Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 119

Θέμα: Βάρεσε μπιέλα το honda Astrea Grand

  1. #31
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    φιλε μην κανεις εγχειρησεις στο μοτερ χωρις λογο...αν εχεις τοσο μεγαλο θεμα με το μοτερ να ειναι χοντα,λυσε το και βαλε μπιελα καινουργια,οχι μεταχειρισμενη.εγω παντως προτεινω λιφανακι
    Καλα για οικονομικα με συμφερει Lifan αν ειχα εργατικα κλπ...απλα τωρα που θα γινει η ολη δουλεια σε σπιτι και δεν θα εχω εργατικα κλπ ....περιπου το ιδιο θα μου βγει με ενα lifan μοτερ ( απλα θα εχουμε την ταλαιπωρια)!!! πυστευω να ειναι ενταξει και να μην εχω κανενα προβλημα!!!για τα επομενα χρονια....τωρα ενα λυσιμο μοτερ στα 16 χρονια του δεν λεει και τπτ...τα εχει τα χρονακια του και τα χλμ του...γιαυτο βαρεσε μπιελα!!
    τεσπα αυτο με την μπιελα ειναι θεμα ...αν μπουν ολα καινουργια θα ειμαι 100 % συγουρος!!!
    60 ευρω μου ειπαν οτι κανει η μπιελα στην Honda...θελω και ρουλεμαν κλπ ομως? η παει σετ...
    θελει εργαλειο για να τοποθετηθει στον στροφαλο???
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
    Kαλη λυση...αλλα που να βρεις μοτερ Ηonda κλπ...δεν εχω πολυ ιδεα γενικα ουτε τπτ τρελες παρεες που ασχολουνται με μαπια...αυτους τους 2 λογω οτι ειναι παιδια απο το χωριο μου!!!
    γιαυτο και τους εμπιστευομαι να λυσουν το μοτερ!!!
    στην Honda μου ειπαν πως αν γινει καλη δουλεια και αλλαχθουν ολα αυτα τα πραγματα (γνησια παντα) οτι θα αντεξει αλλα 16 χρονια που λεει ο λογος ...οτι δλδ δεν θα εχω κανενα προβλημα!!!
    ρε φιλε μας δουλευεις?
    τα astrea ειναι τα πιο καλοπουλημενα παπια στην Ελλαδα μετα τα πρωτα 50αρια.

    και απο innova ή supra μπορει να μπαινει πανω...τσεκαρε το.

    σχεδον ο καθε ενας απο μας ειχε καποια περιοδο στην ζωη του ενα astrea ή ηξερε καποιον που ειχε.βρωμαει ο τοπος κυριολεκτικα.

    ψαξου σε αγγελιες,σε συνεργεια, στο e-bay...
    δεν μπορει....εδω βρισκονται μοτερ για πολυ πιο σπανια μηχανακια και δεν θα βρεθει για παπι?

    εγω τα λεω αυτα γιατι το κοστος του να το φτιαξεις ειναι σχεδον ιδιο με το να παρεις καποιο αλλο μοτερ.
    περι ορεξεως βεβαια, ουδεις λογος.

  3. #33
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    καινουρια japan pro x μπιελιτσα με πειρο ρουλεμαν, τα περνας στα δικα σου μαγουλα και εισαι κομπλε...
    Αν αλλαξεις μπιελα και ρουλεμαν και πυρο βαβαια ειναι σαν καινουργιο αλλα ο στροφαλος ξερυθμιζεται και θελει τορνο για να ρυθμιστη και δεν τον λες εργαστασιακον!!!
    αυτο μου ειπε ο φιλος μου που θα μου δωσει την μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα!!!
    τον πηρα τηλ και του ειπα μερικα απο οσα μου ειπατε ....
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  4. #34
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    ρε φιλε μας δουλευεις?
    τα astrea ειναι τα πιο καλοπουλημενα παπια στην Ελλαδα μετα τα πρωτα 50αρια.

    και απο innova ή supra μπορει να μπαινει πανω...τσεκαρε το.

    σχεδον ο καθε ενας απο μας ειχε καποια περιοδο στην ζωη του ενα astrea ή ηξερε καποιον που ειχε.βρωμαει ο τοπος κυριολεκτικα.

    ψαξου σε αγγελιες,σε συνεργεια, στο e-bay...
    δεν μπορει....εδω βρισκονται μοτερ για πολυ πιο σπανια μηχανακια και δεν θα βρεθει για παπι?

    εγω τα λεω αυτα γιατι το κοστος του να το φτιαξεις ειναι σχεδον ιδιο με το να παρεις καποιο αλλο μοτερ.
    περι ορεξεως βεβαια, ουδεις λογος.
    Ναι ενταξει εχεις δικιο αν ψαξω θα βρω μοτερ...απλα το θεμα ειναι πως δεν θα ξερεις τη μοτερ ειναι!!!αν εχει λιγα χλμ καλως ...αλλιιως δεν θα ξερω αν εχει λυθει κλπ αν εχει ημιτασιον πραγματα & αλλα!!οπως επισης και με του αριθμους του κλπ...θελω να σου πω πως μπαινεις σε αλλα τρυπακια...ενω αν επισκευασω αυτο που εχει επανω θα ξερω τη πραγματα εχει κλπ αλλα...
    τεσπα απο οτι νομιζω θα το επισκευασω...Νομιζω πως καταλαβες πως σκεφτομαι !!!
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    79
    Φιλε δωσε κατι παραπανω και πηγενε το σε μαστορα να εχεις το κεφαλι σου υσηχο. Κανε και μια ερευνα σε συνεργεια να δεις περιπου τι παιζει απο τιμες. Πες και σε πια περιοχη μενεις μηπως ξερει κανεις να σου προτεινει κανενα καλο μαστορα εμπιστοσυνης.

  6. #36
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
    Φιλε δωσε κατι παραπανω και πηγενε το σε μαστορα να εχεις το κεφαλι σου υσηχο. Κανε και μια ερευνα σε συνεργεια να δεις περιπου τι παιζει απο τιμες. Πες και σε πια περιοχη μενεις μηπως ξερει κανεις να σου προτεινει κανενα καλο μαστορα εμπιστοσυνης.
    Καλα συγουρα στον μαστορα εχεις μεγαλυτερη εμπιστοσυνη!!!
    αλλα φιλε ειμαι ανεργος και κολλαω στο κοστος...
    MENΩ ΚΕΝΤΡΟ ...ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ ΑΘΗΝΑ!!!
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  7. #37
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Τα γνησια honda ανταλλακτικα που θα βαλω ειναι:


    ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ

    ΠΙΣΤΟΝΙ

    ΕΛΑΤΗΡΙΑ

    ΚΑΔΕΝΑ/ΡΑΟΥΛΑ

    ΔΙΣΚΟΙ/ΕΛΑΤΗΡΙΑ

    ΦΡΕΝΑ

    ΦΛΑΝΤΖΕΣ

    ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ

    ΜΠΟΥΖΙ

    ΛΑΔΙ

    ------------------------------------------------------------------------------------------

    ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 295,25

    ΥΓ: ME THN ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΗ ΣΤΡΟΦΟΜΠΙΕΛΑ ΑΜΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΚΙ ΑΛΛΟ!!! ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ 350 ΕΥΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΛΑΒΕΤΑΙ ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΓΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΡΗΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ!!! ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΩΡΙΟ!!!
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    ολα αυτά για μιά μπιέλα?

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
    Αν αλλαξεις μπιελα και ρουλεμαν και πυρο βαβαια ειναι σαν καινουργιο αλλα ο στροφαλος ξερυθμιζεται και θελει τορνο για να ρυθμιστη και δεν τον λες εργαστασιακον!!!
    αυτο μου ειπε ο φιλος μου που θα μου δωσει την μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα!!!
    τον πηρα τηλ και του ειπα μερικα απο οσα μου ειπατε ....
    αυτο που εχει ξερυθμιστει ειναι ο εγκεφαλος του φιλου σου,που και παλι,οπως και ο στροφαλος, ΔΕΝ θελει τορνο...

    ο δικο σου εγκεφαλος δεν ξερω τι χρειαζεται που αφηνεις τον καθε καντηλαναφτη να σου φτιαχνει το μηχανακι...

    συνελθε μικρε...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #40
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    ολα αυτά για μιά μπιέλα?
    ναι φιλε αστα να πανε....εχω τρελαθει με το θεμα εδω 3 μερες που ψαχνω να το φτιαξω κλπ
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  11. #41
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    αυτο που εχει ξερυθμιστει ειναι ο εγκεφαλος του φιλου σου,που και παλι,οπως και ο στροφαλος, ΔΕΝ θελει τορνο...

    ο δικο σου εγκεφαλος δεν ξερω τι χρειαζεται που αφηνεις τον καθε καντηλαναφτη να σου φτιαχνει το μηχανακι...

    συνελθε μικρε...
    Ετσι μου ειπε ο φιλος μου!!! με λιγα λογια αναλαμβανει να το φτιαξει με την μεταχειρησμενη στροφομπιελα...αν αγορασω μπιελα αλλη δεν κανει τπτ!!!δεν ξερει να την τοποθετησει λεει!!!γαμωτο εχω τρελαθει...αλλα μου λεει εκεινος αλλα εσεις εδω!!!εγω δεν εχω ιδεα...απλα επειδη τον ξερω χρονια κλπ και λογω των οικονομικων ειπα να μου φτιαξει αυτος...
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  12. #42
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Ρε κολλητέ, σου το φκιάν' με την μετάχειρο-δεν στο φκιάν' με την καινουργή...?

    πλάκα μΕ κάνεις...?



    φέρε τα πραματάκια που θές σιγά-σιγά και μέσω ίντερνετ, για να γλιτώσεις τίποτε ακόμη και όταν τα συγκεντρώσεις όλα, πάγαινέτο σε ένα μάστορα σωστό και άσε τους μπακάληδες...είτε είναι φίλοι σου είτε όχι.




  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Ρε κολλητέ, σου το φκιάν' με την μετάχειρο-δεν στο φκιάν' με την καινουργή...?

    πλάκα μΕ κάνεις...?
    φέρε τα πραματάκια που θές σιγά-σιγά και μέσω ίντερνετ, για να γλιτώσεις τίποτε ακόμη και όταν τα συγκεντρώσεις όλα, πάγαινέτο σε ένα μάστορα σωστό και άσε τους μπακάληδες...είτε είναι φίλοι σου είτε όχι.
    Εντάξει δεν είναι απλό δεν είναι διαιρούμενη η μπιέλα στο παπί αλλά αυτό στο κάνει ένα μηχανουργείο και το μοντάρει ο φίλος σου.
    Και κάνει και ένα ρεκτιφιέ στον κύλινδρο αν σε συμφέρει, βάζεις και πιστόνι ελατήρια.
    Αλλά αν δεν ανοίξεις και δεν μετρήσεις δεν ξέρεις και ο λογαριασμός μπορεί να πάει πολύ ψηλά.
    Αντλία λαδιού θα αφήσεις την ίδια?
    Θα αλλάξεις καδένα χωρίς γρανάζια?
    Ο εκκεντροφόρος είναι οκ? Τα ρουλεμάν στο κιβώτιο?
    Μην ξεκινήσεις να χώσεις ένα κάρο λεφτά πρίν ανοίξεις τον κινητήρα, γιατί δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί.

  14. #44
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
    Ετσι μου ειπε ο φιλος μου!!! με λιγα λογια αναλαμβανει να το φτιαξει με την μεταχειρησμενη στροφομπιελα...αν αγορασω μπιελα αλλη δεν κανει τπτ!!!δεν ξερει να την τοποθετησει λεει!!!γαμωτο εχω τρελαθει...αλλα μου λεει εκεινος αλλα εσεις εδω!!!εγω δεν εχω ιδεα...απλα επειδη τον ξερω χρονια κλπ και λογω των οικονομικων ειπα να μου φτιαξει αυτος...

    ο φιλος σου μαλλον η μεγαλυτερη επεμβαση που εχει κανει σε μηχανακι ειναι να αλλαξει λαμπες, και ειπε να πειραματιστει με το δικο σου μοτερ μιας και ειναι ''χαλασμενο''...

    οχι κακοπροαιρεταμ αλλα απλα δεν εχει ιδεα απο το μοτερα ποτι καταλαβα...τωρα για το οτι θα χρειαστει τορνο ο στροφαλλος...τρεις λαλουν και δυο χορευουν...

    τα μοτερακια απο τα παπια ειναι οτι πιο ευκολο και οσοι εχουμε ασχολυθει με κινητηρες, απο τετοια μοτερ ξεκινησαμε να λυνουμε και να δενουμε...


    το θεμα εινια οτι, παροτι ευκολα στο λυσιμο, δεσιμο, ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να ξερει καποιος για να τα ξαναβαλει ολα στη θεση τους...εχει πολλα ψιψιψινια μεσα, και αν δε ξερεις τι κανεις, θα καταληξει το μοτερ με τα ψιψιψινια του σε μια λεκανη διαλυμμενο, και μετα δε θα ξερετε τι να το κανενε(ασε που το πιθανοτερο ειναι οτι θα χασει και πραγματα )


    αμα δεν ξερεις καποιο φιλο σου που να μην την εχει ξανακανει τη δουλεια και να την ξερει, αστο καλυτερα, ψαξε σε μαστορα...


    αμα παλι σου φαινοντε πολλα, ψαξε να βρεις κανα μεταχειρισμενο ολοκληρο μηχανακι, που να ακουγεται καλα το μοτερ, και κανε τα κινητηρακια τραμπα...

  15. #45
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Εντάξει δεν είναι απλό δεν είναι διαιρούμενη η μπιέλα στο παπί αλλά αυτό στο κάνει ένα μηχανουργείο και το μοντάρει ο φίλος σου.
    Και κάνει και ένα ρεκτιφιέ στον κύλινδρο αν σε συμφέρει, βάζεις και πιστόνι ελατήρια.
    Αλλά αν δεν ανοίξεις και δεν μετρήσεις δεν ξέρεις και ο λογαριασμός μπορεί να πάει πολύ ψηλά.
    Αντλία λαδιού θα αφήσεις την ίδια?
    Θα αλλάξεις καδένα χωρίς γρανάζια?
    Ο εκκεντροφόρος είναι οκ? Τα ρουλεμάν στο κιβώτιο?
    Μην ξεκινήσεις να χώσεις ένα κάρο λεφτά πρίν ανοίξεις τον κινητήρα, γιατί δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί.
    Λειπον παιδες το μοτερ κατεβηκε...και ανεβηκε στον 3όν οροφο σε ενα τραπεζι οπου λυθηκε!!!
    Το πρωτο σταδιο επετυχε...

    Η αυτοψια εδειξε:

    Η μπιελα που εχει το μοτερ επανω εχει χτυπησει ελαχιστα (ειναι στο αρχικο σταδιο)
    εννοω πως χτυπαει ενα χιλιοστο μονο..

    τελικα θα βαλω την γνησια μεταχειρισμενη στροφομπιελα (μονταρισμενη)
    επομενως δεν παω σε μηχανουργειο κλπ

    ο εκκεντροφορος ειναι μια χαρα,μαλιστα ειναι και αγριος

    Αντλία λαδιού θα αφήσω την ιδια

    θα αλλαξω καδενα και ραουλα (3 ραουλα για την ακριβεια)

    Το κιβώτιο ειναι μια χαρα...θα αλλαξω δισκους και ελατηρια



    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψαχνω το manual για το Honda astrea grand
    από tommi106 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2019, 14:14
  2. Honda Astrea Grand 100cc - Αλλαγή Λαδιών
    από RemAliPasas στο forum Honda
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2009, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF