Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 237

Θέμα: Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση.

  1. #76
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στις πολεμήστρες του κάστρου με τον Adam και την οικογένια του. Στην φωτογραφία ο Adam, η γυναίκα του, και η αγέννητη τότε κόρη τους. Τώρα πρέπει να βρίσκεται και αυτή στον κόσμο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1056.jpg 
Προβολές:	1343 
Μέγεθος:	50,0 KB 
ID:	179913

  2. #77
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μερικά από τα πυροτεχνήματα. Η όλη εμπειρία ήταν εξωπραγματική. Πυροτεχνήματα πάνω από τις γέφυρες, κατα μήκος του Δούναβη και πάνω από έναν κοντινό λόφο. Σας προτρέπω να ψάξετε για video από τον εορτασμό αυτό, ή ακόμα καλύτερα να κάνετε ένα ταξίδι στην Βουδαπέστη εκείνες τις μέρες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1064.jpg 
Προβολές:	1341 
Μέγεθος:	67,2 KB 
ID:	179914

  3. #78
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Τα πυροτεχνήματα τα συνόδευε μια απαλή μουσική και στο τέλος τους, ενώ η μουσική είχε σταματήσει, ακούστηκαν 1.000.000 άνρθωποι να ζητοκραυγάζουν. Πραγματικά πρωτόγνωρη εμπειρία.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1076.jpg 
Προβολές:	1334 
Μέγεθος:	47,3 KB 
ID:	179915

  4. #79
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μετά την Βουδαπέστη είχα κανονίσει να περάσω από Σλοβακία να συναντήσω τον Μενέλαο (menos). Ακολούθησα λοιπόν μια πανέμορφη διαδρομή παράλληλα του Δούναβη και περνώντας μια γέφυρα, μπήκα στην Σλοβακία. Συνέχεια σε επαρχιακούς δρόμους μέχρι την Nitra, την πόλη στην οποία μένει ο Μενέλαος.

    Οι δρόμοι στην Σλοβακία ήταν έρημοι. Έβλεπα πολύ λίγα οχήματα να κινούνται, γεγονός που προκαλούσε ένα περίεργο συναίσθημα. Απόλυτα μόνος, σε μια χώρα για την οποία ξέρω ελάχιστα, σε μικρούς πανέμορφους καταπράσινους επαρχιακούς δρόμους χωρίς αναλυτικό χάρτη και χωρίς πολλές πινακίδες. Δεν γαμιέται, “All those who wander are not lost”, πάμε προς τα εκεί.

    Τελικά βρίσκω εύκολα την Nitra και τον Μενέλαο και καθόμαστε στην πλατεία για μια μπυρίτσα. Αφού μου έδωσε μια γενική εικόνα για την χώρα, συζητήσαμε για ταξίδια, διαδρομές και γενικά περί των πάντων, είπαμε να πάμε προς Bratislava. Στον δρόμο κάναμε μια στάση στο Senec, για να δω πως περνάνε τις διακοπές τους οι Σλοβάκοι. Η περιοχή έχει μια πανέμορφη και πεντακάθαρη λίμνη στην οποία υπάρχουν καφετέριες , ξενοδοχεία, bar και τα σχετικά. Η παραλία που πήγαμε ήταν γεμάτη κόσμο, όπως και όλη η περιοχή, και πραγματικά με χάλασε που ήμουν με όλον τον εξοπλισμό και όχι με ένα μαγιό. Στην καφετέρια που κάτσαμε, η οποία ήταν πάνω στο νερό, ήπια και την φθηνότερη μπύρα του ταξιδιού, 0,75 ευρώ. Μετά από την γαλήνη και την ξεκούραση που προσέφερε το Senec, πήγαμε Bratislava.

    Η Bratislava ήταν κι αυτή ήσυχη πόλη παρόλο που είναι η πρωτεύουσα. Αυτό έχει να κάνει με τον συνολικό πληθυσμό της Σλοβακίας ο οποίος είναι γύρω στα 5,5 εκατομμύρια διασκορπισμένα σε όλη την χώρα. Ένα γρήγορο φραπεδάκι στην ελληνική καφετέρια “areso” και ένα μικρό sightseeing στην παλιά πόλη. Η Bratislava δεν ήταν μια εντυπωσιακή πόλη, ήταν όμορφη και απλή, όπως και το υπόλοιπο κομμάτι της Σλοβακίας που είδα. Ήθελα να είμαι στην Βιέννη το βράδυ, οπότε δεν κάτσαμε για φαγητό. Πήγαμε παρέα με τον Μενέλαο μέχρι τα σύνορα οπού χαιρετηθήκαμε και είπαμε φυσικά πως θα τα ξαναπούμε κάπου, κάποτε.

  5. #80
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Έρημοι δρόμοι. Παντού τριγύρω καλλιεργήσιμες εκτάσεις, άρα πεδιάδες, άρα ευθείες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1085.jpg 
Προβολές:	1322 
Μέγεθος:	85,6 KB 
ID:	179930

  6. #81
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Απλαμβάνοντας την μπυρα μας στο Senec. Σε αυτό το περιβάλλον η μπύρα κόστιζε 75 λεπτά, και το νερό 1 ευρώ.

    - "Άσε, κερνάω εγώ"
    - "Σιγά ρε, θα μπεις μέσα"


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1089.jpg 
Προβολές:	1318 
Μέγεθος:	73,2 KB 
ID:	179931

  7. #82
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Eλληνική καφετέρεια στην Bratislava, και φυσικά φραπεδάκι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1099.jpg 
Προβολές:	1325 
Μέγεθος:	83,4 KB 
ID:	179932

  8. #83
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μαζί με τον Man at Work.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1114.jpg 
Προβολές:	1316 
Μέγεθος:	72,8 KB 
ID:	179935

  9. #84
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Η Παλιά Πόλη της Bratislava.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1104.jpg 
Προβολές:	1317 
Μέγεθος:	46,2 KB 
ID:	179939

  10. #85
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ενώ περπατάμε λοιπόν και περνάμε από την Παλιά Πόλη, την όπερα, το δημαρχείο κτλ. Μπροστά από ένα ξενοδοχείο βλέπουμε και το παρακάτω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1121.jpg 
Προβολές:	1326 
Μέγεθος:	44,0 KB 
ID:	179940

  11. #86
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Για όσους δεν το κατάλαβαν, ορίστε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1120.jpg 
Προβολές:	1325 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	179941

  12. #87
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μια Veyron από τις περίπου 200 που έχουν κατασκευαστεί με τιμή βασικής έκδοσης, 1.100.000?.

    Εδώ μαζί με τον Μενέλαο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1132.jpg 
Προβολές:	1323 
Μέγεθος:	82,9 KB 
ID:	179942

  13. #88
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Το αμφιβόλου αισθητικής οικοδόμημα που δεσπόζει πάνω από την γέφυρα στην είσοδο της πόλης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1134.jpg 
Προβολές:	1317 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	179943

  14. #89
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στο μικρό κομμάτι της εθνικής που οδηγεί στην Βιέννη, κοιτάω τον δρόμο μπροστά μου και σε κάθε λωρίδα , πάνω στην άσφαλτο, γράφει μια μεγάλη ευρωπαϊκή πόλη. Bratislava, Wien, Brno και από πάνω τους βελάκια για το ποια κατεύθυνση πρέπει να ακολουθήσεις.

    Εκεί, έχοντας μπροστά μου αυτές τις επιλογές, πάνω στην μηχανή μου, έχοντας αφήσει πίσω έναν συνάδελφο μοτοσικλετιστή ταξιδιώτη, με την δροσιά της νύχτας να έχει αντικαταστήσει την αφόρητη ζέστη, ένοιωσα μια μεγάλη αίσθηση ελευθερίας. Τέτοιες μικρές στιγμές ήταν που μου θύμιζαν γιατί κάνω αυτό το ταξίδι. Κάποια στιγμή συνηθίζεις την αίσθηση του ταξιδιού και του αγνώστου και βασίζεσαι σε τέτοιες μικρές συνειδητοποιήσεις για να «γυρίσουν» κάτι στο κεφάλι σου και να σε γεμίσουν πάλι με αυτήν την ακατανόητη, απροσδιόριστη αίσθηση χαράς που έχεις όταν ταξιδεύεις με την μηχανή σου.

    Από τους 3 προορισμούς που βρισκόντουσαν μπροστά στα λάστιχα μου, πήγαινα στην Βιέννη. Στην Βιέννη μένει ο Manfred, ένας οικογενειακός φίλος ο οποίος θα με φιλοξενούσε για 2 μέρες γιατί μετά κατέβαινε Ελλάδα για τις διακοπές του. Αφού βρήκα το σπίτι του εντυπωσιακά εύκολα (όταν στρίβεις σε τυχαίους δρόμους σε μια πόλη που δεν έχεις ξαναπάει ποτέ και βρίσκεις την οδό που ψάχνεις αισθάνεσαι πολύ ωραία), τακτοποιήθηκα και βγήκαμε για μια γρήγορη βραδινή βόλτα στην Βιέννη.

    Η Βιέννη, ενώ είναι μια αρκετά όμορφη πόλη, μου φάνηκε λίγο «βαριά». Όλα αυτά τα μνημεία, τα κτήρια, τα παλάτια, τα πάρκα, οι κατοικίες μεγάλων προσωπικοτήτων της ιστορίας (Mozart, Einstein, Freud και τόσοι άλλοι) μου προκαλούσαν ένα δέος το οποία δεν ταίριαζε με την διάθεση που είχα στο ταξίδι. Κάναμε μια αρκετά εκτενή ξενάγηση σε όλη την πόλη με το αυτοκίνητο του Manfred, και πήγαμε σε έναν λόφο που προσφέρει μια απίστευτη θέα όλης της πόλη καθώς και σε ένα μοναστήρι λίγο έξω από την Βιέννη. Το δάσος στην διαδρομή προς το μοναστήρι είναι το πυκνότερο που έχω δει ποτέ, τα δέντρα σχεδόν ακουμπούσαν το ένα το άλλο.

    Εκεί θυμήθηκα τις ιστορίες που μας έλεγε ο Μανωλίδης για τον αγώνα Erzberg Rodeo στον οποίο είχε τρέξει και τους περίεργους κανονισμούς που έχουν οι Αυστριακοί για το δάσος. Μας έλεγε πως δεν επιτρέπεται τα φορτηγά να οδηγάνε την νύχτα σε βουνίσιους δρόμους γιατί «κοιμάται το δάσος» και πως αν θες να πας βόλτα με τα πόδια πρέπει να φοράς ειδικά παπούτσια.

    Ακολούθησε ένα παραδοσιακό Αυστριακό γεύμα με λουκάνικα, καπνιστό χοιρινό και διάφορα λαχανικά τουρσί, και άλλη μια βόλτα στο κέντρο της Βιέννης, αυτή τη φορά με τα πόδια. Το επόμενο πρωί είχε πρωινό ξύπνημα γιατί ο Manfred έπρεπε να πάει στο αεροδρόμιο. Αφού τον αποχαιρέτησα και του ζήτησα να μεταφέρει τις ευχές μου και τα νέα μου στην Ελλάδα άρχισα την άνοδο προς Πράγα. Ο καιρός απειλητικός αλλά τελικά γλύτωσα το βρέξιμο. Οι επαρχιακοί της Αυστρίας είναι πολύ ωραίοι αλλά είχαν έντονη την παρουσία της αστυνομίας, οπότε όριο και απόλαυση της διαδρομής.

  15. #90
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Βιέννη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip1258.jpg 
Προβολές:	1315 
Μέγεθος:	54,3 KB 
ID:	179944

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ένα Test Ride με τα όλα του..!!!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 14:59
  2. Μια ποικιλία με απο όλα
    από Tigas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 17:18
  3. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 11:37
  4. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 04:52
  5. Ποιο απ'ολα τα αξεσουαρ ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 11:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF