Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 119

Θέμα: Βάρεσε μπιέλα το honda Astrea Grand

  1. #46
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ο φιλος σου μαλλον η μεγαλυτερη επεμβαση που εχει κανει σε μηχανακι ειναι να αλλαξει λαμπες, και ειπε να πειραματιστει με το δικο σου μοτερ μιας και ειναι ''χαλασμενο''...

    οχι κακοπροαιρεταμ αλλα απλα δεν εχει ιδεα απο το μοτερα ποτι καταλαβα...τωρα για το οτι θα χρειαστει τορνο ο στροφαλλος...τρεις λαλουν και δυο χορευουν...

    τα μοτερακια απο τα παπια ειναι οτι πιο ευκολο και οσοι εχουμε ασχολυθει με κινητηρες, απο τετοια μοτερ ξεκινησαμε να λυνουμε και να δενουμε...


    το θεμα εινια οτι, παροτι ευκολα στο λυσιμο, δεσιμο, ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να ξερει καποιος για να τα ξαναβαλει ολα στη θεση τους...εχει πολλα ψιψιψινια μεσα, και αν δε ξερεις τι κανεις, θα καταληξει το μοτερ με τα ψιψιψινια του σε μια λεκανη διαλυμμενο, και μετα δε θα ξερετε τι να το κανενε(ασε που το πιθανοτερο ειναι οτι θα χασει και πραγματα )


    αμα δεν ξερεις καποιο φιλο σου που να μην την εχει ξανακανει τη δουλεια και να την ξερει, αστο καλυτερα, ψαξε σε μαστορα...


    αμα παλι σου φαινοντε πολλα, ψαξε να βρεις κανα μεταχειρισμενο ολοκληρο μηχανακι, που να ακουγεται καλα το μοτερ, και κανε τα κινητηρακια τραμπα...

    ο φιλος μου ασχολειτε απο μικρος με μηχανακια ...
    (εχει παπι απο τα 14 του και ειναι 26 τωρα)

    εχει ξαναλυσει/ξαναδεσει μοτερ

    (ενος Honda glx οπου το εχει ακομη σπιτι του στο δωματιο του και ολο το εχει φτιαξει αυτος)
    το εχει σαν αντικα βασικα...

    σημερα το ελυσε και εκανε διαγνωση για τα ανταλλακτικα που πρεπει να αγορασω!!!
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  2. #47
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Ρε κολλητέ, σου το φκιάν' με την μετάχειρο-δεν στο φκιάν' με την καινουργή...?

    πλάκα μΕ κάνεις...?



    φέρε τα πραματάκια που θές σιγά-σιγά και μέσω ίντερνετ, για να γλιτώσεις τίποτε ακόμη και όταν τα συγκεντρώσεις όλα, πάγαινέτο σε ένα μάστορα σωστό και άσε τους μπακάληδες...είτε είναι φίλοι σου είτε όχι.



    το πρωτο βημα ολοκληρωθηκε!!!
    διαβασε τα προηγουμενα μου ποστ...
    τελικα με την μεταχειρισμενη στροφομπιελα το φτιαξω!!!
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  3. #48
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
    Ετσι μου ειπε ο φιλος μου!!! με λιγα λογια αναλαμβανει να το φτιαξει με την μεταχειρησμενη στροφομπιελα...αν αγορασω μπιελα αλλη δεν κανει τπτ!!!δεν ξερει να την τοποθετησει λεει!!!
    Ρε φιλαράκι, κατανοητό και το άγχος σου, και η αγάπη σου για το συγκεκριμένο μηχανάκι και η άγνοιά σου επι του θέματος...

    Κατανοητό επίσης ότι δεν θέλεις να μαλώσεις με το φιλαράκι σου ...


    Αυτές όμως τις παπαριές γιατί τις γράφεις χωρίς να σκέφτεσαι ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #49
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
    τελικα με την μεταχειρισμενη στροφομπιελα το φτιαξω!!!
    Εμείς εδώ θα είμαστε (πρώτα ο Θεός..) !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #50
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ρε φιλαράκι, κατανοητό και το άγχος σου, και η αγάπη σου για το συγκεκριμένο μηχανάκι και η άγνοιά σου επι του θέματος...

    Κατανοητό επίσης ότι δεν θέλεις να μαλώσεις με το φιλαράκι σου ...


    Αυτές όμως τις παπαριές γιατί τις γράφεις χωρίς να σκέφτεσαι ??
    Eγω δεν εχω ιδεα απο μηχανακια....
    (το εχω δηλωσει απο την πρωτη στιγμη)
    απο υπολογιστες ξερω....απο μηχανακια (εννοω μοτερικα τπτ)

    ενταξει απλα γραφω τι απαντησεις μου εδωσε...
    γιατι πριν λυθει το μοτερ και πριν του αναθεσω να μου το φτιαξει εννοειτε πως του εκανα ανακριση για ολη την διαδικασια....
    επισης οτι ζημεια βγει την χρεωνεται αυτος!!!
    πχ αν χαλασει τις φλαντζες κλπ
    Δλδ εγω θα παραλαβω το παπι σε πληρη λειτουργια...
    και φυσικα σε ολες τις διαδικασιες θα ειμαι μπροστα!
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  6. #51
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Εμείς εδώ θα είμαστε (πρώτα ο Θεός..) !!!
    Τhanks και εγω οτι γινεται θα σας ενημερωνω....

    Επειδη εχει δημιουργηθει ενα θεμα με στην στροφομπιελα ενας αλλος φιλος εγραψε πως θελει μηχανουργειο...ισως αυτο εννοουσε ο φιλος μου!!! και οχι τορνο κλπ...
    ξαναγραφω αυτα δεν τα γνωριζω καθολου...
    (δεν εχω μηχανακι απο μικρος δεν ασχολουμε με μοτερικα θεματα κλπ)

    Εννοω οτι εγραψε ο stefanos :


    Εντάξει δεν είναι απλό δεν είναι διαιρούμενη η μπιέλα στο παπί αλλά αυτό στο κάνει ένα μηχανουργείο και το μοντάρει ο φίλος σου
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
    Eγω δεν εχω ιδεα απο μηχανακια....
    (το εχω δηλωσει απο την πρωτη στιγμη)
    απο υπολογιστες ξερω....απο μηχανακια (εννοω μοτερικα τπτ)
    Δεν κατάλαβες μάλλον ...

    ΔΕν σου φαίνεται καθόλου παράξενο το ότι το φιλαράκι σου δεν μπορεί να περάσει μια καινούρια στροφαλομπιέλα αλλά μπορεί να περάσει την μεταχειρισμένη ΤΟΥ ...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #53
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν κατάλαβες μάλλον ...

    ΔΕν σου φαίνεται καθόλου παράξενο το ότι το φιλαράκι σου δεν μπορεί να περάσει μια καινούρια στροφαλομπιέλα αλλά μπορεί να περάσει την μεταχειρισμένη ΤΟΥ ...???
    Καταλαβα τι εννοειτε ολοι σας...κοιτα η μεταχειρισμενη στροφομπιελα ειναι μονταρισμενη!! δλδ οπως την εβγαλάν απο το μοτερ και ειναι ευκολο να μπει στο μοτερ μου...δεν δενει στροφαλο και μπιελα!
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  9. #54
    φαντασου να παρεις τετρακυλνδρο και να σου βγαλει καμια ζημια 500σελιδες 8α φτασει

    σταματα να παιζεις το χαλασμενο τηλεφωνο επειδη και ο φιλος σου δεν ειναι επαγγελματιας μαστορας λογικο να μην ξερει τις ορολογιες ακριβως οποτε μπορει να εχει πει και καμια βλακεια
    \ αλλα μπορει να ξερει εμπειρικα να συναρμολογει ενα παπι οπως το astreaki που σχεδον ολοι εχουμε περασει απο την σελα του και παρα πολυ εχουμε βαλει και χερι στο μοτερ του

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν κατάλαβες μάλλον ...

    ΔΕν σου φαίνεται καθόλου παράξενο το ότι το φιλαράκι σου δεν μπορεί να περάσει μια καινούρια στροφαλομπιέλα αλλά μπορεί να περάσει την μεταχειρισμένη ΤΟΥ ...???

    Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά,ο φίλος του μπορεί να του αλλάξει την στροφαλομπιέλα κομπλέ,αλλά δεν μπορεί να περάσει καινούρια μπιέλα στον υπάρχον στρόφαλο...

    Λογικό το βρίσκω... Αν σκεφτείς ότι κανονικά θέλει πρέσσα για να βγεί η μπιέλα και κάποια ιδιαίτερα εργαλεία για να μονταριστεί σωστά,ενώ το άλλο είναι απλό λύσε δέσε...

  11. #56
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά,ο φίλος του μπορεί να του αλλάξει την στροφαλομπιέλα κομπλέ,αλλά δεν μπορεί να περάσει καινούρια μπιέλα στον υπάρχον στρόφαλο...

    Λογικό το βρίσκω... Αν σκεφτείς ότι κανονικά θέλει πρέσσα για να βγεί η μπιέλα και κάποια ιδιαίτερα εργαλεία για να μονταριστεί σωστά,ενώ το άλλο είναι απλό λύσε δέσε...
    Αυτο ακριβως....τεσπα το παπι θα το φτιαξω πηρα σημερα καποια γνησια ανταλλακτικα και την δευτερα περιμενω και τα υπολοιπα...
    αλλα βγηκε στην φορα ενα αλλο προβλημα ο πρωην ιδιοκτητης το ειχε παει να του αλλαξουν δισκους και ελατηρια και ο βλακας ο μαστορας (δεν ξερω που το πηγε) ξεχασε να βαλει στο μοτερ μια κουπα που κραταει τα λαδια που ειναι κατω απο την καμπανα....


    ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΛΥΜΕΝΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΒΓΗΚΑΝΕ ΟΙ ΡΟΔΕΛΕΣ ΤΟΥ ΚΛΠ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 100% ΣΥΓΟΥΡΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑ...
    ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΒΑΡΕΣΕ ΜΠΙΕΛΑ...
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  12. #57
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
    φαντασου να παρεις τετρακυλνδρο και να σου βγαλει καμια ζημια 500σελιδες 8α φτασει

    σταματα να παιζεις το χαλασμενο τηλεφωνο επειδη και ο φιλος σου δεν ειναι επαγγελματιας μαστορας λογικο να μην ξερει τις ορολογιες ακριβως οποτε μπορει να εχει πει και καμια βλακεια
    \ αλλα μπορει να ξερει εμπειρικα να συναρμολογει ενα παπι οπως το astreaki που σχεδον ολοι εχουμε περασει απο την σελα του και παρα πολυ εχουμε βαλει και χερι στο μοτερ του
    Δεν ειμαι πως ειναι μαστορας...απλα οτι ξερει γιατι εχει Honda μηχανακια χρονια και τα φτιαχνει μονος του!!! εχει αρκετα εργαλεια κλπ....βεβαια καποιες φορες αν κολληση σε κατι παει σε γνωστο του μαστορα και τον βοηθαει!!! εγω τον εμπιστευομαι...εχει λυσει/επισκευασει/δεσει μοτερ honda glx (δικο του)
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

  13. #58
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    καλά, εντάξει.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil


    Η μπιελα που εχει το μοτερ επανω εχει χτυπησει ελαχιστα (ειναι στο αρχικο σταδιο)
    εννοω πως χτυπαει ενα χιλιοστο μονο..

    Ένα χιλιοστό είναι ο τζόγος ?? Λίγο είναι αυτό?? Από δυο τετράγωνα μακριά θα έπρεπε να ακούγεται!

  15. #60
    Honda Astrea Grand κολοβό Το avatar του/της billfil
    Εγγραφή
    25/07/2009
    Μηνύματα
    67

    !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
    Ένα χιλιοστό είναι ο τζόγος ?? Λίγο είναι αυτό?? Από δυο τετράγωνα μακριά θα έπρεπε να ακούγεται!
    Δεν ξερω τη εννοεις τζογο ..εγω εννοω την κινηση που κανει η μπιελα προς τον στροφαλο!!!
    Και στο πεζοδρομιο να εισαι πεζος θα το ακουσεις-αν ξερεις απο μηχανες!
    ετσι μου ειπαν οι μαστορες που το ειδαν και αυτο ειδα βλεποντας την μπιελα!!!
    οταν το λυσαμε εννοω...
    τεσπα τα ανταλλακτικα τα πηρα εχει δεθει το μοτερ!!!
    και αυριο θα το ανεβασουμε στο παπι...
    ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ...

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψαχνω το manual για το Honda astrea grand
    από tommi106 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2019, 14:14
  2. Honda Astrea Grand 100cc - Αλλαγή Λαδιών
    από RemAliPasas στο forum Honda
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2009, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF