Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: οταν σε πεταει η στροφη

  1. #16
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ετσι όπως τα λέει ο Βυρωνας.
    Κοιτάμε εκει που θέλουμε να πάμε, τα υπόλοιπα (όπως τρύπες κλπ) τα βλέπουμε με την περιφερειακή όραση αλλά ποτέ δεν καρφώνουμε το βλέμμα μας πάνω τους.
    Κι αν το κάνουμε στιγμιαία γιατί κάτι μας τράβηξε πολύ την προσοχή, αμέσω γυρνάμκε πάλι το βλέμμα στην έξοδο.
    Με προπόνηση γίνεται !

    αυτο ναι...

    πρεπει παντα να εχουμε εποπτικη εικονα ολου του δρομου...

    κοιταμε την εξοδο αλλα πρεπει να ξερουμε ανα πασα στιγμη τι συμβαινει σε ολο το δρομο...


    γιατι γραφοντας μονο οτι κοιταμε την εξοδο, στους περισσοτερους το μυαλο παει σε κατι εικονες απο αγωνες που οι αγωνιζουμενοι κοιταζαν πανω στα λαστιχα της εισοδου επειδη η εξοδος βρισκοταν πισω απ'αυτα...



    και byron, το 70% των οδηγων μοτο στο δρομο βρισκονται εκτος τοπου και χρονου οταν οδηγανε...και συνηθως στο οτιδηποτε στραβο ερχεται η τουμπα

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Ενα απ΄τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος είναι να διαβάζει τον δρόμο και να κοιτάει την έξοδο και εκει που θέλει να πάει. Αν δεν κοιτάει εκεί που θέλει να πάει, ο εγκέφαλος κλειδώνει στον κίνδυνο που βλέπει μπροστά του και κατευθύνεται εκεί. Target Fixation, Vanishing point, περιφερειακή όροση το λένε κάποιοι ασχετοι στο CSS και προφανώς δεν ξέρουν και πολλά πράγματα από οδήγηση, αλλά συμπτωματικά είναι απ΄τα πιο χρήσιμα πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος για να μείνει όρθιος στον δρόμο.

    ΥΓ: Καμμία διάθεση να στην πω φυσικά και οι λόγοι που το πιστεύεις μου είναι αδιάφοροι. Απλά αν έχουμε άγνοια για κάτι δεν το απορρίπτουμε επειδή 3 φίλοι σου ήταν εκτός τόπου και χρόνου όταν οδηγούσαν. Αν δεν μπορούν να αποφύγουν μια λακούβα που είναι στον δρόμο, έχουν πολλά πράγματα να μάθουν ακόμα.
    Σωστό είναι αυτό που λέει ο byr0n με τη διαφορά ότι στο δρόμο πρέπει ΕΠΙΠΛΕΟΝ να σαρώνουμε συνεχώς το δρόμο για να εντοπίζουμε λακούβες/γάτες/σκύλους/αχινούς κτλ όπως επισημαίνει ο Nick Ienatsch στο βιβλίο του Sport Riding Technics.

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    και byron, το 70% των οδηγων μοτο στο δρομο βρισκονται εκτος τοπου και χρονου οταν οδηγανε...και συνηθως στο οτιδηποτε στραβο ερχεται η τουμπα
    Ίσως να λες και λίγο αλλά γιαυτό τα γράφουμε εδώ. Για να γίνει το 70% όσο το δυνατόν λιγότερο.

    Δυστυχώς δεν μαθαίνονται όμως μόνο από ανάγνωση στο net. Πάιρνεις μέν το ερέθισμα, αλλά μετά θέλει εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση....
    Κάποια video που έχουν μπει και εδώ σχετικά με το target fixation είναι τρομερά. Δεν μπορεί κάποιος να πιστέψει ότι τρώει τέτοιο σκάλωμα ο εγκέφαλος και δεν αντιδρά καθόλου, αλλά κατευθύνεται ακριβώς εκεί που δεν πρέπει...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    κλασικο target fixation ...
    http://www.youtube.com/watch?v=ETT39gPGCps
    Και ρωτάει ο τροχύλιας
    -Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

    Re: οταν σε πεταει η στροφη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Προχθες οπως κατεβενα απτο σχιστο κορυδαλου , ουτε καταλαβα ποτε βρεθηκα σε μια αποτομη στροφη που αρχισε ναμε πεταει αλλα το εσωσα παγωμενος με κομενη ανασα.
    Υπαρχει καποιο τιπ για τετοιες περιπτωσεις??????Εγω υποσυνηδειτα παταγα σιγα σιγα προδευτικα φρενακια και εμπενα αλλα τι ειναι καλητερο?????
    ειναι κλασικη αυτη η στροφη.
    φουρκετα κατηφορικη (ή ανηφορικη,αναλογα πως πας) με γυαλι δρομο και μαλλον αντιθετη κλιση...

    ενταξει εχει αμμοπαγιδα οταν κατεβαινεις και οταν ανεβαινεις το πολυ πολυ να βρεις βραχο...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    το βλεμα στο δρομο ρεεεεεεεεε

    αυτο το κανεις στην πιστα...αμα το κανεις στο δρομο, θα πεσεις σε καμια τρουπα καθως και κοιτας την εξοδο, και μετα θα ψαχνεις να καταλαβεις γιατι απογειωθηκες


    εγω ποτε δεν εχω παθει κατι οταν επεσα σε λακουβα πλαγιασμενος.
    η μηχανη θα συμπεριφερθει μια χαρα ακομα και υπο κλιση στην ανωμαλια του δρομου αρκει να κανεις οτι προβλεπεται. (αυτο που ειπε ο Βυρωνας δλδ).

    μην πατε να αποφυγετε τις λακουβες και καρφωθειτε πουθενα αλλου...

  7. #22
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #23
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    wide view με βλεμα στην εξοδο και 3 σημαδια για μια στροφη εισοδος,''απεξ'',εξοδος.προοδευτικο ανοιγμα γκαζιου αμεσως μετα το γυροσκοπικο και τη κλιση που θελουμε να παρει η μοτοσυκλετα μας.οσο πιο βαθεια για την εισοδο τοσο καλυτερα (ορατοτητα και πληροφοριση νωρις προκειμενου να εχουμε χρονο να διωρθωσουμε πραγματα αν χρειαστει),για καλυτερα αποτελεσματα πατημα στο εξωτερικο μαρσπιε και πολυ προπονηση μεχρι να ερθει ολο αυτο να γινεται μονο του,σε στροφες που ξερετε ωστε να αποτυπωθει η διαδικασια στον ''σκληρο''.

    και κοιτα που θες να πας αλλιως θα πας εκει που κοιτας!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Κλασσικό παράδειγμα στούκας απο Target fixation.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	joe_bar_oula.jpg 
Προβολές:	842 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	179599
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Και επίσης ένα ακόμα πιο δύσκολο.. όταν σε "πετάει" η στροφή τα χέρια χαλλλαρά!

    Βασικά πάντα τα χέρια χαλαρά..
    Βασικα αυτο με εσωσε, Η στροφη ηταν αποτομη , η εξοδος δεν φενοταν καθαρα στο μπασιμο , ειχακοιταξει πριν κ μια νταλικα που ερχοταν , το πρωτοπου ειδα ηταν το διαζομα , η στροφη ηταν αποτομη κ ο δρομος στενεψε, παγωσα δεν προλαβα να ανασανω κ το ιδιο δεκατο του δευτερολεπτου που πηγα να "πω γεια σε ολους δε μπορω να το σωσω"ταυτοχρονα κ υποσυνείδητα τα χερια μου χαλαρωσαν , εγω σαν αναλαφρος χαλαρωμενος η σαν παραδωμενος
    , μετην σκεψη κ την αυρα στην σωτηρια εξοδο κ οχι τα ματια .Ενω τα μουδιασμενα δαχτυλα απτο ταξιδι , εβγαλαν μυαλα κ παιζαν χαλαρα σαν αερας ,πιανο πανω στο τιμονι κ τα φρενα.
    Το σοκ μου βγηκε τωρα μετα απο 2 μερες.Πιστευω οτι το rideschool ειναι πιο σπουδαιο απο οποινδηποτε εξοπλισμο , αλλα κανεις δεν μας το λεει κ πρεπει να τσακιστεις γιανα το καταλαβεις.
    Στην υγεια μας παντα ορθιοι...........
    love will save the planet,hate is a good start.

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    wide view με βλεμα στην εξοδο και 3 σημαδια για μια στροφη εισοδος,''απεξ'',εξοδος.προοδευτικο ανοιγμα γκαζιου αμεσως μετα το γυροσκοπικο και τη κλιση που θελουμε να παρει η μοτοσυκλετα μας.οσο πιο βαθεια για την εισοδο τοσο καλυτερα (ορατοτητα και πληροφοριση νωρις προκειμενου να εχουμε χρονο να διωρθωσουμε πραγματα αν χρειαστει),για καλυτερα αποτελεσματα πατημα στο εξωτερικο μαρσπιε και πολυ προπονηση μεχρι να ερθει ολο αυτο να γινεται μονο του,σε στροφες που ξερετε ωστε να αποτυπωθει η διαδικασια στον ''σκληρο''.

    και κοιτα που θες να πας αλλιως θα πας εκει που κοιτας!
    Τα ειπες ολα λεμε!!!!
    +1000.
    ΚΕΡΝΑΩ ΤΣΑΓΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΥΜΗΤΤΟΥ .....
    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΜ!


  12. #27
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    αυτο ναι...

    πρεπει παντα να εχουμε εποπτικη εικονα ολου του δρομου...

    κοιταμε την εξοδο αλλα πρεπει να ξερουμε ανα πασα στιγμη τι συμβαινει σε ολο το δρομο...


    γιατι γραφοντας μονο οτι κοιταμε την εξοδο, στους περισσοτερους το μυαλο παει σε κατι εικονες απο αγωνες που οι αγωνιζουμενοι κοιταζαν πανω στα λαστιχα της εισοδου επειδη η εξοδος βρισκοταν πισω απ'αυτα...

    Συμφωνώ με Πάνο εδώ. Εγώ την έφαγα παλιά πηγαίνοντας για Σούνιο όπου κοιτούσα μόνο έξοδο στροφής, και είχε χώματα που στο σημείο που ήταν ΔΕΝ προλάβαινα να τα δώ αλλά και ούτε να τα αποφύγω με τη γραμμή που είχα ήδη πάρει με αποτέλεσμα να γίνω ιπτάμενος χωρίς να το καταλάβω. Σε δήμόσους δρόμους ναί μεν κοιτάμε έξοδο, αλλά πρέπει να έχουμε διαβάσει καλά πρίν το οδόστρωμα.

    Επίσης στις ανοιχτές στροφές πρίν το Τούννελ ενώ έρχεσαι απο Σούνιο πάντα μα ΠΑΝΤΑ ενώ το οδόστρωμα δείχνει πεντακάθαρο, όσες φορές πλαγιάζω και κοιτάω έξοδο, μου γλιστράει. Εκεί μήπως ξέρει κανείς τί παίζει;
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
    κλασικο target fixation ...
    http://www.youtube.com/watch?v=ETT39gPGCps

    kala ekane to palikari na eskage sthn mixani tou allou na skotonotane?sta malaka pante reeeeeeeeeeeeeeeee

  14. #29
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
    Συμφωνώ με Πάνο εδώ. Εγώ την έφαγα παλιά πηγαίνοντας για Σούνιο όπου κοιτούσα μόνο έξοδο στροφής, και είχε χώματα που στο σημείο που ήταν ΔΕΝ προλάβαινα να τα δώ αλλά και ούτε να τα αποφύγω με τη γραμμή που είχα ήδη πάρει με αποτέλεσμα να γίνω ιπτάμενος χωρίς να το καταλάβω. Σε δήμόσους δρόμους ναί μεν κοιτάμε έξοδο, αλλά πρέπει να έχουμε διαβάσει καλά πρίν το οδόστρωμα.
    wide view μητσο.ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!αλλιως ζητω που καηκες!

    Επίσης στις ανοιχτές στροφές πρίν το Τούννελ ενώ έρχεσαι απο Σούνιο πάντα μα ΠΑΝΤΑ ενώ το οδόστρωμα δείχνει πεντακάθαρο, όσες φορές πλαγιάζω και κοιτάω έξοδο, μου γλιστράει. Εκεί μήπως ξέρει κανείς τί παίζει;
    το οδοστρωμα δεν ειναι καθαρο !
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #30
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


    το οδοστρωμα δεν ειναι καθαρο !
    Στις συγκεκριμένες στροφές της διαδρομής Λιμανάκια-Σούνιο;
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οταν δεν σε πιάνει ο ύπνος.
    από pepes1gr στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2009, 11:03
  2. H ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ
    από AKIS BUSA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2009, 14:10
  3. Τραγική προσπέραση σε στροφή
    από MitsosNaked στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 23:26
  4. Γλίστρημα μπροστινού σε επιτόπου στροφή
    από lamoun στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF