Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: οταν σε πεταει η στροφη

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
    Στις συγκεκριμένες στροφές της διαδρομής Λιμανάκια-Σούνιο;
    σε ολες τις στροφες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    Πέρα από το βλέμμα όπως σωστά γράφτηκε παραπάνω, υπάρχει κι άλλος σημαντικός παράγοντας:

    Αν δεν αφήσουμε τον μπροστινό τροχό ελεύθερο να κάνει τις μικροδιορθώσεις που χρειάζονται για να κρατήσει την τροχιά του, αναπόφευκτα θα μας οδηγήσει εκτός γραμμής.

    Με πολύ απλά λόγια, ΔΕΝ σφίγουμε το τιμόνι ή κλιπονς, φροντίζοντας να είναι χαλαρά τα χέρια μας, για να επιτρέψουμε στην μπροστινή ρόδα να μικροδιορθώνει μόνη της.

    Όταν φοβόμαστε για κάποιο λόγο στη στροφή, π.χ ανοίγει η γραμμή μας, έχουμε την τάση να σφίγγουμε το τιμόνι. Το πρόβλημα διογκώνεται... μας διώχνει κι άλλο... φοβόμαστε ακόμη περισσότερο... σφίγγουμε κι άλλο το τιμόνι... και πάει λέγοντας μέχρι η τούμπα να δώσει τέρμα στην αγωνία μας.

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    Με πολύ απλά λόγια, ΔΕΝ σφίγουμε το τιμόνι ή κλιπονς, φροντίζοντας να είναι χαλαρά τα χέρια μας, για να επιτρέψουμε στην μπροστινή ρόδα να μικροδιορθώνει μόνη της.

    Όταν φοβόμαστε για κάποιο λόγο στη στροφή, π.χ ανοίγει η γραμμή μας, έχουμε την τάση να σφίγγουμε το τιμόνι. Το πρόβλημα διογκώνεται... μας διώχνει κι άλλο... φοβόμαστε ακόμη περισσότερο... σφίγγουμε κι άλλο το τιμόνι... και πάει λέγοντας μέχρι η τούμπα να δώσει τέρμα στην αγωνία μας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #34
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Πρίν την είσοδο σε στροφή
    -προσαρμόζουμε την ταχύτητα μας ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες του οδοστρώματος, ενδεχομένος να πατήσουμε φρένο και να κατεβάσουμε ταχύτητα

    Εντός της στροφής
    -προσπαθούμε να διαγράψουμε όσο μεγαλύτερο τόξο μπορούμε
    -δέν πατάμε φρένο γενικά
    -δέν αλλάζουμε κατεύθυνση
    -δέν ανοίγουμε το γκάζι αλλά το κρατάμε σταθερό με απόθεμα δύναμης για αποφυγή ενδεχόμενου κινδύνου
    -εισερχόμαστε εντός της στροφής διερευνητικά με τέτοια τα χύτητα ώστε να μπορούμε ασφαλώς να αποφύγουμε κάποιο εμπόδιο ή επικίνδυνη κατάσταση έχοντας αρκετό οπτικό πεδίο

    Κατά την έξοδο από την στροφή
    -ανοίγουμε το γκάζι προοδευτικά όταν πλέον βλέπουμε την έξοδο της στροφής και όταν πλέον έχουμε σηκώσει την μηχανή από την κλίση που της έχουμε δώσει εντός της στροφής


    Τα παραπάνω είναι η σωστή τεχνική οδήγησης, σε περίπτωση που μπούμε στην στροφή με παραπάνω χιλιόμετρα αυτό που πρέπει να κάανουμε είναι να διορθώσουμε με το πίσω φρένο μόνο γέρνωντας παράλληλα το σώμα μας πρός το εσωτερικό της στροφής, σε καμία περίπτωση δέν χρησιμοποιούμε εμπρός φρένο και σε καμία περίπτωση δέν μπλοκάρουμε τροχούς

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Αυτο που επαθες που ανοιξε δηλαδη η γαραμη σου δεν ειναι ασυνηθιστο φαινομενο.

    Καλο βεβαιως ειναι να μπαινεις στη στροφη και να βγαινεις ακει ακριβως που θελεις, αλλα τι να κανουμε ανθρωποι ειμαστε....

    Εστω λοιπον εχω μπει σε μια στροφη, βρισκομαι κοντα στο απεξ και ανοιγει η γραμμη μου.
    Αυτο σημαινει η οτι εχω μπει με παρα πολλα η οτι εχω μει με λαθος γραμμη η οτι φοβαμαι και σφιγκομαι λιγο.

    Καλο ειναι (τι λες ρε μεγαλε θα μου πεις..) να μη φοβαμαι μεσα στη στροφη και να ειμαι χαλαρος, οτι φοβηθειτε δηλαδη πριν αμα μπεις η θα βγεις η θα πεσεις οποτε κατσε χαλαρωσε και απολαυσε το...
    !!!

    Αν ανοιγει λοιπον η γραμμη μπορω να κανω δυο πραγματα
    1.Να βγαλω περισσοτερο σωμα απο κορμο και πανω για να μη διαταραξω την ισσοροπια της μοτο αλλα να αλλαξω το κεντρο βαρους και να κλεισω τη γραμμη χωρις να αλλαξω κληση(σημαντικο στο δρομο να μη πλαγιαζω και πολυ...)
    2.Να τσιμπησω ελαφρα το πισω φρενο ωστε να κλεισω ετσι λιγο τη γραμμη μου

    Υ.Γ. Και τα δυο παραπανω θελουν πολυ μα πολυ μα πολυ προπονηση για να βγουν αυθορμητα και να δουλεψουν
    Υ.Γ.2. Καλο και φρονιμο ειναι στο δρομο να μη παω ΤΑΠΑ για να μη χρειαζεται να σκεφτω ολα αυτα συν το οτι υπαρχουν παγιδες παντου.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Προχθες μπηκα με αρκετα χιλιομετρα στην πλατεια σηνταγματος κ μου γλιστρησε η μπροστινη ροδα.
    Ασχημο κ αποτομο συναισθημα.Τα λαστιχα ζεστα κ καινουργεια , Τι εφταιξε παλυ?
    Πρωτη φορα μου φευγει η μπροστινη.............Μηπως η ασφαλτος ηταν χαλια? μηπως τα mutant λαστιχα που ειναι για motard γλιστρανε λιγο επιτηδες?
    love will save the planet,hate is a good start.

  7. #37
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Προχθες μπηκα με αρκετα χιλιομετρα στην πλατεια σηνταγματος κ μου γλιστρησε η μπροστινη ροδα.
    Ασχημο κ αποτομο συναισθημα.Τα λαστιχα ζεστα κ καινουργεια , Τι εφταιξε παλυ?
    Πρωτη φορα μου φευγει η μπροστινη.............Μηπως η ασφαλτος ηταν χαλια? μηπως τα mutant λαστιχα που ειναι για motard γλιστρανε λιγο επιτηδες?
    epeses?

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Οχι , αλλα μου επεσε η αυτοπεποιθηση, εβαλα ολοσωμες εξατμισεις κ λεω να μην ξαναπεσω:wacko:
    Απλα γλιστρησε κ ξαναμαγκωσε , αυτο που μου κανει τακτικα το πισω.30psi βαζω μπροστα, λεω να του βγαλω 2 psi.
    love will save the planet,hate is a good start.

  9. #39
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    tote stamata tis malakies k otan mpeneis na mi kleineis to gazi KAI NA MH PATAS TIPOTA DIAXORISTHKES GRAMMES GIATI GLISTRANE.

    episis sti platia sintagmato k genika opoy exei poly kinisi k kosmo mi mpeneis..kane ti kota an peseis k fygei to mixanaki..tha mplexeis.

  10. #40
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Μήπως πάτησεσ καμια καταραμενη ασπρη γραμμη ?
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Ευχαριστω πολυ , επεσες 100% μεσα .Ενω ειμαι σωστος παρασυρομαι, Ειδα ενα xtx κ αρχισαμε το φαγωμα κ αμεσως ξεχασα τη λεξη μαλ/κια .Τωρα που το λες οι πεζοι κοιταγαν καλα καλα καπως απορημενοι....... .
    Δεν ειδα καν αν υπαρχουν γραμμες, δεν ξερω.
    love will save the planet,hate is a good start.

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Δεν ειδα καν αν υπαρχουν γραμμες, δεν ξερω.
    Εχει και μαλιστα τις φαρδιές των διαβάσεων, σε αυτες φευγεις 30 πόντους μεχρι να ξαναπιασει.

    Το ιδιο και στην Κ1 στην ομόνοια. Μας εχουν χαλάσει την πίστα μ αυτες τις μαλακίες ...

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Εχει και μαλιστα τις φαρδιές των διαβάσεων, σε αυτες φευγεις 30 πόντους μεχρι να ξαναπιασει.

    Το ιδιο και στην Κ1 στην ομόνοια. Μας εχουν χαλάσει την πίστα μ αυτες τις μαλακίες ...

    Στις άσπρες έξω απ΄το Χίλτον, σπινιάρει το scooter ρε. Τι ζεστά λάστιχα και καυτές αλυσίδες λέτε...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #44
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Στις άσπρες έξω απ΄το Χίλτον, σπινιάρει το scooter ρε. Τι ζεστά λάστιχα και καυτές αλυσίδες λέτε...
    +1000!!!
    k me ta nike glistrao ekei..

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    E ναι ειναι αυτοι ειναι οι μαλκς οχι εγω, Εγω απλα εφυγα πρωτος στο πρασινο , οι πεζοι ειχαν κοκκινο κ ολα καλα , μονος ουτε σφηνες ουτε τιποτα , ποσο μαλ/κια ειναι δηλ. αυτο απο μερους μου....?
    Anyway Ιταλια κ ειδικα Αγγλια δεν γλιστρανε οι γραμμες τους , ισως επειδη εχουν καλη ασφαλτο απο κατω η κατι αλλο......
    Οι δικοι μας οι μαλ/ακες εδω τι βαζουν?.......Λαδομπογια
    love will save the planet,hate is a good start.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οταν δεν σε πιάνει ο ύπνος.
    από pepes1gr στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2009, 10:03
  2. H ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ
    από AKIS BUSA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2009, 13:10
  3. Τραγική προσπέραση σε στροφή
    από MitsosNaked στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 22:26
  4. Γλίστρημα μπροστινού σε επιτόπου στροφή
    από lamoun στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF