Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 237

Θέμα: Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση.

  1. #46
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    wallride 2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip650.jpg 
Προβολές:	1477 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	179886

  2. #47
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μια αναμενόμενη κατάληξη.

    Εξωτερικό λινκ λόγω μεγέθους αρχείου. Θέλει λίγη ωρίτσα το loading, υπομονή.
    http://img136.imageshack.us/img136/3092/bloomw.gif

  3. #48
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο τερματισμός της 1ης ημέρας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip798.jpg 
Προβολές:	1478 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	179887

  4. #49
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Οι επισκευές στο GasGas, κράτησαν μέχρι αργά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip837.jpg 
Προβολές:	1474 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	179888

  5. #50
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Είχα μπροστά μου 400 χιλιόμετρα Ρουμάνικου επαρχιακού δρόμου μέχρι τα σύνορα και η προηγούμενη διαδρομή με είχε τρομάξει λίγο. Ευτυχώς τα πράγματα ήταν καλύτερα, ο δρόμος μια χαρά, ο καιρός ζεστός και η κίνηση λιγότερη. Είδα βέβαια 2 νταλίκες έξω από τον δρόμο και κάθε 5 λεπτά έβλεπα ένα σκοτωμένο ζώο στον δρόμο. Λίγο πριν από τα σύνορα, φτάνω σε ένα μποτιλιάρισμα. 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση, στην δικιά μου τα οχήματα ήταν σταματημένα, η άλλη άδεια. Κοιτάζοντας λίγο μπροστά μπορούσα να δω αυτοκίνητα μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι. Βγαίνω λοιπόν στο αντίθετο και αρχίζω να πηγαίνω.

    Αυτό που ακολούθησε ήταν μία από τις πιο σουρεαλιστικές στιγμές της ζωής μου. Πιστεύω πως ήταν ότι πιο κοντά θα ζήσω ποτέ στο μονοπλάνο με το μποτιλιάρισμα του Godard στο Weekend. Καθώς πέρναγα σιγά-σιγά ανάμεσα από τα διάφορα πηγαδάκια οδηγών οι οποίοι με αγριοκοιτούσαν λίγο, είδα πιτσιρίκια να χοροπηδάνε πάνω σε καπώ, οδηγούς να έχουν βάλει δυνατά την μουσική και να χορεύουν, άλλους να κάθονται κάτω από δέντρα στην άκρη και να πίνουν μπύρες, ένας άλλος είχε βγάλει ψησταριά και έψηνε, ανάμεσα στα αμάξια υπήρχε και μια άμαξα, άλλοι από την γύρω περιοχή άδραξαν την ευκαιρία και προσπαθούσαν να πουλήσουν στους οδηγούς ότι μπορούσαν να βρουν. Περνώντας μέσα από αυτό, δεν σταμάτησα να βγάλω ούτε μια φωτογραφία. Δεν ήθελα να θυσιάσω την εμπειρία για μερικές φωτογραφίες. Όπως έχουν γράψει κι άλλοι για την οδήγηση στις Άλπεις, απλά θες να συνεχίσεις να οδηγείς. Ανόμοια σύγκριση ίσως, αλλά τα συναισθήματα είναι όμοια. Η αιτία του μποτιλιαρίσματος ήταν φυσικά μια νταλίκα η οποία ήταν κάθετα στον δρόμο και παντού κάτω λάδια. Μετά από λίγη αναμονή για να ρίξουν χώμα, περνάω και φτάνω στα σύνορα.

    Έχω μπροστά μου λίγα χιλιόμετρα επαρχιακού, καμιά 150άρα σε εθνική και μετά Βουδαπέστη. Από τα πρώτα χιλιόμετρα χάνεται η αίσθηση των Βαλκανίων και μπαίνω πλέον σε mood κεντρικής Ευρώπης. Το μόνο που παρέμεινε ίδιο στις 2 χώρες ήταν οι πάγκοι με φρούτα και λαχανικά που βρισκόντουσαν έξω από τα σπίτια κοντά στον δρόμο. Στην εθνική είδα τεράστιες πινακίδες οι οποίες έδειχναν έναν μοτοσικλετιστή μέσα από τον καθρέφτη ενός αυτοκινήτου και από κάτω έγραφαν (φαντάζομαι) «Προσέχετε τους μοτοσικλετιστές». Ωραία, σκέφτηκα, θα έχουν πολλές μοτοσυκλέτες εδώ. Αυτό που αντίκρισα στην Βουδαπέστη όμως δεν μπορούσα να το φανταστώ.

    Οδηγώντας μέσα στην πόλη όλοι με χαιρετούσαν και απλά υπέθεσα πως βλέπουν τις βαλίτσες και χαιρετάνε όπως θα κάνανε στην εθνική. Έκανα λάθος όμως. Όλοι χαιρετάνε όλους παντού. Scooters, supersports, choppers. Σε κάθε φανάρι σταμάταγα και έκανα νεύματα δεξιά και αριστερά. Δεν χρειάζεται καν να είσαι πάνω στην μηχανή, δίπλα της και κρατώντας το κράνος, πάλι χαιρετάνε. Στην αρχή μου φάνηκε γελοίο, όσο περισσότερα οδήγαγα όμως τόσο περισσότερα ένιωθα σαν μέλος μιας «φυλής», μιας ιδιαίτερης ομάδας, και αυτό ήταν μια πολύ ωραία αίσθηση. Μια αίσθηση εντελώς αντίθετη από αυτό που νοιώθω όταν οδηγάω στην Αθήνα που όταν βγαίνουμε στον δρόμο είμαστε έτοιμοι να φάμε ο ένας τον λαιμό του άλλου.

    Στην Βουδαπέστη έφτασα αργά το μεσημέρι και αντιμετώπισα ένα πρόβλημα. Οι προηγούμενες πόλεις που διανυκτέρευσα, Veliko Tarnovo και Sibiu, ήταν μικρές πόλεις οπότε η πλοήγηση σε αυτές ήταν σχετικά εύκολη. Βρίσκεις την κεντρική πλατεία, τον κεντρικό δρόμο και είσαι οκ. Η Βουδαπέστη όμως είναι μια πόλη με σχεδόν 2.000.000 κατοίκους. Χωρίς καλό χάρτη και χωρίς να έχω ιδέα για την δομή της πόλης ήμουν λίγο χαμένος. Σε μια από τις πολλές στάσεις που έκανα για να προσπαθήσω να βγάλω άκρη με τον γενικό χάρτη που είχα περνάει μια Africa δίπλα μου και με κοιτάει, μετά από λίγο, ξαναγυρνάει από το πεζοδρόμιο και με ρωτάει «Έλληνας είσαι;».

    Ο οδηγός ήταν ο Adam. Ούγγρος ο οποίος μιλάει τέλεια Ελληνικά, έχει ταξιδέψει πολύ στην Ελλάδα, είναι συντηρητής αρχαιοτήτων στο Αρχαιολογικό Μουσείο και ασχολείται με το πρόγραμμα Erasmus για τις ανταλλαγές φοιτητών Συντήρησης Αρχαιοτήτων από το ΤΕΙ Αθήνας. Εκείνες τις μέρες φιλοξενούσε στο σπίτι του μια Ελληνίδα φοιτήτρια η οποία πριν έμενε σε hostel. Παίρνει λοιπόν τηλέφωνο, και προσφέρεται να με πάει μέχρι το hostel. Το βρίσκει εύκολα αλλά ήταν γεμάτο. Μου σχεδιάζει λοιπόν έναν πρόχειρο χάρτη της Βουδαπέστης, μου λέει που μπορώ να βρω ένα άλλο hostel, μου δίνει την διεύθυνση και το τηλέφωνο του και φεύγει γιατί είχε κάποιες υποχρεώσεις. Το σχεδιάγραμμα με βοήθησε πολύ και βρίσκω εύκολα ένα άλλο hostel το οποίο ήταν κι αυτό γεμάτο αλλά μου έδωσαν έναν αναλυτικό χάρτη της πόλης. Βρίσκω άλλο, γεμάτο. Το επόμενο το ίδιο, και το επόμενο από αυτό. Συνολικά πρέπει να πήγα σε 6-7 hostels, όλα γεμάτα.

    Τις προηγούμενες μέρες στην Βουδαπέστη γινόταν το φεστιβάλ Sziget, ένα από τα μεγαλύτερα μουσικά φεστιβάλ της Ευρώπης. Το Σαββατοκύριακο διεξαγόταν το Red Bull Air Race και την Κυριακή ήταν η εθνική εορτή της Ουγγαρίας. Η εύρεση καταλύματος λοιπόν ήταν σχεδόν αδύνατη. Έχει πλέον βραδιάσει, πρέπει να ήταν 9 – 10 όταν είπα να πάρω τον Adam ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσω εάν υπάρχει κανένα camping πριν πάω να την πέσω σε κανένα βουνό ή φύγω για Βιέννη που ήξερα ότι υπάρχει σπίτι να με φιλοξενήσει. Πάντα πρόθυμος να βοηθήσει, ο Adam με καλεί από το σπίτι του για να μου δώσει οδηγίες για ένα camping λίγο έξω από την πόλη. Βρίσκω εύκολα το σπίτι του, μου σχεδιάζει πάλι έναν χάρτη και ξεκινάω για να βρω το camping. Μετά από μερικές βόλτες (χάθηκα αρκετές φορές) βρίσκω ένα camping. Από το μεσημέρι που έφτασα Βουδαπέστη, έστησα την σκηνή στις 00:30.

    Το σχέδιο ήταν να μείνω στην Βουδαπέστη μία νύχτα και να συνεχίσω. To Air Race, η εθνική εορτή της Ουγγαρίας και η υπόσχεση πως είναι εντυπωσιακή, αλλά και η ομορφιά της Βουδαπέστης με κράτησαν 4. Τις 4 αυτές μέρες οδήγησα 350 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη, υπνωτίστηκα από τον έντονο χαρακτήρα της Βουδαπέστης, τα πανέμορφα κτήρια της, τους δραστήριους, φιλικούς και κεφάτους ανθρώπους, έμεινα άφωνος βλέποντας από κοντά το Red Bull Air Race, εξεπλάγην όταν γνώρισα την Ελληνίδα που φιλοξενούσε ο Adam και αποδείχθηκε ότι την είχα γνωρίσει και στην Ελλάδα κάποτε, συζήτησα με μια παρέα Ελλήνων κατοίκων για την ζωή εκεί και τις διαφορές με την Ελλάδα, εκτίμησα την φιλοξενία και την διάθεση για βοήθεια του Adam η οποία με έκανε να νοιώσω πραγματικά ταξιδιώτης και έμεινα με ανοιχτό το στόμα βλέποντας πυροτεχνήματα πάνω από τον Δούναβη για 30 λεπτά.

  6. #51
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο Adam την ώρα που με πέτυχε στον δρόμο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip838.jpg 
Προβολές:	1476 
Μέγεθος:	81,4 KB 
ID:	179889

  7. #52
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η Leela περιμένωντας καρτερικά έξω από την σκηνή για να αρχίσει η εξερεύνηση της Βουδαπέστης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip841.jpg 
Προβολές:	1473 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	179890

  8. #53
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Το 1ο camping, Romay Camping.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip839.jpg 
Προβολές:	1476 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	179891

  9. #54
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    To 2o capming, Mini Camping, με την μισή τιμή και ομορφότερο περιβάλλον.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip946.jpg 
Προβολές:	1469 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	179892

  10. #55
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο Δούναβης κοντά στο camping. Τα κουνούπια κατά την διάρκεια λήψης της φωτογραφίας αυτής με ανάγκασαν να την τραβήξω φορώντας το κράνος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip954.jpg 
Προβολές:	1470 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	179893

  11. #56
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η Βουδαπέστη έτοιμη να υποδεχτεί το Red Bull Air Race.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip853.jpg 
Προβολές:	1471 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	179894

  12. #57
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Εικαστική παρέμβαση σε ένα από τα φανάρια της πόλης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip870.jpg 
Προβολές:	1480 
Μέγεθος:	38,3 KB 
ID:	179895

  13. #58
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Το εντυπωσιακό κτήριο της Βουλής, τη νύχτα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip958.jpg 
Προβολές:	1472 
Μέγεθος:	50,6 KB 
ID:	179896

  14. #59
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η γέφυρα Szechenyi.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip969.jpg 
Προβολές:	1465 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	179897

  15. #60
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η γέφυρα από την μεριά της Buda, οδηγούσε σε αυτό το τούνελ το οποίο με την σειρά του οδηγούσε σε έναν περιφερειακό. Προσέξτε τους ανθρώπους στην κορυφή του.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip972.jpg 
Προβολές:	1467 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	179898

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ένα Test Ride με τα όλα του..!!!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 14:59
  2. Μια ποικιλία με απο όλα
    από Tigas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 17:18
  3. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 11:37
  4. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 04:52
  5. Ποιο απ'ολα τα αξεσουαρ ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 11:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF