Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?

  1. #1

    Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?

    Ποιο θα μου προτίνατε από τα δύο και γιατί? (για καινούριο)
    Tip: Θα είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα...

  2. #2
    Εγώ σου έχω άλλο tip :
    Μην πάρεις καινούργια,πάρε μεταχείρο για πρώτη μηχανή.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Εγώ σου έχω άλλο tip :
    Μην πάρεις καινούργια,πάρε μεταχείρο για πρώτη μηχανή.
    Έχεις δίκιο αλλά γενικά έχω σαν φιλοσοφία να μην παίρνω τίποτα μεταχειρισμένο. Δεν ισχύει μόνο για μηχανές, αλλά παντού. Άσε που δεν ξέρω να κρίνω αν μια μηχανή τα έχει παίξει από τον προηγούμενο κάτοχο ή όχι. Γενικά, αν και είναι σωστό αυτό που είπες, δεν εμπιστεύομαι να αγοράσω μεταχειρισμένη.

  4. #4
    Δεύτερο tip :
    Όποιο και να επιλέξεις,να έχει ABS και να παρακολουθήσεις το μάθημα ασφαλούς οδήγησης του 0300.
    Riding School

    Τρίτο κάνε λίγο υπομονή γιατί έρχεται καινούργιο CBF 600...
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  5. #5
    και καινουργιο Bandit...

  6. #6
    δεν εχουν καπου 2 χιλιαρικα διαφορα στην τιμη;;

  7. #7
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Cbf Καλλίτερα. Και το σουτζούκι είναι όμως καλή επιλογή.




    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Έχεις δίκιο αλλά γενικά έχω σαν φιλοσοφία να μην παίρνω τίποτα μεταχειρισμένο. Δεν ισχύει μόνο για μηχανές, αλλά παντού.
    Στην σέλα, να μην έχει καθήσει άλλος.
    Η γυναίκα αν έχει πάρει κανένα λόχο πριν από μας, δεν μας πειράζει καθόλου.

    Μην με παρεξηγάς, φιλοσοφικά μιλάω και γώ...


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Δεύτερο tip :
    Όποιο και να επιλέξεις,να έχει ABS και να παρακολουθήσεις το μάθημα ασφαλούς οδήγησης του 0300.
    Riding School

    Τρίτο κάνε λίγο υπομονή γιατί έρχεται καινούργιο CBF 600...
    Με ABS όπως και να έχει. Δεν το σκέφτομαι για χωρίς ABS...Εκτός και αν καταλήξω τελικά σε καμία μοτο που βγαίνει έτσι και αλλιώς χωρίς abs.
    Για τα μαθήματα θα το ψάξω μόλις με το καλό αποκτήσω τη μηχανή!
    Ενοείται ότι περιμένω. Όπως και να έχει, σε ότι και αν καταλήξω(μπορεί και σε καμία από τις δύο αλλά στην κατηγορία on/off), περιμένω να βγούν τα νέα μοντέλα. Συνήθως ποιο μήνα βγαίνουν, ξέρει κανείς?
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanara
    και καινουργιο Bandit...
    Ακριβώς!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από glider
    δεν εχουν καπου 2 χιλιαρικα διαφορα στην τιμη;;
    Έχουν... και είναι κάτι που με δυσκολεύει πάαααρα πολύ. 2 χιλιάρικα είναι πάρα πολλά για μένα, αν και σε περίπτωση που αντιληφθω ότι έχουν σημαντικές διαφορές οι δύο μηχανές (ποιοτικές, στην ασφάλεια, στη θέση οδήγησης, ευκολία κλπ) μπορεί και να το παραβλέψω.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Cbf Καλλίτερα. Και το σουτζούκι είναι όμως καλή επιλογή.






    Στην σέλα, να μην έχει καθήσει άλλος.
    Η γυναίκα αν έχει πάρει κανένα λόχο πριν από μας, δεν μας πειράζει καθόλου.

    Μην με παρεξηγάς, φιλοσοφικά μιλάω και γώ...

    Και τα δύο φαίνονται πολύ καλά μηχανά!
    Η σέλα είναι μία και μοναδική και ανήκει σε έναν και μόνο ένα. Ούτε μυρμήγκι δεν επιτρέπεται να κάτσει επάνω!
    Η γυναίκα είναι αλλη υπόθεση! Το ιδανικό είναι να ανεβαίνει και στη σέλα! Μόνο αυτή ανεβαίνει στη σέλα... αλλά και πάλι στην πίσω:rotflmao:

  9. #9
    εγω με βαση αυτα που γραφεις θα σου προτεινω ακριβώς αυτο που εκανα και εγω...

    εχω το bandit το πηρα με 2000 χλμ,με abs κατω απο 5000 χιλιαρικα...2008 μοντελο(απριλιο περιπου το πηρα) και ειναι η πρωτη μου μηχανη,μετα απο ενα χρονο με scooter(και πεσιμο)

    κοντευω τα 12.000χλμ τωρα
    ειναι τιμιο,αξιοπιστo(με βαση οσα λενε και οι αλλοι),value for money ,θα το καταευχαριστηθεις για ταξιδακια,οικονομικο και πιο δυνατο (πολυ γραμμικο σε ολο το φασμα των στροφων)
    απ'το honda και για μενα πιο ομορφο

    το μονο του μειον ειναι το βάρος του,θα σε δυσκολεψει λιγο στην αρχη μεχρι να το συνηνιθεις(οπως θα σε δυσκολευε και καθε μηχανη) αλλα οταν ειναι σταματημενο ειναι ενα θεμα να το μανουβραρεις,μολις ξεκινησει δεν εχεις κανενα προβλημα

    τώρα συγκεκριμενα για το honda δεν το έχω καβαλησει,ξερω οπως ολοι για την αξιοπιστια της αλλα αν τα ζυγισεις στο μονο που υπερτερει ειναι το ονομα και στο οτι ισως να ''στριβει'' καλυτερα(ετσι εχω διαβασει)-καλο αλλα νομιζω οχι αυτοσκοπος για τετοιο μηχανακι...

    για μενα λογο οικονομικου κ για ολους τους λόγους που προανεφερα ηταν μονοδρομος...

    ελπιζω να βοήθησα
    καλή τύχη και οτι παρεις να το ευχαριστηθεις!

    γρηγορης

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από glider
    εγω με βαση αυτα που γραφεις θα σου προτεινω ακριβώς αυτο που εκανα και εγω...

    εχω το bandit το πηρα με 2000 χλμ,με abs κατω απο 5000 χιλιαρικα...2008 μοντελο(απριλιο περιπου το πηρα) και ειναι η πρωτη μου μηχανη,μετα απο ενα χρονο με scooter(και πεσιμο)

    κοντευω τα 12.000χλμ τωρα
    ειναι τιμιο,αξιοπιστo(με βαση οσα λενε και οι αλλοι),value for money ,θα το καταευχαριστηθεις για ταξιδακια,οικονομικο και πιο δυνατο (πολυ γραμμικο σε ολο το φασμα των στροφων)
    απ'το honda και για μενα πιο ομορφο

    το μονο του μειον ειναι το βάρος του,θα σε δυσκολεψει λιγο στην αρχη μεχρι να το συνηνιθεις(οπως θα σε δυσκολευε και καθε μηχανη) αλλα οταν ειναι σταματημενο ειναι ενα θεμα να το μανουβραρεις,μολις ξεκινησει δεν εχεις κανενα προβλημα

    τώρα συγκεκριμενα για το honda δεν το έχω καβαλησει,ξερω οπως ολοι για την αξιοπιστια της αλλα αν τα ζυγισεις στο μονο που υπερτερει ειναι το ονομα και στο οτι ισως να ''στριβει'' καλυτερα(ετσι εχω διαβασει)-καλο αλλα νομιζω οχι αυτοσκοπος για τετοιο μηχανακι...

    για μενα λογο οικονομικου κ για ολους τους λόγους που προανεφερα ηταν μονοδρομος...

    ελπιζω να βοήθησα
    καλή τύχη και οτι παρεις να το ευχαριστηθεις!

    γρηγορης
    Γρηγόρη με βοήθησες πάρα πολύ!
    Το value for money που είπες είναι πολύ βασικό θέμα. Χιλιάρικα για αέρα δεν παίζουν.
    Επίσης, απ'ότι ξέρω έχει και πολύ χαμηλή κατανάλωση, αν θυμάμαι καλά γύρω στο 5 - 5,5.

    Το βάρος για το μανουβράρισμα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Εντάξει θα κάνω έναν κόπο περισσότερο, αυτό που σκέφτομαι είναι να μην είναι δυσκίνητο κατά την πορεία!

    "καλο αλλα νομιζω οχι αυτοσκοπος για τετοιο μηχανακι"
    Τι ακριβώς ενοείς?

    Κάτι ανυσηχητικό που σκέφτομαι είναι η θέση οδήγησης και πόσο κουραστική η ξεκούραστη είναι. Εχω οδηγήσει το Suzuki GSR 600 (GSR όχι GSXR) το οποίο μου φάνηκε λίγο "άβολο", αρκετά σκυφτή η θέση σε βαθμό που μετά από 1 ώρα να νιώθω κάποια κούραση. Εκτός από την κούραση όμως δεν αισθανόμουν άνετα από την αρχή, σαν να υπήρχε κάποιο εμπόδιο, ένιωθα τη σέλα πολύ ψηλά και τα χέρια χαμηλά πάνω στα οποία στήριζα το βάρος μου. Βασικά αυτό πρέπει να οφείλεται στην κλίση της μηχανής. Ισχύει το ίδιο και για τα Bandit/CBF ? Ξέρετε μήπως?

    Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη αλλά και τους υπόλοιπους που απάντησαν!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    και τα 2 μπορεις να τσ δοκιμασεις απο τη αντιπροσωπια. οτι και να πουμε εμεις παιζει και ο σωματοτυπος σου.
    εγω παντως κατεληξα σε bandit. μεγαλη διαφορα χρηματικη χωρις καποιο σημαντικο οφελος εκτος απο το ονομα. κατα τα αλλα ειναι περιπου ιδια (το bandit πιο δυνατο)

  12. #12
    dim40 έχεις απόλυτο δίκιο!

  13. #13
    γεια σου και πάλι φίλε μου

    εννούσα οτι και να στρίβει καλυτερα το cbf δεν ειναι κάτι που είναι αυτοσκοπος για τέτοια μηχανη,οπως ειναι για τα supersport δηλαδη.

    με τη σέλα εγω δεν ειχα καποιο προβλημα
    ειμαι 1.72 και οταν παω χαλαρα καθομαι μπροστα και ειμαι όρθιος σας σε v-strom και οταν θέλω να τρεξω παω πιο πίσω στη σέλα και σκυβω μπροστα.

    το καλυτερο σίγουρα ειναι να τα δοκιμασεις...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Γρηγόρη με βοήθησες πάρα πολύ!
    Το value for money που είπες είναι πολύ βασικό θέμα. Χιλιάρικα για αέρα δεν παίζουν.
    Η τιμή μεταπώλισης υπολογίστηκε στο value for money; Γιατί το bandit θα το "παντρευτείς", ενώ τη CBF θα τη δώσεις πιο εύκολα και σε καλύτερη τιμή.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Το βάρος για το μανουβράρισμα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Εντάξει θα κάνω έναν κόπο περισσότερο, αυτό που σκέφτομαι είναι να μην είναι δυσκίνητο κατά την πορεία!
    Το Cbf γεμάτο λάδια + καύσιμα είναι πιο ελαφρύ περίπου 30 κιλά!!! (217 έναντι 247)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Κάτι ανυσηχητικό που σκέφτομαι είναι η θέση οδήγησης και πόσο κουραστική η ξεκούραστη είναι. Εχω οδηγήσει το Suzuki GSR 600 (GSR όχι GSXR) το οποίο μου φάνηκε λίγο "άβολο", αρκετά σκυφτή η θέση σε βαθμό που μετά από 1 ώρα να νιώθω κάποια κούραση. Εκτός από την κούραση όμως δεν αισθανόμουν άνετα από την αρχή, σαν να υπήρχε κάποιο εμπόδιο, ένιωθα τη σέλα πολύ ψηλά και τα χέρια χαμηλά πάνω στα οποία στήριζα το βάρος μου. Βασικά αυτό πρέπει να οφείλεται στην κλίση της μηχανής. Ισχύει το ίδιο και για τα Bandit/CBF ? Ξέρετε μήπως?
    Η θέση του CBF είναι αρκετά όρθια και δεν θα σε προβληματίσει. Προσωπικά με ύψος 1.70 έχω βολευτεί μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα είναι η σέλα που είναι κουραστική σε ταξίδι.

    Προσωπικά αγόρασα το CBF 600SA πριν 2 μήνες και η μηχανή είναι άψογη.
    Όσο για την τιμή της, θέλει ψάξιμο. Εγώ την πήρα καινούρια 7.500 euro (έναντι 8.140 της αντιπροσωπείας) με πινακίδα και δώρο μανιτάρια.

    Πάντως όποια και να πάρεις, να είναι με ABS. Δεν ξέρω της suzuki, αλλά της CBF το ABS απλά είναι άπαιχτο.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από glider
    γεια σου και πάλι φίλε μου

    εννούσα οτι και να στρίβει καλυτερα το cbf δεν ειναι κάτι που είναι αυτοσκοπος για τέτοια μηχανη,οπως ειναι για τα supersport δηλαδη.

    με τη σέλα εγω δεν ειχα καποιο προβλημα
    ειμαι 1.72 και οταν παω χαλαρα καθομαι μπροστα και ειμαι όρθιος σας σε v-strom και οταν θέλω να τρεξω παω πιο πίσω στη σέλα και σκυβω μπροστα.

    το καλυτερο σίγουρα ειναι να τα δοκιμασεις...
    Μάλιστα, αυτό είχα καταλάβει και εγώ για το στρίψιμο του τιμονιού αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν ένοούσες αυτό.
    Δυστυχώς εγώ είμαι γύρω στο 1.80 και μου φάνηκε λίγο δύσκολο το κάθισμα της GSR.

    Σίγουρα θα τα δοκιμάσω πριν αγοράσω, αλλά ήθελα να το συζητήσουμε πιο πριν, γιαυτό και άνοιξα το θέμα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
    Η τιμή μεταπώλισης υπολογίστηκε στο value for money; Γιατί το bandit θα το "παντρευτείς", ενώ τη CBF θα τη δώσεις πιο εύκολα και σε καλύτερη τιμή.



    Το Cbf γεμάτο λάδια + καύσιμα είναι πιο ελαφρύ περίπου 30 κιλά!!! (217 έναντι 247)


    Η θέση του CBF είναι αρκετά όρθια και δεν θα σε προβληματίσει. Προσωπικά με ύψος 1.70 έχω βολευτεί μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα είναι η σέλα που είναι κουραστική σε ταξίδι.

    Προσωπικά αγόρασα το CBF 600SA πριν 2 μήνες και η μηχανή είναι άψογη.
    Όσο για την τιμή της, θέλει ψάξιμο. Εγώ την πήρα καινούρια 7.500 euro (έναντι 8.140 της αντιπροσωπείας) με πινακίδα και δώρο μανιτάρια.

    Πάντως όποια και να πάρεις, να είναι με ABS. Δεν ξέρω της suzuki, αλλά της CBF το ABS απλά είναι άπαιχτο.
    Η τιμή της μεταπώλησης δεν υπολογίστηκε στο value for money. Δεν έχω την εμπειρία από τιμές μεταπώλησης κλπ για να κάνω έναν τέτοιο υπολογισμό. Γιαυτό δεν ασχολούμαι και με μεταχειρισμένα βέβαια.

    Όντως το CBF είναι αρκετά ελαφρύτερο από το Bandit. Δεν ξέρω αν πρέπει να με αποτρέπει αυτό. Είναι σημαντικό?

    Θυμάμαι, είχαμε ξανασυζητήσει για το CBF πριν λίγο καιρό. Μου είχες δώσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες και μυστικά για να μου βγει πιο φθηνό!

    Για το CBF και εγώ έχω ακούσει ότι έχει άγκυρες για φρένα. Είναι πολύ σημαντικό για την ασφάλεια! Νομίζω ότι όμως πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα θα είναι και το αντίστοιχο της Suzuki ή τουλάχιστον οι διαφορές δεν θα είναι πολύ μεγάλες.

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. suzuki bandit s 650 vs honda cbf 600
    από kpv στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2013, 14:55
  2. Z750s ή Bandit 650 ABS ή CBF 600 ABS
    από nicket456 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2012, 10:04
  3. Honda Cbf 600 naked (2004) - Suzuki Gsr 600
    από Makedonia_Greek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 21:35
  4. Honda CBF 600 vs Suzuki GSF 650 S (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!)
    από tkata στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2012, 15:41
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 10:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF