Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 237

Θέμα: Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση.

  1. #1
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064

    Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση.

    Κυριακή απόγευμα, μόλις άλλαξα λάδια στην μηχανή και αποφασίζω να γράψω τις εντυπώσεις μου από το 1ο μου ταξίδι με μοτοσυκλέτα.
    Έχει περάσει μια βδομάδα από τότε που επέστρεψα αλλά αισθάνομαι ακόμα «μουδιασμένος». Η δουλειά, οι συνήθειες, το γεγονός ότι δεν θα πάω σε άλλο μέρος μόλις ξημερώσει και γενικά η καθημερινότητα με έχουν επηρεάσει περισσότερο από όσο νόμιζα.
    Την βδομάδα αυτή έχω διηγηθεί το ταξίδι μου, ή μέρη του, αρκετές φορές και με αρκετούς διαφορετικούς τρόπους, αναλόγως το κοινό στο οποίο απευθύνομαι.

    Είμαι προβληματισμένος για το πώς να γράψω. Να γίνω περιγραφικός; Να αποτυπώσω συναισθήματα; Να περιγράψω εμπειρίες; Ανοίγω ένα τετράδιο που είχα μαζί μου και έγραφα 2-3 πραγματάκια που και που. Παραθέτω το 1ο κομμάτι που έγραψα:

    “Watching Bulgarians play is like watching pandas mate” *

    Τα χωριά της νότιας Βουλγαρίας είναι αληθινά. Ίσως αυτό να μην είναι το κατάλληλο επίθετο για να τα περιγράψω αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ τώρα. Το τώρα είναι 2:07 ώρα Ελλάδος, δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά ώρας μεταξύ Ελλάδας και Βουλγαρίας και δεν με νοιάζει. Μετά από 9 ώρες στην σέλα του Versys το 2:07 είναι αργά. Η περασμένη ώρα και οι 7 μπύρες που καταναλώθηκαν από την στιγμή που έφτασα στο Veliko Tarnovo δυσκολεύουν πολύ την καταγραφή των σκέψεων αυτών.

    Ας προσπαθήσω όμως να ανατρέξω σε ότι πέρασε από το μυαλό μου σήμερα. Η αναχώρηση έλαβε χώρα στις 9:30 από την Δράμα. Ο φίλος μου ο Γιώργος (nickname Ζάχος) με φιλοξένησε στο σπίτι του για 2 μέρες και ήταν μια καλή ευκαιρία να μάθω τα νέα του, να πεταχτώ μέχρι την Καβάλα να δω γνωστούς και φίλους από τα φοιτητικά μου χρόνια και να δω μερικές λεπτομέρειες για το ταξίδι. Το ταξίδι. 3 χρόνια τώρα γυρνάει στο μυαλό μου ένα τέτοιο ταξίδι. Ο προορισμός έχει αλλάξει ουκ ολίγες φορές αλλά η ιδέα είναι η ίδια, «ταξίδι στην Ευρώπη με μηχανή». Σήμερα λοιπόν, ξαπλωμένος στις μαξιλάρες ενός hostel στην Βουλγαρία και γράφοντας ότι μου έρθει στο κεφάλι θα έλεγα πως πήγε καλά.

    1218 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου. 500 περίπου διανύθηκαν σήμερα σε 9 ώρες. Ο κώλος μου πονάει, το κεφάλι μου γυρίζει. Παύση. Ο Vic, ο Simon και ο Marc επέστρεψαν. Δεν με προσέχουν, το σχολιάζω, γελάμε. Αναφερόμαστε στην Βουλγαρία (**) και λέμε πως θα τα πούμε το πρωί. Κάθονται στον υπολογιστή και προσπαθώ να αγνοήσω τις ομιλίες και να θυμηθώ τις σκέψεις μου. Εκνευρίζομαι. Όχι με αυτούς, με εμένα. Δεν μπορώ να θυμηθώ. Καθ’ όλη την διαδρομή από τα σύνορα μέχρι την Plovdiv αφηγούμουν τις σκέψεις μου στον εαυτό μου. Τώρα μπορώ να θυμηθώ μόνο τα μισά.

    Μπορώ να θυμηθώ τον Γιόχαν και τον πατέρα του, τους τεχνίτες της πέτρας οι οποίοι ήταν η πρώτη μου γνωριμία στην Βουλγαρία. Λίγα χιλιόμετρα από τα σύνορα, βλέπω τον 1ο τεχνίτη, σκέφτομαι να σταματήσω μα δεν το κάνω. Βλέπω κι άλλους, συνεχίζω. Σκέφτομαι πως αυτό το ταξίδι έχει να κάνει με ανθρώπους και στην πρώτη ευκαιρία σταματάω. Εκεί ήταν ο Γιόχαν με τον πατέρα του. Ο Γιόχαν μιλούσε αγγλικά τέλεια, Τους παίρνω μερικές φωτογραφίες και με ρωτάνε που πηγαίνω. «Στην Βουλγαρία θα μείνω στο Veliko Tarnovo» λέω. «It’s far» λέει ο Γιόχαν. «Τελικά θα καταλήξω Amsterdam» συνεχίζω. «Nice trip» αποκρίνεται. Μιλάμε για λίγο για τις πέτρες, σφίγγουμε τα χέρια και συνεχίζω. «Ωραία», σκέφτομαι, «αν συνεχίσω έτσι δεν θα φτάσω ποτέ», και έτσι συνέχισα. Προσπαθώ να θυμηθώ τι άλλο σκεφτόμουν τις ατελείωτες αυτές ώρες επάνω στην μηχανή. Σκεφτόμουν πόσοι άραγε μοτοσικλετιστές να είναι διασκορπισμένοι στην Ευρώπη σκεπτόμενοι παρόμοια πράγματα. Δεν ξέρω γιατί, μα με απασχόλησε μόνο η Ευρώπη. Φαντάζομαι λόγω οικειότητας. Σκεφτόμουν εάν το τεράστιο χαμόγελο που φώτισε το πρόσωπο της πανέμορφης κοπέλας στο καφέ στην άκρη του δρόμου ενώ πέρναγα το προκάλεσα εγώ ή κάτι άλλο. Η αλήθεια λίγη σημασία έχει. Επιλέγω να πιστέψω πως ήμουν εγώ.

    Υπήρχαν κι άλλες σκέψεις. Πολλές. Σκέψεις τις οποίες δεν θυμάμαι τώρα. Θυμάμαι όμως την σωματική υπόσταση του ταξιδιού. Ήταν εξουθενωτική. 500 χλμ σε 9 ώρες. Βγάλτε μέση ωριαία. 80% επαρχιακοί δρόμοι. Η άσφαλτος σκατά. Λακκούβες, μπαλώματα, αγελάδες, άλογα, άμαξες. Η διαδρομή υπέροχη. Όσο οδηγούσα τόσο εκνευριζόμουν γιατί συνειδητοποιούσα πως η διαδρομή θα διαρκέσει περισσότερο από όσο υπολόγιζα. Ήθελα να σταματήσω σε κάθε στροφή. Να πάρω φωτογραφίες. Να προσπαθήσω να χωρέσω την ομορφιά σε ένα κάδρο. Όσα μπορούσα τα προσπέρασα. Δεν μπορούσα να προσπεράσω τον πιτσιρικά ο οποίος ψάρευε σε 10 πόντους νερού από την κορφή ενός αποχετευτικού αγωγού. Δεν μπορούσα να προσπεράσω τις πανέμορφες λίμνες και τις τεράστιες εκτάσεις πράσινου. Σιγά σιγά το σκηνικό αλλάζει. Τα βουνά δίνουν την θέση τους σε μια ξερή πεδιάδα και η δροσιά σε μια ενοχλητική αίσθηση ζέστης.

    Φτάνω στην Φιλιππούπολη. Εδώ σχεδίαζα να φάω κάτι και να συνεχίσω. Όμως είμαι πίσω στο πρόγραμμα, οπότε τράπεζα – βενζίνη και φύγαμε. Εθνική οδός. Γρήγορα αλλά βαρετά χιλιόμετρα. 180 km/h και ο προορισμός πλησιάζει. Η εθνική τελείωσε. Πίσω στους επαρχιακούς. Με κάθε στροφή, αρκετός χαμένος χρόνος. Τα χιλιόμετρα εάν και λίγα στον αριθμό, φαίνονται πολλά. Πολλά λόγω της κούρασης και των δρόμων. Δρόμοι υπό κατασκευή (χώμα) αλλά και ολοκαίνουργια κομμάτια στα οποία θα ζήλευε ένα supersport. Φτάνω επιτέλους στον προορισμό. Veliko Tarnovo. Η παλιά πρωτεύουσα της Βουλγαρίας. Πανέμορφη πόλη. Εκνευρίζομαι κι άλλο. Η ώρα είναι σχεδόν 6. Υπολόγιζα να είμαι εδώ κατά τις 2. Σκατά. Βρίσκω το hostel. Αφήνω τα πράγματα, πίνω μια μπύρα με τα παιδιά που μένουν εκεί και φεύγω για να πάρω καμιά φωτογραφία όσο ακόμα έχει φως. Όπως επιστρέφω στο hostel βρίσκω τα παιδιά τα οποία πάνε για φαγητό και τους ακολουθώ.

    Η συζήτηση στο φαγητό κινήθηκε γύρω από πολλά θέματα, άλλα σοβαρά, άλλα χιουμοριστικά. Μετά το φαγητό βρεθήκαμε σε ένα περίεργο bar με νεαρούς σε ηλικία Βούλγαρους, περίεργη μουσική και φθηνή μπύρα. Εκεί παρατήρησα τον Άγγλο της παρέας να τσουγγρίζει την μπύρα του με τους Βούλγαρους λέγοντας «Γεια μας!». Κάτι το οποίο φυσικά έμαθε κατά το δείπνο. Αυτή η εικόνα ήταν ότι χρειαζόμουν για να επιστρέψω και να κοιμηθώ γαλήνια αναρωτώμενος τι διάολο θα συναντήσω αύριο


    *,** Το σχόλιο αυτό το έκανε ο Marc όταν μπήκε στο hostel και με προέτρεψε να το σημειώσω όταν με είδε να γράφω. Το σημείωσα λοιπόν στο πάνω μέρος της σελίδας οπού και πήρε την μορφή του τίτλου.

    Σημείωση : Μην δώσετε σημασία σε ότι φαίνεται ασυνάρτητο στο παραπάνω κείμενο. Όπως θα καταλάβατε δεν ήμουν και στην καλύτερη κατάσταση όταν το έγραφα και η μεταφορά ήταν αυτούσια.

    Το παραπάνω ήταν η αποτύπωση των σκέψεων μου την πρώτη νύχτα του ταξιδιού εκτός Ελλάδος. Ήταν ένας μεγάλος πρόλογος. Δεν θα συνεχίσω έτσι το ταξιδιωτικό γιατί θα είναι πολύ μεγάλο και γιατί ο τρόπος γραφής άλλαξε στην πορεία και κάποια στιγμή σταμάτησε. Επέλεξα αυτό το κομμάτι γιατί δείχνει τα πρώιμα συναισθήματα που μου γέννησε το ταξίδι και είναι πιστεύω αντιπροσωπευτικά και εύκολα εντοπίσιμα.

  2. #2
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στις στροφές τις Καβάλας με τον φίλο μου τον Ζάχο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip005.jpg 
Προβολές:	5129 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	179840

  3. #3
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Απολαμβάνωντας την Βουλγάρικη φύση.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip048.jpg 
Προβολές:	5125 
Μέγεθος:	76,1 KB 
ID:	179841

  4. #4
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Πολλά δέντρα και πολλές λίμνες, ένας φυσικός θυσαυρός τόσο κοντά στην Ελλάδα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip058.jpg 
Προβολές:	5180 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	179842

  5. #5
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip064.jpg 
Προβολές:	5103 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	179845

  6. #6
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip064.jpg 
Προβολές:	5082 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	179846

  7. #7
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ο πιτσιρικάς που ψάρευε στην μέση του πουθενά, χωρίς καμία πιθανότητα να πιάσει κάτι, ήταν ένας τέλειος συμβολισμός της ελπίδας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip073.jpg 
Προβολές:	5063 
Μέγεθος:	88,1 KB 
ID:	179847

  8. #8
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Παρόμοια κάρα συνάντησα πολλές φορές στην Νότια Βουλγαρία. Οι επιβάτες τους, πάντα χαρούμενοι και φιλικοί, χαιρετούσαν καθώς πέρναγα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip078.jpg 
Προβολές:	5037 
Μέγεθος:	75,4 KB 
ID:	179848

  9. #9
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip079.jpg 
Προβολές:	5019 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	179849

  10. #10
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Το πανέμορφο Veliko Tarnovo.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip126.jpg 
Προβολές:	5023 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	179850

  11. #11
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στο εστιατόριο με τα παιδιά από το hostel. Στην φωτογραφία είμαι με τον Vic και τον Oyo.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip143.jpg 
Προβολές:	4988 
Μέγεθος:	72,8 KB 
ID:	179851

  12. #12
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Έτοιμος να ξυπνήσω και την Leela και να αρχίσουμε το ταξίδι προς Sibiu, Ρουμανία.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip158.jpg 
Προβολές:	4952 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	179852

  13. #13
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Κάπως έτσι λοιπόν πέρασε η πρώτη μου μέρα ταξιδεύοντας με μηχανή εκτός των συνόρων. Το μυαλό μου γεμάτο έντονες εικόνες. Εικόνες οι οποίες συνέχισαν και στο υπόλοιπο ταξίδι αλλά έγιναν πιο απαλές, τα Βαλκάνια δημιουργούν στον ταξιδιώτη μια αίσθηση που δύσκολα περιγράφεται. Ίσως να μην είναι η ομορφότερη φύση, σίγουρα δεν είναι οι καλύτεροι δρόμοι αλλά έχουν αυτό το αίσθημα του πάθους, του μυστηρίου, του αγνώστου αλλά ταυτόχρονα του οικείου και του πραγματικού. Η επιτυχία της πρώτης διανυκτέρευσης με γέμισε αυτοπεποίθηση και ήμουν έτοιμος να συνεχίσω για Ρουμανία.

    Στην Ρουμανία διεξαγόταν ο αγώνας Red Bull Romaniacs. Ένας αγώνας τον οποίο εδώ και 3 χρόνια που γνωρίζω την ύπαρξη του, θέλω να πάω να τον δω. Μετά από το πρωινό στο hostel, αρνήθηκα με δυσκολία την πρόταση των παιδιών που είχα γνωρίσει εχθές να πάμε να δούμε το κάστρο, σκεπτόμενος πως δεν θέλω να οδηγάω νύχτα και πως η διαδρομή μπορεί να είναι απρόβλεπτη. Χαιρετώ τα παιδιά και την Eva, την ιδιοκτήτρια του hostel, με την υπόσχεση πως θα ξαναπάω, βγάζω την μηχανή από το κελάρι που πέρασε την νύχτα, φορτώνω και φεύγω. Μετά από μια σύντομη και παράλογη συνάντηση με Βούλγαρους αστυνομικούς οι οποίοι βαρέθηκαν να προσπαθούν να κερδίσουν το λάδωμα τους και με άφησαν να φύγω χαμογελώντας και χτυπώντας με συγκαταβατικά στην πλάτη, είμαι στον δρόμο για τα σύνορα.

    100 χιλιομετράκια καλού επαρχιακού δρόμου (και οι προηγούμενοι επαρχιακοί κοντά στο Veliko Tarnovo ήταν καλοί, τους αδίκησα στις σημειώσεις μου) φτάνω στην γέφυρα που διασχίζει τον Δούναβη και σε πάει στο συνοριακό φυλάκιο της Ρουμανίας. Η γέφυρα εντυπωσιακή, αλλά ο δρόμος επάνω της κακός. Η θέα του Δούναβη όμως είχε κερδίσει όλη μου την προσοχή. Ήταν η πρώτη φορά που τον είδα αλλά στην συνέχεια του ταξιδιού θα τον διέσχιζα πολλές ακόμα. Σκεφτόμουν πόσο έχει επηρεάσει αυτό το ποτάμι την Ευρώπη και ότι θα ήθελα να κάνω μια διαδρομή παράλληλα του όπως είχα δει σε μια σειρά του discovery νομίζω. Από την αρχή του, μέχρι το δέλτα στην Μαύρη Θάλασσα. Μπήκε στο trip wish list. Αλλάζω χρήματα, δεν παίρνω την κάρτα που χρειάζεται για να οδηγάς στην Ρουμανία, γενικά δεν με απασχόλησαν πολύ τέτοιες λεπτομέρειες, και πάω για Βουκουρέστι όπου έλεγα να πιω έναν καφέ και να συνεχίσω για Sibiu οπού ήταν και η πόλη στην οποία γινόταν το Romaniacs.

    Γενικά η οδήγηση στην Ρουμανία ήταν κάτι που δεν θέλω να ξανακάνω. Δεν ξέρω αν ήμουν άτυχος και πέτυχα όλα τα στραβά στον δρόμο αλλά πραγματικά θεωρώ ότι είμαι τυχερός που δεν είχα κάποιο ατύχημα. Κάνω γύρω στα 3 χιλιόμετρα μέσα στο Βουκουρέστι πριν αποφασίσω να γυρίσω πίσω και να πάω κατευθείαν για εθνική προς Sibiu. Αν η Αθήνα είναι χάος, δεν ξέρω πως μπορώ να περιγράψω το Βουκουρέστι. Τα φανάρια είχαν λίγη σημασία, οι κόρνες και το θράσος περισσότερη. Σε δρόμο με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση και πεζοδρόμιο στην μέση, σταματάει μπροστά μου στην δεξιά λωρίδα ταξιτζής, παίρνει πελάτη, κόβει όλο το τιμόνι αριστερά, καβαλάει πεζοδρόμιο και πάει στο αντίθετο… Ένα κομμάτι του δρόμου λίγο έξω από την πόλη ήταν υπό κατασκευή με αποτέλεσμα να πετάνε παντού χαλίκια από τα αυτοκίνητα τα οποία πήγαιναν υπερβολικά γρήγορα. Μέτρησα μια μελανιά στο γόνατο και εάν δεν είχα και κλειστή την ζελατίνα, θα μέτραγα και μάτι…

    Ο δρόμος μέχρι το Sibiu ήταν λίγο εθνική και λίγο επαρχιακός, η εθνική βαρετή, ο επαρχιακός πανέμορφος, καλός σε μερικά κομμάτια του, χάλια σε άλλα. Πολλές νταλίκες παντού, πιστεύω πως τα μισά περίπου οχήματα που είδα, ήταν νταλίκες. Όλοι οι οδηγοί, νταλίκες και ΙΧ, δεν σου έδιναν καμία σημασία, τι μυγάκι, τι μηχανή. Προσπερνάγανε στο χιλιοστό, τρέχανε πολύ και όταν αποφάσιζες να κάνεις καμιά πιο ασυνήθιστη προσπέραση, μάζευες τα καντήλια σου. Η διαδρομή όμως ήταν μαγευτική, αριστερά μου είχα καταπράσινο θεόρατο δάσος, και δεξιά μου λίμνες και ποτάμι. Στεναχωρήθηκα πολύ που δεν μπόρεσα να την απολαύσω.

    Καμιά 80αριά χιλιόμετρα πριν το Sibiu αρχίζει να βρέχει και κάνει την οδήγηση ακόμα πιο δυσάρεστη. Στα 80 αυτά χιλιόμετρα είδα 3 καραμπόλες… Σε μία στάση για να τσεκάρω εάν έχω το πορτοφόλι μου, το οποίο δεν ένοιωθα με τα χοντρά γάντια, σταματάει μπροστά μου ένα αμάξι με alarm. Αρχικά απορώ αλλά μετά παρατηρώ την πινακίδα και ένα γνώριμο αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος. Οι πινακίδες ήταν ελληνικές, το αυτοκόλλητο ήταν το σήμα του off-road.gr και ο οδηγός ήταν ο Σπύρος.

    Ο Σπύρος Κατσιμαλής είναι ο δημιουργός του www.off-road.gr και βρισκόταν εκεί για το Romaniacs φυσικά. Με ενημέρωσε πως αγωνίζονται και 2 Έλληνες, ο Γιώργος Μανωλίδης και ο Γιώργος Κοινωνάς στους οποίους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γιατί πήραν μέρος με δικά τους έξοδα και μερικούς χορηγούς. Φτάνοντας στο Sibiu, βρίσκω πάλι τον Σπύρο, βρίσκω ένα hostel και πάω προς τα paddocks. Εκεί γνωρίζω τους 2 Γιώργηδες και 2 φίλους τους που είχαν έρθει να παρακολουθήσουν τον αγώνα, τον Χρήστο και τον Σπύρο. Κάναμε ένα βολτάκι στο πανέμορφο Sibiu και πήγαμε σε μερικά bar τα οποία, όπως και στην Βουλγαρία, ήταν όλα υπόγεια.

  14. #14
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Στο Sibiu υπάρχουν αμέτρητα κλασσικά κτήρια, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο συντηρημένα. Όλα όμως πολύ όμορφα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip243.jpg 
Προβολές:	4930 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	179853

  15. #15
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip479.jpg 
Προβολές:	4911 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	179859

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ένα Test Ride με τα όλα του..!!!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 14:59
  2. Μια ποικιλία με απο όλα
    από Tigas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 17:18
  3. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 11:37
  4. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 04:52
  5. Ποιο απ'ολα τα αξεσουαρ ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 11:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF