Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Όργανα multi, immobilizer + υγρασία

  1. #1
    Άλλα 380 μου λείπουν
    Εγγραφή
    11/12/2006
    Μηνύματα
    29

    Όργανα multi, immobilizer + υγρασία

    Όλα ξεκίνησαν πριν από 2 μήνες περίπου. Έπλυνα τη μηχανή, δεν προστάτεψα τα όργανα με σακούλα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει το immobilizer και να πρέπει να κάνω overide. (Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα ότι το immobilizer είναι μέσα στα όργανα).

    Από τότε άλλες δύο έντονες βροχοπτώσεις, το ίδιο πρόβλημα. Το κουβέντιασα με τον Θωμά (ένας είναι ο Θωμάς) και μου πρότεινε τη λύση της σακούλας.

    Βλέποντας τον καιρό να χαλάει αυτή τη φορά είπα να πάρω τα μέτρα μου. Ζελατίνα για τρόφιμα γύρω από τη φίσα με μονωτική ταινία και ζελατίνα γύρω από τα όργανα. Αισθανόμουν σίγουρος. Αμ δε.

    Η μεσημεριανή καταιγίδα με βρήκε στο δρόμο. Έφτασα Λούτσα... λούτσα, κάλυψα τα όργανα και με έξτρα σακούλα (δεν βρήκα θέση κάτω από το στέγαστρο), αλλά το απόγευμα που πήγα να την αλλάξω θέση πάλι τα ίδια. Immobilizer, overide και ξήλωμα της ζελατίνας (για να στεγνώσει).

    Κι όχι τίποτα άλλο, αν βραχυκυκλώσουν τα όργανα μεταφράζεται σε 1000 ζεστά ζεστά.

    Λύσεις;

    Σκέφτηκα: Μόνωση της φίσας (Ζελατίνα + μονωτική), μαύρη σιλικόνη στην είσοδό της και σπρέι αδιαβροχοποίησης εξωτερικά στα όργανα.

    Τι λέτε;

    Υ.Γ. Βγάζοντας τη ζελατίνα παρατήρησα ότι λίγο νερό είχε πάρει μέσα, το σημείο της φίσας όμως (που ήταν σούπερ ενισχυμένο με ζελατίνα και μονωτική) το βρήκα στεγνό. Μήπως τελικά δεν είναι αυτό το ευαίσθητο σημείο;
    Άλλα 380 μου λείπουν

  2. #2
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    μου το ειχε κανει και μενα μια φορα με πλυσιμο .... μετα απο κανενα 3ωρο στεγνωσε και δουλεψε μια χαρα .... η λυση της σακκουλας που σου ειπε ο θωμας πολυ καλη .... σε εμενα ομως προχωρησε η ευαισθησια στο νερο και ποιο κατω ...αλλα εγω δεν ηξερα θωμα να μου δωσει την λυση της ολωσωμης σακκουλας .:wacko: .... που στο φιναλε αμα βρεχει και πολυ την περνεις και στο χερι και δεν βρεχετε κιολας !!!:hypnotize ...... μηχανες για ηλιολουστες μερες
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  3. #3
    Άλλα 380 μου λείπουν
    Εγγραφή
    11/12/2006
    Μηνύματα
    29
    ΘΩΜΑΣ = ΘΩΜΑΣ ΝΤΑΗΣ MEGA MASTER DUCATI DOCTOR
    Άλλα 380 μου λείπουν

  4. #4
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    συγνωμη ρε παιδια ,η επισημη απαντηση της αντιπροσωπειας ποια ειναι για ολα αυτα?βαλτε σακουλα με την πρωτη βροχη?

  5. #5
    Άλλα 380 μου λείπουν
    Εγγραφή
    11/12/2006
    Μηνύματα
    29
    Η απάντηση ήταν του εξουσιοδοτημένου συνεργείου.
    Με την αντιπροσωπεία δεν έχω μιλήσει. Από τη στιγμή που έχει λήξει η εγγύηση φαντάζομαι ότι η απάντηση θα είναι shit happens ή βάλε καινούρια όργανα.
    Θα κάνω μια ερώτηξη πάντως με την πρώτη ευκαιρία
    Άλλα 380 μου λείπουν

  6. #6
    Άλλα 380 μου λείπουν
    Εγγραφή
    11/12/2006
    Μηνύματα
    29
    Προχωρήσαμε σε εγχείριση με φίλο Σπύρο που είναι master ηλεκτρονικών και χημικών παραγόντων. Ανοίγαμε ανοίγαμε και τελικώς ανακαλύψαμε υγρασία σε γραμμή πάνω στο κύκλωμα στο ύψος που είναι το κάτω μέρος του πλαστικού τζαμιού και το πάνω μέρος από τα λαμπάκια στα όργανα.

    Καλό σκούπισμα. Ψεκάσαμε με ένα σπρέι που ονομάζεται Plastic και όπως λέει το όνομά του δημιουργεί ένα πλαστικό στρώμα προστασίας και είναι ειδικό για ηλεκτρονικά. Εν συνεχεία μαύρη σιλικόνη στη φίσα, στο τζαμάκι και γύρω γύρω από το κουτί. Σπρέι επαφών στη φίσα και τέλος.

    Το αποτέλεσμα μετά τις πρώτες βροχές ήταν ενθαρρυντικό. Μέχρι στιγμής no problem.
    Απώλειες: χάσαμε μισό ψηφίο από το δείκτη των χιλιομέτρων (δεκάδες ευτυχώς), και λίγο θολό το περίγραμμα από το τζαμάκι (από τη σιλικόνη). μου τη σπάει λίγο αλλά τι να γίνει;
    Άλλα 380 μου λείπουν

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    κι εγώ έχασα λόγω υγρασίας ψηφίΑ α['π το κοντέρ. δυστυχώς εμένα ήταν μεγαλύτερη η απώλεια
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

Παρόμοια θέματα

  1. Πως απομακρίνουμε την υγρασία από τα όργανα
    από STAMATIOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2007, 09:51
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF