Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 237

Θέμα: Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση.

  1. #136
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μετά από ένα γερό 8άωρο ξυπνάω για να αντικρύσω μια ηλιόλουστη μέρα. Μετά από μια μικρή βόλτα στην πόλη για να την δω και την μέρα, ξεκινάω για Μόναχο. Το Στρασβούργο είναι πάνω στα σύνορα οπότε σε λίγα λεπτά βρίσκομαι στην Γερμανία. Η διαδρομή που ακολούθησε ήταν η ομορφότερη που έχω διανύσει μέχρι στιγμής.

    Δεν πήγα από μεγάλους δρόμους αλλά από μικρούς επαρχιακούς και διάλεγα κατεύθυνση σχεδόν στην τύχη, είχα γενικά μια ιδέα για το προς τα πού θέλω να πάω. Ο δρόμος, αφού διέσχισα μερικά πανέμορφα χωριά, με οδήγησε στο Μαύρο Δάσος. Ένα μέρος που πραγματικά δυσκολεύομαι πολύ να περιγράψω. Ανάβαση σε βουνό με έντονη δροσιά, στροφές 180 μοιρών με την έξοδο να βρίσκεται 2 τουλάχιστον μέτρα πάνω από την είσοδο και ένα παγκάκι πάνω σε κάθε στροφή. Πλησιάζοντας στην κορυφή πέρασα και από ένα κλειστό χιονοδρομικό κέντρο. «Πρέπει να είναι μαγευτικά εδώ με τα πάντα χιονισμένα» σκεφτόμουν ενώ χάζευα την κορυφογραμμή στα αριστερά μου οδηγώντας όρθιος για να μπορέσω να χωρέσω στο οπτικό μου πεδίο όσα περισσότερα μπορούσα. Οι βαθιές εισπνοές του αέρα που με χτύπαγε είχαν μια μεθυστική ιδιότητα και το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ ήταν το πόσο γαλήνια ένοιωθα.

    Κατά την κατάβαση πέρασα από μερικά ακόμα χωριουδάκια τα οποία φυσικά είχαν το δικό τους «Ευρωπαϊκό» χαρακτήρα. Οι δρόμοι που τα συνέδεαν, ήταν το κάτι άλλο. Βουτώντας λοιπόν στα κλισέ για τους δρόμους της Ευρώπης (τουλάχιστον αυτούς που εννοούμε όταν αναφερόμαστε σε «Ευρωπαϊκούς δρόμους» γιατί δεν είναι μόνο οι Άλπεις Ευρώπη), και αυτοί, είχαν τέλεια χάραξη και τέλεια άσφαλτο. Η κίνηση ήταν ελάχιστη και κατά το μεγαλύτερο μήκος της διαδρομής, στα αριστερά μου είχα πυκνό δάσος και στα δεξιά μου ένα ποταμάκι. Μου ήταν αδύνατο να σταματήσω για να φωτογραφήσω, απλά συνέχιζα να οδηγώ, ακούγοντας την δικύλινδρη καρδιά της Leela να χτυπάει έντονα σαν ένδειξη ενθουσιασμού μπερδεμένη με τους ιδιαίτερους ήχους του Tom Waits, ελπίζοντας η διαδρομή να μην τελειώσει ποτέ. Η μετάβαση από την παραπάνω μαγική εικόνα στην εθνική οδό, ήταν σταδιακή οπότε δεν με ξένισε πολύ.

    Κατά την άφιξη στο Μόναχο, χάνομαι λίγο μέσα στην πόλη και τηλεφωνώ στους φίλους για να δω που θα τους συναντήσω. Βρισκόντουσαν στην Allianz Arena οπότε πετάγομαι για να δω και το στάδιο με την ευκαιρία. Ο Κώστας, ο Χρήστος και ο Σπύρος πήραν το καράβι και κατέβηκαν Ιταλία οπού περνώντας το Grossclokner κατέληξαν στο Salzburg και μετά στο Μόναχο.

    Από την στιγμή που συνάντησα την παρέα το ταξίδι άλλαξε. Το ταξίδι με παρέα είναι πολύ διαφορετικό. Όχι καλύτερο ή χειρότερο, απλά διαφορετικό. Πόσο μάλιστα όταν η υπόλοιπη παρέα ταξιδεύει με πρόγραμμα και πρέπει να προσαρμοστείς σε αυτό εάν θες να ακολουθήσεις. Τα παιδιά είχαν κλείσει τα δωμάτια τους από την Ελλάδα, έτσι εγώ βρήκα ένα εξαιρετικό hostel με δωρεάν beer tasting κάθε απόγευμα στις 8. Στο Μόναχο κάτσαμε 2 μέρες, επισκευτήκαμε το Μουσείο Τεχνολογίας και το Μουσείο της BMW και απολαύσαμε μπύρες σε στυλ Oktoberfest στο Hofbrauhaus. Εγώ τσίμπησα και μια κλήση για παρκάρισμα την οποία αποφάσισα και να μην πληρώσω μετά από μια συζήτηση στο Αστυνομικό τμήμα της περιοχής όπου μου είπαν «Αν θες να ξαναέρθεις Γερμανία πλήρωσε την, εάν δεν θες μην την πληρώσεις». Δεν γαμιέται, σκέφτηκα, θα αλλάξω πινακίδα άμα είναι, τα 25? είναι σημαντικά σε ένα budget trip. Η επιστροφή περιελάμβανε μια διανυκτέρευση στο Trento και μετά πλοίο από Βενετία για Ηγουμενίτσα.

  2. #137
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Allianz Arena


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1478.jpg 
Προβολές:	1158 
Μέγεθος:	49,7 KB 
ID:	179995

  3. #138
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Πρωτότυπο στο μουσείο της BMW.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1507.jpg 
Προβολές:	1155 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	179997

  4. #139
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Εκθέματα που ίσως να σας ενδιαφέρουν περισσότερο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1516.jpg 
Προβολές:	1151 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	179998

  5. #140
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Με τις μπυρίτσες μας στο Hofbaruhaus.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1559.jpg 
Προβολές:	1147 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	179999

  6. #141
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1562.jpg 
Προβολές:	1152 
Μέγεθος:	38,4 KB 
ID:	180000

  7. #142
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η μόνη φωτογραφία με πιάτο φαγητού που τραβήχτηκε στο ταξίδι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1564.jpg 
Προβολές:	1154 
Μέγεθος:	72,9 KB 
ID:	180001

  8. #143
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η διαδρομή από Μόναχο προς Trento πέρναγε από τις Άλπεις και μας χάρισε εντυπωσιακές εικόνες. Η παρέα στον δρόμο ήταν μια άλλη εμπειρία, ο Σπύρος που ήταν μπροστά όταν κοίταγε στον καθρέφτη του και έβλεπε άλλες 3 (και αργότερα 4) μηχανές πίσω του ένοιωθε ωραία, το ίδιο κι εγώ που ήμουν στο τέλος, κάθε φορά που κοίταγα τα φανάρια τους. Φαντάζομαι πως είναι αυτή η έμφυτη επιθυμία που έχουμε ως είδος να ανήκουμε κάπου.

    Φάγαμε μια δυνατή μπόρα και σε μια στάση για βενζίνη αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω μια ιταλική εφημερίδα για να μονώσω τα γόνατα μου γιατί το αδιάβροχο παντελόνι είχε πλέον μόνο διακοσμητική αξία. Στο βενζινάδικο πετύχαμε και τον Νίκο με την Αγγελική οι οποίοι επέστρεφαν από την Βιέννη και θα βρισκόντουσαν και στο ίδιο πλοίο με εμάς. Επίσης συναντήσαμε ένα μποτιλιάρισμα γύρω στα 12 χιλιόμετρα λόγω κατολίσθησης, είχαμε μια περιπέτεια με τα διόδια της Autostrata και πλέον μπορώ να αστειευτώ πως είμαι καταζητούμενος σε 2 χώρες.

    Το Trento είναι μια μικρή όμορφη πόλη στους πρόποδες των Άλπεων. Πήγαμε στα δωμάτια όπου είχαν κάνει κράτηση τα παιδιά αλλά η προσαρμογή των δωματίων για να μείνω κι εγώ εκεί ήταν πάλι εκτός budget μου οπότε προτίμησα το μοναδικό hostel της πόλης με 16? και πρωινό. Μια βραδινή βόλτα στην πόλη, pizza και επιστροφή για ύπνο.

    Την επόμενη φτάνουμε στο λιμάνι της Βενετίας όπου μας περίμεναν ο Νίκος με την Αγγέλα, παίρνω κι εγώ ένα εισιτήριο καταστρώματος, ενώ τα παιδιά είχαν καμπίνα, και αρχίζουμε το ταξίδι της επιστροφής. Μια λεπτομέρεια που μου έμεινε είναι όταν περίμενα στην ουρά για καφέ στο πλοίο και ακούω την παραγγελία του μπροστινού μου. «Έναν φραπέ 2 καφέ 1 ζάχαρη», «Έναν μέτριο βαρύ δηλαδή» αποκρίνεται ο υπάλληλος, «Δεν ξέρω πως το λες, αυτό θέλω εγώ». Η συζήτηση αυτή με έκανε να χαμογελάσω όταν διαπίστωσα το πόσο μπορεί να διαφέρουμε από τους ανθρώπους στην υπόλοιπη ήπειρο που ζούμε. Δεν πιστεύω πως θα μπορούσε να διαδραματιστεί το παραπάνω με πρωταγωνιστές ανθρώπους από τις χώρες στις οποίες βρέθηκα.

  9. #144
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Σε στάση για να κρυώσουν τα λάστιχα. Η άσφαλτος της Autostrata είναι αδιανόητη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1568.jpg 
Προβολές:	1152 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	180002

  10. #145
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο Κώστας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1572.jpg 
Προβολές:	1151 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	180003

  11. #146
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο Χρήστος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1574.jpg 
Προβολές:	1156 
Μέγεθος:	76,3 KB 
ID:	180004

  12. #147
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο Σπύρος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1577.jpg 
Προβολές:	1152 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	180006

  13. #148
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Και η αφεντιά μου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1575.jpg 
Προβολές:	1154 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	180007

  14. #149
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στο λιμάνι της Βενετίας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1586.jpg 
Προβολές:	1138 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	180008

  15. #150
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Με τον Νίκο και την Αγγελική.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip-1591.jpg 
Προβολές:	1143 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	180009

Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ένα Test Ride με τα όλα του..!!!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 13:59
  2. Μια ποικιλία με απο όλα
    από Tigas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 16:18
  3. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 10:37
  4. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 03:52
  5. Ποιο απ'ολα τα αξεσουαρ ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 10:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF