Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Moto-Control, Θεσσαλονίκη Γαμβέττα 35 (κοντά στο Ιπποκράτειο)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2005
    Μηνύματα
    18

    Moto-Control, Θεσσαλονίκη Γαμβέττα 35 (κοντά στο Ιπποκράτειο)

    Ηλεκτρονικό ρομποτικό σύστημα μέτρησης πλαισίου

    Λοιπον παιδια,
    το μηχανακι μου ειναι εντελως καινουργιο. Δεν το εχω χαρει καθολου. Κι αυτο διοτι μολις το εστρωσα, μου βγηκε ενας ηλικιωμενος κυριος με ενα ποδηλατο, δεν προλαβα να φρεναρω γιατι ηταν παρα πολυ κοντα και με πεταξε κατω. Απο κει και περα το μηχανακι μου αρχισε να παρουσιαζει μια παραξενη συμπεριφορα, η οποια ολοενα και χειροτερευε. Εχει μια ασταθεια, σαν να μην πατανε καλα οι ροδες, σαν να μην συγχρονιζονται. Με τραβαει συνεχως μια δεξια και μια αριστερα. Συνεχως χανει το μηχανακι τη γραμμη του, ειτε με λιγα χιλιομετρα ειτε με πολλα. Μπαινοντας σε μια στροφη δεν μπορεις να διατηρησεις σταθερη την κλιση σου, πρεπει συνεχως να τη διορθωνεις, να εισαι συνεχως στην τσιτα, πολυ σπαστικο. Στην BMW στην Πατρα ο μηχανικος μου ειπε οτι θελει ρεγουλαρισμα το τιμονι, οτι εχουν ξεφυγει οι τιμονοπλακες απο το πεσιμο. Προσπαθησε να τις φερει (με το ματι φυσικα και την εμπειρια του). Βελτιωθηκε ειναι η αληθεια, αλλα οχι εντελως. Στην επιστροφη μου προς τη Λευκαδα, στην αρχη ερχομουν αρκετα καλυτερα σε σχεση με πριν, στη συνεχεια ομως χειροτερεψε παλι.

    Εχω ψαξει στο ιντερνετ κι εχω βρει στη Θεσσαλονικη ενα συνεργειο, το Moto-Control, Γαμβέττα 35, κοντα στο Ιπποκρατειο (www.motocontrol.org), το οποιο διαθετει ηλεκτρονικο ρομποτικο συστημα μετρησης πλαισιου. Μετραει τη γεωμετρια της μηχανης και πραγματοποιει ευθυγραμμιση δικυκλων.

    Θα ηθελα τα παιδια που ειναι απο Θεσσαλονικη να μου πουν τη γνωμη τους για το συγκεκριμενο συνεργειο, αν ξερουν ή μαθουν κατι. Αν γνωριζουν οι ιδιοι ή μαθουν απο φιλους.....αξιζει το συνεργειο; (ειναι και το ταξιδι μακρινο....μην παει χαμενο).

    Σκεφτομαι οτι στο συγκεκριμενο συνεργειο θα μπορουσα να δω αν κατι δεν παει καλα με το μηχανακι μου και πιο συγκεκριμενα με το μπροστινο συστημα (πιρουνι μπουκαλες τιμονοπλακες), να ελεγξω δισκοπλακες, ζαντες, αλλα και πισω ψαλιδι. Να βρω τουλαχιστον τι φταιει. Δεν νομιζω να ειναι κατι πολυ σοβαρο. Η ταχυτητα με την οποια επεσε το μηχανακι κατω ηταν πολυ μικρη. Πηγαινα δεν πηγαινα με 40 χλμ/ωρα οταν ξαφνικα ειδα τον παππου, φρεναρισα κιολας, μειωθηκε η ταχυτητα μου μεχρι να πεσω πανω στο ποδηλατο. Αφου να καταλαβετε ο παππους καταφερε και κρατησε το ποδηλατο, δεν επεσε τελειως κατω. Αλλα εγω ειχα παρει κλιση εντωμεταξυ μηπως μπορεσω και τον αποφυγω δεξια, δεν προλαβα, τον βρηκα στην πισω ζαντα του ποδηλατου κι ετσι το μηχανακι επεσε.

    Σκεφτομαι το Σαββατο που θα ερθει, αν φυσικα επιτρεψει ο καιρος, να ανεβω Θεσσαλονικη. Αν μπορουν οι Θεσσαλονικιωτες ας ριξουν τα φωτα τους.

    Ευχαριστω πολυ παιδια.

  2. #2
    Φιλαρακι καλημερα,ενας φιλος μου ειπε για ενα μαγαζι θεσσαλονικη που στο περναει σαν ακτινογραφια το μηχανακι κ βλεπει κατασταση πλαισιου κτλ,πρεπει να ειναι αυτο που λες γιατι αλλο δεν πιστευω να υπαρχει.
    Για την περιπτωση σου ειναι λιγο μακρυα αν εισαι απο Πατρα κ θα σου προτεινα να ψαχτεις κ λιγο Αθηνα,αν δεν βρεις κατι Αθηνα τοτε καλο δρομο να εχεις προς Σαλονικα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2005
    Μηνύματα
    18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adrenaline st
    Φιλαρακι καλημερα,ενας φιλος μου ειπε για ενα μαγαζι θεσσαλονικη που στο περναει σαν ακτινογραφια το μηχανακι κ βλεπει κατασταση πλαισιου κτλ,πρεπει να ειναι αυτο που λες γιατι αλλο δεν πιστευω να υπαρχει.
    Για την περιπτωση σου ειναι λιγο μακρυα αν εισαι απο Πατρα κ θα σου προτεινα να ψαχτεις κ λιγο Αθηνα,αν δεν βρεις κατι Αθηνα τοτε καλο δρομο να εχεις προς Σαλονικα.
    Φιλε μου adrenaline st, σ' ευχαριστω για την απαντηση σου.
    Ειμαι απο τη Λευκάδα. Τωρα με την Εγνατια, μαλλον ειναι πιο ευκολο το ταξιδι για Θεσσαλονικη παρα για Αθηνα.
    Αυτο πρεπει να εινα το μαγαζι. Θα την κανω για πανω σιγουρα. Απλα ειναι θεμα ποτε θα το επιτρεψει ο καιρος.

    Σ' ευχαριστω πολυ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αν η μοτοσικλέτα σου δεν είναι σε καλή κατάσταση, καλύτερα να μην επιχειρήσεις τέτοιο ταξίδι.

  5. #5
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Έχω περάσει από το συνεργείο αυτό για την ίδια δουλειά. Καθαρό και συμμαζεμένο.

    Παρ'τους ένα τηλέφωνο να τα πείτε. Με τόσα λίγα χλμ όμως που φαίνεται παράξενο να έχει στραβώσει κάτι.

    Είσαι σίγουρος οτι δε το έκανε και προηγουμένως και απλά το παρατήρησες μετά την πτώση (όπου συνήθως το ψάχνουμε και βλέπουμε τα πράγματα πιο διεξοδικά);
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2005
    Μηνύματα
    18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Έχω περάσει από το συνεργείο αυτό για την ίδια δουλειά. Καθαρό και συμμαζεμένο.

    Παρ'τους ένα τηλέφωνο να τα πείτε. Με τόσα λίγα χλμ όμως που φαίνεται παράξενο να έχει στραβώσει κάτι.

    Είσαι σίγουρος οτι δε το έκανε και προηγουμένως και απλά το παρατήρησες μετά την πτώση (όπου συνήθως το ψάχνουμε και βλέπουμε τα πράγματα πιο διεξοδικά);
    Ναι φιλε μου lamoun, ειμαι σιγουρος οτι το εμφανισε πρωτη φορα μερικες μερες μετα την πτωση και μαλιστα στην αρχη πολυ ελαχιστα. Με τον καιρο γινονταν χειροτερο.

    Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Προχτες που ημουν κεντρο για δουλειες οταν πηγα να παρω τη μοτο ειχε χαρτακι διαφημιστικο επανω με το εν λογο καταστημα....
    Θα το στρωσω που θα παει..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Αρχικά δημιουργήθηκε από laksof
    Με τον καιρο γινονταν χειροτερο.

    Μπάς και έχει σπάσει το πλαίσιο πουθενά? γιατί με τον καιρό το στραβό δεν γίνεται χειρότερο.

  9. #9
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Το παιδί που έχει το συνεργείο το ξέρω. Όντως έχουν αυτό το μηχάνημα και κανει πολύ καλή δουλειά. Εγώ εκεί κάνω τα σερβις μου και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Αν το τολμήσεις να το κάνεις το ταξίδι προς τα πάνω πιστεύω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος. Βέβαια όπως είπαν και άλλοι αν νομίζεις ότι το μηχανάκι σου έχει σοβαρό πρόβλημα μην το ρισκάρεις.

    (Αν θες πες του ότι σε στέλνει ο Γιάννης με το Aprilia RS)

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    715
    Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω αν υπαρχει ακομα
    το συγκεκριμενο γιατι λιγο που γκουγκλαρα δεν βρισκω κατι
    Υπαρχει καποιος αλλος στην Θεσσαλονικη για τον αναλογο ελεγχο;
    Ευχαριστω

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για βαφέα κοντά στο Παγκράτι
    από Toumpas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2011, 12:00
  2. Moto Market Θεσσαλονικη
    από EliasKir στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 13:59
  3. Ένα βήμα πιο κοντά στο μέλλον...
    από latris mixanis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2007, 17:09
  4. Στην Λεωφ.Αλεξανδρας κοντα στο ΙΚΑ χθες ενας νεκρος
    από OrEsTiS82 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 00:01
  5. Bολτα στο Valkenburg κοντα στο Μaastricht - Ολλανδια
    από tifoefs στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 20:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF