Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: τελωνείο απο βουλγαρία για μοτο?

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Καλά... σε λιγο θα γραφτεί ότι ο καθένας φέρνει ατελώς ό,τι θέλει από ΕΕ κι άλλος θα γράφει ότι οι τουρίστες με οχηματα πληρώνουν με την μέρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Γελασαμε!!!
    βρε εσυ σπιρτο :ZZZ: ...διαβασε τη γραφω
    αυτο μετραει απο την ημερα που το οχημα ειναι παρανομο στη χωρα
    Αν ΠΧ ο αδερφος σου σπουδαζει στην Γερμανια,επιστρεψει στην Ελλαδα με ενα αυτοκινητο με γερμανικες πινακιδες αν το αυτοκινητο μεινει στν Ελλαδα πανω απο 6 μηνες τοτε θεωρειτε παρανομο και ισχυει το προστιμο που ανεφερα...ΓΙΑ ποιους ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΜΙΛΑΣ?


  2. #17
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    η κοστολογηση γινεται βαση της εργοστασιακης αξιας του οχηματος.εφοσον η εργοστασιακη αξια ομως ειναι μικροτερη απο την τιμη αγορας,τοτε ο φορος μπαινει στην τιμη αγορας.οποιο ειναι μεγαλυτερο δλδ.μετρανε χλμ,εξτρα και κατηγορια ρυπων.απλα πριν δεν διευκρινησες πως μιλας για μετα το εξαμηνο
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  3. #18
    ήταν κάποτε μια αγγελία...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
    Γελασαμε!!!
    βρε εσυ σπιρτο :ZZZ: ...διαβασε τη γραφω
    αυτο μετραει απο την ημερα που το οχημα ειναι παρανομο στη χωρα
    Αν ΠΧ ο αδερφος σου σπουδαζει στην Γερμανια,επιστρεψει στην Ελλαδα με ενα αυτοκινητο με γερμανικες πινακιδες αν το αυτοκινητο μεινει στν Ελλαδα πανω απο 6 μηνες τοτε θεωρειτε παρανομο και ισχυει το προστιμο που ανεφερα...ΓΙΑ ποιους ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΜΙΛΑΣ?
    Aυτά τα γράφεις μετά.... αρχικά λες ότι το πρόστιμο είναι 60Ε την μέρα....

    Εγώ έχω φέρει ενα hornet κι ένα cbr600 από Γερμανία και ξέρω την διαδικασία...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ενταξει χαλαρωστε να ουμε...
    Μια λαθος διατυπωση εγινε...

  6. #21
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    Τελωνειο θελει σιγουρα μαγκες. Το ποσο δε το γνωριζω αλλα αν θελει πινακιδες, πρεπει να περασει τελωνειο και να πλερωθει!
    Αν δεν απατομαι, η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα στην ΕΕ που εχει τελωνειο για τα οχηματα που εισαγονται (για μεταχειρισμενα μιλαω) απο χωρες που ανηκουν στην ΕΕ και επειδη εχει κριθει παρανομο απο την ιδια την ΕΕ, το Ελληνικο κρατος (δηλαδη οι Ελληνες φορολογουμενοι) πληρωνει ενα τσουβαλι λεφτα σε προστιμα! Α ρε Ελλαδαρα η χωρα της παρανομοιας και των συμφεροντων!!!


    Οι εισαγωγεις πλακακια με το υπουργειο, γαμω τα υπουργεια σας.

  7. #22

    Re: διευκρίνηση...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από yorgos1972
    Η Βουλγαρία είναι μέλος της Ευρωπα'ι'κής Κοινότητας και συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο γιά συναλλαγές μεταξύ δύο χωρών μελών της Ε.Ο.Κ.
    Επομένως δεν υπάρχουν και δασμοί.

    Προφανώς ο φίλος αναφέρεται στο παρελθόν ή σε εισαγωγές από άλλες χώρες...


    Για την ιστορία ...

    Η Ελλάδα είναι η μόνη χωρα της Ε.Ε. που απαιτεί εκτελωνισμό για οχηματα που εισάγονται από Ε.Ε (το "μόνη" με μια μικρή επιφύλαξη, δεν ξέρω τι γίνεται με τα νεώτερα μέλη).

    Οι δασμοί του τελωνείου ήταν παράνομοι για πολλά χρόνια αλλα επειδή το πρόστιμο που μας επέβαλλε η Ε.Ε. ήταν μικρότερο από τα έσοδα των εκτελωνισμών, τους διατηρούσαν.

    Όταν το προστιμο αυξήθηκε υπερβολικά κ θα έμπαιναν μέσα, άλλαξαν το νόμο και από δασμό εκτελωνισμού τον έκαναν απλό φόρο της χώρας (που επιτρέπεται) κ έτσι ξέσκισαν κ την αρχική ιδέα της Ε.Ε. για ανοιχτά συνορα κ ελεύθερη διακίνηση αγαθών κ προιόντων κ συνέχισαν να τα παίρνουν. Μεγαλείο ...

    Τεσπα. Η μηχανή, άσχετα αν βγάλει πινακιδα ή οχι πρέπει να περάσει απο τελωνείο. Για να θεωρηθει μεταχειρισμένη πρέπει να έχει πάνω απο 5,000 χμ στο κοντέρ κ πάνω απο 6 μήνες αγορασμένη στην άλλη χώρα (για το 2ο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος).

    Τα έξοδα είναι: Φόρος 7% έως 899cc και 12% από 900cc + 300 μεταφορική + 200 αμοιβή εργασίας εκτελωνιστή + 70 έως 140 πινακίδα (αν τελικά βγάλει). Το 7 ή 12% υπολογίζεται στο τιμολόγιο αγοράς απο τη χωρα που εισάγεις ή απο τον καταλογο τιμής καινούριας που έχουν εκεί, όποιο είναι ψηλότερο.

    Πας σε μια εταιρία που ασχολείται με αυτά (πχ Prime Air&Port Services LTD στην Καλλιθέα)
    και στα φτιάχνει όλα. Για απορίες τους ρωτάς κ από τηλέφωνο.

  8. #23
    Για να μαθαινουμε ολοι μας....στην Ελλαδα οχημα με ξενο αριθμο κυκλοφοριας απογορευεται να εχουν μονιμοι κατοικοι ελλαδας η οποιασδηποτε υπηκοοτητας...με μονιμη κατοικια εννοειτε η χωρα της εργασιας και γινετε φορολογικη δηλωση...αν υπαρχουν πανω απο 2 φορολογικες (2 χωρες δηλαδη πχ) δηλωσεις το ελληνικο κρατος κοιταει εκει που ειναι η ανωτερη σε ποσο...αρα η ελληνες και οι αλλοδαποι με αδεια διαμονης η παραμονης που δουλευουν στην ελλαδα απαγορευεται να εχουν οχημα με ξενες πινακιδες....οπως απαγορευεται βεβαια και να οδηγουν τετοια οχηματα εκτος απο εκτακτες αναγκες (υγειας,ειδικη προσωρινη αδεια)....

    η περιοδος συνεχους παραμονης ενος τετοιου οχηματος ανερχετε στους 6 μηνες για καποιους που ερχονται για προσωρινη δουλεια η τουρισμο στην Ελλαδα...μετα την παρελευση αυτης το οχημα απογορευεται να ξαναμπει στην χωρα για τους υπολειπους 6 μηνες...παλια (πριν το 1992) επρεπε να δηλωσεις την εισοδο/εξοδο στην χωρα στο τελωνιο...μετα απο το 1992 λογω του ανοιγματος των συνορων ενα απλο ακτοπλοοικο εισιτηριο ηταν αρκετο...λεω ακτοπλοοικο γιατι τα μονα συνορα της Ελλαδας με την ευρωπη τοτε ηταν μεσω Ιταλιας...
    Για τους ελληνες φοιτητες που σπουδαζουνε στο εξωτερικο η περιοδος παραμονης ειναι στους 3 μηνες...και στις 2 περιπτωσεις ξαναλεω δικαιωμα να οδηγει το οχημα εχει μονο ο ιδιοκτητης εκτος απο καποιες εκτατκτες αναγκες...

    αν σε κατι εισαι παρανομος μπλεκεις με την ΔΙΠΕΑ (διευθηνση παρακολουθησης αυτοκινητων κατι?) και εκει αρχιζουν τα μπλεξιματα...ξεκινας απο ενα μεγαλο προστιμο συνηθως μαζι με κατασχεση του οχηματος που μπορει να φτασει και σε δικαστηριο για λαθρεμποριο λογω μη καταβολης φορων στο ελληνικο κρατος....κλπ κλπ...το προστιμο παει αναλογα με καποιον πινακα που υπαρχει στην συγκεκριμενη υπηρεσια....

    για την εισαγωγη και εκτελωνισμο...ναι τελωνειο υπαρχει παντα γιατι πρεπει να πληρωσεις καποιους δασμους για να βαλεις ελληνικη πινακιδα...δεν το εχω καλα το θεμα....απλα παλια γινοταν τις πουτανας γιατι επρεπε να πληρωσεις ΦΠΑ (λαμογια του ελληνικου κρατους) ενω τωρα
    δεν χρειαζετε...λεμε παντα για μεταχειρισμενα οχηματα που με την αγορα τους απο τον πρωτο ιδιοκτητη εχει πληρωθει....και εννοουμε το ΦΠΑ για την αξια του οχηματος....καποιος ειπε οτι υπαρχουν πινακες και σου βαζουν οτι θελουν σαν αξια της μηχανης...εγω αυτο που ξερω ειναι ειναι υποχρεωμενοι να βγαλουν τους φορους βασει του τιμολογιου/αποδειξη αγορας...ολα τα παραπανω περι εισαγωγης και εκτελονισμου ξαναλεω δεν το εχω καλα το θεμα...

    υ.γ.για την κατοχη και κυκλοφορια οχηματος με ξενες πινακιδες το ξερω καλα το θεμα γιατι μου εκλαναν τα @@ για παρα πολυ καιρο...και λεω για μεχρι το 2005-6....
    υ.γ.2 ενα track bike με η χωρις πινακιδες καπου πρεπει να ανηκει...αν κατατεθουν οι βουλγαρικες πινακιδες και δεν βγουνε ελληνικες υπαρχει μεγαλος κινδυνος για κατηγορια λαθρεμποριου...θα πειτε σιγα..εμενα θα πιασουν...θα το εχω γκαραζ-πιστα-γκαραζ...μην ξεχνατε για τους ''καλοθελητες''
    υ.γ.3 για την περιπτωσει προσωρινης πινακιδας (ελληνικης η ξενης) ειναι μια αλλη μεγαλη ιστορια...

    ελπιζω να βοηθησα απο ασκοπα χρονοβορα και ακριβα παθηματα...


  9. #24
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Εγώ έχω φέρει ενα hornet κι ένα cbr600 από Γερμανία και ξέρω την διαδικασία...

    Δεν τη γραφεις να γινει και sticky?

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν τη γραφεις να γινει και sticky?
    Μέσες άκρες την είπαν οι πιο πάνω.

    Θες τιμολόγιο αγοράς (που δεν εχει και μεγάλη σημασία αφού υπάρχει λίστα - το πως παράγεται αυτή δεν το γνωρίζω) για τον εκτελωνισμό οπότε θες και εκτελωνιστή όπως επίσης θες και κάποιον που ξέρει την διαδικασία (βλ. διεπαιρεωτής) για την όλη χαρτούρα και την επιτάχυνση

    Δεν είναι κάτι τραγικό....

    Εδιτ : Οπότε στην αρχική τιμή αγοράς απο το εξωτερικό προσθέτεις κι ένα τουλάχιστον 20% περίπου για την τελική του αξία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Aυτά τα γράφεις μετά.... αρχικά λες ότι το πρόστιμο είναι 60Ε την μέρα....

    Εγώ έχω φέρει ενα hornet κι ένα cbr600 από Γερμανία και ξέρω την διαδικασία...
    \



    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.
    ΑΛΛΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΕΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΤΟΥ GSXR?
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.


    Λοιπον συνεχιζω αν μου επιτρεπετε,
    Το προστιμο μπορει να εχει αλλαξη.Μπορει προς τα κατω η προς τα πανω.Εγω παντως δεν ειμαι περιεργος να μαθω.
    Δεν τα εγραψα αρχικα γιατι μιλαμε για την συγκεκριμενη περιπτωση(για το GSXR)
    το συγκεκριμενο μηχανακι αν το αγορασει καποιος ειναι παρανομο
    απο τη στηγμη που θα αναλαβει την ευθηνη καποιος να το αγορασει και να το κρατησει εντος Ελλαδας με ξενες πινακιδες.Εννοειται οτι δεν συμπεριλαμβανεται στης περιπτωσης που εχεις αδεια παραμονης 2-3 η 6 μηνες...η περιπτωση του GSXR ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜH εξ αρχης.

    Eνα μεγαλο μπραβο στον blackbusa και την υπομονη
    να γραψει ολα αυτα τα οποια ειναι ολοσωστα ΚΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ.

  12. #27
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
    \



    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.
    ΑΛΛΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΕΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΤΟΥ GSXR?
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.


    Λοιπον συνεχιζω αν μου επιτρεπετε,
    Το προστιμο μπορει να εχει αλλαξη.Μπορει προς τα κατω η προς τα πανω.Εγω παντως δεν ειμαι περιεργος να μαθω.
    Δεν τα εγραψα αρχικα γιατι μιλαμε για την συγκεκριμενη περιπτωση(για το GSXR)
    το συγκεκριμενο μηχανακι αν το αγορασει καποιος ειναι παρανομο
    απο τη στηγμη που θα αναλαβει την ευθηνη καποιος να το αγορασει και να το κρατησει εντος Ελλαδας με ξενες πινακιδες.Εννοειται οτι δεν συμπεριλαμβανεται στης περιπτωσης που εχεις αδεια παραμονης 2-3 η 6 μηνες...η περιπτωση του GSXR ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜH εξ αρχης.

    Eνα μεγαλο μπραβο στον blackbusa και την υπομονη
    να γραψει ολα αυτα τα οποια ειναι ολοσωστα ΚΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ.

    Και πως προέκυψε ρε φιλαράκι ότι όποιος το αγοράσει θα το κρατήσει με βουλγάρικες πινακίδες;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #28
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    .....

    υ.γ.2 ενα track bike με η χωρις πινακιδες καπου πρεπει να ανηκει...αν κατατεθουν οι βουλγαρικες πινακιδες και δεν βγουνε ελληνικες υπαρχει μεγαλος κινδυνος για κατηγορια λαθρεμποριου...θα πειτε σιγα..εμενα θα πιασουν...θα το εχω γκαραζ-πιστα-γκαραζ...μην ξεχνατε για τους ''καλοθελητες''
    ....

    Απόλυτο δίκιο! το μηχανάκι πρέπει πρώτα να εισαχθεί νόμιμα στην χώρα και μετά αν θες του βγάζεις ή όχι πινακίδες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Μέσες άκρες την είπαν οι πιο πάνω.

    Θες τιμολόγιο αγοράς (που δεν εχει και μεγάλη σημασία αφού υπάρχει λίστα - το πως παράγεται αυτή δεν το γνωρίζω) για τον εκτελωνισμό οπότε θες και εκτελωνιστή όπως επίσης θες και κάποιον που ξέρει την διαδικασία (βλ. διεπαιρεωτής) για την όλη χαρτούρα και την επιτάχυνση

    Δεν είναι κάτι τραγικό....

    Εδιτ : Οπότε στην αρχική τιμή αγοράς απο το εξωτερικό προσθέτεις κι ένα τουλάχιστον 20% περίπου για την τελική του αξία.

    ok thanks!

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    Ενα αμαξι με πινακιδες εξωτερικου μπορει να ειναι στην Ελλαδα συνεχομενα μεχρι 6 μηνες χωρις κυρωσεις
    Καλά και πως φαίνεται ότι μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες δεν βγήκε ξανά στο εξωτερικό για 6 μήνες και δεν ξαναήρθε;
    Έτσι όπως είναι τα πράγματα πια στα ανοικτά σύνορα των χωρών της ΕΕ δεν μπορείς να αποδείξεις πότε πήγες στο εξωτερικό και πότε ήρθες.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2012, 19:52
  2. ψαχει κανεις απο εσας για δουλια?
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:30
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:49
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2005, 12:54
  5. Ρεπορταζ για μοτο στην ΕΤ-3
    από Zan_Prizol στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 02:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF