Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αναζήτηση Κράνους

  1. #1

    kranos

    παιδες καλησπερα. διαθετω +- 500 euro για την αγορα κρανους! εχω σχεδον καταληξει στο agv gptech κ αυτο γιατι το μαγαζι που τα πουλαει μου το δινει για test ride! θελω ενα κρανος αθορυβο,να μην θωλωνει στην βροχη κ να ειναι αξιο να βαλω την κεφαλα μου μεσα του! αξιζει λετε? σε λευκο που το θελω μου το δινει περιπου στα 450 με μια ζελατινα extra δωρο! δεν θα ηθελα να το παρω απο εξω γιατι θα ηθελα να εχω μπροστα μου τον πωλητη κ πριν την αγορα αλλα κυριοτερα μετα!!!
    οποια αντιπροταση δεκτη κ απαραιτητη!
    ευχαριστω για τον χρονο σας
    φιλικα,βασιλης
    http://www.e-monastiraki.com

  2. #2
    Για να μη θολώνει στη βροχή, θέλεις pinlock, οποτε φρόντισε η ζελατίνα ή να έχει τις υποδοχές ή να είναι pin lock ready (να έχει τα σημάδια για τις τρύπες).

    Με τα λεφτά που δίνεις υπάρχουν ένα σωρό καλά κράνη (για το συγκεκριμένο δε γνωρίζω οποτε δεν μπορώ να σου πω).

    Στο θέμα του θορύβου δες τους αεραγωγούς και τι μηχανή έχεις ( = θέση οδήγησης)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: kranos

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bill_soka
    !
    οποια αντιπροταση δεκτη κ απαραιτητη!
    ΕΧΕΙΣ π.μ.
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    εχω ενα africa twin αλλα πολλα χλμ επισης με ss
    αυτο για το pinlock ομολογω οτι δεν ρωτησα! υπαρχει καποιος που να ξερει?
    http://www.e-monastiraki.com

  5. #5
    http://www.pinlock.com/index2.htm




    (η σχέση του μέσου έλληνα με το google ειναι ανύπαρκτη )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αν θες να μη θολώνει η ζελατίνα ασυζητητή UVEX κράνος.Ούτε pinlock ούτε τίποτα.Με διαφορά οι καλύτερες ζελατίνες.

  7. #7
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Και η agv εχει αντιθαμποτικη ζελατινα..............μονο που θελει προσοχη στο καθαρισμα απο την μεσα μερια.

    Πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα ψαξε λιγο στο forum.

    Με 500 παιρνεις και arai-shoei που ειναι σαφως καλυτερα κρανη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
    Με 500 παιρνεις και arai-shoei που ειναι σαφως καλυτερα κρανη.
    Έτσι, πάντα με την ίδια καραμέλα στο στόμα

  9. #9
    γιατι ειναι καλυτερα φιλε μου τα arai k shoel απο τα agv? σιγουρα οχι επειδη το λεει ο γιαννης ο δημητρης ο βαγγελης κ ο αναξαγορας!!!! θα ηθελα μια σωστη παραθεση-αντιπαραθεση κ οχι αυτο που λενε ολοι!!! το εχει ενας ξαδερφος του κολλητου του 3 ξαδερφου μου κ κ κ...... εγω παλι νομιζω οτι αυτα τα μοντελα σε αυτην κατηγορια ειναι πανω κατω τα ιδια!!! τρανταχτη διαφορα δεν νομιζω οτι εχει κανενα!!! συγνωμη αν ακουγομε επιθετικος! ειναι το τελευταιο πραγμα που θελω να κανω!!!
    πολυ φιλικα... βασιλης
    http://www.e-monastiraki.com

  10. #10
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bill_soka
    γιατι ειναι καλυτερα φιλε μου τα arai k shoel απο τα agv? σιγουρα οχι επειδη το λεει ο γιαννης ο δημητρης ο βαγγελης κ ο αναξαγορας!!!! θα ηθελα μια σωστη παραθεση-αντιπαραθεση κ οχι αυτο που λενε ολοι!!! το εχει ενας ξαδερφος του κολλητου του 3 ξαδερφου μου κ κ κ...... εγω παλι νομιζω οτι αυτα τα μοντελα σε αυτην κατηγορια ειναι πανω κατω τα ιδια!!! τρανταχτη διαφορα δεν νομιζω οτι εχει κανενα!!! συγνωμη αν ακουγομε επιθετικος! ειναι το τελευταιο πραγμα που θελω να κανω!!!
    πολυ φιλικα... βασιλης
    Φόρα ένα agv επι 2-3 χρόνια καθημερινά και θα δεις πόσο περίπατο θα έχει πάει η εφαρμογή του. Και δεν ισχύει μόνο για τα agv αυτό, αλλά για την πλειονότητα.

    ΥΓ: Καλά κάνεις και θες να κοιτάς τον πωλητή και μετά την αγορά, το θέμα είναι αν θα θέλει κι αυτός να σε κοιτάει στη στραβή. Όταν μπορείς να πάρεις XR1000 με 200?, τα 450 μου φαίνονται εξωφρενικά πολλά.
    Περί ορέξεως βέβαια....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Γιατι εδωσα 300? για agv και το μετανιωσα................ισος για agv μικροτερης αξιας να μην ειχα παραπονο.

    Απο ασφαλεια ειναι αρκετα καλα αλλα ................απο θορυβο ειναι για

    Βυρονα πολλα χρονια ειπες..............ουτε 3 μηνες δεν κρατησε!!!!!!!

    Αφου εφτασα σε σημειο να πλενω συνεχεια τα μαξιλαρακια για να ''φουσκονουν'' λιγο.

    ΚΑΙ το πηρα και ενα νουμερο μικροτερο.

  14. #14
    Κοίτα και αυτό.

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...Carbon-0001%22

    Σε αυτή την τιμή μόνο κανένα πολυκαρμπονατο arai μπορείς να πάρεις

    Επίσης σκίζει τα περισσότερα arai shoei ktl σε ασφάλεια, σύμφωνα βέβαια με την Sharp

    http://sharp.direct.gov.uk/search/re...ice=0&x=39&y=4

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    Θορυβος
    Για μενα εξαρταται απο 3 πραγματα
    1) το σχημα του κρανους και την μορφη της εξωτερικης επιφανειας. Οσο πιο λεια η εξωτερικη επιφανεια του κρανους τοσο πιο ομαλη η ροη του αερα και αρα και λιγοτερος ο θορυβος. Ειδικα τα κρανη τυπου RX7, xlite κλπ με αεροτομες και αλλα πραγματα που εξεχουν ειναι πολυ θορυβωδη. Το πιο ησυχο κρανος που ειχα ηταν ενα μουφα κρανος με 2 τρυπες μπροστα για αεραγωγους
    2) η στεγανοτητα δλδ ποσο ερμητικα κλεινει η ζελατινα και
    3) η ζελατινα (αν εχει) της μηχανης και που στελνει τον αερα. Αν στελνει τον αερα κατευθειαν στο κρανος και με στροβιλισμους τοτε πολλαπλασιαζεται ο θορυβος.
    Με βαση τα παραπανω κανε τις επιλογες σου.

    Για το θαμπωμα , οπως ειπωθηκε pinlock. Θυμισου τα παρακατω
    - καθαριζουμε συχνα τις ζελατινες (κρανους και πινλοκ) χωρις να τις γδερνουμε με νερο, ωστε να φυγει η σκονη που αν μεινει δημιουργει γρατζουνιες, επιτρεπει να μπει υδρατμος (χνωτα) αναμεσα στις 2 ζελατινες και συγκεντρωνει υγρασια
    - στερεωνουμε καλα το πινλοκ με τις σιλικονουχες ακρες προς τη μερια της ζελατινας
    - οταν εχει πολυ υγρασια (βροχη) και κρυο, αφαιρουμε το υποσιαγωνο και ανοιγουμε τους μπροστινους αεραγωγους.
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. εμποροι και εμποροι .....η αναζητηση ενος κρανους !!!
    από redfantomas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2013, 10:16
  2. Ψάρακας σε αναζήτηση κράνους
    από Vice στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 09:31
  3. Αναζήτηση κράνους για φίλο με γυαλιά.
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 21:09
  4. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47
  5. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF