως δεν αναπνεει καλα το μπουφαν/παντελονι σου κ ειναι πολυ ζεστο την ανοιξη?????
    love will save the planet,hate is a good start.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα.....

    Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω που γράφει το τύπο του μπουφάν.. Αν μπορείτε βοηθήστε.

    Τά γάντια και στις δύο περιπτώσεις, τα είχα καβαλήσει με τα μανίκια. Δηλαδή, γάντι - μανίκι απο πάνω - σφίξιμο και κλείσιμο στο τελευταίο κουμπί. Αν και το αντίθετο να έκανα, δεν νομίζω ότι θα άλλαζε τίποτε... Ειναι δύσκολο να το εξηγήσω, αλλά σίγουρα οι τελευταίοι πόντοι πρέπει δεν πρέπει να είναι αδιάβροχοι. (για αυτό ρώτησα άν όντως ισχύει).

    Βέβαια τα γάντια της dainese δεν εχω πάει ακόμα στο κατάστημα να δώ ποιο είναι το πόρισμα, και σήμερα έβαλα τα παλιά που είχα. (σημειωτέον αντέχουν καλύτερα στην βροχή)....

    Ούτε και για αυτά ξέρω τι μοντέλο είναι...

    Το μοτό μου είναι ένα sym 300.

    Φίλε devil's animal, μπήκα στο κατάστημα και ήμουν ξεκάθαρος.

    Του λέω: Θέλω ένα μπουφάν. Δέν με ενδιαφέρει πόσο θα κάνει, αλλά θέλω να είναι παντελώς αδιάβροχο, ακόμα και άν βρέχομαι όλη μέρα.....

    Και μου είπε: ο.κ έχω... και το πήρα....

    Τώρα μάλλον.................. ή κάτι δεν εξήγησα εγώ καλά, ή κάτι δεν κατάλαβε αυτός καλά.

    Για αυτό και οι ερωτήσεις μου, μήπως τελικά κάτι μου έχει ξεφύγει....

  10. #10
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Μηπως ομως δεν αναπνεει καλα το μπουφαν/παντελονι σου κ ειναι πολυ ζεστο την ανοιξη?????
    μια χαρα αναπνεει...βγαζω την επενδυση κ ειμαι κομπλε
    απλα ειναι αυτο που εγραψα πριν...καλο μπουφαν παντελονι γαντια μποτες κ σωστο ντυσιμο
    δλδ στη βροχη μανικια απο μεσα παντελονι πανω απο μποτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Ποσο πηρες το μπουφαν κ ποσο το παντελονι να σου πω ποιο ειναι κ τι ειναι??????Πρωτα φιλε θα μπαινεις ΕΔΩ K θα ρωτας κ θα ρωτας κ μετα απο χρονο θα πηγαινεις κ θα αγοραζεις......
    love will save the planet,hate is a good start.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
    ρε παιδες μην λετε κ οτι θελετε....αν το μπουφαν ειναι καλο ακομη κ με το λαστιχο να ριξεις δεν περναει μια....εχω μπουφαν richa των 200? παντελονι richa των 100? μποτες gaerne των 100?
    γαντια richa των 40? κ εχω φαει βροχα της αρκουδας απο αθηνα μεχρι λαμια ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ κ οταν τα εβγαλα τπτ απολυτως...ουτε να στυψω ουτε τπτ
    Φίλε kyko, ίσως έχεις πεί μια μεγάλη αλήθεια....

    Ο αδερφός μου χρόνια μηχανόβιος, έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα. richa είχε και αυτός.
    Και με έφαγε, και μου τα έλεγε πρίν αγοράσω... Πάρε richa και πάρα richa, αλλά εγώ αγρόν ηγόραζα. Και μάλλον τον αγόρασα τελικά...

    Αλλά ξέρεις πιο είναι το κυριότερο πρόβλημα. Αυτο που είπα και στην αρχή. Είναι όντως έτσι τα πράγματα, ή εγώ έπεσα σε φόλα. Γιατί δεν νομίζω μια εταιρία σαν την dainese, να λυπηθεί να βάλει ακόμα 10 εκατοστά αδιάβροχο....

  13. #13
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.047
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
    ρε παιδες μην λετε κ οτι θελετε....αν το μπουφαν ειναι καλο ακομη κ με το λαστιχο να ριξεις δεν περναει μια....εχω μπουφαν richa των 200? παντελονι richa των 100? μποτες gaerne των 100?
    γαντια richa των 40? κ εχω φαει βροχα της αρκουδας απο αθηνα μεχρι λαμια ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ κ οταν τα εβγαλα τπτ απολυτως...ουτε να στυψω ουτε τπτ

    Να συμφωνήσω και εγώ, μπουφάν richa εδω και ένα χρόνο με κάθε τύπο βροχής, ούτε σταγόνα απο πουθενά. Μιά φορά μόνο ξέχασα να κουμπώσω τα κουμπιά μπροστά απο το φερμουάρ και μπήκε νερό, αλλιώς ούτε απο μανίκια ούτε απο μέση.
    The mountain is you

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    εσυ φιλε rizla χρησιμοποιησες την κοινη λογικη... ειπες οτι αφου θα αγοραζες απο την ακριβοτερη των εταιρειων, τα αδιαβροχα της θα ηταν ΠΙΟ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ απο ΟΛΑ...


    ο πωλητης στηριχτηκε στην παπατζα, στη διαφημιση και στο οτι η εταιρεια που πουλαει ειναι ευρεως διαδεδομενη αναμεσα στους "ψαγμενους" μοτοσυκλετιστες και δε χωραει αμφισβητηση περι ποιοτητας......

    εκανε μια ευκολη πωληση ...κι αυτο ηταν.... γνωμη μου οτι επρεπε να επιστρεψεις τα προ'ι'οντα που αγορασες για αδιαβροχα με τον πωλητη που στα πουλησε παροντα...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
    Να συμφωνήσω και εγώ, μπουφάν richa εδω και ένα χρόνο με κάθε τύπο βροχής, ούτε σταγόνα απο πουθενά. Μιά φορά μόνο ξέχασα να κουμπώσω τα κουμπιά μπροστά απο το φερμουάρ και μπήκε νερό, αλλιώς ούτε απο μανίκια ούτε απο μέση.
    Την ανοιξη φοριεται ομως η σκατε απτη ζεστη????
    love will save the planet,hate is a good start.

Σελίδα 1 από 27 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρέπει να είναι παράνομο το να μη φοράς κράνος ?
    από micmic στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 16:59
  2. πως πρεπει να ειναι μια μηχανη τουρισμου
    από xifias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 12:14
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19
  4. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF