Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: CBF-600Si, ταξίδια και εξορμήσεις στη φύση, γίνεται?

  1. #1

    CBF 600S i, ταξίδια και εξορμήσεις στη φύση, γίνεται?

    Γεια χαρά και καλως σας βρίσκω στο φόρουμ.

    Τις τελευταίες ημέρες γλυκοκοιτάζω το CBF 600S i, μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά και οι επιδόσεις του.
    Παράλληλα με τα ταξίδια (τα οποία λατρεύω) μου αρέσουν και οι εκδρομές εκτός πόλης, σε βουνά, στην εξοχή! Η αμφιβολία μου βρίσκεται σε αυτό ακριβώς το σημείο. Είναι δυνατόν με μια street μηχανή CBF να ταξιδέψω σε τέτοια μέρη; Κανα χωματόδρομο τον σηκώνει; Εντάξει, δεν μιλάω για πέτρες, λοφίσκους, οδήγηση σε ανώμαλο δρόμο κτλ δεν είναι enduro η μηχανή προφανώς, αλλά για απλές "βόλτες" σε κάτι περισσότερο extreme από οδήγηση στην άσφαλτο - εθνική - επαρχιακούς. Να πάω με την παρέα μου για κάμπινγκ πχ ή για εκδρομές στο βουνό.
    Σκοπεύω να κάνω ταξίδια σε όλη την Ελλάδα και εκτός Ελλάδας πιθανώς (νομίζω ότι καλύπτομαι από το On μέρος της μηχανής- σημαντικός παράγοντας επιλογής), δεν είναι όμως κρίμα να μην μπορώ να χαρώ την Ελληνική φύση; Έχει τόσα βουνά η Ελλάδα, κάμπους, πεδιάδες, χωριά, δασάκια. Από την εμπειρία σας πιστεύετε ότι η CBF 600 θα μπορεί να μου προσφέρει τις υπηρρεσίες της ακόμα και σε λίγο χώμα με καμιά πετρούλα στο βουνό ή θα πρέπει να ξεχάσω αυτή τη μηχανή από τώρα και να πάω σε on-off;
    Με βάση τις προτιμήσεις μου έχετε κάποια αντιπρόταση; Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε εμπειρία σας.

    Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια - πληροφορία δώσετε!

  2. #2

  3. #3

    Talking

    Αρχικά δημιουργήθηκε από velisaris
    http://www.youtube.com/watch?v=yjBrpN9nmZQ
    Ποια Transalp και ποια GS Adv? Η R1 !!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Με το 1000άρι, το μόνο μου πρόβλημα (και όχι μόνο στο χώμα) είναι ότι βρίσκει κάτω σχετικά εύκολα το κεντρικό stand.

    Κατά τα άλλα, σε βατούς χωματόδρομους δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα. Εννοείται ότι δεν πας με ρυθμούς on-off, εννοείται ότι δεν ξεχνάς πως φοράς ασφάλτινα ελαστικά και πας με ρυθμούς τουλάχιστον "νωχελικούς".

    Θα σε αποζημιώσει όμως στο πώς θα φτάσεις μέχρι το σημείο που θα ξεκινήσει το χώμα
    Δε θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μου ταξίδι 500 χιλιομέτρων με ΧΤ600Ε '90. Για να πατήσω λίγο χώμα μετά τα Γιάννενα, στην εθνική κόντεψα να πάθω πάρκινσον...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
    Με το 1000άρι, το μόνο μου πρόβλημα (και όχι μόνο στο χώμα) είναι ότι βρίσκει κάτω σχετικά εύκολα το κεντρικό stand.

    Κατά τα άλλα, σε βατούς χωματόδρομους δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα. Εννοείται ότι δεν πας με ρυθμούς on-off, εννοείται ότι δεν ξεχνάς πως φοράς ασφάλτινα ελαστικά και πας με ρυθμούς τουλάχιστον "νωχελικούς".

    Θα σε αποζημιώσει όμως στο πώς θα φτάσεις μέχρι το σημείο που θα ξεκινήσει το χώμα
    Δε θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μου ταξίδι 500 χιλιομέτρων με ΧΤ600Ε '90. Για να πατήσω λίγο χώμα μετά τα Γιάννενα, στην εθνική κόντεψα να πάθω πάρκινσον...
    Νομίζω ότι δεν είμαι διατεθιμένος να θυσιάσω το άνετο ταξίδι για να μπορώ απλά να πηγαίνω πιο γρήγορα στο χώμα. Το χώμα δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά αναγκαίο κακό (για μένα) προκειμένου να πάω σε μέρη όμορφα αλλά χωρίς δρόμους. Θα ήμουν από την επόμενη ημέρα δυσαρεστημένος αν έπαιρνα μια μηχανή που θα πήγαινε σαν διάολος στο χώμα αλλά μου έβγαζε την ψυχή στην ευθεία αλλά και στους επαρχιακούς.
    Από εκεί και πέρα όμως, θέλω απλά να μπορώ να μπω και στο χώμα χωρίς να πάθει ζημιά το μηχάνημα και χωρίς να στερούμαι πχ την εκδρομή ή το κάμπινγκ και την παραλία λόγω "αδυναμίας της μοτοσυκλέτας να ανταποκριθεί ή φόβου ζημιάς".

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ως κατοχος CBF 600S 2004 με 60.000 χλμ στο ενεργητικο μου, εχω να σου πω τα εξης:

    Το μηχανακι παει χωμα ανετα ακομα και σε σχετικα δυσκολους χωματοδρομους, αλλα κουραζει και κουραζεται αν διανυσεις πολλα χλμ. off road....]οπως ειπωθηκε και απο αλλο μελος του forum, δεν ειναι on-off και θελει προσοχη και χαμηλες ταχυτητες...για μια φορα στο τοσο και για 10-15 χλμ, δεν υπαρχει βεβαια θεμα, αλλα απο οτι καταλαβα στα πλανα σου συμπεριλαμβανονται εκδρομες στο βουνο και camping κτλ-κτλ...

    οποτε προσεχε τωρα να δει τι γινεται...ειναι αλλο πραγμα να πας μια -ασφαλτινη- εκδρομη και σε μια στιγμη παρορμησης να πεις "δε γαμιεται ας μπω να κανω και λιγα χιλιομετρα χωμα" και αλλο πραγμα να πας καπου γνωριζοντας οτι θα χρειαστει να κανεις αρκετα χιλιομετρα χωμα...στη πρωτη περιπτωση δεν εχεις απαιτησεις και εισαι προετοιμασμενος για παραχωρησεις καθε ειδους (π.χ. μεχρι εδω ηταν γυρναω πισω) ενω στη δευτερη εχεις βαλει στοχο και σκοπο να πας καπου ανεξαρτητως συνθηκων...

    σε καθε περιπτωση οτι αγοραζεις το αγοραζεις συνειδητα...αν υπερισχυσει η λογικη παιρνεις on-off και πας παντου (ενα V-Strom ταξιδευει πιο ανετα απο CBF), αν ομως υπερισχυσει η κ@υλ@, τα γραφεις ολα στα @@ σου, παιρνεις οτι γουσταρεις πραγματικα και πας και στα χιονια, αγνοωντας τα περι "ιδανικης χρησης" κτλ-κτλ...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Ως κατοχος CBF 600S 2004 με 60.000 χλμ στο ενεργητικο μου, εχω να σου πω τα εξης:

    Το μηχανακι παει χωμα ανετα ακομα και σε σχετικα δυσκολους χωματοδρομους, αλλα κουραζει και κουραζεται αν διανυσεις πολλα χλμ. off road....]οπως ειπωθηκε και απο αλλο μελος του forum, δεν ειναι on-off και θελει προσοχη και χαμηλες ταχυτητες...για μια φορα στο τοσο και για 10-15 χλμ, δεν υπαρχει βεβαια θεμα, αλλα απο οτι καταλαβα στα πλανα σου συμπεριλαμβανονται εκδρομες στο βουνο και camping κτλ-κτλ...

    οποτε προσεχε τωρα να δει τι γινεται...ειναι αλλο πραγμα να πας μια -ασφαλτινη- εκδρομη και σε μια στιγμη παρορμησης να πεις "δε γαμιεται ας μπω να κανω και λιγα χιλιομετρα χωμα" και αλλο πραγμα να πας καπου γνωριζοντας οτι θα χρειαστει να κανεις αρκετα χιλιομετρα χωμα...στη πρωτη περιπτωση δεν εχεις απαιτησεις και εισαι προετοιμασμενος για παραχωρησεις καθε ειδους (π.χ. μεχρι εδω ηταν γυρναω πισω) ενω στη δευτερη εχεις βαλει στοχο και σκοπο να πας καπου ανεξαρτητως συνθηκων...

    σε καθε περιπτωση οτι αγοραζεις το αγοραζεις συνειδητα...αν υπερισχυσει η λογικη παιρνεις on-off και πας παντου (ενα V-Strom ταξιδευει πιο ανετα απο CBF), αν ομως υπερισχυσει η κ@υλ@, τα γραφεις ολα στα @@ σου, παιρνεις οτι γουσταρεις πραγματικα και πας και στα χιονια, αγνοωντας τα περι "ιδανικης χρησης" κτλ-κτλ...
    Χμμμ el_hymador, με βάζεις σε σκέψεις τώρα! Ως προς την προτελευταία παράγραφο, νομίζω ότι το έπιασες πολύ έξυπνα. Πράγματι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Σε ποσοστά όμως προβλέπω ότι θα οδηγώ 85% άσφαλτο 15% χώμα! (ποιος πάει κάθε μέρα βόλτες; άντε να πούμε σε γιορτές, αργίες και κανα σαββατοκύριακο μια στις τόσες για ξεκούραση μακρυά από την πόλη)
    Νομίζω ότι θα αποφύγω το V strom γιατί θέλω να οδηγώ και εντός πόλης. Δεν θέλω κάτι μεγάλο και δυσκίνητο.
    Με βάση όσα είπες δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα του CBF σε σχέση με άλλα.(?) Πχ το Transalp που είναι η αμέσως επόμενη εναλλακτική μου. Με δεδομένο ότι δεν τρέχω, έχει να μου προσφέρει το CBF ταξιδιωτικά σε άσφαλτο κάτι περισσότερο απότι το Transalp; Μέσα στην πόλη; Από άνεση, αίσθημα ασφάλειας, σταθερότητα, δυνατότητα φορτώματος, κατανάλωση, αυτονομία...
    Αν όχι και λαμβάνοντας υπόψιν ότι το Transalp είναι τραγικά καλύτερο σε off road διαδρομές, ποιος ο λόγος να πάω για CBF; Για την κ@υλ@ όπως είπες; Όχι με συγχωρείς αλλά δεν θα πάρω...Εδώ υπερισχύει η λογική. Ξεκίνησα με τη σκέψη ότι το CBF ίσως να είναι καλύτερο από το Transalp για ταξίδια και γιαυτό ίσως να έκανα μια παραχώρηση για τα off road αλλά ... δύο παραχωρήσεις με αντάλλαγμα μούρη...δεν είναι του τύπου μου.
    Αν κάπου έχω άδικο ή δεν ενοούσες αυτά ακριβώς διευκρίνυσε παρακαλώ, μην πάρω μια μηχανή και τη γυρίσω όπως ήρθε. Προφανώς έχουν και άλλοι το ίδιο δίλημμα μαζί μου, οπότε θα ήταν χρήσιμο για όλους τους αναγνώστες του moto.

  8. #8
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Σε ποσοστά όμως προβλέπω ότι θα οδηγώ 85% άσφαλτο 15% χώμα! (ποιος πάει κάθε μέρα βόλτες; άντε να πούμε σε γιορτές, αργίες και κανα σαββατοκύριακο μια στις τόσες για ξεκούραση μακρυά από την πόλη)
    Για την χρηση που λες για 15% χωμα ειναι υπερβολικο κατα την αποψη μου για ενα σπορ μηχανακι δρομου,οποτε αναζητησε τις επιλογες σε on-off
    Δικες μου εκτιμησεις:
    Vstrom Απλα υπεροχο μηχανακι για ταξιδιωτικη αφαλτινη χρηση και απλη χωματινη χρηση.Δεν ειναι και ασχημο για την πολη μιας και μπορει να ειναι ελαφρα ογκωδες ΑΛΛΑ επειδη χαμηλα δεν ειναι πολυ δυνατο και δεν βραζει ευκολα στην κινηση,μπορει να ανταπεξελθει,
    Transalp Πιο ελαφρυ απο το παραπανω,με λιγοτερα αλογα και καποιες παραπανω χωματινες δυνατοτητες,
    Versys Παρε καλυτερα το CBR
    Μονοκυλινδρα(ΧΤ κλπ) πιο πρακτικα αλλα και πιο αδυνατα.Εξαιρειται το ΚΤΜ μου το οποιο εχει τα γκαζι της αρκουδας αλλα ειναι μηχανακι ας πουμε για ''ανησυχους'' μιας και ειναι αβολο για καλομαθημενους ποπους στο ταξιδι :rotflmao:

    Εν τελει διαλεξε οτι τραβαει η ορεξη σου ΑΛΛΑ προσπαθησε να ορισεις επακριβως ποια θα ειναι η παραγματικη χρηση που θα κανεις στο μηχανακι κι οχι αυτη που υποθετεις,γιατι εχω βαρεθει να βλεπω ιδιοκτητες πχ 990 να βλεπουν το χωμα απο την τηλεοραση.Οποτε για να μην απογοητευτεις παρε αυτο που καλυπτει τις πραγματικες αναγκες σου κι οχι την φιγουρα
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  9. #9
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Χμμμ el_hymador, με βάζεις σε σκέψεις τώρα! Ως προς την προτελευταία παράγραφο, νομίζω ότι το έπιασες πολύ έξυπνα. Πράγματι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Σε ποσοστά όμως προβλέπω ότι θα οδηγώ 85% άσφαλτο 15% χώμα! (ποιος πάει κάθε μέρα βόλτες; άντε να πούμε σε γιορτές, αργίες και κανα σαββατοκύριακο μια στις τόσες για ξεκούραση μακρυά από την πόλη)
    Νομίζω ότι θα αποφύγω το V strom γιατί θέλω να οδηγώ και εντός πόλης. Δεν θέλω κάτι μεγάλο και δυσκίνητο.
    Με βάση όσα είπες δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα του CBF σε σχέση με άλλα.(?) Πχ το Transalp που είναι η αμέσως επόμενη εναλλακτική μου. Με δεδομένο ότι δεν τρέχω, έχει να μου προσφέρει το CBF ταξιδιωτικά σε άσφαλτο κάτι περισσότερο απότι το Transalp; Μέσα στην πόλη; Από άνεση, αίσθημα ασφάλειας, σταθερότητα, δυνατότητα φορτώματος, κατανάλωση, αυτονομία...
    Αν όχι και λαμβάνοντας υπόψιν ότι το Transalp είναι τραγικά καλύτερο σε off road διαδρομές, ποιος ο λόγος να πάω για CBF; Για την κ@υλ@ όπως είπες; Όχι με συγχωρείς αλλά δεν θα πάρω...Εδώ υπερισχύει η λογική. Ξεκίνησα με τη σκέψη ότι το CBF ίσως να είναι καλύτερο από το Transalp για ταξίδια και γιαυτό ίσως να έκανα μια παραχώρηση για τα off road αλλά ... δύο παραχωρήσεις με αντάλλαγμα μούρη...δεν είναι του τύπου μου.
    Αν κάπου έχω άδικο ή δεν ενοούσες αυτά ακριβώς διευκρίνυσε παρακαλώ, μην πάρω μια μηχανή και τη γυρίσω όπως ήρθε. Προφανώς έχουν και άλλοι το ίδιο δίλημμα μαζί μου, οπότε θα ήταν χρήσιμο για όλους τους αναγνώστες του moto.
    Φιλε μου ετσι οπως τα περιγραφεις, πας σιγουρα σε ON-OFF...

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    πραγμαρικα θες ον οφ για να τα κανεις ολα...


    το cbf δεν ειναι και το μηχανακι που θα λεγες οτι ειναι επιλογη καρδιας(να πω οτι ψαχνοσουν για κανα cbr )
    ειναι ενα μηχανακι μετριο για τα παντα, ενα vstrom σε στριτ εκδοση, τα κανει ολα...


    αλλα με αυτα που λες, το ον οφ ειναι η ιδανικη επιλογη για σενα...καλυτερα να κοιταξεις σε transalp, versys ισως, to tenere επισης ειναι φοβερο αν και ειναι πιο αδυναμο απο τα υπολοιπα αλλα αρκετα πιο off, κανα pegaso η το f650 to bmw...

    θα σε βολεψουν πολυ περισσοτερο απο το cbf ...

  11. #11
    ΛΑΤΡΕΙΣ ΕΚΔΡΟΜΩΝ Το avatar του/της tzeronymo
    Εγγραφή
    15/09/2008
    Μηνύματα
    232
    Παρε φιλε μου ενα on off περνα λιγο καιρο μαζι του ( εγω τρανσαλπ 5 χρονια) και μετα βλεπεις παντως εμενα με βολεψε πολυ το CBF φιλικα
    ΠΕΡΑΜΑ Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΝΑΥΤΟΣΥΝΗΣ

  12. #12
    Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους, πραγματικά.
    Τελικά με όσα μου είπατε και με λίγο ψάξιμο έχω καταλήξει (ψάχνομαι εδώ και καιρό) στην κατηγορία των on-off. Άρα από το σημείο αυτό αρχίζω να σπαμάρω όντας σε άλλο θέμα
    Για να μην μείνει μισή όμως η ιστορία να πω το εξής:
    Είμαι μεταξύ των Transalp και 800gs, (στο 650gs με χαλάει το μονό εμπρός δισκόφρενο σε βαθμό που οδηγείται στον άμεσο αποκλεισμό από τις εναλλακτικές)
    Όπως βλέπετε είναι δυνατή η μάχη και η επικράτηση απαιτεί δουλειά και από τις δύο εταιρίες!!
    Είδωμεν...

  13. #13
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους, πραγματικά.
    Τελικά με όσα μου είπατε και με λίγο ψάξιμο έχω καταλήξει (ψάχνομαι εδώ και καιρό) στην κατηγορία των on-off. Άρα από το σημείο αυτό αρχίζω να σπαμάρω όντας σε άλλο θέμα
    Για να μην μείνει μισή όμως η ιστορία να πω το εξής:
    Είμαι μεταξύ των Transalp και 800gs, (στο 650gs με χαλάει το μονό εμπρός δισκόφρενο σε βαθμό που οδηγείται στον άμεσο αποκλεισμό από τις εναλλακτικές)
    Όπως βλέπετε είναι δυνατή η μάχη και η επικράτηση απαιτεί δουλειά και από τις δύο εταιρίες!!
    Είδωμεν...
    Στο F650GS μην σε απασχολει το μονο δισκοφρενο μπροστα, μια χαρα τη κανει τη δουλεια του...αυτο που θα πρεπει να σε αποασχολει ειναι η σελα του που ειναι αθλια για τετοια κατηγορια μοτοσικλετων...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Στο F650GS μην σε απασχολει το μονο δισκοφρενο μπροστα, μια χαρα τη κανει τη δουλεια του...αυτο που θα πρεπει να σε αποασχολει ειναι η σελα του που ειναι αθλια για τετοια κατηγορια μοτοσικλετων...
    Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο για την σέλα, αλλά νομίζω ότι και η 800 έχει την ίδια..ίσως (?) Γενικά αυτά τα δύο μοντέλα μου κάνουν πολύ προχειροδουλειά, ξέρω είναι ύβρις αυτό για γερμανική εταιρία και μάλλιστα τόσο πετυχημένη αλλά.... τι φώτα είναι αυτά? τι ήχος κινητήρα? το άλλο το μπουκαλάκι τι το θέλει μπροστά στο τιμόνι? Η χωροθέτηση των ταχύμετρο-στροφόμετρο-υπολογιστής ταξιδίου είναι άθλια και ασύμμετρη (όπως και τα φώτα), η χωρητικότητα του ντεπόζιτου δεν με αφήνει ενθουσιασμένο για ταξίδια (16 λίτρα). Η σέλα? Τιμή?
    Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι αν το αγοράσω θα βρω μια Kinder έκπληξη μέσα γιατί δεν εξηγούνται τόσες μικροατέλειες για το πιο ακριβό μοντέλο της κατηγορίας.

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Τα καινούρια δικύλινδρα της BMW έχουν αυτονομία πάνω από 360 χιλιόμετρα μικτό κύκλο.

    Τα υπόλοιπα δε τα σχολιάζω.








Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναδιάταξη συνόρων και σταθεροποίηση στη Μέση Ανατολή
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 19:46
  2. Πατέρας και γιος στη ΝΥ
    από dio650gs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2006, 22:29
  3. ηρθα και εγω στη πιτα....
    από EVI στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF