Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Προβλημα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2002
    Μηνύματα
    16

    Προβλημα

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
    ΕΧΩ ΜΙΑ DOMINATOR 250 ΤΟΥ '98. ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΝΙΚΟ SERVICE ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ,ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΗΣ ΒΑΡΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΔΙΣΤΑΓΜΟ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ <<ΑΝΟΙΓΕ>> ΟΜΑΛΑ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ(ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΛΛΑΞΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕ,ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ? ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ?
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ....

  2. #2
    Αν διστάζει στο άνοιγμα του γκαζιού μάλλον κάτι παίζει με το καρμπυρατερ, μήπως από κάπου παίρνει αέρα.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2002
    Μηνύματα
    16
    ΣΤΕΡΓΙΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΒΑΣΙΚΑ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΟΜΑΛΑ Η ΜΗΧΑΝΗ.ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ?

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Φίλε CURE, ανάλογα τι εννοείς με το "βαραίνει"...

    Αν αναφέρεσαι σε μηχανικό πρόβλημα (είναι σκληρή η γκαζιέρα ή θέλει περισσότερη δύναμη για να ανοίξει), τότε είναι καθαρά πρόβλημα ντίζας (αλάδωτη ή στριμμένη - φθαρμένη).

    Υπάρχει η πιθανότητα λάθος τοποθέτησής της (δρομολόγηση) μετά από το service που αναφέρεις (αν βγήκε από το μηχανάκι).

    Αν αναφέρεσαι στο ότι το μηχανάκι δεν ανοίγει/γκαζώνει/τραβάει όπως παλιότερα στο ίδιο άνοιγμα του γκαζιού, τότε δες πρώτα το καρμπυρατέρ σου (όπως σωστά είπε και ο stergios !!!!).



    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Άν έχεις το service manual της μηχανής μπορείς να τεστάρεις αν η ηλεκτρονική είναι καλή ή προβληματική. Έχει ένα πίνακα με τις τιμές που πρέπει να δείχνει το πολύμετρο άν μετρήσεις ανα δυο όλες τις επαφές της.

    Άν δεν έχεις το manual ή το πολύμετρο, μπορούν να στην τεστάρουν στο επίσημο service, όπου έχουν το ειδικό tester.

    Άν δε μπορείς να την πας εκεί, υπάρχει και η τρίτη λύση, να βρείς μια ίδια Dominator και να τραμπάρετε ηλεκτρονικές και να δεις

    ι) άν το πρόβλημά σου έφτιαξε και
    ιι) άν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα στην άλλη μηχανή

    Μπορώ να σου προεξοφλήσω το αποτέλεσμα και των τριών περιπτόσεων..... ΔΕΝ φταίει η ηλεκτρονική. Το πρόβλημα είναι στο καρμπυρατέρ. Τα καρμπυρατέρ αυτά είναι για τον π@ύτσ@ και καλύτερα να το αλλάξεις. Είναι η ίδια σειρά με του ΧR600, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν κι αυτά. Προφανώς ο μάστορας που του έκανε "σέρβις" του σκάλιξε τ' @ρχίδι@ και το "τσάντισε".
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2002
    Μηνύματα
    16
    ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΒΑΡΑΙΝΕΙ..ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΒΑΖΩ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ. ΔΕΝ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ..ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 1 2 ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ.ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΜΑΛΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ DOMINATOR 250. ΛΑΔΩΣΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ? ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ? ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΚΛΕΒΕΙ??
    Υ.Σ. ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΡΑ ΦΙΛΗ CURE

  7. #7
    Διάβασε παραπάνω λέμε!!! (Ελπίζω να μην είσαι ξανθιά)

    Το πρόβλημα είναι γνωστό (και σεσημασμένο).
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2002
    Μηνύματα
    16

    ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ...ΟΚ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ?

    ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΘΙΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ??? :dizzy

  9. #9
    Λοιπον φιλαρακι ο ΧΧΧριστος εχει δικιο καρμπυρατερ ειναι αλλα δεν μας λες ρε χριστο και την λυση...αφου ειναι γνωστο προβλημα θα εχει και γνωστη λυση.
    Οταν λες ταλλαζω...οκ...αλλα τι βαζω...και δεν μιλαμε για καινουριο οκ...γιατι το καρμπυρατερ μονο του κοστηζει οσο το μισο μηχανακι






    Εχω παρομοιο προβλημα σε ΑΧ και ναι ειναι το καρμπυρατερ και οχι η ηλεκτρονικη στανταρ!
    "Apolayste sti zwi,
    tin kathe gamimeni tis stigmi..."

    "Got a $5 head? Get a $5 helmet.''

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2002
    Μηνύματα
    16
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΣΟΚΑΡΑΤΕ....ΟΣΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CURE
    ...Υ.Σ. ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΡΑ ΦΙΛΗ CURE


    Sorry.....
    (όποιος δεν κοιτάζει προφίλ, την πατάει...)

    Πάντως το πρόβλημα πρέπει να είναι στο καρμπυρατέρ (από στραβοβαλμένο ελατήριο επαναφοράς ντίζας γκαζιού μέχρι.... ότι μπορείς να φανταστείς !!!)

    Καλύτερα άλλαξε συνεργείο, γιατί αν πας στον ίδιο, ακόμη και αν καταλάβει την (πιθανή) μ@λ@κία του, θα επειμείνει σε αντικατάσταση ηλεκτρονικής....

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Ένα καινούργιο FCR 39 ή και μικρότερο σίγουρα αξίζει να βάλεις αλλά θα σου στοιχήσει 500 ευρώ άν το ψωνήσεις από φτηνό μαγαζί (900 ευρώ τιμή αντιπροσωπίας)

    Από εκεί και ύστερα ένα οποιοδήποτε καρμπ θα στοιχήσει πολύ φτηνότερα αλλά θέλει ψάξιμο.....
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2002
    Μηνύματα
    16
    Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΝΤΙΖΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ...
    ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΧΛΜ..Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΑΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΤΑ 120 ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΣΤΑ 130
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΠΟΥ ΚΟΥΡΑΖΕΙ...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
    Λοιπον φιλαρακι ο ΧΧΧριστος εχει δικιο καρμπυρατερ ειναι αλλα δεν μας λες ρε χριστο και την λυση...αφου ειναι γνωστο προβλημα θα εχει και γνωστη λυση.
    Οταν λες ταλλαζω...οκ...αλλα τι βαζω...και δεν μιλαμε για καινουριο οκ...γιατι το καρμπυρατερ μονο του κοστηζει οσο το μισο μηχανακι






    Εχω παρομοιο προβλημα σε ΑΧ και ναι ειναι το καρμπυρατερ και οχι η ηλεκτρονικη στανταρ!
    Ομολογώ οτι αν και έχω ασχοληθεί ΠΟΛΥ με αυτό το πρόβλημα και στα Dominator και στα XR600 (μοντέλα 98 - 00) δεν έχω βρεί λύση ακόμα.....

    Γιαυτό δεν ανέφερα τίποτα για λύση.....
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CURE
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΣΟΚΑΡΑΤΕ....ΟΣΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???
    :rotflmao:

    Cool φιλενάδα.....

    Ο XXXristos είναι γνωστός πατεντιάρης και "μετατροπάκιας"!!!

    Πήγαινε σε ένα άλλο συνεργείο, εξήγησέ τους το πρόβλημα ήρεμα και ωραία (χωρίς να κάνεις αναφορές σε συγκεκριμένα άτομα) και θα τακτοποιηθούν όλα ......

    Υ.Γ.

    Αν όντως είσαι ξανθιά, ΜΗΝ βγάλεις το κράνος (δεν είναι βέβαια ευγενικό...) !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Εσωτερικο προβλημα???
    από HRT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 13:54
  3. Προβλημα και αντιδρασεις....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:23
  4. έχει πρόβλημα ο server?
    από milaber στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 08:12
  5. 'Ανεξιχνίαστο' Τεχνικό Προβλημα ... HELP
    από GiannisK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 14:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF