Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Σχετικά με Honda CBF-125 (Νέος οδηγός)

  1. #1

    Σχετικά με Honda CBF 125 {Νέος οδηγός ;)}

    Γεια σε όλους. Πριν από μερικές μέρες πήρα το δίπλωμα της μηχανής στα χέρια μου και αγόρασα το Honda CBF 125.
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για να βρώ διάφορες πληροφορίες σχετικά με το αντικείμενο(Δίπλωμα, Μοντέλα μηχανών κτλ), έτυχε να διαβάσω αρκετές απο τις συζητήσεις του Forum σας, μέσα από τις οποίες έφτασα σε αρκετά συμπεράσματα, που με βοήθησαν στις διάφορες αποφάσεις μου. Έτσι αποφάσισα, να γίνω μέλος της παρέας σας κι εγώ και μαζί με την καλησπέρα μου, θα ήθελα να εκφράσω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα της συζήτησης αυτής.

    1) Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω γενικά σαν νέος οδηγός(πέρα από την τήρηση του κ.ο.κ. και το κράνος) ή κάτι που να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο;

    2) Έχω κάνει τα πρώτα 250km πολύ ηρεμα, χωρίς να ζορίζω το μηχανάκι και με μέγιστη ταχύτητα τα 60-70km με 5η(Υποτίθεται ότι έχει τελική 110-115km, παρ' ολ' αυτά δείχνει να έχει πολύ άνετα τα 60-70km με την 5η{5τάχυτο είναι}, χωρίς να τσιρίζει/μουγκρίζει η μηχανή{δυστυχώς δεν έχει στροφόμετρο, οπότε κάνω ότι μπορώ με τον ήχο της μηχανής μόνο}). Δεν βάζω επάνω 2ο άτομο ακόμα και σε κάθε εκκίνηση αφήνω την μηχανή να δουλέψει για 5', παίζοντας ελαφρώς με το γκάζι.
    Είναι σωστά τα παραπάνω για το στρώσιμο; Μου διαφεύγει κάτι; Δεν είναι πολύ λίγα τα 60-70km για να "έχει μέσα" άνετα την 5η; Παρεμπίπτοντος δε φαίνεται να έχει πολύ "δρόμο" να κάνει το γκάζι ακόμα(Σαν να τερμάτιζε στα 80-90km μου φαίνεται, εάν δοκίμαζα να το "δώσω" τέρμα). Είναι φυσιολογικό αυτό; Συμβαίνει επειδή δέν έχει στρώσει ακόμα η μηχανή, ή να θεωρήσω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

    3) Τα μαθήματα μου τα έκανα με μια Honda CB500. Στην μηχανή αυτή όταν είχα 1η και άφηνα σταδιακά τον συμπλέκτη, ξεκινούσε κανονικά, ακόμη και εάν δεν επιτάχυνα καθόλου. Η CBF125 ακόμα και εάν επιταχύνω έντονα ενόσο αφήνω τον συμπλέκτη, σβήνει πολύ εύκολα. Θέλει και να επιταχύνω έντονα, αλλά και όταν βρω το σημείο σύμπλεξης - πέφτουν τόσο πολύ οι στροφές που - πρέπει να επιταχύνω και αρκετά απότομα για να μη σβήσει. Είναι φυσιολογικό αυτο;
    Επίσης μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η διαφορά στο πίσω φρένο. Πρέπει να κάνει αρκετά μεγάλη διαδρομή το πόδι μου, για να νιώσω ότι πιάνει. Πρέπει να κάνω κάτι γι αυτό;

    4) Ισχύει και σε αυτό το μοντέλο, ότι τα λάστιχα με τα οποία έρχεται, είναι κακής ποιότητος και πρέπει να αλλαχθούν άμεσα; Αν ναι τότε, έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

    5) Το CBF 125 που αγόρασα, αναγράφει στο χαρτί με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, ότι είναι το "CBF 125M". Παντού στο διαδίκτυο όμως, είτε αναφέρονται σε αυτό ως "CBF 125", είτε ως "CBF 125i". Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ των μοντέλων αυτών και εάν ναι, τότε ποια είναι αυτη.

    6) Στο εγχειρίδιο λέει ότι το "στρώσιμό" του διαρκεί μόλις 500km(και απλά λέει να αποφεύγω τις απότομες εκκινήσεις/επιταχύνσεις). Ισχύει αυτό ή είναι πολύ λίγο;

    7) Τι βενζίνη να προτιμώ(Εννοώ ποια είναι η πιο ποιοτική μάρκα πρατηρίου και αν πρέπει να προτιμώ αυτή με τα 100 οκτάνια);

    8) Υπάρχουν κράνη πλήρη, φτιαγμένα για άτομα με γυαλιά; Μέχρι τώρα το ένα που μου έκαναν δώρο με το μηχανάκι και 2-3 άλλα που είδα, έχουν προστατευτικό υλικό πάνω από τα ζυγωματικά κι έτσι δεν μπορώ να φορέσω σωστά τα γυαλιά μου(τους δίνω μεγάλη κλίση έτσι ώστε να κάθονται πάνω απο το προστατευτικό υλικό, αλλά έτσι με ενοχλούν ιδιαίτερα). Τα μόνα κράνη που μου ταιριάζουν καλά με τα γυαλιά, είναι αυτά που δεν έχουν προστατευτικό πλαστικό μπροστά απο το σαγόνι, αλλά μια και προσφέρουν λιγότερη προστασία απο σωματική φθορά και κρύο, θέλω να τα αποφύγω, ειδικότερα δε για διαδρομές έξω από την πόλη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιονδήποτε ασχοληθεί μαζί μου, ξέρω ότι ρώτησα πάρα πολλά, άλλα είμαι καινούργιος οδηγός και πραγματικά δεν έχω ιδέα σχετικά με το αντικείμενο. Εκτιμώ ιδιαίτερα την όποια βοήθεια.

    Φιλικά Πρόδρομος

  2. #2

    Re: Σχετικά με Honda CBF 125 {Νέος οδηγός ;)}

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Prodromaki
    ...
    1) Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω γενικά σαν νέος οδηγός(πέρα από την τήρηση του κ.ο.κ. και το κράνος) ή κάτι που να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο;
    ...
    Καλωσήλθες φίλε μου και καλές βόλτες.. πάντα με προσοχή.

    Για τα αλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά για το πρώτο, διάβασε αυτόν τον σύμβουλο:

    http://media2.feed.gr/pegasus/Multim..._id1068889.pdf
    EDIT: Διορθώθηκε!

    εχει καλές και πρακτικές συμβουλές για ασφαλή οδήγηση! Υπάρχει και σε ενα post στο θέμα "Οδηγηση, tips and tricks"

    Οτι αλλο θες, εδώ ειμαστε
    Nazis Punks Fuck Off

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.698
    Καλωσήρθες Πρόδρομε, δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω σε κάποιο από τα ερωτήματά σου, αλλά έχω να σου προτείνω να διαβάσεις
    αυτό.


  4. #4

    Re: Re: Σχετικά με Honda CBF 125 {Νέος οδηγός ;)}

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dead_kennedys

    Για τα αλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά για το πρώτο, διάβασε αυτόν τον σύμβουλο:

    http://media2.feed.gr/pegasus/Multi...0_id1068889.pdf
    Ευχαριστώ και τους δυό σας, αλλά ο σύνδεσμος που οδηγεί στο E-Book με την ύλη του σεμιναρίου είναι "πεθαμένος" .

    Φιλικά Πρόδρομος

  5. #5

    Re: Re: Re: Σχετικά με Honda CBF 125 {Νέος οδηγός ;)}

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Prodromaki
    Ευχαριστώ και τους δυό σας, αλλά ο σύνδεσμος που οδηγεί στο E-Book με την ύλη του σεμιναρίου είναι "πεθαμένος" .

    Φιλικά Πρόδρομος
    είναι το ίδιο λινκ που σου δίνει ο χάρης απο πάνω, παίζει

  6. #6

    Re: Re: Re: Re: Σχετικά με Honda CBF 125 {Νέος οδηγός ;)}

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    είναι το ίδιο λινκ που σου δίνει ο χάρης απο πάνω, παίζει
    Πριν μου έβγαζε "File missing or removed" μπλα μπλα μπλα. Τώρα όντως δουλέυει. Ευχάριστω πολύ.

    Υ.Γ. Παρεμπίπτοντος να προσθέσω, οτι δεν περιμένω να έρθει κάποιος, που να έχει απαντήσεις σε όλες μου τις ερωτήσεις. Οτιδήποτε από τα παραπάνω γνωρίζει ο καθένας σας, ας το απαντάει και μεμονωμένα.
    Το αναφέρω, γιατί πολλά απο αυτά που ρωτάω, φαντάζομαι πως είναι κοινή γνώση για όλους όσους οδηγούν δίκυκλο ένα-δυο χρόνια(όπως το θέμα τον ελαστικών σε νέο δίκυκλο, ή ο τύπος βενζίνης κτλ). Και πάλι ευχαριστώ(Πάω να ρίξω μια ματιά στο E-Book προς το παρών).

    Φιλικά Πρόδρομος

  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Για βενζινα που λες νομιζω οτι με 95αρα εισαι κομπλε

    βεβαια ριξε και μια ματια στο owners manual


    Το ποδοφρενο ρυθμιζεται και κατα πανω(δικια σου περιπτωση) και κατα κατω.

    Αν σκυψεις διπλα του θα το δεις (ξεσφιξετο και ανεβασε λιγο πιο πανω το λεβιε)


    Ειναι φυσιολογικο να θελει παραπανω στροφες απο το 500αρι

    Τα αλογα πολλοι εμισησαν τα κυβικα ουδεις


    Τα λαστιχα που λες συνηθως τα μαμα ειναι μαπα, αλλα περπατατα λιγακι και οταν τα κανεις καμια 5-7 χιλιαδες χιλιομετρα αλλαξετα

    Ουτως η αλλως δεν εχεις και τρελλες απαιτησεις απο τα λαστιχα του/σου

  8. #8
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: Σχετικά με Honda CBF 125 {Νέος οδηγός ;)}

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Prodromaki
    1) Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω γενικά σαν νέος οδηγός(πέρα από την τήρηση του κ.ο.κ. και το κράνος) ή κάτι που να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο;

    2) Είναι σωστά τα παραπάνω για το στρώσιμο; Μου διαφεύγει κάτι; Δεν είναι πολύ λίγα τα 60-70km για να "έχει μέσα" άνετα την 5η; Παρεμπίπτοντος δε φαίνεται να έχει πολύ "δρόμο" να κάνει το γκάζι ακόμα(Σαν να τερμάτιζε στα 80-90km μου φαίνεται, εάν δοκίμαζα να το "δώσω" τέρμα). Είναι φυσιολογικό αυτό; Συμβαίνει επειδή δέν έχει στρώσει ακόμα η μηχανή, ή να θεωρήσω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

    3) Η CBF125 ακόμα και εάν επιταχύνω έντονα ενόσο αφήνω τον συμπλέκτη, σβήνει πολύ εύκολα. Θέλει και να επιταχύνω έντονα, αλλά και όταν βρω το σημείο σύμπλεξης - πέφτουν τόσο πολύ οι στροφές που - πρέπει να επιταχύνω και αρκετά απότομα για να μη σβήσει. Είναι φυσιολογικό αυτο;
    Επίσης μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η διαφορά στο πίσω φρένο. Πρέπει να κάνει αρκετά μεγάλη διαδρομή το πόδι μου, για να νιώσω ότι πιάνει. Πρέπει να κάνω κάτι γι αυτό;

    4) Ισχύει και σε αυτό το μοντέλο, ότι τα λάστιχα με τα οποία έρχεται, είναι κακής ποιότητος και πρέπει να αλλαχθούν άμεσα; Αν ναι τότε, έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

    5) Το CBF 125 που αγόρασα, αναγράφει στο χαρτί με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, ότι είναι το "CBF 125M". Παντού στο διαδίκτυο όμως, είτε αναφέρονται σε αυτό ως "CBF 125", είτε ως "CBF 125i". Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ των μοντέλων αυτών και εάν ναι, τότε ποια είναι αυτη.

    6) Στο εγχειρίδιο λέει ότι το "στρώσιμό" του διαρκεί μόλις 500km(και απλά λέει να αποφεύγω τις απότομες εκκινήσεις/επιταχύνσεις). Ισχύει αυτό ή είναι πολύ λίγο;

    7) Τι βενζίνη να προτιμώ...

    8) Υπάρχουν κράνη πλήρη, φτιαγμένα ....

    Φιλικά Πρόδρομος
    Γειά σου, φίλε Πρόδρομε.

    1. Εξοπλισμός (κράνος/μπουφάν/γάντια/μποτάκια), γνώση της μηχανής σου, μάθε να διαβάζεις τον δρόμο που κινείσαι, μάθε να διαβάζεις τους άλλους οδηγούς/πεζούς. Σεμιναριάκι ασφαλούς οδήγησης απαραίτητο.

    2. Οδήγα το μηχανάκι σου κανονικά. Σαν άνθρωπος και όχι σαν καννίβαλος. Αυτό είναι το καλλίτερο στρώσιμο. Αυτά ''μέχρι 70'', ''όχι 2ο άτομο'' μην τα ακούς. Προσπαθείς φυσικά να μην κινείσαι με την τελική της...

    3. Είναι λογικό να σου σβήνει εφ'όσον υπολείπεται σε ροπή το μοτεράκι σου. Μάθε το-αυτό έχεις. Το πίσω φρένο, είναι πιθανό να θέλει λίγο μάζεμα.

    4. Πήγαινε σε έναν έμπιστο και έμπειρο λαστιχά και συμβουλέψου τον.

    5. Δεν το γνωρίζω.

    6. Βλέπε 2.

    7. Απλή αμόλυβδη. Από πρατήριο που δοκίμασες και γνωρίζεις.

    8. Φακούς επαφής. Κανονικά για λόγους ασφαλείς ΔΕΝ πρέπει να φοράς γυαλιά μέσα από οποιοδήποτε κράνος.






  9. #9
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Re: Σχετικά με Honda CBF 125 {Νέος οδηγός ;)}

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Prodromaki
    Γεια σε όλους. Πριν από μερικές μέρες πήρα το δίπλωμα της μηχανής στα χέρια μου και αγόρασα το Honda CBF 125.
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για να βρώ διάφορες πληροφορίες σχετικά με το αντικείμενο(Δίπλωμα, Μοντέλα μηχανών κτλ), έτυχε να διαβάσω αρκετές απο τις συζητήσεις του Forum σας, μέσα από τις οποίες έφτασα σε αρκετά συμπεράσματα, που με βοήθησαν στις διάφορες αποφάσεις μου. Έτσι αποφάσισα, να γίνω μέλος της παρέας σας κι εγώ και μαζί με την καλησπέρα μου, θα ήθελα να εκφράσω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα της συζήτησης αυτής.

    1) Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω γενικά σαν νέος οδηγός(πέρα από την τήρηση του κ.ο.κ. και το κράνος) ή κάτι που να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο;

    2) Έχω κάνει τα πρώτα 250km πολύ ηρεμα, χωρίς να ζορίζω το μηχανάκι και με μέγιστη ταχύτητα τα 60-70km με 5η(Υποτίθεται ότι έχει τελική 110-115km, παρ' ολ' αυτά δείχνει να έχει πολύ άνετα τα 60-70km με την 5η{5τάχυτο είναι}, χωρίς να τσιρίζει/μουγκρίζει η μηχανή{δυστυχώς δεν έχει στροφόμετρο, οπότε κάνω ότι μπορώ με τον ήχο της μηχανής μόνο}). Δεν βάζω επάνω 2ο άτομο ακόμα και σε κάθε εκκίνηση αφήνω την μηχανή να δουλέψει για 5', παίζοντας ελαφρώς με το γκάζι.
    Είναι σωστά τα παραπάνω για το στρώσιμο; Μου διαφεύγει κάτι; Δεν είναι πολύ λίγα τα 60-70km για να "έχει μέσα" άνετα την 5η; Παρεμπίπτοντος δε φαίνεται να έχει πολύ "δρόμο" να κάνει το γκάζι ακόμα(Σαν να τερμάτιζε στα 80-90km μου φαίνεται, εάν δοκίμαζα να το "δώσω" τέρμα). Είναι φυσιολογικό αυτό; Συμβαίνει επειδή δέν έχει στρώσει ακόμα η μηχανή, ή να θεωρήσω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

    3) Τα μαθήματα μου τα έκανα με μια Honda CB500. Στην μηχανή αυτή όταν είχα 1η και άφηνα σταδιακά τον συμπλέκτη, ξεκινούσε κανονικά, ακόμη και εάν δεν επιτάχυνα καθόλου. Η CBF125 ακόμα και εάν επιταχύνω έντονα ενόσο αφήνω τον συμπλέκτη, σβήνει πολύ εύκολα. Θέλει και να επιταχύνω έντονα, αλλά και όταν βρω το σημείο σύμπλεξης - πέφτουν τόσο πολύ οι στροφές που - πρέπει να επιταχύνω και αρκετά απότομα για να μη σβήσει. Είναι φυσιολογικό αυτο;
    Επίσης μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η διαφορά στο πίσω φρένο. Πρέπει να κάνει αρκετά μεγάλη διαδρομή το πόδι μου, για να νιώσω ότι πιάνει. Πρέπει να κάνω κάτι γι αυτό;

    4) Ισχύει και σε αυτό το μοντέλο, ότι τα λάστιχα με τα οποία έρχεται, είναι κακής ποιότητος και πρέπει να αλλαχθούν άμεσα; Αν ναι τότε, έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

    5) Το CBF 125 που αγόρασα, αναγράφει στο χαρτί με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, ότι είναι το "CBF 125M". Παντού στο διαδίκτυο όμως, είτε αναφέρονται σε αυτό ως "CBF 125", είτε ως "CBF 125i". Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ των μοντέλων αυτών και εάν ναι, τότε ποια είναι αυτη.

    6) Στο εγχειρίδιο λέει ότι το "στρώσιμό" του διαρκεί μόλις 500km(και απλά λέει να αποφεύγω τις απότομες εκκινήσεις/επιταχύνσεις). Ισχύει αυτό ή είναι πολύ λίγο;

    7) Τι βενζίνη να προτιμώ(Εννοώ ποια είναι η πιο ποιοτική μάρκα πρατηρίου και αν πρέπει να προτιμώ αυτή με τα 100 οκτάνια);

    8) Υπάρχουν κράνη πλήρη, φτιαγμένα για άτομα με γυαλιά; Μέχρι τώρα το ένα που μου έκαναν δώρο με το μηχανάκι και 2-3 άλλα που είδα, έχουν προστατευτικό υλικό πάνω από τα ζυγωματικά κι έτσι δεν μπορώ να φορέσω σωστά τα γυαλιά μου(τους δίνω μεγάλη κλίση έτσι ώστε να κάθονται πάνω απο το προστατευτικό υλικό, αλλά έτσι με ενοχλούν ιδιαίτερα). Τα μόνα κράνη που μου ταιριάζουν καλά με τα γυαλιά, είναι αυτά που δεν έχουν προστατευτικό πλαστικό μπροστά απο το σαγόνι, αλλά μια και προσφέρουν λιγότερη προστασία απο σωματική φθορά και κρύο, θέλω να τα αποφύγω, ειδικότερα δε για διαδρομές έξω από την πόλη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιονδήποτε ασχοληθεί μαζί μου, ξέρω ότι ρώτησα πάρα πολλά, άλλα είμαι καινούργιος οδηγός και πραγματικά δεν έχω ιδέα σχετικά με το αντικείμενο. Εκτιμώ ιδιαίτερα την όποια βοήθεια.

    Φιλικά Πρόδρομος
    Καταρχάς, καλησπέρα, ή και καλημέρα, και καλωσόρισες..

    Το πρώτο καλό που εγώ βλέπω είναι ότι το βλέπεις ώριμα.. πράγμα που δεν συμβαίνει στους περισσότερους που ζητάνε πληροφορίες για την πρώτη τους μικρή μηχανή..

    Πολύ καλό βλέπω επίσης ότι έβγαλες απευθείας το μεγάλο δίπλωμα..

    Οι απαντήσεις που θα σου δώσω όπως μπορώ, και για όσα κουτσογνωρίζω, και εγώ με πολύ βοήθεια από εδώ μέσα έμαθα ότι μπόρεσα..

    1) Να προσέξεις όσα περισσότερα μπορείς ΠΕΡΑ από τον ΚΟΚ.. ο ΚΟΚ σε εξασφαλίζει όταν όλοι τον τηρούν. Αποδεδειγμένα όμως το ποσοστό που νιώθει και τον τηρεί ή τουλάχιστον έχει επίγνωση των κακών χειρισμών και της ζημιάς που μπορεί να προκαλέσει είναι μειοψηφία, οπότε σε κάθε βόλτα να έχεις τα μάτια σου 114, ασχέτως αν εσύ είχες πράσινο, ο άλλος κόκκινο, αν ο άλλος είχε στοπ και εσύ περνούσες κτλπ..

    Εξοπλισμός.. Θες τουλάχιστον κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες (και αν είχες και χρήματα κανένα τζινάκι με προστασίες θα ήταν ότι πρέπει...) Το συνειδητοποίησα όταν έπεσα, που το μόνο σημείο που χτύπησα ήταν ο αστράγαλος μου επειδή ήμουν με τα αθλητικά και δεν φορούσα τις μπότες. Κατα τα άλλα τίποτα..

    2) Η τελική των 110 - 115 χιλιομέτρων βγαίνει με λίγο ζόρισμα αλλά και εσύ ο ίδιος θα το ακούς και θα το λυπάσαι.. Δεν είναι ταχύτητα που μπορεί να κρατήσει.. Συνήθως θα ταξιδεύεις με 80 χλμ σταθερά.. Με 10 χλμ παραπάνω δεν κερδίζεις απολύτως τπτ και απλά καταπονείς το μηχανάκι.. Το στρώσιμο των 500 χιλιομέτρων μου φαίνεται λίγο αν και πάντα λες, ο κατασκευαστής κάτι παραπάνω ξέρει.. Στρώστο εσύ για 1000 και έχε το κεφάλι σου ήσυχο.. Μην φοβηθείς να ανεβάσεις δεύτερο άτομο, εκτός και αν είσαι εσύ 100 κιλά και το δεύτερο άλλα τόσα.. Πρόσεχε μόνο να μην "κρεμάει" και να μην το κανιβαλίσεις ζορίσεις.. 60-70 με πέμπτη είναι μια χαρά.. όχι παραπάνω.. (Γενικα ούτε μετέπειτα μην το πηγαίνεις μονίμως τέρμα γιατί αργά η γρήγορα θα κατεβάσεις μοτέρ.. )


    3) Λογικό αφού, το cb500 έχει πολύ μεγαλύτερη ροπή και από χαμηλά (άσε που και το ρελαντί είναι ρυθμισμένο κατάλληλα για την σχολή κλασσικά). Το cbfάκι έχοντας μικρό μοτέρ έχει ωφέλημη ησχύ ψηλά, οπότε θα αναγκαστείς και εσύ να το δουλεύεις από 5-7 χιλιάδες περίπου (πράγμα λίγο δύσκολο, ως ότου εκπαιδεύσεις το αυτί σου αφού δεν έχει στροφόμετρο).

    4) ναι τα λάστιχα είναι χείριστης ποιότητας, όχι απλά ξεραμένα ή φτηνό μοντέλο.. no name naylon εντελώς όπως και στο ybr 125 που έχω.. άλλαξε τα το ταχύτερο δυνατόν, αν μπορείς αφού έρχονται και βροχές.. με 100-120 ευρώ βάζεις πολύ καλά καινούρια..

    5) Καμία διαφορά, M επίσημα πολλές φορές αναφέρεται και ως i (injection) είναι αυτό που εισάγεται Ευρώπη.

    6) Βλ 2.

    7)όλα τα πρατήρια τα ίδια σκατά.. Απλή 95άρα.. Βρες έναν βενζινά στην γειτονιά σου που να τον εμπιστεύεσαι (λέμε τώρα) τουλάχιστον ως προς την ποιότητα, γιατί για την ποσότητα.. :rotflmao:

    8) κανονικά θες φακούς επαφής, θεωρούνται επικίνδυνα τα γυαλιά μέσα στο κράνος, αλλά και εγώ δυοπτροφόρος.. και επειδή δεν αντέχω τους φακούς, βρήκα ένα κράνος στο οποίο να χωράνε σχετικά άνετα.. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα με κράνη.. Δοκίμασε αρκετά καλά κράνη.. (το κεφάλι σου δεν κοστίζει 100 ευρώ) και βρες κάποιο που να χωράνε.. Είτε το παίρνεις καπάκι από εκεί, είτε κάνεις τον κινέζο ότι θα το σκεφτείς και το παραγγέλνεις από το ίντερνετ.. πράγμα που σου συνιστώ αφού και εγώ όπως και όλοι πήρα κράνος που εδώ κοστίζει 275 ευρώ.. 99..

    Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε..

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  10. #10
    Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις παραπάνω απαντήσεις.
    Εκφράζω μερικές απορίες/διευκρινήσεις σχετικά.

    "Το πρώτο καλό που εγώ βλέπω είναι ότι το βλέπεις ώριμα.."

    Είμαι 27

    "Είναι λογικό να σου σβήνει εφ'όσον υπολείπεται σε ροπή το μοτεράκι σου."
    "άσε που και το ρελαντί είναι ρυθμισμένο κατάλληλα για την σχολή κλασσικά"

    Μπορώ να ρυθμίσω το ρελαντί του CBF125 ανάλογα; Μου άρεσε που η CB500 συμπεριφερόταν όπως το αυτοκίνητο. Η είναι απλά καλύτερα να το μάθω έτσι όπως έχει για κάποιον λόγο;

    "Απλή αμόλυβδη"
    "Απλή 95άρα"
    "όλα τα πρατήρια τα ίδια σκατά"

    Δεν έχει δηλαδή η απλή αμόλυμβδη να ζηλέψει κάτι απο την 100άρα; Επειδή το μηχανάκι είναι πολύ οικονομικό και δε με πειράζει να δίνω 1 ευρώ επιπλέον κάθε φορά που το γεμίζω(12-13lt παίρνει και κάνει με αυτά ~500-600km), αν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά. Σχετικά με τα πρατήρια τώρα, ακούω συχνά ότι η BP έχει καλύτερη βενζίνη από τους άλλους(ότι κι αν σημαίνει αυτό) και γι αυτό είναι και πιο ακριβή. Μύθος;

    "Φακούς επαφής. Κανονικά για λόγους ασφαλείς ΔΕΝ πρέπει να φοράς γυαλιά μέσα από οποιοδήποτε κράνος."
    " κανονικά θες φακούς επαφής, θεωρούνται επικίνδυνα τα γυαλιά μέσα στο κράνος"

    Δυστυχώς τα μάτια μου ερεθίζονται πολύ εύκολα από τους φακούς επαφής κι έτσι δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Σκέφτομαι να πάρω ένα μισό(Δεν εννοώ το καπελάκι, αλλά αυτό που δεν προστατεύει το σαγόνι) για μέσα στην πόλη αρχικά και να βρώ ένα πλήρες για τις μεγαλύτερες διαδρομές αρκετά καλό. ΤΟ πλήρες που αγόρασες με τα 99 ευρώ μπορείς να μου πεις από που το πήρες και ποιο είναι; Δεν γνωρίζω τίποτα από μάρκες δυστυχώς.

    "Εξοπλισμός.. Θες τουλάχιστον κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες"

    Για τι κόστος μιλάμε ακριβώς όσον αφορά στα μπουφάν/γάντια/μπότες; Πρέπει να προσέξω κάτι σχετικά; Οι μπότες τι είδους πρέπει να είναι;

    "άλλαξε τα το ταχύτερο δυνατόν, αν μπορείς αφού έρχονται και βροχές.. με 100-120 ευρώ βάζεις πολύ καλά καινούρια.."

    Έχεις κάποια μάρκα να προτείνεις. Θα πρέπει να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο είδος;

    "Η τελική των 110 - 115 χιλιομέτρων βγαίνει με λίγο ζόρισμα αλλά και εσύ ο ίδιος θα το ακούς και θα το λυπάσαι"

    Έτσι ακριβώς το έβλεπα κι εγώ, αλλά σκεφτόμουν ότι θα πηγαίνω με 80-90km άνετα και θα έχω τα υπόλοιπα 20-30km για άμεση αντίδραση/προσπέραση κτλ. Δε το βλέπω όμως να πιάνει τόσα με τίποτα. Τι να πώ... Μόλις διανύσω τα πρώτα 500km θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

    Ευχαριστώ και πάλι

    Φιλικά Πρόδρομος

  11. #11
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Γρήγορη απάντηση γιατί φεύγω για σχολή..

    Λάστιχα και εγώ σε καμιά δεκαριά μέρες θα αλλάξω οπότε περίμενε να σου πω εντυπώσεις.. τα michelen pilot sporty έχω αποφασίσει να βάλω..

    Θεωρητικά η 100άρα είναι καλύτερη, αλλά πάντα είχα αμφιβολίες για το κατά πόσο όντως σου βάζει 100 άρα.. Για εταιρία δεν έχω καμία προτίμηση.. τι να πω..

    Κράνος μην πάρεις ούτε ανοιχτό, ούτε ανοιγόμενο.. Αποδεδειγμένα και τα δύο παρέχουν την ίδια ασφάλεια.. Πάρε ένα full face.. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα όλο και κάποιο θα βρεις να χωράει άνετα γυαλιά.. Το κράνος μου είναι ένα Shark RSF2i το οποίο φέτος αντικαταστάθηκε από το RSF3 στον κατάλογο.. (έξω γιατί εδώ στην ίδια τιμή το πουλάνε ακόμα..) Καλές μάρκες υπάρχουν αρκετές, shark, lazer, soumy, uvex, schuberth, arai, shoei, marushin κ.α.. Για ηλεκτρονικά καταστήματα δες 2 γερμανικά που εμπιστέυομαι..

    www.louis.de και www.fc-moto.de παίζουν και αρκετά αγγλικά.. Αλλά να θυμάσαι, δεν παραγγέλνουμε αν πρώτα δεν είμαστε σίγουροι 100% για το μέγεθος μας, οπότε παιρνάς πρώτα σε ένα δυο καταστήματα και κάνεις ότι δοκιμάζεις να αγοράσεις..


    To ρύθμισμα του ρελαντί δεν είναι η σωστή λύση, απλά μάθε το μηχανάκι σου.. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσες να το κάνεις να έχει συμπεριφορά cb500.. υπομονή.. υπάρχει turning room για όλους εμάς..

    ξέχασα κάτι?

    έφυγα... ότι άλλο θες εδώ είμαστε
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  12. #12
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    μπουφάν μπότες κράνος γάντια, με λίγο ψάξιμο για προσφορές μπορεί και να την βγάλεις με 400 ευρώ.. Αν δες πετύχεις όμως περίοδο προσφορών, όπως τώρα που ξεστοκάρουν τα περσινά, μπορεί να δώσεις ως και τα διπλάσια.. θα σου στείλω μετά ορισμένα λινκ..

    με απλά λόγια για την μέση ταχύτητα.. με 80 θα ταξιδεύεις, στην καλύτερη θα έχεις άλλα 20 σε ιδανικές συνθηκες για κανένα προσπέρασμα..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  13. #13
    Καλωσήρθες στην παρέα μας Πρόδρομε, καλόβολτο και το κουκλάκι σου!


  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Καλωσήρθες στην παρέα μας Πρόδρομε, καλόβολτο και το κουκλάκι σου!

    :o επίσημο cbfκαλωσόρισμα..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    :o επίσημο cbfκαλωσόρισμα..
    Όπως προβλέπεται στα πρώτα βενιαμινάκια (CBF-125) της παρέας!:o


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda cbf 125 βοήθεια !!!
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2014, 13:22
  2. Απορία σχετική με Honda PCX 125
    από sosna στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2010, 00:06
  3. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF