Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Προσοχή στις νέες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις..

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Προσοχή στις νέες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις..

    της λεωφόρου Συγγρού!

    Είναι τραγικά αυτά που κάνουν οι άνθρωποι..

    Εκεί που χρόνια και χρόνια τώρα κατεβαίναμε τη Συγγρού στην αριστερή λωρίδα και μπαίναμε στην ωραία αριστερή της αερογέφυρας προς παραλία... τώρα ξαφνικά βρίσκεσαι σε ανισόπεδη... στροφή... και έξοδο προς Πειραιά.

    Προκειμένου λοιπόν να πας παραλία, θα πρέπει να πιάσεις δεξιά λωρίδα για να μπεις στην αερογέφυρα όπως παλιά.

    Το κακό είναι ότι τώρα που απομάκρυναν αυτά τα ερυθρόλευκα χωρίσματα και τις πινακίδες που σε προειδοποιούσαν αρκετά νωρίτερα ότι κάτι συμβαίνει δεν καταλαβαίνεις τις αλλαγές και γίνεται το έλα να δεις. Εκεί θα έπρεπε να βάλουν τουλάχιστον αυτά τα φωτεινά πράσινα τόξα που έχουν στην αττική οδό ή κάτι παρόμοιο γιατί το κράσπεδο που έχτισαν στη μέση με την πινακίδα της υποχρεωτικής πορείας ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!

    Πριν λίγο που πέρασα από εκεί, ένα Ι.Χ. που σύμφωνα με τα παλιά είχε πιάσει δεξιά για να πάει Πειραιά, είδε τελευταία στιγμή τις αλλαγές και το έκοψε απότομα αριστερά κάνοντας σφήνα σε μία μηχανή που μάλλον είδε το χριστό φαντάρο!

    Αμέσως μετά, το ταξί που ήταν μπροστά μου, κοκκάλωσε στην αριστερή λωρίδα μόλις κατάλαβε ότι και αυτός έκανε λάθος και λίγο έλειψε να τον καρφώσω από πίσω...

    Μου φαίνεται ότι θα γίνει χαμός στο σημείο αυτό...

  2. #2

    οντως

    και εγω που πηγαινα εχθες με ενα φιλο μου πειραια για δουλια, παραλιγο να τα δουμε ολα. Ολοι εστριβαν τελευταια στιγμη πανικόβλητοι γιατι ειχαμε πιασει ολοι δεξια για πειραια αλλα φαγαμε ακυρο.
    Και οχι τιποτα αλλο, αλλα σε παει μεσω καλλιθεας,πηζεις στην κινηση και βγαινεις παλι ποσειδωνος περιπου στο υψος του ΣΕΦ. Πανικος δηλαδη.

  3. #3
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    μαλακία κάνατε, κανονικά στην παραλιακή αμέσως σε βγάζει

    ναι το ανάποδο είναι βλακεία, αλλά προβλέπω ότι είναι το σχεδόν τελικό υπόψη

    θέλει προσοχή εκεί - το είχα ακούσει προχτές και χτες ήμουν προσεκτικός - έχει ΜΕΓΑΛΕΣ πινακίδες πάνω από τα κεφάλια μας ρε παιδιά εξάλλου - αν δεν τις διαβάζετε/ουν τι να κάνουμε

  4. #4
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    είναι μόνο μέχρι να το συνηθίσουμε, δεν είναι τίποτα
    οι δύο αριστερές πειραιά και οι δύο δεξιές παραλιακή
    απλούστατο. Απλά βγαίνουν μερικοί στους δρόμους και κοιμούνται και δεν παίρνουν χαμπάρι όχι αν υπάρχει ταμπέλα αλλά τίποτα.

    Σε λίγο καιρό το πρόβλημα - κίνδυνος θα είναι τα γρήγορα κουτιά (με τα λεφτά του μπαμπά) που θα κατεβαίνουν με τα χίλια αριστερά και θα χώνονται δεξιά για να πάνε παραλία (αρκεί να κοιτάνε και λίγο πριν στρίψουν)


    Α και μιας είπατε για τους ταρίφες, αυτοί έτσι κι αλλιώς μαλακιές κάνανε, δε νομίζω να φταίει η αλλαγή, αν δεν πλακωνότανε πχ στα φρένα ο άλλος θα έβρισκε κάτι άλλο να κάνει

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2003
    Μηνύματα
    121
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.ΣΥΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ? ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.ΑΝΤΙ ΤΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΟ ΕΧΕΙ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ.ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Η σήμανση είναι κακή!

    Αν περάσετε βράδυ, θα διαπιστώσετε ότι το κράσπεδο που έχτισαν πάνω στη διχάλα, δεν φαίνεται απο μακριά και είναι επικίνδυνο..

    Πέρα απ'αυτό, δεν είναι μόνο η συνήθεια χρόνων, είναι και η αίσθηση προσανατολισμού που οδηγεί στη δεξιά λωρίδα αυτόν που πάει Πειραιά και στην αριστερή αυτόν που πάει παραλία, για ευνόητους λόγους.

    Δεν ξέρω αν εγώ είμαι τόσο απρόσεκτος, αλλά τις πινακίδες εκεί ψηλά.. τις είδα τη δεύτερη φορά που πέρασα. Κάποιος που ξέρει το δρόμο χρόνια, δεν θα τις προσέξει και δεν υπάρχει τίποτα που να του κινήσει την περιέργεια ότι κάτι έχει αλλάξει μέχρι τη στιγμή που θα φτάσει στη διχάλα! Έστω μία καινούργια διαγράμμιση.. κάτι..

    Κάποιος είχε πει ότι όταν ένα σημείο του δρόμου σου προκαλεί δισταγμό για το που πρέπει να πας.. τότε το σημείο αυτό είναι επικίνδυνο!

  7. #7
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    και εκεί προσέχεις περισσότερο

    πάντως εγώ ακόμα εκεί δεν μπερδεύτηκα (παρά το ότι μένω Πειραιά εκ γεννετής, και πάντα δούλευα κέντρο)

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 03:48
  2. Προσοχη στις παραλιες
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 12:04
  3. προσοχή στις διασταυρώσεις
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 10:52
  4. Προσοχή στις περιοχές Μαρκοπούλου - Πόρτο Ράφτη
    από McGyver στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 09:32
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF